جستجو کردن
Close this search box.
انواع سنباده برقی | مجله تاج ابزار

انواع سنباده برقی و کاربرد آنها

سنباده‌ ها از جمله ابزار های بسیار رایج در شکل‌ دهی چوب و بازسازی فلزات هستند ، یک سنباده خوب ، خستگی و زحمت سنباده‌ کاری دستی را از بین می‌برد . اما بیایید با واقعیت روبرو شویم – انواع سنباده‌ بسیار زیاد هستند و ممکن است سخت باشد که بدانیم کدام سنباده برای چه کاری استفاده می‌شود ، و همچنین کدام سنباده برای نیاز های هر فرد بهترین است . اما نگران نباشید ، دوستان شما در WEN  اینجا هستند تا این موضوع را روشن کنند . پس بدون اتلاف وقت بیشتر ، بیایید شروع کنیم و با انواع سنباده برقی و کاربرد آنها آشنا شویم.

 

اندازه‌ها

به طور کلی ، سنباده‌ ها می‌توانند بر اساس اینکه آیا دستی ، رومیزی ، یا ایستاده هستند دسته‌ بندی شوند .

سنباده‌ های دستی بسیار محبوب هستند ، به خصوص برای مالکان خانه و کارهای شخصی ، آن‌ ها قابل حمل ، ارزان ، و چند منظوره هستند ،  قدرت کافی برای انجام بیشتر کارها را دارند.

مدل‌ های رو میزی شاید قابلیت حمل مدل‌ های دستی را نداشته باشند ، اما قدرتی دارند که مدل‌ های دستی نمی‌توانند با آن رقابت کنند ، و برای نجاران و بعضی علاقه‌ مندان محبوب هستند.

مدل‌ های ایستاده سنگین‌ تر از بقیه مدل ها هستند ، قادر به انجام کارهای سخت ، و برای محیط‌ های تولید عالی هستند.

برخی از سنباده‌ هایی که در این مقاله درباره آن ها صحبت کردیم می‌توانند در بیش از یک دسته قرار بگیرند ، به عنوان مثال ، یک سنباده نواری می‌تواند مدل دستی یا رومیزی باشد . گاهی اوقات ، چندین سنباده در یک دستگاه ترکیب می‌شوند ، مانند سنباده نواری/دیسکی.

 

دستگاه پولیش و سنباده زن اوربیتال

شاید متداول‌ ترین نوع سنباده ، و اولین چیزی که به ذهن شما می‌رسد ، دستگاه پولیش و سنباده زن اوربیتال مداری نباشد . این دستگاه که یک دستگاه دستی است ، معمولاً زیر کف دست شما نگه داشته می‌شود در حالی که از آن استفاده می‌کنید . همزمان در یک دایره می‌چرخد ، در حالی که یک مکانیزم درون سنباده ، پد را در دایره‌ های بسیار کوچک و محکم حرکت می‌دهد.

 

سنباده‌ های دستی در چندین زیر مجموعه مختلف قرار میگیرند :

  • سنباده‌ های 1/4 برگه : این سنباده‌ ها یک برگه یک چهارم سنباده را می‌پذیرند . آن‌ ها برای انواع کارهای عمومی مناسب هستند و پایه‌ ی مربعی شکلشان باعث می‌شود به راحتی بتوان با آن‌ ها به گوشه‌ ها دسترسی پیدا کرد.
  • سنباده‌ های 1/3 برگه : این سنباده‌ ها یک برگه یک سوم سنباده را می‌پذیرند . آن‌ ها کوچک‌ تر و ضعیف‌ تر از سنباده‌ های ¼  برگه هستند و معمولا ارزان‌ ترند.
  • سنباده‌ های جزئیات‌ دار : این سنباده‌ ها سر مثلثی شکل و نوک تیز دارند که باعث می‌شود بتوان با آن‌ ها به فضا های بسیار تنگ دسترسی پیدا کرد.

 

انواع سنباده برقی

سنباده‌ های چرخشی ، مانند نمونه های ۴/۱خود ، گزینه‌ های چند منظوره برای کار های معمولی هستند . آن‌ ها دارای یک پایه گرد که قدرت مانور پذیری آن‌ ها را عالی و سطح نهایی قطعه کار را بسیار صاف و یکنواخت می‌کند ، اما ممکن است برای رسیدن به فضا های تنگ یا گوشه‌ ها نسبت به سنباده‌ های جزئیات دارپ مشکل بیشتری داشته باشند.

سنباده نواری

سنباده‌ های نواری

سنباده‌ های نواری ، چند منظوره و قوی هستند ، در سه نسخه‌ ی دستی ، رو میزی ، و ایستاده یافت می‌شوند ؛ مدل‌ های رومیزی و ایستاده اغلب با سنباده‌ های دیسکی ترکیب می‌شوند . آن‌ ها از یک نوار سنباده طولانی و عریض استفاده می‌کنند تا به سرعت مقدار زیادی ماده را حذف کنند ، یا ناحیه نسبتاً بزرگی را صاف کنند . آن‌ ها برای شکل‌ دهی دستی عالی هستند.

