جستجو کردن
Close this search box.
سیم لخت کن چیست

سیم لخت کن چیست؟

مقدمه، انواع، قطعات، موارد استفاده و اقدامات احتیاطی:

سیم لخت کن

سیم لخت کن ابزار دستی قابل حملی است که توسط متخصصان، اغلب برق‌ کاران، برای برداشتن پوشش محافظ سیم برق برای تعویض یا تعمیر آن استفاده می‌شود. همچنین می تواند انتهای کابل های برق را به سیم ها یا ترمینال های دیگر متصل کند. برق‌ کار های حرفه‌ای و کارمندان وابسته اغلب این ابزار را ابزاری حیاتی می‌دانند. سیم لخت کن ها معمولا از فولاد در اشکال و اندازه های مختلف ساخته می شوند. آن ها اکثرا در مدل دندانه دار رایج هستند که برای جدا کردن سیم ها مفید هستند. دسته های مستقیم یا منحنی در بازار در دسترس هستند. بیشتر آن ها با یک پوشش لاستیکی محکم برای در دست گرفتن پوشیده شده اند. سیم لخت کن ها اغلب شامل سیم برش می شوند.

 

انواع سیم لخت کن

 • سیم لخت کن دستی
 • سیم لخت کن اتوماتیک
 • سیم لخت کن لیزری

 

 • سیم لخت کن دستیسیم لخت کن دستی

همه کاره ترین آن ها سیم لخت کن دستی است که اپراتور را ملزم می کند تا به صورت فیزیکی آن را بچرخاند در حالی که فشاری را در اطراف عایق وارد می کند تا سیم ها را قطع یا اصلاح کند.

 

 • سیم لخت کن اتوماتیکسیم لخت کن اتوماتیک

یک طرف صاف نگه داشته می شود در حالی که طرف دیگر در سیم لخت کن اتوماتیک بریده و برداشته می شود. یک تازه کار می تواند با استفاده از سیم لخت کن اتوماتیک، اکثر سیم ها را به سرعت قطع و جدا کند.

 

سیم لخت کن لیزریسیم لخت کن لیزری

هنگامی که به کار بسیار دقیقی نیاز است، ابزار های برش سیم لیزری، جایگزینی پیشرفته برای گزینه‌ های سنتی حذف عایق هستند. این می تواند شامل کابل کشی با قطر بسیار کوچک، مواد عایق بسیار قوی، یا کابل کشی منحصر به فرد، مانند کابل کشی تجهیزات پزشکی باشد. تابش لیزر این ابزار، مواد عایق را تبخیر می کند، اما از روی اجزای داخلی منعکس می شوند و بنابراین تحت تأثیر پرتو استاندارد قرار نمی گیرند. اگر کابل دارای محافظ فلزی باشد، می توان از لیزر جداگانه برای بریدن کابل استفاده کرد. سیم برش دهنده های لیزری رومیزی رایج ترین هستند. مدل ها از نظر قابلیت ها و تخصص ها متفاوت هستند.

برخی از سیم‌کش‌ها را می‌توان طوری تنظیم کرد که مکرراً به همان اندازه سیم را جدا کنند، که می‌تواند در زمان صرفه‌ جویی کند. برش‌ زن‌ های خود تنظیم می‌توانند عملاً سیم هر اندازه‌ای را بدون انتخاب یک شکاف خاص یا ایجاد تغییرات دیگر جدا کنند.

سیم های کواکسیال به نوع خاصی از سیم لخت کن ها نیاز دارند. سیم های تجاری بسیار بزرگ را می توان با دستگاه های برق کش جدا کرد. سیم لخت کن ها عمدتاً از نظر اندازه سیمی که می توانند تحمل کنند و عملکرد های اضافی متفاوت هستند. برق‌ کارها معمولاً انواع مختلفی از تجهیزات سیم‌کشی، برش و چین‌ دهنده دارند، اما سیم‌کش‌ های  قابل مشاهده در تصویر بالا رایج‌ ترین در میان آن‌ ها هستند.

 

 

برخی از انواع مختلف سیم لخت کن دستی

 • سیم لخت کن های قابل تنظیم

سیم لخت کن های قابل تنظیم

یک سیم را وارد کنید، و دستگاه به طور خودکار تنظیم می شود تا جای خود را بگیرد. با این حال، تنظیمات دستی دقیق نیز می تواند انجام شود.

 

 • سیم لخت کن های سه گانه

سیم لخت کن های سه گانه

این مدل های حرفه ای برش های مارپیچی، خطی و چرخشی را روی کابل شما ارائه می دهند. برش مارپیچ به ویژه در جدا کردن مواد مانند لاستیک خوب است.

 

 • سیم لخت کن تپانچه

سیم لخت کن تپانچه

تیغه‌ های خود تنظیم این ابزار، کابل‌ ها را با یک اقدام در مقادیر مشخص می‌گیرند و حذف می‌کنند.

 

 • سیم لخت کن غلافی 

سیم لخت کن غلافی

سیم لخت کن‌ های غلافی، بر خلاف مدل‌ های سه‌گانه، برش چرخشی ساده و در عین حال مؤثری را ارائه می‌دهند که آن ها را برای کابل‌ های معمولی و کابل‌ های دو و سه هسته‌ ای عالی می‌کند. آن ها معمولاً برای قطر های مختلف نیز به طور خودکار تنظیم می شوند.

