انواع آچار - 25 نوع آچار

25 نوع آچار و نحوه انتخاب

اچار

به عنوان یکی از متداول ترین ابزار هایی که توسط دست سازان و حرفه ای ها استفاده می شود، آچار ها به طور گسترده ای شناخته شده هستند و به عنوان ابزاری که برای سفت کردن یا شل کردن مهره ها و پیچ ها طراحی شده است، شناخته می شوند. باز شدن شیار‌ های آچار بر روی سر مربع یا شش ضلعی مهره یا پیچ و مهره، چسبندگی محکم و مزیت مکانیکی ایجاد می‌کند که باعث می‌شود گشتاور به بست آسان‌ تر اعمال شود.

با این حال، آچار ها انواع مختلفی دارند که برای استفاده در موقعیت های مختلف ساخته می شوند. چندین نوع متداول وجود دارد، مانند آچار لوله یا آچار سوکت، که به خوبی شناخته شده است و در فروشگاه های ابزار فروشی به راحتی قابل یافت است، اما تعداد زیادی آچار تخصصی نیز وجود دارد که برای کارهای خاص در نظر گرفته شده است، مانند آچار پدال که معمولا برای تعمیر دوچرخه یا قایق های پدالی استفاده می شود. این راهنما اطلاعات دقیقی در مورد 25 نوع آچار و نحوه انتخاب بهترین آچار برای کارگاه به شما می دهد.

 

انواع آچار

آچار فرانسه

بهترین برای: سفت کردن و شل کردن کلی طیف وسیعی از بست ها.

آچار فرانسه یا آچار قابل تنظیم به دلیل تطبیق پذیری بالا، گزینه ای بسیار محبوب در بین ماشین های دست ساز است. این آچارها دارای انتهای باز هستند که با چرخاندن پیچی که در پشت فک ها قرار دارد می توان اندازه آن را تنظیم کرد. این امکان را فراهم می کند تا به جای جستجوی آچاری با انتهای باز که با بست سازگار باشد، آچار هلالی را روی اتصالات و بست ها با اندازه های مختلف قرار دهید.

 

 • آچار پدال

آچار پدال

بهترین برای: تعمیر و نگهداری دوچرخه، چرخ دستی های پدالی یا قایق های پدالی.

با توجه به اینکه این نوع آچار مخصوص کار روی پدال طراحی شده است، نام آچار پدالی بسیار مناسب است. معمولاً می‌توانید آچار پدال‌ ها را در تعمیرگاه‌ های دوچرخه پیدا کنید، اگرچه برخی از کارکنان تعمیر و نگهداری نمایشگاه ممکن است از این آچار ها برای تعمیر یا نگهداری ماشین‌ های پدالی یا قایق‌ های پدالی استفاده کنند.

 

آچار بکس

بهترین برای: سفت کردن یا شل کردن مهره ها و پیچ های شش ضلعی یا مربعی.

یک آچار با انتهای چند ضلعی دارای دو انتهای بسته با اندازه های کمی متفاوت است به طوری که می توان از هر انتها برای شل کردن یا سفت کردن بست ها با اندازه های مختلف استفاده کرد. کاربر فقط باید انتهای آچار را روی مهره یا سر پیچ‌ها بلغزاند، سپس برای اعمال نیرو در جهت دلخواه بچرخد. با توجه به طراحی انتهای بسته، این آچارها بهتر می توانند بست ها را نسبت به آچارهای با انتهای باز بدون لیز خوردن یا جدا کردن یراق آلات در دست بگیرند.

 

 • آچار استخوان سگی

آچار استخوان سگی

بهترین برای: نگهداری و تعمیر دوچرخه.

یک مکمل رایج که در تعمیرگاه های دوچرخه یافت می شود، آچار استخوان سگی به دلیل شکل استخوان سگ یا دمبل گاهی اوقات به عنوان آچار دمبل نیز شناخته می شود. این نوع آچار دارای دسته باریکی است که بین دو سر حجیم کشیده شده است. هر سر مکعبی شکل آن دارای چندین سوکت در اندازه های مختلف است که آچار استخوان سگی را به گزینه ای انعطاف پذیر برای تعمیر سریع دوچرخه تبدیل می کند. این نوع آچار تا زمانی که اندازه سوکت ها با اندازه بست ها مطابقت داشته باشد را می توان روی اشیایی غیر از دوچرخه نیز استفاده کرد.

