جستجو کردن
Close this search box.
انواع پیچ

پیچ چیست؟ | تعریف پیچ | انواع پیچ

پیچ

پیچ چیست؟

پیچ ها اتصال دهنده های رایجی هستند که از نظر اندازه، شکل و عملکرد مشابه میخ ها هستند، به جز اینکه پیچ ها دارای برجستگی هایی در بدنه خود هستند که به نام رزوه شناخته می شوند و به این منظور در نظر گرفته شده اند تا هنگام وارد شدن به داخل سوراخ، درگیری مناسبی با متریال ایجاد شود. انواع مختلفی از پیچ ها در طیف گسترده ای از اندازه ها و شکل ها در بازار وجود دارد، از جمله برخی از پیچ ها که جهت موارد خاصی تولید شده اند، مانند پیچ های چکشی یا پیچ های دو طرف بسته، که با پیچ گوشتی نصب نمی شوند.

 

اجزا پیچ :

یک پیچ از پنج قسمت مشخص تشکیل شده است:

  • شکافی که در قسمت بالای پیچ است و جهت قرارگیری سر پیچ گوشتی یا مته مناسب تعبیه شده است.
  • سرپیچ بالای پیچ که معمولاً شکل دایره‌ای و پهنی دارد تا از فرو رفتن کامل پیچ در متریال جلوگیری کند و امکان دسترسی و باز و بسته کردن پیچ را فراهم میکند.
  • به قسمت میان سرپیچ و رزوه ها ساق پیچ گفته می شود.
  • به قسمت انتهایی پیچ نوک پیچ گفته می شود.
  • رزوه ها برآمدگی های روی سطح پیچ هستند که به دور ساق پیچ می چرخند.

پیچ‌ ها را می‌توان در مواد مختلفی مانند بتن، آجر یا فلز استفاده کرد، اگر چه بیشتر در چوب، دیوار خشک و ماشین‌ آلات کاربرد دارد. برای بهبود ایمنی و خروجی پروژه های خودساز خود، توصیه می شود در مورد انواع پیچ ها تحقیق کنید. این راهنما می تواند به شما کمک کند تا با 13 نوع پیچ، کاربرد مورد نظر آن ها و برخی اطلاعات در مورد نحوه انتخاب پیچ مناسب برای پروژه بعدی خود آشنا شوید.

 

انواع اصلی پیچ ها

کاربرد پایه نکات مثبت نکات منفی

پیچ های بنایی

طراحی شده برای استفاده با مصالح بنایی معمول برای خارج از منزل نیاز به سوراخ راهنما و ابزارهای ویژه

پیچ های چوبی

رایج ترین پیچ ها برای چوب به سوراخ راهنا نیاز ندارد فقط برای چوب قابل استفاده است

پیچ های دیوار خشک

چسباندن دیوار خشک به گل میخ ها و تیرهای چوبی استفاده و پنهان سازی آسان در کار عدم امکان اتصال دیوار خشک به فلز

پیچ های عرشه

برای ساخت و تعمیر عرشه ها استفاده می شود کاربرد آسان و ضد زنگ قابل استفاده فقط برای عرشه

پیچ های ام دی اف

قابل استفاده در تخته فیبر با چگالی متوسط بدون نیاز به سوراخ راهنما فقط با چوب ام دی اف استفاده می شود

پیچ های فولادی

چوب، پلاستیک و سایر فلزات را به ورق فلز متصل می کند پیچ های فولادی مقاوم در برابر زنگ زدگی هستند پیچ های کربن – فولاد فقط در داخل خانه قابل استفاده اند

پیچ های خودکار

کاربرد برای انواع تاسیسات سوراخ راهنمای خود را با نوک تیزش ایجاد می کند ممکن است مواد نرم را بشکافد

پیچ های دو سر رزوه

طراحی شده برای قرار دادن در دو سوراخ از پیش ایجاد شده برای بستن قطعات چوبی افزایش دوام در مبلمان پیش ساخته پس از نصب قابل جدا شدن نیست

پیچ های آینه ای

آینه ها را روی دیوارها محکم می کند باعث خوردگی آینه و آسیب به دیوار نمی شود. نیاز به سوراخ از پیش سوراخ شده دارد

پیچ‌های امنیتی

پیچ‌های استاندارد برای جلوگیری از دستکاری تاخیر یا جلوگیری از خرابکاری و سرقت تنها با ابزار مخصوص باز میشود.

