جستجو کردن
Close this search box.
بررسی اره عمود بر و قطعات آن

بررسی اره عمود بر و قطعات آن

 اره عمود بر یک ابزار فوق العاده با کاربری آسان است که حتی برای شروع سرگرمی های خود در نجاری نیز میتواند از آن استفاده کنید و در این مقاله به بررسی اره عمود بر و قطعات آن می پردازیم.

 

اره عمود بر یک ابزار برقی است که برای دستیابی به بیشترین کارایی آن ، نیاز به صرف زمان برای یادگیری قسمت های مختلف آن است. قسمت ها و ویژگی های متفاوت اره عمود بر باعث می شود که نه تنها چوب بلکه بیشتر مواد مثل فلز ، پلاستیک و حتی سرامیک را هم برش دهید. بررسی اره عمود بر و قطعات آن نشان می دهد که با توجه به نوع اره و تیغه ای که انتخاب کردید میتوانید علاوه بر برش های مستقیم و صاف ، برش های اُریب و فرو رفته هم ایجاد کنید. اره های عمود بر در انواع با سیم و بی سیم موجود هستند و قابل حمل بودن آن بسته به انتخاب شما است. در ادامه با مقاله بررسی اره عمود بر و قطعات آن همراه باشید.

اره عمود بر

 

اجزای مختلف اره عمود بر

 • تیغه اره عمود بر

تیغه در قسمت انتهایی اره عمود بر قرار میگیرد. وقتی اره به صورت افقی قرار میگیرد تیغه در یک حرکت رفت و برگشتی به سمت بالا و پایین حرکت می کند. امروزه در بازار انواع متفاوتی از تیغه های این ابزار موجود است که با توجه به نوع انتخابی میتوانید متریال مختلف را برش دهید.

با توجه به بررسی اره عمود بر و قطعات آن ، برخی تیغه های اره های عمود بر دندانه های به سمت پایین و برخی دندانه های به سمت بالا دارند که هرکدام جهت برش را مشخص می کند. در صورت استفاده از تیغه مناسب برای اره عمود بر ، حاصل برش بهتر خواهد بود. تیغه هایی هم وجود دارند که به جای بریدن برای آسیاب کردن ساخته شده اند. این تیغه های کاربیدی و الماسه برای کار با مواد شکننده مثل سرامیک و شیشه مناسب ترین هستند. برای ایجاد برش های عمیق به وسیله ی اره عمود بر نیز باید از تیغه های نوک تیز استفاده کرد.

 • * طول تیغه های اره عمود بر معمولا در رنج ۳.۲۵ تا ۴ اینچ هستند‌‌.

 

طول تیغه های سنگین که برای استفاده در چوب سخت بکار میروند بین ۶ تا ۷ اینچ، و همچنین طول تیغه های مخصوص ساندویچ های چوب و آهن میتواند به ۱۰ اینچ یا بیشتر هم برسد.

تعداد دندانه های تیغه ها که در برش ایجاد شده نهایی بسیار تاثیر گذار است متفاوت است. تیغه های با شاخص TPI (دندانه در هر اینچ) بالاتر سطح برش خورده نرم تری خروجی میدهند در حالی که سرعت کار آنها نیز پایین است.

تیغه اره عمود

 • مکانیسم گیره تیغه

مکانیسم گیره تیغه باعث محکم شدن تیغه در دستگاه میشود و باعث اطمینان از هم راستا بودن تیغه و راستای برش می شود. اکثر اره های عمود بر بازار دارای یکی از دو سیستم گیره تیغه معروف هستند. گیره های U یا گیره های یونیورسال (Universal) استاندارد قبلی بود که با استفاده از یک پیچ باعث محکم شدن تیغه میشد و برای هر بار تعویض تیغه نیاز به پیچ گوشتی است.

گیره T یا گیره چند جهته دارای مکانیسم آزادسازی سریع است که باعث میشود بدون نیاز به دسترسی به جعبه ابزار تیغه را عوض کنید.

اکثر اره های عمود بر از یکی از این دو مکانیسم استفاده میکنند ولی ممکن است بعضی از آنها از ترکیب این دو مکانیسم هم ساخته شده باشند.

 

 • محافظ تیغه

اره های عمود بر معمولا یک محافظ تیغه از جنس پلاستیک شفاف یا آهن دارند که در جلوی تیغه نصب شده است. جدا از جلوگیری از وقوع حادثه، محافظ تیغه از پرتاب شدن قطعه های برش خورده ریز و گرد و غبار جلوگیری میکند که باعث میشود تکه های پرتاب شده در یک محدوده جمع شوند و پخش نشوند.

محافظ تیغه

 

 • راهنمای غلتک تیغه

راهنمای غلتک تیغه معمولا به صورت دو غلتک کمکی درست بالای کفی قرار میگیرد، دقیقا به همان روشی که غلتک های اره نواری به تثبیت تیغه کمک میکنند. راهنماهای غلتکی همچنین باعث جلوگیری از خم شدن تیغه های نازک و جلوگیری از شکستن زودرس آنها می شوند. این راهنما ها در گذشته فقط در اره های عمود بر پیشرفته موجود بود ولی امروزه در اکثر اره های میان رده بازار نیز راهنمای تیغه موجود است.

