جستجو کردن
Close this search box.
راهنمای خرید سمباده

راهنمای خرید سنباده

اگر عاشق نجاری هستید، می دانید که مرحله نهایی چقدر برای کیفیت محصول حیاتی است و در مقاله راهنمای خرید سنباده به مهم ترین مرحله کار میپردازیم که تمام آن کارهای سخت از جمله آماده سازی، مونتاژ قطعات و چسباندن آنها به یکدیگر، همگی به آخرین مرحله که داشتن یک سطح صاف و کاملا حرفه ای است، ختم می شود. به طور دقیق داشتن یا نداشتن یک سنباده برقی کار شما را به تعویق نمی اندازد و شما می توانید با استفاده از یک کاغذ سنباده به هدفتان برسید اما سنباده زدن با دست میتواند زمانبر ترین کار شما باشد و از طرفی شاید شما به در کارتان به درجه‌های مختلف کاغذ سنباده نیاز داشته باشید. پس داشتن یک سنباده برقی سرمایه‌گذاری زمانی است. سنباده نه تنها به شما امکان می دهد کارتان را سریعتر انجام دهید، بلکه به شما امکان می دهد هر بار نتایج سمباده ثابتی داشته باشید.

 

انتخاب سنباده مناسب

سنباده کاری بخش سختی از نجاری است که سازندگان انواع مختلفی از سنباده را برای انجام مراحل مختلف فرآیند تولید کرده اند. از سنباده زنی اولیه تا جزئیات ریز در گوشه ها و منبت ها، سنباده ای برای این کار طراحی شده است.

 

سنباده زن دستی

سنباده زن دستی وسیله‌ای است که فرآیند سنباده زدن با دست و با استفاده از سنباده کاغذی را تسهیل می‌کند. این وسیله شامل یک دستگیره پلاستیکی یا فلزی سبک بوده و کاغذ سنباده در قسمت زیرین آن قرار گرفته و با کمک گیره‌ای که در دو طرف این وسیله قرار گرفته است کاغذ سنباده مهار می‌شود تا در حین سنباده‌کاری از جای خود خارج نشود. با استفاده از سنباده زن دستی فرآیند سنباده زدن سطوح یزرگتر مثل صفحه‌رویی یک میز تحریر در زمان کمتر و همچنین صرف نیروی کمتری صورت می‌گیرد؛ چرا که اگر همین فرآیند را با دست انجام دهید بیشتر نیروی صرف شده در حین کار به مهار کردن کاغذ سنباده و ثابت نگه‌داشتن آن اختصاص داده می‌شود.

 

ویژگی هایی که برای خرید سنباده دستی باید به آن توجه کنید:
  • * فعال سازی سوئیچ دو مرحله ای باعث افزای ایمنی در کار می شود. شما نمی خواهید سنباده خود را به محض اینکه آن را به برق وصل می کنید بچرخد، فقط به این دلیل که فراموش کرده اید آن را خاموش کنید.

 

  • * گیره ها و پایه ها به شما این امکان را می دهند که از برخی مدل ها به صورت وارونه به عنوان پایه سنباده رومیزی استفاده کنید.

 

  • * ویژگی‌های جمع‌آوری گرد و غبار می‌تواند به سادگی یک کیسه نرم کوچک متصل به درگاه خروجی باشد که تمیز کاری را برای شما آسان می کند.

 

  • * سیستم‌های ساده تعویض کاغذ سنباده به افزایش بهره‌وری شما کمک می‌کنند و به شما امکان می‌دهند کاغذ را سریع‌تر و با مراحل کمتری در فرآیند تغییر دهید.

 

  • * تنظیم سرعت متغیر به شما این امکان را می‌دهد که سرعت آن را کنترل کنید و کنترل بسیار بیشتری در فرآیند سنباده کشی به شما می‌دهد.

 

انواع مختلف سنباده دستی به اشکال مختلف کاغذ سنباده ،ورقه ای، لنت گرد یا تسمه ای استفاده می کنند. مانند اکثر ابزارهای برقی دستی، سنباده‌های دستی نیز در انواع مختلف سیمی، باتری‌دار یا پنوماتیکی عرضه می‌شوند.

 

سنباده لرزان تخت یا صفحه‌ای

سنباده لرزان تخت از انواع دستی سنباده است. صفحه سنباده در صفحه زیرین این ماشین سنباده زنی قرار می‌گیرد و سنباده با حرکات رفت و برگشتی ریز یا ارتعاشات دایره‌وار بسیار کوچک اقدام به بار برداری از سطح چوب می‌نماید. صفحه زیر این سنباده لرزان تخت است و در اندازه‌های مختلف و اشکال مستطیلی، مربعی و مثلثی تولید می‌شود.