پیچ های چکشی

اقلام را از تابلوها و پلاک ها گرفته تا قطعات فنی و خودرو محکم می کند بسیار بادوام پس از نصب قابل جدا شدن نیست، به ابزار خاصی نیاز دارد

پیچ های ماشینی

به ماشین آلات یا قطعات الکترونیکی مختلف متصل می شود دارای طیف وسیعی از اندازه ها برای پروژه های متعدد بدون نوک تیز

پیچ های سوراخ جیبی

دو تخته یا قسمتی از مبلمان چوبی را محکم می کند طراحی شده برای نازک کاری فقط برای مبلمان چوبی طراحی شده است

 

پیچ های بنایی

پیچ بنایی

بهترین برای: چسباندن چوب یا فلز به بتن یا مصالح بنایی مشابه.

پیچ های بنایی برای کار با مصالح بنایی مانند آجر، اتصالات ملات یا بتن طراحی شده اند. آن ها معمولاً در خارج از منزل برای محکم کردن اجسام، مانند ناودان باران، به نمای بیرونی آجری نصب می شوند یا می توانید از پیچ های بنایی برای اتصال صفحات کف چوبی به فنداسیون بتنی استفاده کنید.

این پیچ ها نیاز به سوراخ راهنما دارند که با مته چکشی و مته سنگ تراشی قبل از قرار دادن پیچ، این سوراخ ایجاد شود. کاملا قابل تشخیص است که دو الگوی متفاوت رزوه روی آن ها وجود دارد. اولی کوچک و محکم به ساق است، در حالی که دومی بسیار بزرگتر است و از ساق پیچ بیرون زده است. بین یک سر صاف برای فرورفتن پیچ یا یک سر واشر شش ضلعی که روی مواد قرار می گیرد، انتخاب با شماست.

 

پیچ های چوبی

پیچ های چوبی

بهترین برای: اتصال دو یا چند تکه چوب به یکدیگر، مانند گل میخ های دیوار، قالب بندی یا مبلمان.

شناخته شده ترین پیچ برای دست سازان، پیچ های چوبی برای اتصال چند تکه چوب به یکدیگر هستند. آن ها می توانند یک محور کاملاً رزوه ای یا نیمه رزوه ای داشته باشند و معمولاً دارای نوک تیز و سوراخ کننده هستند که بدون مشکل به سطوح چوبی نفوذ می کند. به همین دلیل، پیچ های چوبی معمولاً نیازی به سوراخ راهنما ندارند.

این پیچ‌ ها را می‌توان در یک فروشگاه لوازم خانگی محلی برای پروژه‌ های خودساز خود پیدا کرد. آن ها در اندازه ها و قطر های بسیار متنوعی مطابق با نیاز شما هستند، اما مطمئن شوید که از این پیچ ها فقط در چوب استفاده می کنید. رزوه ها بسیار عریض تر از آن هستند که با بتن یا سایر مواد غیر الیافی به درستی درگیر شوند.

 

پیچ های دیوار خشکپیچ های دیوار خشک

بهترین برای: وصل کردن پانل های دیوار خشک به گل میخ های دیوار.

پیچ‌های دیوار خشک دارای رزوه‌ های درشتی هستند که برای محکم کردن دیوار خشک روی ناودانی یا تیر های چوبی مناسب هستند. این پیچ ها معمولاً توسط دست سازان (سازنده های محصولات DIY ( برای تکمیل زیرزمین ها یا ساخت اتاق های جدید در فضای موجود استفاده می شود. در حالی که آن ها برای اتصال دیوار خشک به گل میخ های چوبی مناسب هستند، پیچ های دیوار خشک با رزوه ریز نیز می توانند برای اتصال دیوار خشک به گل میخ های فلزی استفاده شوند.