 

 • آچار ترکیبی (آچار یکسر تخت یکسر رینگی)

آچار ترکیبی

بهترین برای: اتصال، بست و باز کردن با هدف عمومی.

به جای انتخاب بین آچار با انتهای جعبه و آچار با انتهای باز، کاربران می توانند آچار ترکیبی را انتخاب کنند که دارای یک انتهای باز و انتهای بسته است. هنگامی که یک بست را شل می کنید، انتهای باز و هلالی شکل راحت تر و به سرعت تغییر مکان می دهد، در حالی که انتهای بسته، هنگام بستن مهره ها و پیچ های محکم، چسبندگی بهتری را ایجاد می کند.

 

 • آچار چکشی رینگی

آچار چکشی

بهترین برای: آزاد کردن بست های گیر کرده یا زنگ زده.

هدف از آچار چکشی این است که نیروی زیادی به بست گیر کرده یا زنگ زده وارد کند تا آن را جدا کند. آچارهای ضربه ای دارای قسمتی بلوکی شکل در انتهای آن هستند که برای ضربه زدن با چکش طراحی شده است، بنابراین در هنگام تلاش برای دست زدن به مهره یا پیچ و مهره گیر افتاده نگران شکستن آچار معمولی نباشید. این آچارهای سنگین معمولاً در کارهای فلزکاری، لوله کشی و برق استفاده می شود.

 

 • آچار پا کلاغی

آچار چکشی

بهترین برای: کار با اتصالات در فضا های بسیار تنگ.

در اصل، آچار پا کلاغی فقط سر یک آچار با انتهای باز بدون دسته است. این آچار به عنوان یک اتصال آچار سوکت عمل می کند و به کاربر این امکان را می دهد که به مهره ها و پیچ ها در مکان های بسیار سخت دسترسی داشته باشد. آچار های پاکلاغی را می توان مستقیماً به قسمت مربعی روی آچار سوکت وصل کرد یا می توانند همراه با یک افزونه برای دسترسی بهتر از طریق شکاف های باریک استفاده شوند.

 

 • آچار مخروطی

آچار مخروطی

بهترین برای: تنظیم یاتاقان فنجانی و بلبرینگ مخروطی در دوچرخه.

در حالی که آچار های مخروطی بیشتر در تعمیرگاه‌ های دوچرخه دیده می‌شوند، اما می‌توان آن‌ ها را با برخی از لوازم خانگی به منظور تنظیم پایه‌ های تسطیح نیز همراه کرد. این آچار ها اساساً قطعات فلزی نازکی با دهانه های مربعی شکل در دو انتها هستند که برای سفت کردن یا شل کردن یاتاقان های فنجانی و یاتاقان های مخروطی موجود در دوچرخه ها در نظر گرفته شده است.

 

 • آچار چرخ

آچار چرخ

بهترین برای: برداشتن یا نصب مجدد چرخ های خودرو.

اکثر مردم در صورت پنچر شدن لاستیک خودرو خود آچاری در دست دارند یا باید داشته باشند. این ابزارها برای سفت کردن و شل کردن مهره های بزرگی که چرخ را به وسیله نقلیه محکم می کنند ساخته شده اند. آن ها معمولاً حدود یک تا دو فوت طول دارند و طراحی L شکل دارند. با این حال، شما همچنین می‌توانید آچار های X شکل را پیدا کنید که دارای چهار سر سوکت با اندازه‌ های مختلف هستند، به‌ جای تنها یک سر سوکت، مانند آچار L شکل.

 

آچار بکس بادی

بهترین برای: سریع، قدرتمند، هدایت پنوماتیک، سفت کردن و شل کردن.

یکی از انواع آچار گران قیمت، آچار بکس بادی است. این نوع آچار شبیه دریل با بدنه حجیم و ماشه ای برای به حرکت درآوردن سر آچار است. با این حال، به جای مته، آچار ضربه ای از سوکت هایی با اندازه های مختلف بر اساس اندازه بست های هدف استفاده می کند. آچار به یک کمپرسور هوا متصل می شود تا سوکت ها را به حرکت در آورد و به آن اجازه می دهد تا سطح بالایی از نیرو را با سرعت بالا برای سفت شدن یا شل شدن اعمال کند.

