جستجو کردن
Close this search box.
آموزش تعویض مته دریل

آموزش تعویض مته دریل

دریل‌ های برقی با انواع مختلفی از مته برای شرایط مختلف عرضه می‌شوند. برای اتصال یک مته جدید به انتهای دریل خود، باید مته که در حال حاضر در آن قرار دارد را بردارید. در اکثر دریل‌های مدرن، می‌توانید به آسانی تعویض مته دریل را انجام دهید. اگر سعی دارید مته را از یک دریل قدیمی یا یک مته فشاری بردارید، به یک ابزار ویژه به نام سه نظام نیاز خواهید داشت. با این حال، برای چه نوعی از دریلی که داشته باشید، تعویض مته دریل بسیار آسان باشد و حداکثر به مدت چند دقیقه طول بکشد. در ادامه با آموزش تعویض مته دریل در خدمت شما هستیم.

 

چیزهایی که باید بدانید:

  • مته دریل را به طور دستی، با پیچ گوشتی یا با آچار خارج کنید.
  • انتهای چرخشی مته را با یک دست بگیرید و با دست دیگر ماشه دریل را بکشید تا سر به صورت چرخشی آزاد شود.
  •  آچار سه نظام دریل خود را در سوراخ‌های چرخشی قرار دهید و آن را ۵ الی۶ بار به صورت عقب‌گرد بچرخانید.

 

تعویض مته دریل به صورت دستی

1

تعویض مته به صورت دستی

سه نظام را در انتهای دریل پیدا کنید. سه نظام قسمتی از دریل است که مته را در جای خود نگه می دارد. این قطعه معمولاً از بیرون از پلاستیک ساخته شده است و می تواند جلو و عقب بچرخد.
•دریل می تواند روشن یا خاموش باشد.
• در دریل‌های دِرمل، قبل از برداشتن سر مته باید یک دکمه را فشار دهید.

 

2

چرخش سه نظام

سه نظام را به سمت چپ بچرخانید. دسته را با یک دست نگه دارید و سه نظام را به سمت چپ بچرخانید. این کار اجزای داخلی آن را شل می کند و مته دریل شما را آزاد می کند. ادامه دهید تا مته از آن خارج شود. این کار را بر روی میز انجام دهید تا مته روی زمین نیفتد.

 

3

انواع مته - مقاله آموزش تعویض مته

مته را کنار بگذارید تا گم نشود. مته را در یک کیسه روزنامه یا با سایر مته های دریل خود نگه دارید تا گم نشود. همچنین می توانید آنها را در جعبه ابزار مرتب نگه دارید.

 

4

رفع گیر سه نظام با پیچ گوشتی

اگر سه نظام گیر کرده است، آن را باز کنید. اگر سه نظام در هنگام چرخاندن تکان نمی خورد، ممکن است گیر کرده باشد. یک پیچ گوشتی چهار سو را در نوک دریل قرار دهید و پیچ داخل سه نظام را به سمت چپ بچرخانید. این کار باید آن را به اندازه کافی شل کند تا سه نظام دوباره بچرخد. پس از چرخش مجدد سه نظام، مته را جایگزین کنید.

 

5

نگه داشتن سه نظام

دکمه‌ای روی سمت چپ دریل را فشار دهید. باید یک دکمه بالای دسته دریل برقی شما وجود داشته باشد. این دکمه جهت چرخش دریل را تعیین می‌کند وقتی ماشه را می‌کشید. برای برداشتن سر مته، باید سر مته را به صورت عقب‌گرد بچرخانید.

 

استفاده از دریل برای تعویض کردن مته

1

استفاده از دریل برای تعویض کردن مته

دکمه روی سمت چپ دریل را فشار دهید. بالای دسته دریل برقی خود یک دکمه وجود دارد. این دکمه جهت چرخش دریل را هنگام فشار دادن ماشه تعیین می کند. برای خارج کردن مته، مته را به سمت چپ می چرخانید.
• فشار دادن دکمه در سمت چپ باعث می شود دریل به سمت چپ بچرخد، در حالی که فشار دادن دکمه در سمت راست باعث می شود دریل به سمت راست بچرخد.

 

2

انتهای سه نظام دریل را نگه دارید. انتهای سه نظام دریل، مته را در جای خود نگه می دارد . معمولاً سه نظام از پلاستیک ساخته شده است. انتهای سه نظام را با دست آزادتان در جای خود نگه دارید تا هنگام فشار دادن ماشه دریل نچرخد.

 

3

ماشه را فشار دهید. همزمان که سه نظام را نگه می دارید، ماشه را فشار دهید. این کار باعث می شود اجزای داخلی سه نظام شروع به چرخش کنند و مته شما آزاد شود. هنگامی که مته از دریل جدا شد، آن را در مکان امنی کنار بگذارید تا گم نشود.

 

4

اگر سه نظام گیر کرده است، آن را با آچار بچرخانید. سه نظام را با انبر قفلی یا آچار به سمت چپ بچرخانید. این کار به شما اهرم بیشتری می دهد و اجازه می دهد تا به طور دستی آن را بچرخانید. توجه داشته باشید که این کار ممکن است به دریل آسیب برساند.

 

 

تعویض کردن مته از دریل با استفاده از آچار سه نظام

1

محل قرار گرفتن آچار سه نظام

سوراخ را در انتهای دریل پیدا کنید. برخی از دریل های قدیمی تر و برخی از دستگاه های دریل پرس دارای سوراخ هایی در انتهای دریل هستند که با آچار مخصوص باز و بسته می شوند. قسمتی را پیدا کنید که مته به دریل وصل می شود، که به نام سه نظام شناخته می شود. دستگاه های دریل پرس ممکن است چندین سوراخ داشته باشند که باید قبل از جدا شدن مته شل کنید.

 

2

چرخش آچار سه نظام

آچار سه نظام را در سوراخ ها به سمت چپ بچرخانید. دریل شما باید با آچار سه نظام ارائه شود که در سوراخ های سه نظام جا بگیرد. انتهای آچار سه نظام را در سوراخ سه نظام قرار دهید و سپس آچار سه نظام را 5 تا 6 بار به سمت چپ بچرخانید. این کار باعث می شود مته از دریل شل شود.
• اگر نمی توانید آچار سه نظام خود را پیدا کنید، باید یکی دیگر برای دریل مخصوص خود تهیه کنید.

 

3

بقیه سوراخ های سه نظام را شل کنید. پس از شل کردن یک سوراخ، به سایر سوراخ ها بروید تا همه آنها را شل کنید. پس از شل شدن همه آنها، مته باید از دریل جدا شود. مته را از دریل خارج کنید و کنار بگذارید.
• اگر مته دریل هنوز گیر کرده است، احتمالاً تمام سوراخ ها را شل نکرده اید. دوباره بررسی کنید و مطمئن شوید که همه آنها را به سمت چپ چرخانده اید.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...