طول این پیچ ها متفاوت است، اما بیشتر پیچ های دیوار خشک دارای سر های مسطح هستند که دقیقاً در زیر سطح دیوار خشک فرو می روند. این امر باعث می‌شود که پیچ‌ها با ترکیب مفصلی و یک لایه رنگ آمیزی راحت‌ تر پنهان شوند.

 

پیچ های عرشهپیچ های عرشه

بهترین برای: اتصال ورق های عرشه به تیرچه های عرشه.

پیچ‌ های عرشه که برای آسان‌ تر ساختن و تعمیر عرشه طراحی شده‌ اند، برای محکم کردن ورق‌ های عرشه به تیرچه‌ های عرشه در نظر گرفته شده‌اند. آن ها دارای سر صافی هستند که برای فرو رفتن درست در زیر سطح ورق های عرشه ایده آل است و رنگ آمیزی، لکه گیری و راه رفتن روی عرشه را بدون نگرانی در مورد پیچ های بیرون زده آسان می کند. این پیچ ها از فولاد ضد زنگ یا مواد دیگر که اغلب روکش شده ساخته شده اند تا در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاومت کنند. پیچ ها در اندازه های مختلف و با انواع قطرها عرضه می شوند، بنابراین می توانید گزینه مناسبی را برای پروژه خود انتخاب کنید.

 

پیچ های ام دی افپیچ های ام دی اف

بهترین برای: نصب خود حفار (خودکار) در تخته فیبر با چگالی متوسط (MDF).

پیچ های ام دی اف همان طور که از نامش پیدا است برای استفاده در تخته فیبر با چگالی متوسط ساخته شده اند که بیشتر به عنوان ام دی اف شناخته می شود. دلیل اینکه این پیچ‌ ها نسبت به پیچ‌ های چوب استاندارد برای ام‌دی‌اف مناسب‌ تر هستند، این است که ام‌دی‌اف نسبت به چوب جامد برای نفوذ سخت‌ تر است. برای استفاده از پیچ‌ های چوبی استاندارد می‌توانید سوراخ‌ های راهنمایی را در ام‌دی‌اف ایجاد کنید، اما اگر از پیچ‌ های ام‌دی‌اف خودکار استفاده می‌کنید، نیازی به سوراخ کردن آن ندارید.

رزوه و نوک مخصوص روی این پیچ ها مانند مته ای عمل می کند که چوب های سخت ام دی اف را برش می دهد. از این پیچ ها برای تزئینات داخلی، مبلمان و سایر پروژه های ساختمانی که از چوب ام دی اف به عنوان ماده اولیه استفاده می کنند استفاده کنید.

 

پیچ های فولادی

پیچ های فولادی

بهترین برای: محکم کردن انواع مختلف مواد روی ورق فلزی.

از پیچ های فولادی برای اتصال چوب، پلاستیک یا حتی سایر قطعات فلزی به یک ورق فلزی استفاده کنید. نوک های تیز روی این پیچ ها برای نفوذ به سطوح فلزی سخت ساخته شده اند، در حالی که رزوه های ظریف چسبندگی و درگیری فوق العاده ای را فراهم می کنند. پیچ های فولادی در طیف وسیعی از اندازه ها هستند و دارای چندین سبک مختلف سر هستند، از جمله سر های صاف، گرد و شش گوش.

پیچ های فولادی ساخته شده از فولاد ضد زنگ مقاوم در برابر زنگ زدگی را می توان در فضای باز یا داخل خانه استفاده کرد، در حالی که نسخه های فولاد کربنی فقط برای استفاده در داخل خانه مناسب هستند.

 

پیچ های خودکار

پیچ های خودکار

بهترین برای: ایجاد رشته های داخلی در حین نصب.

سازندگان DIY و حرفه ای ها می توانند از پیچ های خودکار برای ایجاد رزوه های داخلی استفاده کنند، زمانی که پیچ برای کار با متریال مناسب استفاده میشود. با این حال، پیچ‌ های خودکار همیشه خطر شکافتن برخی از مواد نرم را دارند، بنابراین ممکن است به یک سوراخ راهنما نیاز باشد.

