جستجو کردن
Close this search box.
5 نکته مهم قبل از خرید پمپ که باید بدانید

5 نکته مهم قبل از خرید پمپ که باید بدانید

مروری بر پمپ ها

پمپ را می توان به عنوان یک ماشین کار هیدرولیک تعریف کرد که انرژی مکانیکی کلی یک مایع را افزایش می دهد. پمپ ها وسایل ضروری هستند که سیالات سرد و گرم را در یک سیستم فشرده حرکت می دهند و سنگ بنای جامعه مدرن هستند که در این مقاله به 5 نکته مهم قبل از خرید پمپ که باید بدانید پرداخته ایم. تخصص مطلق آنها در فرآیند انتقال مایعات یا دوغاب هایی است که به طور یکپارچه از سطح پایین به سطح بالاتر در آنها جریان می یابد.

در طول سال‌ها، پمپ‌ها خود را به‌عنوان لوازم اصلی خانه‌ها، دانشکده‌ها، بیمارستان‌ها، مجتمع‌های تجاری و غیره ادغام کرده‌اند. امروزه می‌توان پمپ‌هایی را دید که برای اهداف متعددی مانند تامین آب، تامین بنزین، جابجایی مواد شیمیایی، خدمات دریایی نصب شده است. کنترل سیلاب و غیره در مناطق روستایی و شهری. با وجود چنین استفاده گسترده ای، مردم هنوز در بستن پمپ مورد نیاز خود به مشکل می خورند.

پمپ اب

لیستی از مهمترین چیزهایی که قبل از خرید پمپ باید بدانید

 

عوامل زیادی در انتخاب پمپ مناسب برای خودتان نقش دارند که تعدادی از آنها را برای شما فهرست کردیم:

 

دبی یا نرخ جریان پمپ

دبی یک پمپ حجم قابل استفاده مایعی است که پمپ در واحد زمان توزیع می کند. معمولاً با حرف Q نشان داده می شود و در واحدهای LPM، m3/h یا m3/s اندازه گیری می شود.

 

هد پمپ

هد پمپ نشان دهنده افزایش انرژی حاصل از 1 لیتر مایع بین بخش ورودی و خروجی پمپ است که با حرف H نشان داده می شود و بر حسب متر مایع حمل شده یا J/kg اندازه گیری می شود. برای اطلاع از رتبه بندی هد یک پمپ، به دنبال اطلاعاتی باشید که به وضوح موارد زیر را نشان دهد: هد مکش (Hs)، هد تخلیه (Hd) و کل هد (Ht)

 

توان یا پاور

توانی که به سیال داده می شود، انرژی سیال را در واحد حجم افزایش می دهد. بنابراین، توان بسته به تغییر انرژی مکانیکی یا سازوکار مکانیزم پمپ به تبدیل انرژی مکانیکی پمپ و عناصر سیال موجود در داخل پمپ بستگی دارد.

 

توان عرضه شده توسط پمپ به مایع به صورت زیر بیان می شود:

که درآن,

توان : P (Watt)

شتاب گرانشی : g (m/s2) = 9.8 m/s2

چگالی آب : ƥ (Kg/m3) =1000 Kg/m3

دبی جریان : Q (Kg/m3)

هد : H (m) واحد متر

 

راندمان پمپ ها

عامل مهم دیگری که باید در نظر گرفته شود، راندمان پمپ (ηp) است که عبارت است از نسبت بین توان P داده شده به سیال و توان گرفته شده توسط پمپ Pactl (یعنی توان مکانیکی منتقل شده توسط موتور الکتریکی):

ηp = P/Pactl

تبدیل انرژی در پمپ / توان جریان در پمپ

 

راندمان پمپ به سه نوع تقسیم می شود :

 

راندمان مانومتریک (ηmano)

      نسبت هد مانومتریک و هدی که توسط پروانه به آب وارد می شود راندمان مانومتری نامیده می شود.

 

راندمان مکانیکی (ηmech)

    نسبت توان موجود در پروانه و توان در شفت پمپ به عنوان بازده مکانیکی شناخته می شود.

توان شفت/توان پروانه = ηmech

 

بازده کلی (ηo)

نسبت توان خروجی پمپ و توان ورودی پمپ است.

توان ورودی = WHm /1000(kw) = توان داده شده توسط موتور الکتریکی

ηo =(WHm/1000) /S.P

ηo = ηmano × ηmech

 

سرعت پمپ

دور یک پمپ یا سرعت دورانی پمپ تعداد دورهایی است که پمپ در یک واحد زمان مشخص انجام می دهد. سرعت با حرف Ns نشان داده می شود و برحسب دور در دقیقه (RPM) اندازه گیری می شود. معمولاً پمپ ها با موتور القایی 2-قطبی نصب می شوند که میانگین کارکرد موتورها و انرژی الکتریکی توزیع شده در شبکه دارای فرکانس بیش از 50 یا 60 هرتز باشد، اگرچه در هند همه انواع ابزار الکتریکی با فرکانس 50 هرتز کار می کنند. بنابراین، قبل از انتخاب پمپ، باید RPM را در نظر بگیرید.

NPSH یا هد مکش مثبت خالص, اگر می خواهید یک پمپ سانتریفیوژ بخرید، هد مکش مثبت خالص یا NPSH مهمترین پارامتری است که باید بدون نقص در نظر گرفته شود. NPSH نشان دهنده ناتوانی پمپ گریز از مرکز در ایجاد خلاء مطلق و مکش در ارتفاع مساوی یا بالاتر از 10 متر است. جالب اینجاست که این همان ارتفاعی است که با مقدار فشار اتمسفر در سطح دریا مطابقت دارد.

NPSH نشانگر فشار مطلقی است که باید در ورودی مکش پمپ وجود داشته باشد تا از بروز کاویتاسیون جلوگیری شود. بنابراین، به عنوان یک مصرف کننده آگاه، باید مطمئن شوید که سازنده پمپ به وضوح حداکثر عمق مکش یا منحنی NPSH را به عنوان تابعی از سرعت جریان نشان داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...