جستجو کردن
Close this search box.
انواع تراز دستی

تراز چیست؟ 💥 بررسی انواع تراز دستی

تراز (ابزار) – تعریف، انواع، قطعات، ساختار و نحوه استفاده از تراز [توضیح کامل]:

تراز

تراز چیست ؟

تراز وسیله ای است که برای بررسی زاویه سطوح، به ویژه میزها استفاده می شود. یک ساختار حبابی پایه کار یک تراز است. یک دستگاه اندازه‌ گیری زاویه‌ای است که در آن حباب همیشه تا بالاترین نقطه یک ویال شیشه‌ای ثابت در سطح بالا می‌رود. تعیین تراز ساده است. تنها کاری که باید انجام دهیم این است که حرکت حباب ها را دنبال کنیم. برای مثال، دو رقم از مقیاس یک طرف را در حباب شکل خود بپوشانید، که تعیین میکند شیب واقعی 0.02 در واحد است. صفحه مرجع که روی قسمتی از دستگاه قرار دارد که تخت بودن یا صافی آن باید ارزیابی شود، پایه تراز است. زمانی که پایه افقی است حباب در مرکز مقیاس مدرج حک شده بر روی شیشه قرار دارد.

 

ساختار تراز

خط کش پایه تراز دارای یک محفظه تو خالی و یک قسمت حباب تراز است. یک لوله حباب دار، یک پایه برای این لوله حباب دار و یک پایه ثابت در تراز وجود دارد. پایه لوله حباب دار دارای یک شکاف کوچک در پایه ثابت است. قسمت حباب تراز کننده به عنوان یک معیار تراز کننده بر روی خط کش پایه در این مکان تنظیم شده است. پایه تثبیت قسمت حباب دار در داخل محفظه تو خالی آن، درون فرورفتگی قرار می گیرد به طوری که نوک پایه تثبیت کننده هنگام قرار دادن پایه در داخل محفظه توخالی درون دهانه نگه داشته می شود. گیره های تنظیم در دو طرف بالای پایه ثابت تعبیه شده اند،که با کمک آن ها میتوان مکان قرارگیری تراز را تثبیت کرد.

 

معرفی اجزاء تراز

معرفی بخش های تراز

 1. دستگیره

استفاده از این ابزار با دسته ها راحت تر است و باعث می شود تراز ارگونومیک تر باشد. به جای به کار بردن قطعات خارجی، معمولاً به شکل شکاف های درون ابزار هستند. این بدان معناست که آن ها دوام بیشتری خواهند داشت و مانع صافی ابزار نمی شوند. برخی از ترازها  شامل یک دسته متصل به بالای ابزار است که معمولاً برای مصارف صنعتی است.

 

 1. سرپوش های انتهایی

داخل بدنه تراز تو خالی است و آن را سبک‌ تر می‌کند، اما انتهای آن باز است، مگر اینکه درپوش‌ های انتهایی پلاستیکی را نصب کنید. این مواد زباله را از ابزار دور نگه می دارند و باعث جلوگیری از کثیف و سنگین شدن آن می کنند.

 

 1. ویال ها

برخی از ترازها دارای ظروفی هستند که شبیه به بطری های کوچک هستند. این ها لوله های پر از مایعی هستند که نیمه خالی رها شده اند تا حباب تشکیل دهند تا  بتوان از آن برای تعیین تراز بودن یا نبودن سطح استفاده کرد.

آن ها به عنوان یک ابزار برای اطمینان و صحت سنجی استفاده صحیح از ابزار برای قرار دادن کف پوش مسطح مفید هستند. برخی از تراز ها شامل سه ویال با زوایای مختلف افقی، عمودی و 45 درجه است.البته از طرفی، ویال 45 درجه در حال حذف شدن است و ممکن است در نهایت ناپدید شود.

 

انواع تراز

 • تراز قوطی شکل
 • تراز دیجیتال
 • تراز مغناطیسی
 • تراز کف
 • تراز تورپیدو

 

تراز قوطی شکل

تراز قوطی شکل

این تراز به طور گسترده ای به عنوان همه کاره ترین و رایج ترین بین ترازها در نظر گرفته می شود که به عنوان تراز قوطی شکل شناخته می شود. این تراز ها از آلومینیوم ساخته شده و معمولاً مستطیلی یا قوطی شکل هستند. برخی ممکن است از چوب یا فیبر کربن نیز ساخته شوند.

 

تراز دیجیتال

تراز دیجیتال

این ابزار همان تراز قوطی شکل با اضافه کردن یک نشانگر دیجیتال است. آن را به گونه ای دیگر بیان کنید؛ شما یک صفحه نمایش کوچک دریافت می کنید که اندازه گیری هر چیزی را که تا اعشار چهارم تراز می کنید را به شما می دهد. این ابزار امکان اندازه گیری بسیار دقیق را فراهم می کند. اگر از خواندن ویال ها در ترازی معمولی لذت نمی برید، خرید یک تراز با خواندن نمایشگر دیجیتال گزینه خوبی است.