اندازه صفحه زیرین در این سنباده از نصف یک ورق سنباده تا یک چهارم و حتی کمتر متفاوت است. این نوع سنباده کارایی بسیار گسترده‌ای دارد و برای محو نمودن خط و خش‌های کم عمق روی چوب و حتی قطعات کوچک بسیار مناسب است. معمولاً از سنباده لرزان برای سنباده کاری قطعه کار پس از سنباده زنی با سنباده دیسکی استفاده می‌شود. با این سنباده می‌توانید خطوط دایره‌ای سنباده دیسکی را از بین ببرید. البته باید این سنباده را در جهت راه چوب حرکت دهید.

سنباده لرزان تخت

 

سنباده لرزان گرد

شاید بتوان گفت دستگاه سنباده برقی گرد، پرکاربردترین و مفیدترین دستگاه سنباده برقی در بین مدل‌ها و انواع مختلف این دستگاه است که بسیار شبیه سنباده های کاغذی عمل می کند. سنباده گرد برای سنباده‌کاری سطوح بزرگ‌تر بسیار مناسب است. پد سنباده این دستگاه که به طور نسبی ابعاد بزرگ و مناسبی دارد توسط موتور دستگاه حرکتی دوار دارد. حرکت پد سنباده دستگاه در مسیر دایره‌شکل به این معنا است که با استفاده از این دستگاه می‌توان سطح قطعه کار را در هر جهتی سنباده زد، بر خلاف دستگاه سنباده نواری که فقط می‌بایست سنباده‌کاری در جهت الیاف چوب انجام گیرد. آنها همچنین یک نوسان تصادفی همراه با چرخش ایجاد می کند تا خطر چرخش و گوژ را به حداقل برسانند، که منجر به نتیجه کار بهتر در پایان کار و قبل از رنگ آمیزی می شود. توجه داشته باشید که ورق های کاغذ سنباده مخصوص کمی گرانتر از ورق سنباده استاندارد هستند.

سنباده لرزان گرد

 

سنباده‌های جزیی (سنباده‌های گوشه‌ای /  پایانی و موشی)

سنباده‌های جزیی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که وارد مناطق با جزییات تنگ شوند و اطراف اشکال و منبت‌های عجیب و غریب را سنباده بزنند. بیشتر مدل ها شبیه به اتوی تخت هستند و کاربرد آن بسیار شبیه است. در آن‌ها از لنت‌های سنباده با جزئیات و شکل خاصی استفاده می شود که نسبت به سایر سنباده‌ها کندتر نوسان می‌کنند تا خطر برداشتن بیش از حد مواد را به حداقل برسانند.

سنباده‌ گوشه‌ای

سنباده‌های جزیی برای سنباده ‌کاری حکاکی‌ها، منحنی‌ها، منبت‌ها و سایر جزئیات ظریف نجاری مفید هستند. همچنین می‌توان از آن‌ها برای سمباده ‌زنی مکان‌های کوچک و غیرقابل دسترس مانند داخل گوشه‌ها یا در امتداد تقاطع‌های مشترک استفاده کرد.

 

سنباده برقی نواری

سنباده زن نواری (تانکی یا تسمه‌ای) دستگاهی است که از دو استوانه تشکیل شده که یک نوار سمباده را توسط نیروی موتور الکتریکی به چرخش در می‌آورد. از این دستگاه برای سنباده‌کاری و تسطیح قطعات بزرگ‌تر و سطوح عریض‌تر چوب استفاده می‌گردد. در حالی که سنباده‌هایی که قبلاً ذکر شد، برای مراحل پایانی و آخر مناسب‌تر هستند، سنباده‌های تسمه‌ای برای تکمیل سطوح بزرگ و حذف بسیاری از مواد طراحی شده‌اند.

سنباده برقی نواری

آنها اغلب برای شروع فرآیند سنباده زدن با یک کاغذ سنباده خشن که در یک منطقه بزرگ اجرا می شود، یا برای سمباده زدن روی چندین قطعه به طور همزمان با بستن آنها و استفاده از تکنیکی به نام “سنباده زدن باند” استفاده می شود.

