جستجو کردن
Close this search box.
پوستر مقاله "با خیال راحت از چکش استفاده کنید"

با خیال راحت از چکش استفاده کنید

چکش ابزاری ساده اما کارآمد برای انواع کار هاست. با این حال ، هنگام استفاده از چکش ، مهم است که از احتیاط های ایمنی ضروری پیروی کنید و ابزار را به درستی استفاده کنید تا خودتان یا دیگران صدمه نبینند. مطمئن شوید چکش مناسب برای کارتان را دارید و از عینک ایمنی برای محافظت از چشمانتان استفاده کنید. با اندکی آمادگی و توجه به جزئیات ، می توانید به راحتی از چکش استفاده کنید بدون اینکه به خودتان آسیب برسانید.

رعایت نکات ایمنی

میخ کش

1

قبل از استفاده از چکش ، آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید در وضعیت خوبی قرار دارد. از چکشی که زنگ زده باشد ، چوب آن ترک خورده باشد یا سر آن شل باشد استفاده نکنید. استفاده از چکشی که در وضعیت کاری مناسب نباشد می تواند منجر به صدمات شود.
•  به عنوان مثال ، اگر سر چکش شل باشد ، ممکن است هنگام تکان دادن به بیرون پرتاب شود که می تواند منجر به آسیب شود. اگر می توانید از یک پیچ گوشتی برای سفت کردن پین ها استفاده کنید. اگر نه ، ممکن است باید چکش را تعویض کنید.
•  اگر چوب چکش ترک خورده باشد ، ممکن است هنگام برخورد خرد شود.

تمیز کردن چکش

 

2

اگر چکش کثیف باشد ، قبل از شروع به کار آن را تمیز کنید. اگر هنگام بررسی چکش گرد و غبار ، روغن یا آلودگی متوجه شوید ، آن را با پارچه تمیزی پاک کنید. اگر روغن یا آلودگی بر روی چکش باقی بماند ، ممکن است هنگام استفاده از دستان شما لغزش کند.
•  از استفاده از آب خودداری کنید ، زیرا می تواند باعث زنگ زدگی چکش شود.

عینک ایمنی

3

از عینک ایمنی برای جلوگیری از برخورد اشیاء پرتابی استفاده کنید. ممکن است چشمتان را مجروح کنید یا از دست بدهید اگر میخ یا جسم دیگری به چشمتان بخورد. هنگام پوشیدن عینک ایمنی ، مطمئن شوید که کل منطقه چشم شما پوشیده شده و بند آن محکم بسته شده است.

توجه داشتن به چکش

4

همیشه بر روی کاری که انجام می دهید متمرکز شوید تا از آسیب جلوگیری کنید. اگر هنگام کار حواس پرت یا رویاپردازی کنید ، ممکن است به اشتباه خودتان را مجروح کنید. هنگام کار متمرکز باشید و توجه خود را بر روی چکش معطوف کنید. به این ترتیب ، کمتر احتمال دارد که تصادف کنید.
•  اگر هنگام کار رویاپردازی کنید ، ممکن است به جای میخ ها انگشتان خود را بزنید.

 

نحوه ی صحیح ضربه زدن با چکش

1

قبل از تکان دادن چکش پشت سر خود را نگاه کنید تا از آسیب ها جلوگیری کنید. اگر بدون بررسی از قبل چکش را تکان دهید ، ممکن است خودتان یا دیگرانی که از کنار شما رد می شوند آسیب ببینند. قبل از شروع به کوبیدن ، یک نگاه از روی شانه خود بیندازید تا مطمئن شوید کسی پشت سر شما نیست.

 • به عنوان مثال ، پشت سر خود را نگاه کنید تا مطمئن شوید هیچ سیمی از بالا آویزان نیست که چکش شما بتواند آن را بگیرد.
  • بدون نگاه کردن پشت سر خود ، ممکن است به اشتباه در حالی که آماده می شوید تا با چکش ضربه بزنید، به کسی آسیب نرسانید.

نحوه در دست گرفتن چکش

2

انتهای دسته چکش را بگیرید. انگشتان خود را دور دسته بپیچانید به طوری که انگشت شست شما روی بالای میله قرار گیرد. بدین شکل، می توانید بیشترین کنترل را بر روی چکش خود داشته باشید.

 • قرار دادن انگشت شست بالا کمک می کند تا میزان نیروی مورد استفاده برای ضربه را کنترل کنید.

محکم گرفتن چکش

3

چکش را محکم بگیرید تا از دستان شما خارج نشود. اگر چکش را شل بچسبید، چکش ممکن است هنگام تکان دادن شما پرتاب شود که می تواند باعث آسیب به خودتان یا جسمی که روی آن کار می کنید شود. هنگام استفاده از آن ، دسته را محکم فشار دهید تا چکش در جای خود بماند.

ضربه زدن با چکش

4

برای ضربه ای دقیق ،ابتدا چکش و شیء را در یک راستا قرار دهید. برای جلوگیری از ضربه زدن اشتباه به انگشتانتان ، ابتدا سر چکش را با شیء در یک راستا قرار دهید و سپس اولین ضربه را وارد کنید. انجام این کار به شما کمک می کند تا هدف گیری خود را متمرکز کنید و ضربه ای مستقیم و محکم وارد کنید. پس از قرار دادن چکش و شیء در یک راستا ،آن را با نیروی یکنواخت بزنید.

 • برای مثال، میخ را روی دیوار نگه دارید و نوک چکش را روی سر میخ قرار دهید.

