جستجو کردن
Close this search box.
استفاده حرفه ای از آچار آلن

استفاده حرفه ای از آچار آلن

آچار آلن ابزار ساده ای است که در دستان افراد با تجربه، مفیدتر می شود. در این مقاله بخوانید که استفاده حرفه ای از آچار آلن به چه صورتی است.

آچار آلن

در نگاه اول آچار آلن چندان شبیه به یک ابزار بنظر نمی رسد. البته کمی بیشتر از یک قطعه فلزی L شکل کوچک است. که نباید فریب ظاهر فروتنانه آن را بخورید. آچار آلن ابزار دستی موثری است که می تواند گشتاور باورنکردنی تولید کند. در واقع هیچ جعبه ابزاری بدون مجموعه ای از آچار آلن کامل نمی شود.

آچارهای آلن که به آنها آچار شش گوش یا کلید شش گوش نیز می گویند دارای سطح مقطع شش ضلعی برای جا افتادن در پیچ های مختلف ماشین و پیچ های دارای سطح شش ضلعی فرورفته هستند. پیچ های شش گوش در انواع تجهیزات و دستگاه‌های مکانیکی، از جمله دوچرخه‌ها، موتور، موتور سیکلت ها و وسایلی که خودتان تعمیر و مونتاژ می کنید، حضور دارند.

 

در موتورسیکلت ها، پیچ های شش گوش اجازه می دهند تا پوشش موتور بدون سرپیچ های بیرون زده روی جعبه موتور نصب شود. بیشتر موتورها و ماشین‌ها، از جمله هر چیزی که دارای تسمه و قرقره باشد، پیچ‌های تنظیمی دارند که فقط آچار آلن را می‌پذیرند. مهمتر از همه، آچارهای آلن دارای شش نقطه تماس هستند، بنابراین استفاده از آنها آسانتر است و نسبت به پیچ گوشتی های فیلیپس یا شکاف دار، احتمال لغزش یا کنده شدن آنها کمتر است.

اکثر جعبه ابزارهای فنی کارها دارای یک آچار آلن هستند که با پیچ‌های شش‌ضلعی همراه است. اما چنین آچار کوچکی به سادگی گم می شود یا جا گذاشته می شود. بنابراین بهتر است مجموعه ای از آچار آلن در کیف برزنتی یا غلاف پلاستیکی را برای تکمیل مونتاژ در دسترس داشته باشید.

 

برای تسریع در مونتاژ وسایل، پایه L کوتاه آچار را با دستگاه فرز یا فرز انگشتی ببرید، سپس پایه بلند باقیمانده را در یک دریل شارژی فرو کنید. حالا با استفاده از سرعت دریل تمام پیچ های شش گوش را به سرعت سفت کنید.

آچار آلن در هر دو اندازه اینچی و متریک عرضه می شود. آچارها را می توان به صورت جداگانه خریداری کرد. اما همیشه بهتر است آنها را در مجموعه هایی خریداری کنید که مقرون به صرفه تر هستند و شامل همه اندازه های محبوب باشند. و از آنجایی که پیچ های شش گوش با سایز متریک رایج تر از همه هستند، حتما ابتدا نوع متریک آچارهای آلن را و سپس آچار های آلن اینچی را خریداری کنید.

 

یکی از چالش‌های داشتن دو مجموعه کامل آچار آلن این است که چگونه آن‌ها را به‌گونه‌ای نگه‌داری کنید که منظم باشند و به راحتی در دسترس باشند. خوشبختانه، آچار آلن در چندین سبک مختلف برای پاسخگویی به نیازهای اکثر کاربران عرضه می شود. برخی از آچارها به یک حلقه تقسیم فلزی متصل می شوند، که همه آچارها را به هم متصل نگه می دارد. اما استفاده از یک آچار مجزا در فضاهای تنگ را سخت می کند، مگر اینکه ابتدا آچار را از حلقه جدا کنید.

آچارهای آلن تاشو در یک محفظه راحت و جمع و جور که شبیه به چاقوی جیبی است عرضه می شوند. آچارها جداگانه تا می شوند و محفظه مانند دسته ای برای افزایش گشتاور عمل می کند. با این حال، از آنجایی که آچارها به طور دائم وصل هستند، در برخی موقعیت‌های تنگ محدود هستید.

 

من ترجیح می دهم از آچارهای آلنی استفاده کنم که به صورت جداگانه در نوعی جعبه دارای درب بسته بندی شده باشند. با این مجموعه، احتمال گم شدن یک اچار بصورت تکی هست، ولی می توان گفت که انتخاب عادلانه ای است چرا که به امکانات همه اچارها می توانید دسترسی داشته باشید. اگر آچاری را گم کردید، همیشه می توانید یک جایگزین بخرید. و اگر می‌خواهید یکی از این مجموعه‌ها را بخرید، مطمئن شوید که شامل هر دو اندازه SAE و متریک در یک جعبه است.

در نهایت، یک نوع دیگر از آچار آلن وجود دارد که قابل ذکر است: آچارهای آلن دسته T. اینها بین مکانیک ها و تکنسین هایی که همیشه با پیچ های شش گوش کار می کنند محبوب هستند. هر آچار به یک دسته بزرگ چسبانده شده است که هم راحتی و هم قدرت را برای افزایش گشتاور فراهم می کند.

  • امیرحسین متین فر
  • تیر 18, 1401
  • 37 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...