 

آچار لوله کشی

بهترین برای: گرفتن لوله ها و اتصالات لوله کشی.

با نامی مانند آچار لوله گیر، حدس زدن هدف این ابزار کار سختی نیست. این نوع آچار برای استفاده در لوله ها، وسایل لوله کشی و بست ها ساخته می شود. آچار لوله کشی دارای مجموعه ای از فک ها به شکل مهره های شش ضلعی است که می توان آن ها را با باز کردن یا بستن دسته ها کنترل کرد، شبیه به نحوه عملکرد انبردست. برای گرفتن بهتر لوله ها یا اتصالات بزرگتر از یک پیچ کشویی برای تنظیم دهانه فک ها استفاده کنید. این ابزار ها را می توان به عنوان قفل کانال نیز نامید و برای انواع پروژه های لوله کشی بسیار مفید است.

 

 • آچار فن کلاچ

آچار فن کلاچ

بهترین برای: از بین بردن فن کلاچ در وسایل نقلیه.

آچار فن کلاچ به صورت تخصصی فقط برای بازکردن فن کلاچ از خودرو ها، کامیون ها، وانت ها و سایر وسایل نقلیه در نظر گرفته شده است. این نوع آچار دارای یک دهانه U شکل در یک انتها برای برداشتن یا نصب سریع فن کلاچ می باشد. این ابزار ها همچنین ممکن است یک دهانه مربعی در انتهای دیگر داشته باشند که می تواند به عنوان ابزار نگهدارنده کلاچ استفاده شود، در حالی که از آچار دیگری برای چرخاندن مهره شش گوش استفاده می شود.

 

 • آچار تسمه ای

آچار تسمه ای

بهترین برای: گرفتن اجسام گرد یا مدور.

آچار تسمه ای ابزاری است که برای سفت کردن یا شل کردن اجسام گرد یا دایره ای طراحی شده است، شبیه به آچار فیلتر روغن. این نوع آچار دارای نوار یا زنجیر لاستیکی، پارچه‌ای یا فلزی است که از دسته بیرون می‌آید، سپس از طریق دسته باز می‌شود تا یک حلقه بسته ایجاد شود. این حلقه را روی درب ظرف یا اتصالات لوله کشی گرد قرار دهید، سپس حلقه را سفت کنید تا بست را بگیرید. در جهتی که می خواهید بست را بچرخانید فشار وارد کنید تا اتصالات سفت یا شل شود.

 

 • آچار انبری

آچار انبری

بهترین برای: دستگیره قابل تنظیم روی مهره ها، پیچ و مهره ها و اتصالات لوله کشی.

آچار های انبر دارای آرواره های لبه صاف هستند که در زاویه 45 درجه نسبت به دسته قرار گرفته اند. به سادگی فک ها را باز و بسته کنید تا اتصال هدف را به همان روشی که از انبردست استفاده می کنید، بگیرید. باز شدن فک ها را می توان با پیچ کشویی بین دو یا چند موقعیت روی دسته بالایی آچار تنظیم کرد. این ابزار یک گزینه عالی برای جابجایی سریع بین بست هایی با اندازه های مختلف با حداقل تلاش لازم برای تنظیم فک های باز است.

 

آچار آلن

بهترین برای: باز کردن یا سفت کردن پیچ ها و بست های مشابه.

آچار آلن اساسا میله های شش ضلعی هستند که به شکل L خم می شوند. هر انتهای میله را می توان در یک سوراخ شش ضلعی سازگار در پیچ ها و سایر بست های مشابه قرار داد تا اتصالات را سفت یا شل کند. طیف گسترده ای از مبلمان با آچار آلن و جهت قرار دادن مبلمان در کنار هم بسته بندی شده اند تا بتوانید به سرعت بست ها را با یک فرو رفتگی شش ضلعی شکل نصب و سفت کنید.

 

 • آچار خود تنظیم

آچار خود تنظیم

بهترین برای: تنظیم خودکار به اندازه صحیح برای گرفتن بست.