 

 • سیم لخت کن های عایق

سیم لخت کن های عایق

این سیم لخت کن ها دارای دسته های VDE هستند، گواهی استاندارد صنعتی که نشان می دهد در برابر تخلیه الکترو استاتیک مقاوم هستند.

 

 • سیم لخت کن زره پوش فولادی

سیم لخت کن زره پوش فولادی

این ابزارها دارای یک تیغه تقویت شده هستند که برای برش محافظ فولاد، مس یا آلومینیوم و مجرا های فیبر نوری و محافظ کابل زرهی طراحی شده است.

 

قطعات سیم لخت کن

 • نوک یا بینی برای نگه داشتن، چرخاندن یا ایجاد قلاب یا حلقه در سیم
 • شکاف های تیغه با اندازه های مختلف
 • سیم چین
 • برش پیچ کوچک (معمولاً 32 و 8.32 )
 • گیره برای اتصال دهنده های چین دار
 • سوراخ برای ایجاد قلاب یا حلقه در سیم برای پیچ های ترمینال
 • دستگیره ارگونومیک

 

نحوه استفاده از سیم لخت کن

سیم لخت کنی یک کار ضروری و معمول برای برقکاران و مهندسان است، اما ایمنی مانند همه ی کار های تجهیزات الکتریکی از اهمیت بالایی برخوردار است. سیم لخت کن ها برای ایمن بودن ساخته شده اند. سیم های کوچک تر را می توان با استفاده از یک چاقوی تیز هم جدا کرد، اما سیم لخت کن ها به عنوان یک ابزار تخصصی، به طور قابل توجهی ایمن تر هستند و احتمال آسیب را کاهش می دهند.

 

الف) گیج و نوع سیم را تعیین کنید

برای شروع، تشخیص دهید که گیج سیم چه عددی است. این اطلاعات روی عایق سیم چاپ شده است. مقدار گیج با پارامتر عددی داده می شود. همچنین مهم است که بدانید سیم جامد یا رشته شده است.

 

ب) مطمئن شوید که طول سیم برای ابزار مناسب است

سپس گیج سیم باید با سوراخ منطبق بر روی سیم لخت کن مطابقت داشته باشد. این مرحله بسیار مهم است زیرا اگر سوراخ بزرگتر از گیج سیم باشد، عایق به طور کامل بریده نمی شود و جداسازی آن دشوار خواهد بود. اگر سوراخی کوچک تر از گیج سیم انتخاب کنید، در معرض خطر سوراخ کردن سیم و به خطر انداختن آن هستید.

 

ج) سیم را در جای خود قرار دهید

هنگامی که دستگیره ها را به آرامی روی هم فشار می دهید، رقیق کننده عایق سیم را قطع می کند.

 

د) مواد عایق را بردارید

عایق را از سیم با یک سنباده یا چیزی شبیه به آن جدا کنید.

 

اقدامات احتیاطی سیم لخت شده

ماشین آلات مورد استفاده برای ایجاد یک سیم نواری بر کیفیت آن تأثیر زیادی دارد. ساده ترین روش برای ایجاد یک کنداکتور نوردهی با کیفیت بالا استفاده از تجهیزات با اندازه مناسب است و بسیاری از سیم ها باید اندازه گیری شوند. طول سیم برهنه شده عامل دیگری است که کیفیت انتقال را تعیین می کند. گیج های نواری در سوئیچ ها و پریزها تعبیه می شوند و تجهیزات خودکار دارای مکانیزم تنظیم شفاف برای اطمینان از طول سیم و نوار دقیق خواهند بود.

اتصال های سیمی که خیلی کوتاه هستند، اتصال ایمنی ندارند که می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد، قوس الکتریکی و خرابی مدار شود. برعکس، کنداکتور هایی که بیش از حد در معرض نور قرار می گیرند، خطر برق گرفتگی را ایجاد می کنند. رسانا هایی که در طول فرآیند جداسازی آسیب می بینند، خطر بزرگی دارند. تغییرات دما در کنداکتور باعث ایجاد ترک، بریدگی و خراش می شود. اگر همان سطح جریان از طریق مقطع سیم کوچک تر منتقل شود، گرمای بیش از حدی اتفاق می افتد. در نهایت، آسیب سیم، مانند عایق فرسوده یا فشرده، عملکرد و بازدهی سیم را کاهش می دهد.

 

نتیجه

این مقاله بهترین سیم لخت کن برقی که مناسب دستان شماست را تعیین می کند. شما نمی توانید در مورد موضوع ایمنی یا قابل اعتماد بودن ابزار های الکتریکی صرفه جویی کنید. سیم لخت کن هایی با قطر 0.02 میلی متر تا 70 میلی متر برای خرید در دسترس هستند و برای نصب کابل برق، تجهیزات مخابراتی و سایر کاربرد ها عالی هستند. جدا کردن یا بریدن سیم های برق دارای جریان ایده خوبی نیست زیرا می تواند بسیار خطرناک باشد. از سوی دیگر، برق‌ کار های حرفه‌ای گه گاه مجبور به کار با سیم‌کشی برق می‌شوند و برای این کار، چندین نوع استریپر و انبر دارای دسته‌ های محافظ الکتریکی دارند پس همیشه ایمنی را در اولویت قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...