تسمه سنباده اغلب برای صاف کردن سطوح وسیع مانند درها، میزها و بخش هایی از کف استفاده می شود. آنها همچنین برای خط کشی استفاده می شوند، جایی که ابزار برای آسیاب کردن و ایجاد اشکال نامنظم از روی میزها یا کابینت ها استفاده می شود تا بتوانند به خوبی روی دیوارهای آجری، قالب ها و هر سطح نامنظمی قرار گیرند. از طرفی برخی از سنباده‌های تسمه‌ای دستی را می‌توان برای انعطاف‌پذیری بیشتر به سنباده‌های رومیزی ثابت تبدیل کرد.

 

سنباده رومیزی

سنباده‌های رومیزی ماشین‌های سنگینی هستند که از ترکیب دو یا چند سنباده برقی در یک دستگاه ثابت ساخته شده اند. یک ترکیب متداول سنباده تسمه ای و دیسکی است، که در آن یک موتور سنگین هم یک تسمه باریک و هم یک پد دیسکی 5 اینچی را به حرکت در می آورد.  مدل دیگر آن، سنباده دوکی است که از یک دوک استوانه ای تشکیل شده است و به صورت عمودی یا افقی نصب شده است و می توانید قطعه کاری که در حال سنباده زدن هستید را روی آن فشار دهید.

سنباده رومیزی

 
ویژگی هایی که برای خرید سنباده های رومیزی باید به آن توجه کنید:
  • سنباده‌های نوسانی تسمه ای، کاغذ سنباده را عمود بر جهت چرخش حرکت داده و سرعت حذف مواد را افزایش می‌دهند و در عین حال خطر ضایعات و عیوب تسمه را کاهش می‌دهند.
  • ساختار بدنه چدنی باعث می شود که دستگاه به اندازه کافی محکم باشد تا در میانه کار ثابت بماند.
  • قاب‌های تسمه قابل تنظیم به شما امکان می‌دهند زاویه تسمه را از افقی به عمودی تا زاویه مایل تنظیم کنید که اگر می‌خواهید از سنباده برای تیز کردن سریع ابزارها استفاده کنید، عالی است.
  • درگاه‌های گرد و غبار به شما امکان می‌دهند لوازم جانبی یا کیسه‌های گرد و غبار یا جاروبرقی را به آن متصل کنید.
  • دیسک ها و تسمه های کاغذ سنباده موجود، به شما امکان می دهد بدون نیاز به خرید کاغذ سنباده فوراً از دستگاه استفاده کنید.

سنباده های رومیزی مانند سنباده های تسمه ای معمولاً برای جدا کردن مقادیر زیادی از مواد استفاده می شوند. معمولاً آنها همچنین دارای یک پلت فرم با راهنماهایی هستند که امکان شکل دادن به قسمت انتهایی چوب را در زوایای مختلف، به عنوان جایگزینی برای برش آنها،  فراهم می کند.

 

سنباده زن سقف و دیوار

فرآیند سنباده‌کاری دیوار و سقف به روش سنتی بسیار دشوار و بعضا بسیار زمان‌بر است. در گذشته بتونه‌کاری و سنباده‌کاری، و به طور کلی آماده‌سازی دیوار و سقف برای نقاشی به مراتب بیش از خود فرآیند نقاشی زمان می‌برده است. با این وجود کیفیت کار همواره مطلوب نبوده و پس از نقاشی هم سطح دیوار و سقف در بعضی نقاط کاملا یک‌دست به نظر نمی‌رسیده است، سمباده‌های ویژه که برای سنباده ‌زنی کف، دیوارها و سقف‌ها طراحی شده‌اند، می‌توانند کار سخت سنباده‌زنی دیوارهای خشک و تیرچه‌ها را بسیار سریع‌تر انجام دهند.

اکثر سنباده‌های دیوار خشک با دسته‌های قابل تنظیم عرضه می‌شوند و معمولاً صفحه‌های دیسک  استاندارد به عرض ۷ تا ۹ اینچ در آن ها استفاده می شود.

سنباده‌ دیوار خشک

بیشتر مدل‌های بهتر دارای سیستم‌های حذف گرد و غبار داخلی هستند تا خطرات تنفسی را به حداقل برسانند و زمان تمیز کردن را کاهش دهند. اینها معمولاً برای دیوارهای خشک استفاده می شوند، اما همانطور که اشاره کردم، می توان از آنها برای کف نیز استفاده کرد.

 

مقایسه سنباده های برقی

امروزه طیف گسترده ای از سنباده های برقی، هم دستی و هم برای استفاده روی میز، در بازار وجود دارد و به راحتی می توانید سنباده ای متناسب با نیاز خود پیدا کنید.در واقع، با توجه به اینکه این ابزارها ساده و تا حدودی ارزان هستند، ممکن است بتوانید روی بیش از یک سنباده سرمایه گذاری کنید.