پیچ های خود حفار نوعی پیچ خودکار هستند که دارای نوک مته هستند تا برای نصب نیازی به سوراخ راهنما نداشته باشند. این پیچ ها در کاربرد های بسیار متنوعی استفاده می شوند و بر اساس طرح رزوه می توانند با انواع دیگر پیچ ها همپوشانی داشته باشند. به عنوان مثال، می‌توانید پیچ‌ های خودکار فلزی پیدا کنید یا روی پیچ‌ های ام‌دی‌اف خود حفار برای پروژه‌ های ساخت‌ و ساز MDF سرمایه‌ گذاری کنید.

 

پیچ های دو سر رزوهپیچ های دو سر رزوه

بهترین برای: اتصال دو تکه چوب با سوراخ های از پیش ایجاد شده.

پیچ‌ های دو سر رزوه که به‌ راحتی قابل تشخیص هستند، زیرا سر ندارند، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در دو سوراخ راهنمای از پیش سوراخ‌شده قرار داده شوند تا تکه‌ های چوب را به هم بچسبانند. آن ها در ساخت مبلمان بسیار رایج هستند و اغلب در بسته های مبلمان پیش ساخته گنجانده می شوند تا بتوانید به سرعت میز یا قفسه کتاب جدید خود را بچینید.

این نوع پیچ از دو سمت دارای رزوه است و در وسط آن فاصله بدون رزوه وجود دارد. از یک ابزار محرک یا انبر قفلی برای قرار دادن پیچ ها در سوراخ های از پیش سوراخ شده استفاده کنید. فقط به خاطر داشته باشید که این پیچ ها پس از نصب قرار نیست برداشته شوند. برداشتن می تواند به سوراخ های از پیش سوراخ شده آسیب برساند و بازسازی مبلمان یا شئ را  برای شما دشوار کند.

 

پیچ های آینهپیچ های آینه

بهترین برای: نصب آینه ها بدون استفاده از براکت های اضافی.

این پیچ‌ ها که برای محکم کردن آینه‌ ها روی دیوار طراحی شده‌اند، دارای گیره‌ های لاستیکی مخروطی هستند تا از فشار دادن مستقیم پیچ‌ های فلزی به آینه جلوگیری کنند. این نوع تخصصی پیچ دارای سر شیاردار و فرو رفته با سوراخ رزوه‌دار است تا درپوش پوشش را بتوان داخل سوراخ قرار داد و یک بست براق و تمام شده برای پشتیبانی از آینه در انتها استفاده میشود.

این پیچ ها را می توان در هر جای خانه از جمله حمام استفاده کرد. ساختار فولاد ضد زنگ و پوشش روی آن ها را از زنگ زدگی و خوردگی در امان نگه می دارد، بنابراین رطوبت اضافی در حمام یا آشپزخانه نگران کننده نیست.

 

پیچ های امنیتی

پیچ های امنیتی

بهترین برای: ارائه یک باز دارندگی خفیف برای باز کردن و دستکاری پیچ.

پیچ های امنیتی اساساً همان پیچ های استاندارد با سر منحصر به فرد هستند که جدا کردن آن ها را بدون ابزار مناسب دشوارتر می کند. این بست ها گزینه خوبی برای مکان های عمومی هستند که مستعد خرابکاری، سرقت و دستکاری هستند، اگرچه می توان از آن ها برای محافظت از اموال خصوصی نیز استفاده کرد.

با این حال، لازم به ذکر است که با پیچ گوشتی مناسب یا حتی با یک مته مناسب، می توانید این پیچ ها را جدا کنید، بنابراین امنیت اضافی واقعاً فقط در برابر کسانی که تمایلی به تهیه ابزار مناسب ندارند مؤثر است.

 

پیچ های دریل شارژیپیچ های دریل شارژی

بهترین برای: ایمن کردن علائم، پلاک‌ های نام یا اشیاء مشابه.

