جستجو کردن
Close this search box.
مجله تاج ابزار - تفاوت تراز لیزری نور سبز و قرمز

تفاوت تراز لیزری نور سبز و قرمز

متر های لیزری می‌توانند در پروژه‌هایی که دقت مورد اهمیت است، بسیار مفید باشند. لیزرهای مورد استفاده برای اندازه‌گیری، دقیق‌تر از متر های نواری هستند و امکان اندازه‌گیری بدون راه رفتن بین نقاط را فراهم می‌کنند.

با این حال ، انتخاب متر لیزری مناسب برای پروژه های ‌شما می‌تواند دشوار باشد زیرا بسیاری از مدل‌های مختلف در بازار وجود دارد. علاوه بر این ، متر های لیزری به دو نوع متفاوت دسته‌ بندی می‌شوند: لیزرهای قرمز و لیزرهای سبز. تفاوت بسیار بیشتری نسبت به رنگ ساده بین این دو لیزر وجود دارد . نتیجه ‌اینکه ، مهم است تا درک کنید که رنگ‌های مختلف لیزر چگونه بر ظرفیت‌های اندازه‌گیری آن‌ها تأثیر می‌گذارد و هر یک از لیزرهای قرمز و سبز برای چه نوع پروژه‌هایی مناسب‌تر هستند.

متر لیزری

چرا از متر لیزری استفاده کنیم؟

متر های لیزری مزایای زیادی نسبت به متر های نواری سنتی دارند ، به خصوص اگر بدون دستیار کار می‌کنید . مهم‌ترین مزیت برای ساختمان سازان سرعت است _ نشانه گرفتن لیزر به نقطه‌ای دور و گرفتن اندازه‌گیری فاصله بسیار سریع‌ تر از راه رفتن با متر نواری به سمت آن نقطه است.

علاوه بر این ، داشتن متر لیزری به شما امکان می‌دهد تا اندازه‌گیری فاصله را هنگامی که شما یا نقطه ‌هدف حرکت می‌کنید ادامه دهید زیرا به‌طور مداوم اندازه‌گیری می‌کنند.
دلیل دیگر استفاده از متر لیزری این است که می‌توانید فواصلی را اندازه بگیرید که با مترهای نواری عملی نیستند . بدون یک متر لیزری در این موارد ، باید تیم نقشه‌ برداری استخدام کنید که زمان‌ بر و هزینه بردار است.
نهایتا ، متر لیزری می‌تواند روشن بماند تا بتوانید از متر برای هدایت کار خود استفاده کنید . این روش در برش‌های حساس یا قرار دادن میخ مفید است زیرا یک متر لیزری به شما یک هدف قطعی در قالب یک نور می‌دهد.

 

لیزرهای قرمز در مقابل لیزرهای سبز

اختلاف رنگ بین لیزرهای قرمز و سبز ناشی از فناوری های متفاوتی است که برای تولید دو پرتو نوری به کار گرفته شده اند ، که در نتیجه منجر به تولید لیزرهایی با طول موج های متفاوت می شود. لیزرهای قرمز نوری با طول موج 620 تا 670 نانومتر تولید می شوند که به چشم انسان قرمز به نظر می رسند ، در حالی که لیزرهای سبز نوری با طول موج بین 515 تا 530 نانومتر تولید می شوند که به چشم انسان سبز به نظر می رسند.

 

روشنایی

در یک کارگاه تاریک ، استفاده از متر لیزری برای اندازه گیری بسیار آسان است ، بدون توجه به اینکه لیزر قرمز یا سبز است . با این حال ، هنگامی که چراغ ها روشن می شوند ، لیزرهای سبز نسبت به لیزرهای قرمز برتری قابل توجهی دارند زیرا به چشم انسان روشن تر به نظر می رسند . دلیل این امر این است که طول موج های سبز نزدیکتر به مرکز رنگ های قابل رویت نسبت به طول موج های قرمز است . به طور متوسط ، متر های لیزر سبز در همان قدرت خروجی تقریبا چهار برابر روشن تر از متر های لیزر قرمز به نظر می رسند . این امر باعث می شود معماران بتوانند در شرایط روشن ، مکانی را که لیزر سبز به آن نشانه می رود راحت تر ببینند ، در حالی که با یک لیزر قرمز شاید مجبور باشند حدس بزنند که لیزر به چه هدفی نشانه رفته است . علاوه بر این ، استفاده از متر لیزری سبز می تواند مراحل آماده سازی را ساده تر و زمان کمتری نیاز داشته باشد و نیاز به استفاده از آشکار ساز لیزر را برای برخی از پروژه ها از بین ببرد.