 

 • پورت جمع آوری گرد و غبار

بسیاری از اره های عمودبر یک پورت جمع آوری گرد و غبار دارند که اگر آنرا با شلنگ به جارو برقی متصل کنید گرد و غبار از قسمت عقب دستگاه به جارو برقی منتقل می شود. اره های عمود بری که حاوی پورت جمع آوری گرد و غبار هستند به کسانی که با برش مواد خطرناک مثل گاز فرمالدئید ناشی از برش MDF سر و کار دارند تاکید می شود. همچنین مراقب باشید که وجود شلنگ در پشت دستگاه باعث محدودیت حرکت اره و پایین آمدن دقت کار برش با آن نشود.

 

 • کفی

نقش کفی در اره عمود بر این است که باعث می شود زاویه برش در تمام طول زمان برش ثابت بماند و زاویه این کفی ها این امکان را میدهد تا از 0 تا 45 درجه طبق زاویه دلخواه برش اریب ایجاد کنید. بسیاری از کفی های قابل تنطیم با استفاده از یک اهرم در موقعیت خود باز و بسته می شوند ولی در بعضی از اره ها برای باز یا بسته کردن مجدد کفی نیاز به پیچ گوشتی یا آچار می باشد. بعضی از کفی ها روی خود شیار هایی دارند که با کمک آنها و یک خط راهنما میتوان یک برش صاف و موازی زد. همچنین با استفاده از راهنمای دایره ای میتوان برش دایره ای با یک شعاع خاص ایجاد کرد.

در بعضی از اره ها صفحه ی کفی یک روکش محافظ دارد تا هنگام استفاده در مواد ظریف مثل شیشه، این روکش مانع از خراش افتادن مواد شود. برخی از اره ها نیز یک محافظ تراشه دارند که روی کفی سوار می شود و فقط به اندازه عبور تیغه باز است. این محافظ ها به نگه داشتن مواد و کاهش پارگی کمک میکنند که اگر با مواد شکننده مثل ملامین سر و کار دارید مفید هستند.

 

 • دستگیره

دستگیره اره عمود بر کمکی برای نگهداری ابزار و هدایت آن در راستای برش است. در اکثر اره های عمود بر دستگیره در بالای دستگاه قرار دارد ه به آن دستگیره کمانی می گویند. روی این دستگیره دسترسی به دکمه قفل و سوییچ ماشه در حالت استفاده از یک دست فراهم شده است. برخی اره ها نیز دارای نوعی دستگیره اصطلاحا بشکه ای هستند که به وسیله ی آنها میتوان بدنه اصلی اره را گرفت و بنابراین کنترل دقیق تری روی اره حاصل می شود و دست کاربر به کفی نزدیکتر است. این دستگیره های بشکه ای معمولا یک قسمت هم در جلوی دستگاه دارند که کمک میکنند دستگاه را رو به پایین ببرید و همچنین کاربر را تشویق میکنند که با دو دست از ابزار استفاده کند. بعضی از اره ها طوری ساخته شده اند که به شما این امکان را میدهد که با استفاده از اتصالات خاصی دستگیره ها را به هم تبدیل کنید.

 

 • دکمه قفل کردن

این دکمه این امکان را میدهد که دستگاه را در حالت روشن قفل کنید و دست خود را از روی ماشه بردارید تا سرعت کار بالاتر رود و همچنین سرعت حرکت اره عمود بر ثابت باشد و علاوه بر این، باعث جلوگیری از خستگی دست میشود.

 

 • راهنمای لیزری یا چراغ LED

بعضی اره های دارای چراغی هستند که محیط کار را روشن میکند و باعث بالا رفتن دقت در برش می شوند. چراغ های LED بسیار کم مصرف هستند و تاثیر کمی روی عمر مفید باتری ابزار بی سیم شما می گذارند. اره هایی نیز در بازار موجود است که یک چراغ لیزری دارند و این چراغ یک خط صاف برای برش در اختیار کاربر قرار میدهد تا تیغه را بهتر هدایت کنید.

 

 • دریچه هوای موتور و دمنده گرد و غبار

دریچه های کوچک کنار ابزار به خنک کنندگی موتور دستگاه کمک می کنند. پس مهم است که آنها را تمیز و بدون مانع نگه دارید.

دریچه ها هوایی که موتور دمیده را خارج میکنند تا از افزایش دمای موتور جلوگیری کنند. در برخی از اره های داخل بازار، از همان هوایی که موتور دمیده برای خارج کردن گرد و غبار استفاده میکنند.

