جستجو کردن
Close this search box.
تفاوت انواع تیغه اره افقی بر

تفاوت انواع تیغه اره افقی بر

تنوع اره افقی بر در دامنه ی وسیع تیغه ها (و حتی اتصالات غیر تیغه ای) است که میتوان در این ابزار برقی استفاده کرد. بسته به نوع تیغه ای که نصب کردید میتوانید از این ابزار برقی برای هر متریالی در خانه از چوب و تخته چند لایه گرفته تا لوله های آهنی و سنگ تراشی استفاده کنید. همچنین میتوان از آن برای هرس درختان و بریدن استخوان حیوانات نیز استفاده کرد. در مقاله تفاوت انواع تیغه اره افقی بر ما به بررسی انواع تیغه اره افقی بر پرداخته ایم.

تیغه اره افقی بر

 

تفاوت انواع تیغه اره افقی بر

 • شاخص TPI (دندانه در هر اینچ) در اره افقی بر

تیغه های ابزار برقی معمولا دندانه دارند، اگرچه که دسته ی کمی هم وجود دارند که از نوعی ماسه ساینده برای نفوذ به مواد استفاده می کنند. تراکم این دندانه ها با شاخص TPI شناخته میشود که هرچه مقدار این شاخص در یک تیغه بیشتر باشد یعنی دندانه ها به هم نزدیک تر و ریز تر هستند.

نمونه ای از اره افقی بر

به عمق و عرض فضای بین دندانه ها روی تیغه Gullet گفته میشود که مقدار آن از روی شاخص TPI قابل فهم است. در مجموع مقدار Gullet  ،شاخص TPI ،هندسه ی دندانه ها و جنس متریال تیغه و دندانه ها هستند که مشخص میکنند مواد قابل برش توسط تیغه چه موادی اند.

توضیحات اره افقی بر

اره های افقی بر با شاخص TPI کمتر دندانه های بزرگتری دارند یا ممکن است دندانه های با فاصله زیاد از هم داشته باشند. این نوع تیغه ها سرعت بیشتری دارند، خنک تر میمانند و همچنین عمر طولانی تری دارند زیرا مقدار Gullet بیشتر در این تیغه ها باعث میشود زباله ها و خاک اره به طور موثرتر دفع شوند. در عین حال برش های زِبر تری به جا میگذارند. این تیغه ها برای کارهای تخریبی عمومی تر مثل برش سریع چوب، دیوار کاذب و دیگر مواد نرم بیشتر کاربرد دارند.

در طرف دیگر اره های افقی بر با شاخص TPI بیشتر قرار دارند که دندانه های ریزتر و نزدیک تری به هم دارند و بیشترین بازدهی این تیغه ها در سرعت کمتر است. این تیغه ها سطوح برش خورده ی نرم تری را در چوب و مواد نرم ایجاد می کنند و همچنین این تیغه ها برای برش لوله های آهنی و سطوح سخت تر استفاده می شوند.

یک قانون کلی در رابطه با ابزار برقی دندانه دار وجود دارد و آن این است که همواره سعی کنید حداقل 3 دندانه با مواد تحت برش در تماس باشد. این کار از شکستن و گیر افتادن دندانه ها جلوگیری میکند، مخصوصا به هنگام کار با فلزات و سنگ ها. تیغه های اره افقی بر با TPI بالاتر همواره باعث می شوند که ین قانون را ناخود اگاه رعایت کنید حتی وقتی در حال کار با لوله های فلزی با قطر کم هستید.

دامنه ی تغییرات مقادیر TPI – برای تیغه اره های افقی بر حداقل مقدار TPI از 3 که برای تیغه های بتنی و آجری است شروع می شود. از طرف دیگر برای برخی از بهترین تیغه های ساخته شده برای برش فلز، این مقدار میتواند تا 24 برسد.

