جستجو کردن
Close this search box.
استفاده ایمن از اره زنجیری

چگونه از اره زنجیری به صورت ایمن استفاده کنیم؟

آیا تا به حال سعی کرده‌اید با اره دستی چوب ببرید؟ کار ساده‌ای نیست! اره زنجیری می‌تواند این کار را در کمترین زمان ممکن انجام دهد، اما اگر به درستی استفاده نشود خطرناک است. خوشبختانه کار کردن با اره زنجیری واقعاً ساده است و اگر به طور ایمن انجام شود، نباید هیچ مشکلی داشته باشید. ما به چند سوال رایج در مورد استفاده از اره زنجیری پاسخ داده‌ایم تا کار را برای شما آسان‌تر کنیم. قبل از شروع به کار با اره زنجیری، لوازم ایمنی بپوشید. کلاه ایمنی اره زنجیری با صفحه نمایش محافظ، دستکش‌ها و کفش‌های استحکام بالا یا کفش‌های دارای پوشش فلزی بپوشید. عینک ایمنی برای محافظت از چشم‌های خود بزنید. لباس‌های گشاد که می‌توانند در دندانه‌های اره گیر کنند را نپوشید.

استفاده از اره زنجیری به صورت ایمن

  • هرگز از اره زنجیری بدون هیچ لوازم محافظتی استفاده نکنید تا از آسیب‌ های احتمالی جلوگیری کنید.

 

1. چگونه اره زنجیری بنزینی را راه‌اندازی کنیم؟

راه اندازی اره زنجیری بنزینی

اره بنزینی را روی زمین صاف بگذارید و ترمز زنجیر را قفل کنید. اره را روی یک سطح صاف روی زمین بگذارید و ترمز زنجیر را پیدا کنید. ترمز زنجیر معمولاً یک دسته بین دسته بالایی اره و تیغه است. ترمز زنجیر را به جلو ببرید تا در جای خود قفل شود تا تیغه بچرخد تا زمانی که شما آماده استفاده از آن باشید.

 

2

روشن کردن شیر خنک کننده اره زنجیری

شیر خنک کننده را روشن کنید و دکمه‌ی آماده‌سازی را 4 الی 6 بار فشار دهید. اگر اره شما دارای شیر خنک کننده است، دسته کنترل را روی دسته به موقعیت “شیر خنک کننده” ببرید. سپس دکمه‌ی آماده‌سازی را که در نزدیکی یا روی مخزن سوخت قرار دارد، پیدا کنید. دکمه را چندین بار فشار دهید تا موتور آماده شده و راحت‌تر روشن شود.

 

3

تلاش برای روشن کردن اره زنجیری

پای خود را از طریق دسته پشتی بگذارید و طناب راه‌انداز را 4 الی 5 بار بکشید. پاي خود را برای نگهداشتن اره به دسته پشتی ببرید. یک دست را روی دسته جلو بگذارید و وزن خود را روی آن بیاندازید تا در جای خود نگه داشته شود. با دست دیگر، طناب راه‌انداز را چند بار بکشید تا موتور روشن شود.
• شما نمی‌توانید تا زمانی که ترمز زنجیر را باز نکنید ، برشی انجام دهید.

 

برای راه‌اندازی اره برقی چه کار کنیم؟

کلید روشن کردن اره زنجیری

کافی است دکمه روشن/خاموش را روشن کنید و دکمه‌ی ماشه را فشار دهید تا زنجیر حرکت کند. راه‌اندازی اره برقی بسیار ساده است. اگر اره شما دارای سیم برق است، آن را به برق متصل کنید. اگر اره بی‌سیم است، مطمئن شوید که اره به طور کامل شارژ شده است. وقتی آماده استفاده از آن هستید، دکمه روشن/خاموش را به موقعیت روشن ببرید. هنگامی که می‌خواهید اره را بکار ببرید، کافی است ترمز زنجیر را باز کنید و دکمه‌ی ماشه را فشار دهید!

 

استفاده از اره زنجیری 101:

1

اره زنجیری را روشن کرده و آن را در مکانی که می‌خواهید برش دهید قرار دهید. اره زنجیری را روشن کرده و دکمه آن را فشار دهید تا دور زنجیر و تیغه بالا برود. به آرامی تیغه را روی چوب قرار دهید و به انرژی زنجیر و تیغه اجازه دهید که از طریق آن ببرد. فشار یا نیروی اضافی برای برش زدن چوب به کار نبرید.
•  فشار دادن به چوب می‌تواند باعث برگشت زنجیر یا گیر کردن تیغه شود.

 

2

اره زنجیری را سفت نگه دارید تا از برگشت آن جلوگیری کنید. اره زنجیری را نزدیک بدن خود نگه دارید تا بازوهای شما خسته نشوند. در حین برش چوب، دست‌ها را بدون فشار به اره بگیرید. اجازه دهید که انرژی تیغه چوب را بکشد و اره زنجیری را ثابت نگه دارید تا به سمت شما جهش نیابد. در حین کار کردن با اره ، موقعیت یا تنظیمات آن را تغییر ندهید و برش را ادامه دهید تا چوب بریده شود.

