جستجو کردن
Close this search box.
راهنمای خرید هویه

راهنمای خرید هویه

هویه چیست؟

هویه یک ابزار دستی است که در چندین صنعت تولیدی و تعمیری برای اتصال موقت دو فلز استفاده می شود. اگر در الکترونیک تازه شروع به کار کرده اید یا یک کهنه کار در صنعت هستید، به احتمال زیاد در مورد خرید هویه گیج شده اید. با وجود انبوهی از گزینه های موجود در بازار ایران، انتخاب گزینه مناسب برای شما کمی دشوار است.

 

نکات مهم برای خرید بهترین هویه

مهمترین فاکتورهایی که در هنگام خرید هویه باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

  • وات
  • درجه حرارت
  • اندازه و شکل نوک
  • نوع آهن

 

توان وات

وات معیاری برای اندازه گیری توان الکتریکی است و مهمترین فاکتوری که در هنگام خرید هویه لحیم کاری باید در نظر گرفته شود، وات است. بین 20 وات تا 60 وات در صنعت الکترونیک مرسوم است. هویه هایی با وات کمتر (20 وات تا 40 وات) مانند هویه 25 واتی Soldron برای پروژه های DIY و سرگرمی ها که نیاز به انرژی برق کمتر است ایده آل است.

هویه با وات بالاتر قدرت بیشتری دارد، بنابراین آنها را برای پروژه های سنگین نسبت به همتایان کم وات خود مناسب تر می کند. برندهایی مانند Pro’skit، Weller، Goot، Hakko استانداردهای صنعت را با اتوهای با وات بالا خود که برای مصارف صنعتی با حجم بالا ساخته شده اند عرضه می کنند.

 

دما

اکثر هویه ها دارای سه تنظیم درجه حرارت اساسی هستند:

هویه هایی که در آنها می توان دما را کنترل کرد به شما این امکان را می دهند که مطمئن شوید که نوک آهن لحیم کاری دمای مناسب را حفظ می کند، اما گران تر از سایر هویه های استاندارد هستند.

طراحی های فاقد کنترل دما، که معمولا کم هزینه ترین و مناسب برای کارهای لحیم کاری خانگی هستند، با زدن دوشاخه به برق و پس از گرم شدن آماده استفاده هستند.

ست های کامل لحیم کاری دیجیتال – ست های کامل شامل واحد کنترل روی میز و یک آهن لحیم کاری هستند که به طور خاص برای این واحد طراحی شده اند و گران ترین نوع هویه هستند – معمولاً خواندن دما بصورت دیجیتال ، دمای لحیم کاری قابل تنظیم و تعدادی ویژگی دیگر را ارائه می دهند. .

اگر حرفه ای هستید یا قصد دارید لحیم کاری زیادی انجام دهید، ابتدا یک ست کامل در بگیرید.

 

اندازه و شکل نوک

انتخاب سبک/شکل صحیح نوک مهم است و بستگی به کاری دارد که قصد انجام آن را دارید. علاوه بر این، اندازه نیز یک پارامتر مهم است زیرا، اگر خیلی کوچک باشد، گرما به طور موثر منتقل نمی شود و اگر خیلی بزرگ باشد، می تواند بیش از حد گرم شود و به برد مدار آسیب برساند.

 

لیست هویه لحیم کاری موجود در بازار

عمدتاً 4 نوع هویه وجود دارد که به دلیل کاربرد و شکل آنها متفاوت است.

 

  • هویه مدادی

ابتدایی ترین و ساده ترین نوع ابزار لحیم کاری که به سادگی می تواند برای پروژه های کوچک DIY استفاده شود. این هویه ها بسته به وات و کیفیت ساخت بین 150 تا 500 روپیه هستند. می توانید معاملات خوبی را در تاج ابزار پیدا کنید. پیشرو تجارت الکترونیک B2B هند. اگرچه این هویه های مدادی برای لحیم کاری خوب توصیه نمی شوند زیرا مانند سایر هویه ها دارای کنترل دما برای نوک آهن نیستند.

 

  • هویه تفنگی

شکل بالاتر و کمی پیچیده‌تر از هویه مدادی ,هویه تفنگی است. جزء اصلی که از یک هویه مدادی متمایز می شود، ترانسفورماتور روی دستگاه است. این ترانسفورماتور قادر است ولتاژ 110 ولت متناوب را به ولتاژ کمتر تبدیل کند. از آنجایی که سیم پیچ ثانویه این ترانسفورماتور تنها یک دور دارد، ترانسفورماتور قادر به تولید ولتاژ بسیار کم و جریان چند صد آمپر است.

 

  • ست کامل

با قابلیت های بالا، پیچیدگی و استفاده از هویه مدادی و تفنگ، سطح سوم ابزار لحیم کاری ست های کامل هستند. این دستگاه ها شامل هویه های مدادی هستند که به یک منبع متصل می شوند. این منبع می تواند تنظیمات دمای نوک هویه را کنترل کند.

نسخه های بالاتر این ایستگاه های لحیم کاری دارای کنترل الکترونیکی دما هستند که به شما امکان می دهد دما را بسیار دقیق تنظیم و حفظ کنید. این کنترل کننده دمای الکترونیکی به طور خودکار دمای مناسب را در نوک هویه نگه می دارد.

برخی از ست های محبوب عبارتند از Soldron متغیر وات Micro Station، Toni 936A، Soldron 878D و Weller WTCP 51. قیمت بر اساس وات و اندازه ست های کامل لحیم کاری از 500 تا 20000 INR متغیر است. با توجه به قابلیت کنترل دما، این ایستگاه های لحیم کاری برای استفاده در اکثر پروژه های لحیم کاری ایمن هستند.

 

  • سیستم‌های دوباره کار/تعمیر

اینها تجهیزات لحیم کاری پیچیده تری هستند که معمولاً توسط متخصصان صنعت یا تولید کنندگان با حجم بالا استفاده می شود. این سیستم های لحیم کاری ترکیبی از چندین هندپیس هستند که شامل آهن لحیم کاری، تفنگ های هوای گرم، تفنگ های لحیم کاری، ترمو انبر و … می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...