جستجو کردن
Close this search box.
سنباده برای از بین بردن رنگ از چوب

سنباده برای از بین بردن رنگ از چوب

انواع مختلفی از ابزارها و روش های حذف رنگ از روی سطح وجود دارد. یکی از این ابزارها یک سنباده برقی است که می تواند به طور موثر رنگ را از چوب پاک کند. این ترکیبی از عمل سنباده با حرکت دستگاه است که رنگ را به بهترین نحو از بین می برد. اما بسته به نوع سنباده ای که استفاده می کنید، نتایج ممکن است متفاوت باشد.

چه نوع سنباده ای برای پاک کردن رنگ از چوب بهتر است؟

سنباده اوربیتالی ابزاری همه کاره است و بهترین سنباده برای از بین بردن رنگ از چوب به خصوص در کارهای ظریف است. تسمه سنباده دستی برای از بین بردن رنگ ضخیم و سخت از چوب، بهترین کاربرد را دارد. از سمباده دقیق برای پاک کردن رنگ از گوشه ها و نقاط صعب العبور روی آثار تزئینی، مبلمان، عرشه و غیره استفاده کنید.

در زیر به بهترین انواع سنباده برای از بین بردن رنگ اشاره شده است.

 

  1. سنباده دوار یا اوربیتالی

سنباده دوار از یک سطح دیسک چرخان بزرگ استفاده می کند که نه تنها می چرخد، بلکه به دور مدار (حرکت دایره ای کوچک) می چرخد ​​تا رنگ را پاک کند.

مزایای سنباده اوربیتال با طیف گسترده ای از سنگ سنباده، قلاب و حلقه ای که می توانید استفاده کنید شروع می شود. این کاغذ سنباده های ساینده دارای سوراخ هایی در خود هستند که گرد و غبار را توسط سیستم خلاء می مکیده.

با این حال، یک مزیت بزرگتر، توانایی کنترل سرعت آن است. می توانید به آرامی در امتداد سطح رنگ شده شروع کنید تا هرگونه رنگ را از روی آن پاک کنید. و سپس می توانید سرعت را افزایش دهید تا کمی عمیق تر حفاری کنید.

در مقایسه با سنباده تسمه ای، سنباده دوار، کنترل بهتر و احتمال آسیب کمتری را ارائه می دهد.

یک عیبی که دارد این است که اگر سنباده را برای مدت طولانی در یک مکان نگه دارید، یک طرح دایره ای روی سطح ایجاد می کند که می توانید با حرکت دادن سنباده و استفاده از یک فشار کنترل شده، از آن جلوگیری کنید. با اجازه دادن به سنباده اوربیتالی در امتداد سطح یا خلاف جهت دانه های چوب، می توانید رنگ را به راحتی از سطح جدا کنید. به علاوه، می‌توانید یک سنباده مداری کوچک را برای رسیدن به منحنی‌ها و مکان‌های تنگی که یک سنباده بزرگ‌تر نمی‌تواند به آن‌ها دسترسی پیدا کند، انتخاب کنید.

توصیه می‌کنیم از یک سنباده اوربیتال 6 اینچی مانند ابزار بالا استفاده کنید، زیرا منطقه بزرگ‌تری را پوشش می‌دهد و کار را سریع‌تر انجام می‌دهد.

  1. سنباده کش تسمه ای

سنباده تسمه ای به دلیل سطح سنباده بزرگی که ایجاد می کند، مزایای زیادی دارد. سنباده تسمه ای بین دو یا چند غلتک قرار گرفته و در اندازه های مختلف وجود دارد. می‌توانید از نمونه‌های کوچک دستی تا مدل‌های کف سنباده بزرگ (مناسب برای سمباده‌زنی اشیاء چوبی کوچک) انتخاب کنید.

می توانید رنگ را با استفاده از تسمه سنباده از روی دیوارها، کف و حتی سقف پاک کنید، اگرچه ممکن است مشکل باشد. برای بهترین نتیجه کافیست در امتداد دانه های چوب سنباده بزنید. این نوع سنباده معمولاً برای از بین بردن رنگ قدیمی از سطوح بزرگ بهترین گزینه است.