 

قدرت

سنباده های برقی سیمی دارای موتورهای الکتریکی هستند و مانند اکثر ابزارهای برقی، درجه بندی آنها آمپر(A) است. به طور مشابه، سنباده های قابل حمل با باتری، دارای موتورهایی با ولت(V) هستند. ظرفیت ذخیره سازی باتری معمولاً بر حسب آمپر ساعت ( Ah) داده می شود.

ماشین‌های بزرگ‌تر، مانند مدل‌های رومیزی، دارای موتورهایی هستند که بر حسب اسب بخار (HP) رتبه‌بندی می‌شوند. یک موتور معمولی 2/1 اسب بخار با جریان 3.5 آمپر را می توان برای مدل های رومیزی درنظر گرفت.

در نهایت، مدل‌های پنوماتیکی که توسط کمپرسور هوا راه‌اندازی می‌شوند، معمولاً بر حسب فوت مکعب در دقیقه (CFM) بر حسب نرخ جریان هوای مورد نیاز برای کارکرد آنها رتبه‌بندی می‌شوند. سنباده‌هایی که با کمپرسورهای هوا کار می‌کنند معمولاً قوی‌تر و سریع‌تر از واحدهای برقی با اندازه مشابه، کار می‌کنند. در مقابل، آنها به کمپرسوری نیاز دارند که بتواند مقدار مناسبی از cfm را که معمولاً مدل‌های گران‌تری هستند، تولید کند.

 

سرعت

در اکثر سنباده‌ها ارقام سرعت بر حسب چرخش در دقیقه ( RPM ) ذکر می‌کنند. هر چه دور در دقیقه بیشتر باشد، دیسک سریع‌تر می‌چرخد. به هر حال این مورد در مدل های سنباده مداری و سنباده دیسکی صدق می کند.

برای مدل‌های تسمه‌گردان، سرعت بر حسب فوت در دقیقه (FPM) داده می‌شود. هرچه FPM بیشتر باشد، سطح تسمه سریع‌تر حرکت میکند. FPM بالاتر به معنای نرخ بالاتر حذف مواد از سطح کار شما است که به معنی نتیجه بهتر و زمان مورد نیاز کمتر برای کار روی یک سطح است.

برای سنباده‌های کاغذی، سرعت بر حسب Orbits Per Minute داده می‌شود که نشان می‌دهد دستگاه با چه سرعتی می‌تواند کاغذ سنباده را از یک نقطه مشخص عبور دهد.

برای سنباده‌های گرد و رومیزی، یک نرخ نوسان نیز وجود دارد. معمولاً بر حسب زمان در دقیقه داده می شود. یک دوک رومیزی که 60 بار در دقیقه نوسان می کند، کاغذ سنباده را در هر ثانیه جابه جا می کند.

 

اندازه و کاغذ سنباده

دستگاه های سنباده غلطکی می توانند 2/1، 3/1، یا 4/1 از یک ورق کاغذ سنباده استاندارد را بگیرند، در حالی که سنباده های گرد و سنباده های دیسکی می توانند دیسک هایی با اندازه های متفاوت از 5 اینچ قطر تا 9 اینچ یا بیشتر، داشته باشند.

برای سنباده‌های تسمه‌ای، اندازه‌های استاندارد تسمه وجود دارد که با مدل‌های ساخته شده برای آن‌ها مناسب است. سنباده های کوچکتر می توانند تسمه هایی به عرض 3 اینچ و طول 18 اینچ بگیرند، در حالی که طول محبوب تر تا 21 اینچ می رسد. سنباده های رومیزی می توانند تسمه هایی به عرض 4 اینچ و طول 24 اینچ یا حتی بیشتر برای سنباده کاری سنگین داشته باشند.

هر زمان که کاغذ سنباده می خرید، یا به سادگی آنهایی را که با مدل سنباده ارائه می شود بررسی می کنید، به گریت آن توجه کنید. این رقم به تخمین تعداد ذرات در هر اینچ مربع از کاغذ اشاره دارد هر چه این عدد بیشتر باشد، این ذرات ساینده متراکم تر و ریزتر هستند.

خشن ترین و درشت ترین کاغذ سنباده دارای گریت در محدوده 40 تا 60 است. گریت 150 تا 180 خوب در نظر گرفته می شود، در حالی که کاغذ سنباده‌های صیقلی وجود دارند که دارای گریت 360 و بالاتر هستند که می‌توانند سطح را صاف و ساتن مانند، براق کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...