5

ابتدا با ضربه سبک شروع کنید و سپس قدرت خود را افزایش دهید. اگر در حال کوبیدن میخ به دیوار یا تخته هستید ، میخ را به سطح بچسبانید و با چکش به آرامی میخ را تا زمانی که ثابت نشود بزنید. هنگام انجام این کار از نیروی سبک و هماهنگ استفاده کنید تا میخ به صورت مستقیم و ایمن وارد شود. پس از اینکه میخ جای خود را پیدا کرد ، می توانید از نیروی متوسط و یکنواخت برای راندن میخ به بقیه مسیر استفاده کنید.

 • پس از اینکه میخ جای خود را پیدا کرد ، می توانید دست خود را از مسیر دور کنید تا ضربه نخورد.
  • به این ترتیب می توانید از آسیب به انگشتان خود یا استفاده از نیروی زیاد جلوگیری کنید.

6

چکش را با کل بازوی خود تکان دهید. اگر در حال کوبیدن میخ به دیوار نیستید ، انتهای چکش را بگیرید ، مطمئن شوید که چکش را محکم در دست دارید و بازوی خود را بالای سرتان ببرید. چکش را با نیروی متوسط و هماهنگ با استفاده از بازو و آرنج خود تکان دهید.

 • به عنوان مثال ، این کار را انجام دهید اگر در حال شکستن دیوار خشک یا کار روی قطعات خودرو هستید.

 


 

انتخاب چکش مناسب

انتخاب چکش

1

از چکش دوشاخ برای کوبیدن میخ ها استفاده کنید. چکش میخ کش رایج ترین نوع چکش است. این چکش دارای سری فلزی است و معمولا دارای دسته چوبی است. یک طرف چکش برای ضربه به میخ ها به چوب استفاده می شود و انتهای مهره چکش برای برداشتن میخ ها به کار می رود. از این چکش برای نصب تخته ها ، آویزان کردن آثار هنری یا انجام سایر مشاغل با تخصص بهره گیری کنید.

 • بخش عقب چکش ، دندانه دار است. اگر به برداشتن میخ نیاز دارید ، چکش را وارونه نگه دارید ، مهره را با میخ تراز کنید و با فشار متوسط بالا بکشید. هنگام انجام این کار ، مراقب اشیای پرتابی باشید.
  • چکش های دوشاخ در انواع مختلفی از اندازه ها ، اشکال و وزن ها موجود هستند. برخی از آنها همچنین در انواع فلزی جامد وجود دارند.

چکش پلاستیکی

2

برای کارهای دستی یا مونتاژ قطعات مبلمان از چکش پلاستیکی استفاده کنید. چکش پلاستیکی ها گزینه خوبی هستند اگر با اشیاء سبکی کار می کنید که نمی خواهید با استفاده از نیروی زیاد آسیب ببینند، چکش های پلاستیکی یا لاستیکی را انتخاب کنید. چکش های چوبی برای کندن چوب یا کار بر روی جزئیات دقیق پروژه های نجاری استفاده می شوند. چوب چکش های لاستیکی به خوبی برای وارد کردن ضربه قوی بدون پرش زیاد مناسب هستند که این امر آنها را برای کار بر روی مبلمان مناسب می کند.

 • هر چه چکش پلاستیکی بزرگتر باشد ، قدرت ضربه زدن آن بیشتر است.
  • به عنوان مثال ، از یک چکش لاستیکی کوچک برای کوبیدن میله های چادر در هنگام کمپینگ استفاده کنید.
  • اگر نیاز به برخورد با جسم سخت مانند ابزارآلات یا میخ دارید ، از چکش لاستیکی یا چوبی برای این منظور استفاده کنید. اگر از دیگر اشیای فلزی برای برخورد با یک جسم فلزی استفاده کنید ، ممکن است باعث مصدومیت شود.

چکش سرگرد

3

برای ضربه زدن پرچ یا پانچ از چکش سر گرد استفاده کنید. چکش سر گرد معمولاً از فلز جامد ساخته شده است و دارای یک بالای گرد است که برای کوبیدن فلزات مناسب است. از این چکش‌ها برای شکل‌دادن به فلزات مانند پرچ‌ها یا برای رسیدن به فضاهای باریک استفاده کنید.
•  این چکش معمولاً توسط کارگران فلزکار استفاده می‌شود.
•  برای مثال، اگر می‌خواهید ارشه را تقویت کنید و نمی‌توانید چکش دوشاخ را در شکاف وارد کنید، از چکش سرگرد استفاده کنید. این چکش اندازه کوچکتری دارد و برای نواحی دشوار دسترسی عالی است.

چکش سنگین

4
اگر در تخریب کار هستید، از چکش سنگین استفاده کنید. چکش‌های سنگین معمولاً برای تخریب دیوارها استفاده می‌شوند. آنها اغلب دارای دسته دراز چوبی و سر سنگین فلزی هستند. سر چکش سنگین استوانه‌ای شکل و از هر دو طرف مسطح است.
•  چکش‌های سنگین از سنگین‌ترین انواع چکش‌ها هستند که وزن آنها حدود 11 کیلوگرم است، بنابراین هنگام تکان دادن این انواع چکش‌ها احتیاط بیشتری مصرف کنید.

چکش مهندسی

5
برای کار روی خودرو ، از چکش مهندسی (body mechanic’s hammer) استفاده کنید. . این چکش دارای یک برجستگی منحنی شکل کوچک است که معمولاً «دالی» نامیده می‌شود و از فولاد ساخته شده که به یک دسته چوبی متصل است. از این نوع چکش برای رفع صافکاری قطعاتی مانند بدنه خودرو استفاده میشود.

 • این نوع چکش فقط برای کارهای خودرو استفاده می‌شود. از این چکش برای برای کوبیدن میخ استفاده نکنید زیرا ممکن است به خودتان آسیب بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...