 

 • کیت های ترکیبی تیغه اره افقی بر

خرید یک به یک تیغه برای اره افقی بر ممکن است مبلغ گرانی بخواهد برای همین میتوان با خرید کیت های ترکیبی تیغه های اره افقی بر در هزینه صرفه جویی کرد و با مقاله تفاوت انواع تیغه اره افقی بر می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. یک کیت ترکیبی تیغه سطح ((مبتدی)) حاوی چهار یا پنج تیغه برای مواد مختلف است که با استفاده از آنها میتوانید برش چوب و فلز و دیگر کارهای تخریبی را شروع کنید. کیت های ترکیبی تیغه با سطح های ((متوسط)) و ((پیشرفته)) حداقل 10 تیغه برای اهداف مختلف، با TPI های مختلف و طول های متفاوت در اختیار شما قرار میدهند.

کیت تیغه اره افقی بر

 

 • تیغه اره افقی بر برای آلومینیوم

برای لوله های آلومینیومی، قطعات آلومینیومی ریخته گری شده یا ورق های آلومینیومی میتوان از همان تیغه های اره افقی بر استفاده کرد که برای برش فلزات استفاده می شود. این تیغه ها دارای TPI کمتر و دندانه های ریزتر برای برش های نرم تر با سرعت کمتر طراحی شده اند. هنگام استفاده از ابزار برقی برای کار با آلومینیوم همیشه از محافظ چشم استفاده کنید. همچنین استفاده از یک روان کننده هنگام کار بر روی قطعات آلومینیومی ضخیم تر یا برای کارهای طولانی مدت باعث میشود تیغه ها راحت تر برش را انجام دهند و عمر مفید آنها بیشتر شود.

 

 • تیغه اره افقی بر برای استخوان

برای اره افقی بر تیغه هایی به منظور برش استخوان و قصابی هم وجود دارد. این نوع تیغه ها معمولا از فولاد ضخیم و مقاوم ساخته شده اند که موجب میشود در هنگام برش استخوان ها در برابر خم شدن و گیر کردن مقاومت کنند. بسیاری از تیغه های اره های افقی بر که برای برش گوشت و استخوان ساخته شده اند، طوری طراحی شده اند که فشار وارده را کاهش می دهند یعنی دندانه های معکوس دارند تا تکه های گوشت و استخوان را دفع کنند.

 

 • تیغه اره افقی بر برای آجر

طراحی دندانه های تیغه هایی که برای برش آجر، سنگ و گچ استفاده می شوند طوری است که تفاوت آنها با تیغه های معمولی به طرز شدیدی قابل تشخیص است. طراحی تیغه های آجری شباهت زیادی با اره زنجیری دارد که این باعث میشود فضای بین دندانه ها بسیار پهن تر شود و در نتیجه راه خروج بیشتری برای تکه های آجر و گرد و غبار و گرما فراهم می شود. در نتیجه تیغه های که برای برش آجر و گچ ساهخته میشوند میتوانند TPI کمتر از 2 هم داشته باشند. بسیاری از جنس های مرغوب تیغه های اره افقی بر که برای آجر طراحی میشوند به صورت نوک کاربیدی ارائه میشوند که باعث میشود عمر مفید تیغه و دوام آن بالاتر رود.

 

 • تیغه اره افقی بر برای تخته سیمانی

اکثر تیغه های اره افقی بر میتوانند تخته های سیمانی ، دیوار خشک و چوب را برش دهند. میتوان با تیغه ی معمولی 6 اینچی تخته سیمانی را برش داد و با TPI تقریبی 6 به نتیجه قابل قبولی رسید. در بیشتر تیغه هایی که برای این کار طراحی شده اند از فولاد کربن بالا استفاده شده است و در برخی دیگر از موارد مرغوب تر، از دندانه های کاربیدی روی تیغه برای افزایش عمر آن استفاده شده است.

 

 • تیغه اره افقی بر برای شاخ و برگ درختان

تیغه هایی که به منظور برش شاخ و برگ تازه و درختان کوچکتر طراحی شده اند معمولا به عنوان تیغ اره هرس نامیده میشوند. این تیغه ها به گونه ای طراحی شدند که عمق و عرض فاصله ی دندانه ها ناهموار است و باعث میشود هم در حرکت رو به جلو هم در حرکت رو به عقب برش اتفاق بیفتد و حتی در صورت استفاده برای چوب های مرطوب یا چوب های تحت فشار درگیری تیغه و چوب به حداقل برسد.