آچار خود تنظیمی ابزار رایجی است که در لوله کشی برای نگه داشتن لوله ها در محل یا چرخاندن بست ها با اندازه های مختلف استفاده می شود. سر آچار دارای یک اندازه ثابت کوچک و یک طرف گرد بزرگ است که بر اساس اندازه لوله یا اتصالات بیشتر باز می شود. برای اعمال فشار به اتصالات، کاربر فقط باید آچار را بچرخاند و دندانه های داخل سر آچار به مواد خورده و از لیز خوردن آچار جلوگیری می کند. فک‌های آچار خودتنظیم به‌طور خودکار در بین چرخش‌ها به عقب برمی‌گردند، بنابراین کاربر می‌تواند به طور مداوم بست‌ها را بدون تغییر موقعیت آچار محکم یا شل کند.

 

 • آچار رینگی

آچار رینگی

بهترین برای: افزایش قدرت مانور و کار در زوایای عجیب و غریب.

آچار رینگی را می توان به عنوان آچار سوکت سر خم نیز نامید زیرا یک سر آچار دارای یک سوکت است که روی یک لولای کوچک و بادوام می چرخد. انتهای دیگر آچار یک سر معمولی با انتهای باز است. این آچار ها در اندازه های مختلف موجود هستند، بنابراین می توانید آچار های مناسب را بر اساس اندازه بست هایی که با آنها کار می کنید پیدا کنید.

 

آچار شعله ای

بهترین برای: گرفتن بهتر هنگام کار با مهره ها و اتصالات شش ضلعی.

آچار تخت  در انتها دارای یک دهانه است، مانند یک آچار با انتهای باز. تفاوت بین آچار تخت و آچار با انتهای باز در این است که دهانه سر آچار تخت بسیار باریک تر از دهانه سر آچار با انتهای باز است.این طراحی باعث افزایش سطح تماس بین آچار و بست های شش ضلعی می شود و گرفتن و اعمال نیرو به این اتصالات بدون لیز خوردن آچار آسان تر می شود.

 

 • آچار شیر برداشت تصفیه آب (آچار حوضه)

آچار شیر برداشت تصفیه آب

بهترین برای: کار در زیر سینک ظرفشویی.

آچار حوضه ای که به سختی برای اکثر افراد به عنوان یک آچار واقعی قابل تشخیص است، ابزار عجیبی است که برای جدا کردن شیرهای آب زیر سینک طراحی شده است. این آچار دارای یک دسته بلند و T شکل است که تا یک سر با یک فک منحنی که شبیه بالای یک S است امتداد یافته است و این امکان را به کاربر می دهد تا بدون نیاز به کشش یا بالا رفتن از زیر سینک به اتصالات شیر آب زیر سینک دسترسی داشته باشد. با این حال، این ابزار ها بهترین کنترل را ارائه نمی دهند، بنابراین در بسیاری از موارد، یک لوله کش از آچار لوله کش یا آچار انبر دست به جای آچار حوضه ای استفاده می کند.

 

 • آچار ترکمتر

آچار ترکمتر

بهترین برای: سفت کردن بست ها تا یک سطح گشتاور خاص.

آچار های ترکمتر برای کار بر روی وسایل نقلیه، ماشین آلات و سایر پروژه هایی که نیاز به دقت بالایی دارند در نظر گرفته شده است. این ابزارها بست ها را تا حد خاصی از گشتاور سفت می کنند و اطمینان می دهند که اتصالات برای کاربرد مورد نظر خیلی سفت یا شل نیست. آن ها معمولاً در تعمیرگاه های خودرو استفاده می شوند و می توانند در انواع مختلفی از جمله مدل های دستی و دیجیتال عرضه شوند. با این حال، آچار های گشتاور برای شل کردن بست ها ساخته نشده اند. استفاده از آن ها برای این منظور می تواند به آچار گشتاور آسیب برساند و شما را مجبور کند که ابزار را مجددا کالیبره کنید یا آن را با یک آچار گشتاور جدید جایگزین کنید.

 

 • آچار سوکت

آچار سوکت

بهترین برای: کار بر روی اتصال دهنده ها در فضاهای تنگ با طیف وسیعی از اندازه های مختلف.