پاک کننده رنگ نسبت به سنباده معمولی چوب، گرد و غبار زیادی ایجاد می کند. من به شدت توصیه می کنم سنباده را به وکیوم وصل کنید. قبل از شروع فرآیند سنباده زدن هنگام پاک کردن رنگ قدیمی، حتما از تجهیزات ایمنی مناسب از جمله ماسک تنفسی استفاده کنید.

  1. پالم سندر (1/4 اینچی ورق سنباده)

پالم سندر کوچکتر از سنباده های تسمه ای و مداری است. این بدان معناست که شما نمی توانید رنگ را با همان سرعت پاک کنید. با این حال، اندازه کوچک آن به آن اجازه می دهد تا به راحتی در سطح با کنترل بهتر حرکت کند. اگر رنگ را از سطح نسبتاً کوچکی سمباده می‌کشید، پالم سندر، ایده‌آل است.

پالم سندر برای سمباده‌زنی عمودی و بالای سر بسیار مفید است. این به این دلیل است که اندازه و وزن کوچک پالم سندر باعث می شود کار با آن آسان باشد. بر خلاف سنباده تسمه ای که نیاز به استفاده از هر دو دست دارد، می توانید به راحتی از این ابزار با یک دست استفاده کنید.

شما باید سنباده را در خطوط مستقیم و طولانی حرکت دهید و فقط نیروی کافی برای پاک کردن رنگ اعمال کنید و در عین حال عمیقاً در سطح فرو نروید. به علاوه، زمانی که در جهت دانه های چوب سمباده می زنید و نه در خلاف جهت آن، بهترین عملکرد را دارد. با این حال، برای مشاغل کوچک، این ممکن است ابزار ایده آلی باشد.

 

  1. سنباده دیسک مداریسنباده دیسک مداری

سنباده‌های دیسک مداری، به‌ویژه برای پاک کردن رنگ طراحی شده‌اند. بر خلاف یک پالم سندر ورقه ای ¼ که دارای پایه سنباده مستطیلی است، سنباده دیسکی مداری دارای پایه گرد است. با نصب دیسک پاک کننده رنگ، این دیسک سنباده با سرعت متغیر، انتخاب خوبی برای حذف رنگ است.

سنباده دیسک اوربیتالی ابزار عالی دیگری برای از بین بردن رنگ های قدیمی و سایر پوشش ها از جمله لاک،  وارنیش، رنگ لاک و پلی اورتان از چوب است.

 

  1. سنباده ماوسیسنباده ماوسی

این دستگاه سنباده مطابق شکل دارای یک پایه مثلثی شکل شبیه به اتو بخار شما است. می توانید کاغذ سنباده های مثلثی شکل از پیش برش خورده ای تهیه کنید که با مکانیزم قلاب و حلقه می توانند به لنت سنباده وصل شوند. هنگامی که لوازم جانبی مناسب برای کار را اعمال می کنید، سر ارتعاشی آن عمل سنباده را انجام می دهد.

این دستگاه‌ها تخصصی هستند و رنگ را از لبه‌ها و گوشه‌هایی که دیگر انواع سنباده‌ها دسترسی ندارند، پاک می‌کنند. این شامل فضاهای منحنی یا بافت دار به همراه گوشه های بسیار تنگ می شود. به عنوان مثال، اگر می خواهید رنگ را پاک کنید و درب ورودی چوبی خود را با کارهای تزئینی روی آن تمیز کنید، این همان سنباده مورد نیاز شما است.

آنها در مقایسه با پالم سندر کوچکتر هستند، بنابراین برای کار بر روی سطوح بزرگ مناسب نیستند. اگر جسم کوچکی دارید که نیاز به رنگ آمیزی مجدد دارد، به خصوص شیئی که دارای بافت تزئینی است، سنباده ماوس ابزار ایده آلی است.