اره افقی بر برای شاخه درختان

 

 • تیغه های مخصوص چدن

برای برش لوله های چدنی، بهترین انتخاب تیغ اره الماسه ساینده (با پوششی از ماسه های ساینده) است. تیغه های ساینده به سرعت تیغه های دندانه دار مات نمیشوند و همچنین برش های نرم تر و صاف تری برای شما ایجاد میکنند تا بتوانید لوله های چدنی را بهتر تنظیم کنید. هنگام برش چدن با اره افقی بر حتما محافظ چشم همراه داشته باشید. بعضی مواقع لوله های چدنی بسیار ضخیم هستند که در این صورت استفاده از کمی روان کننده باعث سرعت بیشتر کار میشود و همچنین خنک کردن تیغه عمر مفید آنرا بالا میبرد.

 

 • تیغه های مخصوص لوله های سفالی

لوله های سفالی سنتی را میتوان با اره افقی بر و تیغه ی کاربیدی ساینده به سرعت برش داد. استفاده از تیغه های ساینده به هنگام برش لوله های سفالی احتمال شکست و ترک خوردگی لوله را به حداقل میرساند.

 

 • تیغه های مخصوص اره افقی بر برای بتن

تیغه هایی که برای عبور از بتن توسط اره افقی بر استفاده می شوند عمدتا همان تیغه های قابل استفاده برای آجر و سنگ تراشی اند. پهنای باز بین دندانه ها و مقدار TPI پایین این امکان را می دهد که قطعات بتنی را بدون اینکه تیغه روی سطح قطعه خفه شود برش دهید. برای عمر طولانی بیشتر هم میتوانید از تیغه های کاربیدی استفاده کنید. از طرفی میتوانید برای دست یابی یه سطحی صاف تر و نرم تر میتوانید هم از تیغه های کاربیدی و هم از تیغ اره الماسه ساینده در اره افقی بر استفاده کنید اما اگر اولویت برای شما سرعت است از تیغه های دندانه دار استفاده کنید.

 

 • تیغه های مخصوص اره افقی بر برای لوله های مسی

برای بریدن لوله ی مسی، نیاز به تیغه ی ریز دندانه ای که برای برش فلزات طراحی شده داریم. این تیغه ها TPI کمتری دارند و برای برش آهسته طراحی شده اند و بریدگی های نرم تر و صاف تر با حداقل نیاز به تمیز کاری به شما می دهند. هنگام برش لوله های فلزی با اره افقی بر حتما از محافظ چشم استفاده کنید.

تیغه اره افقی

 

 • بهترین تیغه ی اره افقی بر برای دیوار خشک

تقریبا همه ی تیغه های اره افقی بر میتوانند دیوار خشک را برش دهند اما با توجه به خروجی مد نظرتان بعضی موارد میتواند بهتر از بقیه باشد. یک تیغه 6 اینچی معمولی به شما این امکان را میدهد که یک برش سریع و زِبر را روی دیوار ایجاد کنید در حالیکه هزینه زیادی هم برای شما نخواهد داشت. اگر در حال برش در قسمت هایی از یک دیوار موجود هستید به تیغ اره ای به طول کوتاه و نوک تیز احتیاج خواهید داشت. برای دیوار خشک هم بهترین تیغه همان تیغه های با دندانه های نوک کاربیدی هستند چون در مقایسه با دندانه های از جنس فولاد کربن بالا که معمولی هستند، سرعت بیشتری دارند و دیر تر کُند میشوند.

 

 • تیغه های مخصوص اره افقی بر برای فوم

اره افقی بر توانایی برش عایق اسپری فوم،پلی اورتان و یونولیت را نیز دارد. برخلاف اکثر تیغ های اره افقی بر،تیغه های مخصوص برش فوم طول بلندتری دارند. طول معمول این تیغه ها تقریبا حوالی 18 اینچ است و گاهی تا 36 اینچ یا بیشتر نیز میرسد.

 

ممنون از شما عزیزان  برای خواندن این مطلب ،  امیدواریم مقاله ” تفاوت انواع تیغه اره افقی بر ” مورد قبول شما برای انتخاب یک تیغه اره افقی بر مناسب ، واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...