سنباده‌های تانکی

سنباده‌ های تانکی

سنباده‌ های تانکی در واقع سنباده‌ های نواری کوچک تر هستند ، نام خود را از سوهان ها که شبیه آن‌ ها هستند می‌گیرند ، و فقط نسخه ی دستی این دستگاه‌ ها موجود هستند . آن‌ ها از یک نوار سنباده طولانی و باریک استفاده می‌کنند تا به دقت مقدار معینی ماده را حذف کنند ، یا آن را از یک ناحیه بسیار خاص حذف کنند . آن‌ ها برای رسیدن به فضا های تنگ عالی هستند ، و بیشتر برای جزئیات بدنه خودرو استفاده می شوند . آن‌ ها اغلب در نسخه‌ های شارژی یا با سیم هستند.

سنباده‌های دیسکی

سنباده‌ های دیسکی

سنباده‌ های دیسکی معمولاً دستگاه‌ های رو میزی هستند ، اگرچه نسخه‌ های ایستاده دارند . آن‌ ها اغلب با سنباده‌ های نواری ترکیب می‌شوند ، و برای صاف کردن لبه های چوب ، یا شکل‌ دهی به فلز عالی هستند . آن‌ ها را می توان برای شکل‌ دهی قطعات کار برش مستقیم یا زاویه دار ، یا ایجاد یک خمیدگی ظاهری زیبا روی سطح به کار برد.

سنباده‌های استوانه‌ای

 

سنباده‌ های استوانه‌ ای

سنباده‌ های استوانه‌ ای در میان نجاران بسیار محبوب هستند ، زیرا برای سنباده‌ کاری و پرداخت سطوح منحنی‌ دار مناسب می‌باشند . این سنباده‌ ها معمولاً به صورت دستگاه‌ های رومیزی طراحی می‌شوند ، هرچند نمونه‌ های دستی آن نیز وجود دارد . از استوانه‌ های با قطر های متفاوت برای سنباده‌ کاری قطعات چوبی استفاده می‌شود ، و برای ساخت گیتار ، تخته برش ، و پروژه‌ های دیگر – به خصوص اشیایی که دارای منحنی‌ های داخلی (مقعر) هستند ، فوق العاده اند . هنگام چرخش اسپیندل ، آن به صورت نوسانی و به طور مداوم به بالا و پایین حرکت می‌کند . این حرکت نوسانی با استفاده از سیستمی از تسمه و چرخ‌ دنده‌ ها انجام می‌شود و باعث می‌شود که یک نقطه روی سطح چوب مدام تحت سنباده‌ کاری قرار نگیرد ، در نتیجه از بروز سوختگی جلوگیری می‌کند . برخی مدل‌ ها مانند WEN 6524 دارای نوار سنباده‌ ای تعویض‌ پذیر برای سنباده‌ کاری قطعات بزرگ‌ تر نیز هستند.

 سنباده‌های کناف و سقف

سنباده‌ های کناف و سقف

سنباده‌ های کناف و سقف برای سنباده‌ کاری ملات هنگام نصب دیوار های کاذب استفاده می‌شوند . این سنباده‌ ها به صورت دستی کوچک و بزرگ همچنین قابل نصب بر روی دسته مجزا در دسترس هستند . مدل‌ های دستی برای کار در ارتفاع پایین‌ تر مناسب هستند ، در حالی که مدل‌ های نصب‌ شده بر روی دسته مجزا برای کار در ارتفاع بالاتر از سقف یا دیوار مفید تر هستند.

استفاده از این سنباده‌ ها باید همراه با جاذب گرد و غبار یا جارو برقی ( ترجیحاً با فیلتر ( HEPA باشد) زیرا هنگام سنباده‌ کاری ملات ، گرد و غبار زیادی تولید می‌شود . برخی مدل‌ ها مانند WEN DW5084 با سر سنباده قابل تعویض عرضه می‌شوند تا دسترسی به گوشه‌ ها آسان‌ تر شود.

درام سندر(سنباده‌های گندگی)

درام سندر (سنباده‌ های گندگی)

سنباده‌ های گندگی معمولاً دستگاه‌ های ایستاده‌ ای هستند ، هر چند دستگاه‌ های رومیزی نیز وجود دارند . آنها شبیه دستگاه دریل ستونی عمل می‌کنند ؛ با این تفاوت که به جای تیغه از نواری سنباده که به دور غلتک پیچیده شده استفاده می‌کنند تا قطعه کار را تا ضخامت دقیق سنباده کنند و سطحی صاف و یکنواخت به آن بدهند . این سنباده‌ ها بیشتر مناسب نجاران حرفه‌ ای و کارگاه‌ های تولیدی‌ هستند که نیازمند دقت و صحت بالا در قطعات نهایی کار‌شان می‌باشند.

سنباده‌

خلاصه

از خواندن مطلب ما سپاسگزاریم ! امیدواریم این معرفی مفیدی از انواع مختلف سنباده‌ های موجود در بازار و بهترین نحوه ی استفاده از آن‌ ها بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...