این پیچ ها باید با چکش یا ابزار محرک چکشی مثل دریل شارژی که برای ضربه زدن به سر پیچ، مانند میخ طراحی شده است، وارد شود. این پیچ ها دارای سرهای ضخیم و گرد و محور های محکم و بادوام با رزوه های متعدد و زوایای مارپیچ بزرگ هستند که برای نگه داشتن پیچ در موقعیت پس از نصب در نظر گرفته شده است.

از این پیچ‌ ها برای اتصال اقلامی مانند علائم یا پلاک‌ ها به دیوار ها با ضربه سریع چکش استفاده کنید. فقط به خاطر داشته باشید که پیچ‌ ها برای نصب دائمی ساخته شده‌اند، بنابراین اگر نیاز به تغییر علامت یا تعویض براکت پلاک در زمانی دارید، گزینه مناسبی نیستند.

 

پیچ های ماشینیپیچ های ماشینی

بهترین برای: اتصال قطعات مختلف یک ماشین یا دستگاه به یکدیگر.

این پیچ ها در بسیاری از موارد مختلف برای اتصال ماشین آلات مختلف یا قطعات الکترونیکی به یکدیگر استفاده می شوند. می توانید پیچ های ماشینی را در دستگاه های الکترونیکی، لوازم خانگی، تجهیزات تولیدی و موارد دیگر پیدا کنید. آن ها می توانند سرهای صاف یا گرد داشته باشند اما معمولاً نوک تیزی ندارند.

پیچ‌های ماشینی از نظر اندازه و قطر بسیار متنوع هستند، از پیچ‌ های ماشینی کوچک که در لپ‌تاپ‌ها و سایر فناوری‌ های فشرده استفاده می‌شوند تا پیچ‌های ماشینی بزرگ که در صنایع خودرو سازی و تولیدی دیده می‌شوند.

 

پیچ های سوراخ جیبیپیچ های سوراخ جیبی

بهترین برای: چسباندن دو تخته به هم یا محکم کردن قطعات مبلمان چوبی به هم.

پیچ های جیبی به طور خاص برای استفاده در مبلمان چوبی طراحی شده اند. آن ها سر و ساقه های خاصی دارند که برای درگیری تکه های چوب به هم استفاده می شود. این کار با نوک خود سوراخ‌ کن، رزوه‌ های خودکار، و سر های واشر پهن انجام می‌شود که به شما کمک می‌کند تا بیش از حد پیچ‌ ها را مثلا در چوب نرم‌ تر هدایت نکنید.

سر پیچ ها محکم و بادوام هستند و معمولاً دارای یک فرورفتگی مربع هستند که چسبندگی پیچ گوشتی را در شکاف محرک بهبود می بخشد. ترکیب این عوامل باعث می شود که آن ها به طور منحصر به فردی برای نازک کاری مناسب باشند.

 

انتخاب پیچ مناسب

با توجه به تنوع گسترده ای از پیچ ها برای انتخاب، تلاش برای یافتن نوع پیچ مناسب برای پروژه خود می تواند بسیار دشوار باشد. برای کمک به محدود کردن گزینه ها، ابتدا موادی را که با آن کار می کنید در نظر بگیرید. به عنوان مثال، پیچ‌ های سنگ‌ تراشی برای چسباندن به بتن و سایر مصالح بنایی طراحی شده‌ اند، در حالی که پیچ‌ های دیوار خشک برای محکم کردن دیوار خشک به گل میخ‌ های چوبی بهترین استفاده را دارند.

نوع مناسب پیچ همچنین باید از موادی که در حال اتصال است محافظت کند، بنابراین پیچ باید اندازه سر، طول و رزوه های مناسبی داشته باشد تا از شکافتن چوب، سوراخ کردن دیواره خشک یا لغزش فلز جلوگیری شود. پیچ ها برای درگیری با مواد مورد نظر ساخته شده اند، بنابراین نگه داشتن مطمئن و ساخت و ساز بادوام ضروری است. اگر پیچ نتواند به مواد مورد نظر نفوذ کند یا مواد را به درستی نگیرد، در این صورت گزینه ایمن نیست، مانند استفاده از پیچ چوب در بتن. با انتخاب پیچ مناسب برای کار، خطرات و نگرانی های ایمنی را از بین ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...