 

طول عمر باتری

با وجود اینکه لیزرهای سبز و قرمز معمولا در همان توان خروجی کلی کار می کنند ، توان مورد نیاز برای تولید نور لیزر سبز بیشتر از توان مورد نیاز برای تولید نور لیزر قرمز است. در نتیجه، متر های لیزر سبز معمولاً نیاز به تعویض باتری‌های بیشتر یا استفاده از باتری‌های بزرگ‌تر دارند. با همان اندازه باتری ، متر های لیزر قرمز تقریباً دو برابر طول عمر بیشتری دارند.

 

هزینه

دلیلی که به نظر می رسد متر های لیزر سبز تازه اخیرا وارد بازار شده اند این است که قیمت آنها به شدت کاهش یافته است به دلیل فناوری تولید نور جدید. با این حال ، متر های لیزری سبز همچنان گران تر از مترهای مشابه لیزر قرمز هستند زیرا نیاز به دیودهای گران قیمت تر ، قطعات بیشتر و بلورهای بیشتر برای هدایت نور لیزر دارند . به طور کلی ، لیزرهای سبز حدود 25٪ گران تر از لیزرهای قرمز مشابه هستند ، که دلیل استفاده بیشتر از لیزر قرمز برای نشانه روی ابزارهای کارگاهی است.

 

چه زمانی از لیزر سبز استفاده کنیم ؟

اگر شما حاضر به پرداخت هزینه اضافی برای متر لیزری سبز هستید ، کمتر زمانی وجود دارد که انتخاب بهتری نسبت به متر لیزری قرمز نباشد . در شرایط تاریک ، متر های لیزر قرمز و سبز به یک اندازه مؤثر خواهند بود . برخی از سازندگان خطوط تیزتر که توسط لیزرهای قرمز تولید می شود را نسبت به لیزرهای سبز در این شرایط ترجیح می دهند ، اما این تفاوت ناچیز است.

 

همانطور که اتاق روشن تر می شود ، نور تولید شده توسط متر های لیزر سبز همچنان در فواصل بیشتر قابل رویت خواهد بود ، در حالی که دیدن نور لیزر قرمز سخت تر و سخت تر می شود . در این شرایط ، لیزرهای سبز به طور قابل توجهی نسبت به لیزرهای قرمز برتری دارند زیرا می توانید با ادامه کار بدون آشکارساز لیزر در زمان خود صرفه جویی کنید . با این حال ، هنوز هم می توان از لیزرهای قرمز استفاده کرد اگر فواصل اندازه گیری شده نسبتا کوچک باشند.

 

کدام نوع لیزر برای استفاده در فضای باز بهتر است؟
هنگامی که موضوع استفاده در بیرون از خانه مطرح می‌شود ، مزایای لیزرهای سبز در نور روشن شروع به ناپدید شدن می‌کنند . این به این دلیل است که در شرایط آفتابی فضای باز ، شما نیاز خواهید داشت لیزر خود را با یک آشکارساز جفت کنید حتی اگر فواصل نسبتا کوتاهی را اندازه بگیرید . مهم این است که نور لیزر سبز در نور آفتابی روشن فضای باز سریعتر از نور لیزر قرمز از بین می رود ، که به این معنی است که آنها در واقع می توانند سخت تر از لیزرهای قرمز در فواصل زیاد اندازه گیری شوند.

در هر صورت، اگر قصد استفاده از متر لیزری خود را برای پروژه های فضای باز دارید، به لیزری نیاز دارید که با آشکارساز لیزر سازگار باشد.

 

نتیجه گیری
داشتن لیزر مناسب برای اندازه گیری سریع ، مؤثر و دقیق پروژه های ساختمانی مهم است . در حالی که لیزرهای قرمز برای استفاده در کارگاه های تاریک و بر روی محدوده های نسبتا کوتاه مناسب هستند ، لیزرهای سبز معمولا در شرایط با نور محیطی روشن عملکرد بهتری دارند . با این حال ، لیزرهای سبز به طور قابل توجهی گران تر از لیزرهای قرمز هستند و هر دو برای استفاده در شرایط روشن فضای باز نیاز به آشکارساز لیزر دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...