 

چه مقدار استفاده از اره زنجیری خطرناک است؟

استفاده از عینک ایمنی

استفاده از اره زنجیری می‌تواند بسیار خطرناک باشد اگر به درستی استفاده نشود. همیشه لوازم حفاظتی شخصی بپوشید و اره زنجیری را تا زمانی که آماده به کار باشید روشن نکنید. اطمینان حاصل کنید که در اطراف شما هیچ کس دیگری نیست و موانعی را از محل کار دور کنید. هرگز اره را فشار نیاورید یا به زور به کار نبرید. به جای آن، تیغه متحرک را به سادگی روی مکانی که می‌خواهید برش دهید قرار دهید و به چوب اجازه دهید که اره را هنگام برش جذب کند.
•  همچنین مهم است که اره زنجیری خود را به درستی نگهداری کنید. خاک و آلودگی‌ها را از دندانه‌های اره پاک کرده و اطمینان حاصل کنید که روغن کافی دارد.

 

آیا هر کسی می‌تواند از اره زنجیری استفاده کند؟

هر کسی بالای 16 سال می‌تواند به طور قانونی از اره زنجیری استفاده کند. کودکان بسیار بیشتر احتمال دارد در حین کار با اره آسیب ببینند. به کسی کمتر از 16 سال اجازه استفاده از اره زنجیری ندهید. پیش از اینکه کسی اره را استفاده کند، اطمینان حاصل کنید که آن‌ها نحوه کار با آن را می‌دانند و لوازم حفاظتی مناسب را بپوشند.
•  اگر کسی مبتدی است، نظارت بر او داشته باشید و مطمئن شوید که اره را به صورت ایمن استفاده می‌کند.

 

چگونه با اره زنجیری درختی را قطع کنیم؟

1
جهتی که می‌خواهید درخت سقوط کند را انتخاب کرده و مسیر را پاک کنید. به دنبال ناحیه‌ای دور از ساختمان‌ها یا افراد باشید. هرگونه مانع یا شیء را از منطقه سقوط خارج کنید. اطمینان حاصل کنید که می‌توانید به راحتی از راه درختی که قرار است بیفتد خارج شوید.
•  اگر درخت از قبل در یک جهت انحراف دارد، آن را به سمت آن برید.

2
خطی را در سمتی که می‌خواهید درخت به سمت آن بیفتد بسازید. بریدگی روی صورت را حدود 24 اینچ (61 سانتیمتر) از زمین بزنید و با زاویه 45 درجه به بالا ببرید تا به عمق حدود 20-25٪ از قطر درخت برسد. سپس، بریدگی دیگری با زاویه 45 درجه به پایین بزنید تا به بریدگی اول برسد و در درخت شکافی ایجاد کنید.
•  شکاف یک مفصل ایجاد می‌کند و جهتی را که درخت سقوط می‌کند را تعیین می‌کند.

3
برش پایه درخت را در ضد سمت شکاف ایجاد کنید تا درخت سقوط کند. اره زنجیری را به سرعت بالا برسانید و در ضد سمت شکافی که ایجاد کرده‌ اید ، پایه درخت را ببرید. تیغه اره را موازی با زمین نگه دارید و به عمق حدود 10٪ از قطر درخت ببرید. درخت به تدریج شروع به خم شدن به سمت شکاف و سپس به وسیله وزن خودش می افتد. هنگامی که درخت شروع به افتادن می کند، از محل دور شوید.
•  مطمئن شوید که هر فردی در منطقه از مسیر افتادن درخت دور می شود.

 

ایمنی اره زنجیری

1

هرگز از سطح شانه بالاتر نبرید. هرگز چیزی را بالای سر خود نبرید تا ناخواسته روی شما نیفتد. نگه داشتن اره زنجیری بالاتر از سطح شانه می تواند باعث خستگی بازوها شود که می تواند شانس حادثه را افزایش دهد.
•  اگر نمی توانید به آن برسید، سعی نکنید با اره آن را ببرید!

 

2

اجازه ندهید که نوک نوار راهنمای هنگام استفاده از اره برقی چیزی را لمس کند. نوار راهنمای در بالای اره قرار دارد . مطمئن شوید که به طور اتفاقی با یک تکه چوب، شاخه یا مانع دیگری برخورد نمی کند زیرا ممکن است باعث برگشت اره شود.

 

3

هنگام برش فشار اعمال نکنید. به آرامی اره را روی سطح چوب قرار دهید و اجازه دهید تا از مواد عبور کند. اره را به طور محکم نگه دارید، اما زنجیر یا آن را مجبور به رفتن نکنید زیرا ممکن است باعث گیر کردن یا برگشت آن شود. تا زمانی که زنجیر کاملا از چوب عبور نکرده است برش را متوقف نکنید.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...