جستجو کردن
Close this search box.
نحوه استفاده از اور فرز نجاری

چگونه از اور فرز نجاری استفاده کنیم؟

یکی از انعطاف‌ پذیرترین ابزار های برقی موجود برای یک نجار ، اور فرز است . اور فرز در دو نوع پایه ثابت و پایه نفوذی وجود دارد . رایج‌ ترین نوع اور فرزی که توسط نجاران استفاده می‌شود ، نوع پایه نفوذی آن است . اگر چه در ابتدا ممکن است استفاده از آن سخت‌ تر به نظر برسد ، ولی می‌توانید با دنبال کردن مراحل زیر نحوه استفاده از اور فرز پایه نفوذی را یاد بگیرید :

اور فرز

مراحل:

 1. اگر اور فرز را بررسی کنید . متوجه خواهید شد که دارای یک موتور الکتریکی بین دو ستون است . موتور روی فنر ها قرار گرفته و به یک پایه صاف متصل است که موتور را در زاویه 90 درجه به پایین هدایت می‌کند .
  • موتور هنگامی که فشار رو به پایین آزاد شود ، به حالت اولیه بر می‌گردد و پیچ اور فرز را بالای پایه بلند می‌کند.
  • موتور مانند یک دریل دستی به یک کولت متصل شده است . کولت در دو اندازه 1/4 اینچ و 1/2 اینچ (همچنین 8 میلی‌متر و 12 میلی‌متر به صورت متریک) وجود دارد . پیچ اور فرز در این قسمت قرار می‌گیرد و برش را انجام می‌دهد.

موتور اور فرز

2. توجه کنید که موتور های اور فرز در اندازه‌ های مختلف اسب بخار از 1/5 تا 3/5 وجود دارند . هرچه موتور بزرگ‌ تر و در نتیجه کولت بزرگ‌ تر باشد ، می‌توان از پیچ اور فرز بزرگ‌ تری استفاده کرد و در نتیجه برش عمیق‌ تر خواهد بود.

فرز نجاری

3. آنچه را می‌توانید تهیه کنید ، تحقیق و خریداری نمایید . به خاطر داشته باشید که قیمت بالا تر لزوما به معنای ابزار بهتر نیست.

جیگ برای برش شیار

4. از جیگ‌ ها و راهنما ها به همراه اور فرز استفاده کنید . این‌ ها اغلب در کارگاه ساخته شده یا به عنوان لوازم جانبی خریداری می‌شوند.

  • پر کاربرد ترین جیگ برای برش شیار استفاده می‌شود . شیار ها برای اتصال دو قطعه چوب در زاویه 90 درجه مانند اضافه کردن یک قفسه کابینت آشپزخانه به تکه کناری استفاده می‌شود . این نوع اتصال از مته برای برش شیار استفاده می‌کند.
  • جیگ را در جای مناسب محکم کنید تا هنگامی که پیچ اور فرز به سمت پایین فرو می‌رود ، مته در راستای درز شیار که می‌خواهید ببرید قرار گیرد.مته اور فرز

5. مته اور فرز را در کولت نصب کنید و عمق برش مورد نیاز را تنظیم نمایید.

اور فرز با کیفیت

6. اور فرز را در برابر راهنما قرار دهید . دکمه را فشار دهید و همزمان با نگه داشتن اور فرز با دو دست به سمت پایین فشار دهید . این کار باعث تماس پیچ با چوب می‌شود.طرز استفاده اور فرز

7. اور فرز را از چپ به راست در جهت برش حرکت دهید.

برش با استفاده از اور فرز

8. وقتی برش را کامل کردید ، فشار رو به پایین دسته‌ ها را آزاد کنید . اور فرز به داخل پایه بر می‌گردد.

برش لبه‌های پروفیل‌دار

9. برای برش لبه‌ های پروفیل‌ دار با اور فرز نیز می‌توانید همین روند را دنبال کنید.

  • پیچ اور فرز مورد نظر مانند تیغ اور فرز بانکی یا تیغ اور فرز پرو فیل را در کولت نصب کنید . اکثر پیچ‌ های لبه پروفیل‌ دار ، مانند یک بلبرینگ هدایت‌کننده دارند که پیچ را در طول لبه قطعه کار هدایت می‌کند.
  • عمق مورد نیاز پیچ را با تنظیم گیج عمق تعیین کنید.

 

استفاده از اور فرز

10. پایه اور فرز را روی سطح قرار دهید . با فشردن محکم دسته‌ ها و کشیدن دکمه ، پیچ را تا عمق مورد نیاز کاملاً بیرون بکشید.

طرز برش با اور فرز نجاری

11. با فشار پیچ به لبه ، برش را انجام دهید و اور فرز را از چپ به راست حرکت دهید.

فرز نجای

12. فشار رو به پایین دسته‌ ها را آزاد کنید تا پیچ به داخل برگردد.

 • سمانه رستمی
 • مهر 4, 1402
 • 121 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...