بسیاری از این ابزارها با ملحقات مختلف سنباده، مانند اکستنشن انگشت، پدهای کششی انعطاف پذیر، برای سنباده زدن حتی سخت ترین نقاط ارائه می شوند.

هنگام استفاده از این سنباده بر روی اجسام با جزئیات دقیق، باید مراقب باشید چون این دستگاه، در حالی که کوچک است، قدرتمند بوده و می‌تواند جزئیاتی را که می‌خواهید را به اشتباه حفظ کند، مگر اینکه در میزان فشار دستتان دقت کنید.

ابزارهای جایگزین برای حذف رنگ

اگرچه می توان از سنباده های برقی برای حذف رنگ استفاده کرد، اما آن ها بهترین ابزار برای این کار نیستند. ما در ادامه این ابزارها را به تفصیل مورد بحث قرار داده ایم. شما می‌توانید از یکی از روش‌های زیر برای پاک کردن رنگ استفاده کنید، اما زمانی که نوبت به تکمیل مجدد (refinishing ) اقلام چوبی می‌رسد، هنوز باید آن‌ها را سنباده بزنید تا بتوانید فینیش را بزنید یا مجدد رنگ آمیزی کنید.

بنابراین، بهترین روش برای پاک کردن رنگ از چوب چیست؟

پاکسازی شیمیایی روش ترجیحی برای حذف رنگ از چوب است زیرا موثرترین و سریعترین روش برای انجام آن به صورت عمده است. گرم کردن لایه های رنگ با تفنگ حرارتی و جدا کردن آنها با یک چاقوی بتونه نیز به خوبی کار می کند که کار آسانی است و برای کاربران خانگی که فقط می خواهند رنگ را از یک منطقه نسبتا کوچکتر پاک کنند توصیه می شود.

از جنبه های منفی این کار این است که ژل ها و محلول های پاک کننده شیمیایی حاوی ترکیبات شیمیایی بسیار قوی هستند و هنگام کار با آنها باید بسیار احتیاط کنید.

وقتی صحبت از تفنگ حرارتی به میان می آید، از ماسک استفاده کنید زیرا آنها بخار رنگ تولید می کنند. همچنین، گرمای بیش از حد می تواند بخش های نازک چوب را خراب کند و یا ممکن است سطح را بسوزاند.

آسیاب زاویه ای با دیسک های پاک کننده رنگ یا فلپ

آیا می دانید که می توانید از آسیاب زاویه دار به عنوان سنباده استفاده کنید؟

شاید در ابتدا به فکر آسیاب زاویه ای نبوده باشید زیرا این دستگاه معمولاً روی فلز استفاده می شود. با این حال، هنگامی که دیسک‌های فلپ را اعمال می‌کنید یا دیسک‌ها را جدا می‌کنید، آسیاب زاویه‌ای یک پاک‌کننده رنگ عالی است. این دستگاه به خودی خود آنقدر کوچک نیست، اما از بسیاری جهات تطبیق پذیرتر از سنباده ماوس یا پالم سندر است.

توصیه می کنم از دیسک پاک کننده رنگ برای پاک کردن رنگ از روی چوب و فلز استفاده کنید. به عنوان مثال، طراحی آن برای پاک کردن رنگ از لبه های تخته عالی است.

همچنین می‌توانید دیسک‌های فلپ گریت مختلف را روی آسیاب نصب کنید تا بعد از پاک کردن رنگ، سطح را سمباده بزنید. علاوه بر آن، می‌توانید یک پیوست اضافه کنید تا شبیه یک سنباده مداری شود. کاری که این ضمیمه انجام می دهد این است که پد سنباده را از خود دستگاه دور می کند تا آزادی حرکت بیشتری داشته باشد. این بدان معنی است که می توانید به راحتی به مکان های تنگ، منحنی ها و سطوح با جزئیات دسترسی داشته باشید.

تنها نقطه ضعف آن این است که آسیاب زاویه ای برای پاک کردن رنگ از سطح صاف بزرگتر مناسب نیست زیرا کنترل یک آسیاب زاویه ای دشوار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...