آچار سوکت ابزاری شناخته شده است که به طور منظم توسط متخصصان خودرو و دست سازان استفاده می شود . این آچار بسته به اندازه مهره یا پیچ و مهره می تواند از انواع سر با اندازه های مختلف استفاده کند. برای تعویض سر، فقط سوکت را از آچار بیرون بکشید، سپس یک سوکت جدید را روی قسمت مربعی در انتهای آچار فشار دهید. این نوع آچار دارای یک مکانیسم جغجغه زنی است که آچار را برای اعمال نیرو در یک جهت درگیر می کند، سپس با چرخاندن آچار در جهت مخالف، آزاد می شود و به آچار اجازه می دهد آزادانه بچرخد. طراحی این امکان را فراهم می کند که به سرعت بست ها را بدون نیاز به جابجایی آچار در هر چرخش، سفت یا شل کنید.

 

آچار دنده ای

بهترین حالت برای: سفت کردن و شل کردن پیچ ها بدون تنظیم مجدد آچار.

همانند آچارهای سوکت، آچارهای جغجغه ای با عملکرد جغجغه زنی طراحی شده اند که به آن ها اجازه می دهد در یک جهت درگیر شده و نیرو اعمال کنند، سپس جدا شده و آزادانه در جهت مخالف بچرخند. این به این دلیل است که نیازی به خارج کردن آچار از اتصالات و جابجایی در هر بار چرخش آچار نباشد. آچارهای جغجغه ای شبیه آچارهای بکس هستند، با این تفاوت که انتهای آن دارای یک دستگاه جغجغه زنی در داخل آن است. این مکانیسم نه تنها کارایی ابزار را بهبود می بخشد، بلکه کار بر روی مهره ها و پیچ ها را در فضاهای تنگ آسان تر می کند، جایی که تنظیم مجدد آچار برای هر چرخش بست دشوار است.

 

 • آچار فیلتر روغن

آچار فیلتر روغن

بهترین برای: شل کردن و سفت کردن فیلترهای روغن.

یک آچار تخصصی دیگر، آچار فیلتر روغن، به طور خاص برای شل کردن و سفت کردن فیلتر های روغن طراحی شده است و به متخصصان خودرو و متخصصان باتجربه امکان می دهد تا به سرعت و به طور موثر تعویض روغن را در طیف وسیعی از خودروها انجام دهند. این آچارها یک طرف کوتاه و یک طرف بلند و گرد دارند که دور فیلتر روغن می‌پیچد و آن را محکم می‌گیرد. همچنین می‌توانید آچار فیلتر روغن زنجیری و آچار فیلتر روغن تسمه‌ای پیدا کنید که حلقه محکمی روی فیلتر روغن تشکیل می‌دهد تا آن را سفت یا شل کند.

 

انتخاب آچار

قبل از خرید آچار جدید برای کارگاه، پروژه های مختلفی را که معمولاً در خانه یا محل کار انجام می دهید، در نظر بگیرید. بر اساس کار خاصی که باید انجام دهید یک آچار انتخاب کنید. اگر مهره‌ ها و پیچ‌ های استاندارد را می‌بندید، یک آچار معمولی مانند آچار هلالی، آچار با انتهای باز یا آچار بکس را انتخاب کنید.

برای تعمیرات خودرو، ممکن است برای انجام کار به یک فیلتر روغن، آچار فن کلاچ ، یا آچار ترکمتر نیاز داشته باشید. آچار های دنده ای و آچار سوکتی می توانند به شل یا سفت کردن بست ها در مکان های سخت کمک کنند، در حالی که آچار های تخصصی تر، مانند آچار های حوضه ای یا آچار پدالی، واقعاً فقط برای کارهای خاص مورد نیاز هستند. هنگامی که کار را دانستید، اندازه آچار را بررسی کنید تا مطمئن شوید که برای اتصال دهنده هایی که با آن کار می کنید مناسب است، در غیر این صورت ممکن است روی محصولی سرمایه گذاری کنید که برای پروژه قابل استفاده نباشد.

برچسب‌ها:

3 دیدگاه برای “25 نوع آچار و نحوه انتخاب”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...