دریچه هوای موتور و دمنده گرد و غبار

 

 • سوئیچ روشن و خاموش یا ماشه

سوئیچ روشن-خاموش یا ماشه اره عمود بر را خاموش و روشن می کند. اکثر مدل های اره های عمودبر دارای یک ماشه است که قابلیت تنظیم سرعت تیغه را میدهد و هرچه عمیق تر آنرا بفشارید تیغه سریع تر عمل می کند. این ماشه به شما آزادی عمل میدهد که سرعت تیغه را انتخاب کنید.

 

 • سوئیچ حرکت دوار

ویژگی حرکت دوار در اره عمود بُر توسط سوئیچ حرکت دوار فعال میشود. فعال کردن این ویژگی باعث میشود که تیغه فقط حرکت به سمت بالا و پایین نداشته باشد و به سمت جلو و عقب نیز حرکت کند که باعث یک حرکت نیمه بیضوی خواهد شد. ویژگی حرکت دوار هم باعث تسریع حرکت تیغه می شود و هم به تیغه کمک میکند تا گرد و غبار را از تیغه جدا کند که این موضوع به کاهش اصطکاک و گرما کمک میکند.

این ویژگی موجب لرزش اره و کاهش دقت برش میشود و به هنگام کارهای دقیق معمولا کاربران ترجیح میدهند خاموش و غیر فعال باشد. اکثر سوئیچ ها یعمل دوار معمولا ۳ یا ۴ مرحله برای تنظیم سرعت دارند که آخرین مرحله ی آنها سریع ترین است. قبل از اقدام برای ایجاد برش عمیق، مطمئن شوید که سوئیچ حرکت دوار است.

سوئیچ حرکت دوار

 • سیم برق

در یک اره عمود بر سیمی، سیم برق از پشت محفظه موتور و قسمت ابتدایی خارج میشود. سیم برق برای انتقال الکتریسیته به ابزار است و باید به نزدیکتر به پریز با ولتاژ مناسب وصل شود. طول سیم های اره های عمود بر بازار معمولا بین ۶ تا ۱۶ فوت است.

برخی از اره ها سیم های قابل جدا شدن دارند که باعث حمل و نقل راحت تر ابزار میشود. اکثر اره های سیمی وزنی سبک تر از اره های بی سیم دارند که این موضوع به دلیل نبود باتری در ابزار است. در حالی که بعضی مواقع حضور سیم برق باعث اختلال در کار با ابزار میشود که این جزو معایب آن است.

 

 • اهرم تنظیم کفی

این اهرم یک اهرم تنظیم سریع کفی است که برای اریب کردن کفی استفاده می شود. نوع ساخت این اهرم طوری است که نیاز به ابزار دیگری ندارد و آسان باز و بسته می شود. در اره هایی که این اهرم را ندارند باید از آچار آلن برای تنظیم کفی استفاده شود.

 

 • پک پاور یا پک باتری

اره های بی سیم معمولا پک باتری دارند که در قسمت ابتدایی دسته در پشت دستگاه در همان نقطه که سیم از محفظه خارج میشود قرار دارد. اره های بیسیم قابلیت حمل و نقل بسیار قابل قبولی دارند که با اره های سیمی قابل مقایسه نیست و مناسب پیمانکارانی است که محل کار آنها دائما جابجا میشود.

اکثر اره های بی سیم جدید موجود در بازار از باتری های لیتیوم یونی استفاده میکنند که به آنها قدرت میدهد تا مشابه اره های سیمی عمل کنند. باتری هایلیتیوم یونی نسبت به باتری های قدیمی تر که بر مبنای نیکل کادمیم بودند ویژگی های شارژی بهتر عمر مفید بیشتری دارند.

عمودبر و ملحقات

 

 • شمارنده کنترل سرعت متغیر

این شمارنده به شما این امکان را میدهد که حداکثر سرعت حرکت تیغه اره را کنترل کنید. به علاوه با بررسی اره عمود بر و قطعات آن متوجه شدیم که این شمارنده در اکثر ابزارها، بالای دستگیره یا پشت آن قراردارد. هنگامی که سرعت را روی حداکثر تنظیم کنید، با شروع به کار ابزار،در همان سرعت که از پیش تعیین شده است شروع به برش کاری می کند.

سرعت اره عمود بر بر اساس پارامتر SPM که بیانگر ضربه بر دقیقه میباشد تعیین میشود که ممکن است در بعضی ابزار روی شمارنده سرعت نیز نمایش داده شود. توجه به شمارنده یکی از راه های تشخیص قدرت اره است به طوری که هرچه حداکثر SPM بیشتر باشد موتور قدرتمند تر است. هنگام کار با مواد شکننده و حساس به حرارت باید سرعت حرکت تیغه را روی سرعت های کمتر تنظیم کنید. استفاده از شمارنده سرعت متغیر باعث میشود تا در مواقع نیاز سرعت را روی مقدار مناسب تنظیم کنید تا علاوه بر برش های دقیق تر و بهتر از گرم شدن بیش از حد مواد و ذوب شدن آنها جلوگیری کنید.

 

[blockquote author=””]

مقالات مرتبط

راهنمای برش دیوار کاذب با اره عمودبر

[/blockquote]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...