 

تراز مغناطیسیتراز دیجیتال

این نیز همان تراز قوطی شکل است، اما آهنرباهایی به آن اضافه شده است تا به اشیاء فلزی متصل شود. اگر با سطوح فلزی کار می کنید و نیاز به تراز کردن مکرر آن ها دارید، تراز مغناطیسی انتخاب مناسبی است که می توانید انجام دهید.

 

تراز کف

تراز کف

این تراز اغلب هنگام کف سازی، به ویژه فونداسیون های بتنی و سیمانی استفاده می شود. آن ها همچنین در محوطه سازی برای تسطیح زمین مورد استفاده قرار می گیرند. برای ساخت این نوع تراز معمولاً از فلز استفاده می شود.

 

تراز تورپیدوتراز تورپیدو

تورپیدو ها شبیه تراز قوطی شکل هستند اما معمولاً به جای فلز از پلاستیک ساخته شده اند. یکی دیگر از ویژگی های متمایز تورپیدو ها طول کم آن ها است که معمولاً کمتر از یک فوت است.

 

حساسیت تراز

حساسیت ترازها با زاویه تمایل، مثلا 30 دقیقه یا 0.5 درجه بیان می شود. این زاویه شیبی است که در آن سطح باید زاویه دار شود تا 2 میلیمتر حرکت کند. در مقایسه با تراز با حساسیت 30 دقیقه زاویه (واحد اندازه گیری حساسیت تراز) ، تراز با حساسیت 6 دقیقه زاویه حساسیت بالاتری دارد. حساسیت نیز به صورت میلی متر بر متر، تغییر سطح در واحد طول بیان می شود.

 

چگونه تراز را بخوانیم

تراز بنایی

 • لبه پایین تر از را پیدا کنید. این لبه طبیعتا در بالای سطحی قرار می گیرد که می خواهید سطح آن را تراز کنید.
 • برخی از انواع تراز مثلا تراز تورپیدو مدل Johnson Level دارای لبه های مغناطیسی هستند که برای استفاده آسان به سطوح فلزی می چسبند.
 • سطح را به منظور اینکه در تمام نقاط بتوانید ویال ها را چک کنید بررسی کنید.
 • حداقل یک انتهای اکثر سطوح یک سوراخ پانچ شده برای آویزان کردن ابزار بالای میز کار شما وجود دارد.
 • ویال موجود در مرکز تراز به تشخیص تراز بودن یا نبودن در جهت افقی کمک میکند.
 • سپس ویال های عمودی به شما بابت تراز بودن در جهت عمودی نیز اطمینان میدهند.
 • در ضمن یک ویال زاویه دار در بسیاری از تراز ها مثل تورپیدو و سایر تراز های تخصصی برای یافتن سطح در 45 درجه وجود دارد.

 

نحوه استفاده از تراز

 • سطح مورد بررسی را کاملا از آلودگی تمیز کنید.
 • یک خط در امتداد لبه پایین دیوار بکشید.
 • تراز را طوری معکوس کنید که اکنون قسمت پایین آن در بالا قرار بگیرد. لبه بالایی جدید را در امتداد خط مشخص شده قرار دهید. اگر حباب در وسط باشد، سطح شما دقیق است. اگر این کار را نکرد، معیوب است.
 • تراز را روی سطح جسمی که می خواهید تراز افقی واقعی آن را تعیین کنید قرار دهید. مطمئن شوید که لوله تراز موازی با آیتم مورد نظر شما است. اجازه دهید حباب با شناور شدن به بالای لوله تراز برسد.
 • چشمان خود را به سمت همان سطح لوله تراز بچرخانید. برای خواندن دقیق یک چشم خود را ببندید.
 • محل قرارگیری حباب در لوله را یادداشت کنید یا بخاطر بسپارید. اگر بین خطوط روی لوله وسط باشد، تراز است. اگر حباب سمت راست خطوط باشد، مورد شما از راست به چپ به سمت پایین شیب دارد. اگر حباب در سمت چپ خطوط باشد، مورد شما از چپ به راست به سمت پایین شیب دارد.
 • این فرآیند را به صورت عمودی تکرار کنید تا تراز عمودی واقعی یا شاقولی بودن را تعیین کنید.

 

نتیجه

سایر ویژگی های عملکردی تراز شامل مغناطیس، نوع ویال، دوام و سبک و جنس است. برخی از ترازها مغناطیسی هستند و آن ها را برای استفاده در ساخت ناودانی فلزی یا لوله کش ها و برقکارانی که با خطوط لوله و کابل ها کار می کنند کاربردی می کند. قدرت آهنربا در برابر وزن تراز یک معیار مهم برای کیفیت آن است. آهنرباهای خاکی کمیاب قوی ترین آن ها هستند. برخی از تراز ها، مانند تراز های i-beam با ویال های بشکه ای شکل که در قاب قرار داده شده اند یا سطوح چوبی با ویال های موزی شکل، شامل ویال های قابل جابجایی هستند. ویال‌های چهارگوش روی دستگاه تراز تنظیم می‌شوند و نمی‌توانند با همان سطح دقت جایگزین شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...