جستجو کردن
Close this search box.
نحوه استفاده از فیچی باغبانی

چگونگی از قیچی باغبانی استفاده کنیم ؟

1. آماده سازی قیچی باغبانی

قبل از رفتن به باغ یا مزرعه خود مهم است که تمام ابزارهای برش خود را آماده استفاده کنید. تنوع ابزارهایی که می توانید انتخاب کنید و انتخاب یکی از آنها که بهترین گزینه برای کار شما است ممکن است پیچیده باشد زیرا هر ابزار ویژگی ها و هدف مشخص خود را دارد.قیچی باغبانی
دو نوع قیچی باغبانی وجود دارد که می توانید با توجه به نوع چوبی که برش می دهید، استفاده کنید. قیچی باغبانی بای پس ، با تیغه ی یک سمته طراحی شده برای برش بهترچوب تر، در حالی که قیچی باغبانی سندانی دارای تیغه ای است که در مقابل برآمدگی بسته می شود و برای بریدن ساقه ها و شاخه های خشک طراحی شده است. بیشتر کارشناسان و علاقه مندان باغبانی از قیچی باغبانی بای پس برای برش بهتر چوب تراستفاده می کنند.
آماده سازی شما باید شامل تیز کردن، تمیز کردن و ضدعفونی کردن قیچی های خود قبل از شروع برش باشد.

 

2. قفل قیچی خود را باز کنید.
مطمئن شوید قیچی خود را باز کرده اید. بیشتر قیچی ها دارای سازوکار قفل شستی هستند که قیچی را به صورت ایمن در زمان عدم استفاده بسته نگه می دارد.
باز کردن قیچی باغبانی آسان است. کافی است دسته ها را محکم به هم فشار دهید و قفل شستی را در جهت خلاف ساعت گرد کمی بچرخانید، سپس دسته ها را رها کنید. در موارد نادر، قفل شستی ممکن است برای چرخاندن سفت باشد، بنابراین می توانید پیچ را کمی شل کنید تا اجازه حرکت به آن بدهد.

 

3. دسته ها را به درستی نگه دارید.
گرفتن قیچی با انگشتان کمی خسته کننده است، بنابراین مطمئن شوید قیچی را با قاعده دست و انگشتان خود گرفته اید. برش شامل حرکات تکراری دست است که می تواند به تنش مچ دست و خستگی دست منجر شود، بنابراین به دنبال قیچی برشی باشید که دارای دسته های متناسب با اندازه ی دست شما بوده و به طور کلی راحت باشد.قیچی هرس

4. محل برش را پیدا کنید.
برای به دست آوردن دقیق ترین برش، تیغه را دقیقاً در محل برش مورد نظر قرار دهید. اغلب برای جلوگیری از تماس برآمدگی با بخشی که روی گیاه باقی می ماند، باید ابزار را “به صورت وارونه” یا به شکل متفاوتی نگه دارید. این روش برش حداقل آسیب را به گیاه وارد می کند که باید هدف نهایی شما در هنگام برش باشد.تیغه قیچی

5. زاویه درست را انتخاب کنید.
هنگام کوتاه کردن یا قیچی کردن چوب خشک، برش مستقیم از ساقه یا شاخه کافی است.با این حال، هنگام برش چوب تر گرفتن زاویه درست مهم است.
برش باید در زاویه 45 درجه باشد ، پایین ترین نقطه در مقابل جوانه و بالاترین نقطه برش فقط بالاتر از جوانه باشد. برش در این زاویه اجازه می دهد آب از برش خارج شود و از آسیب قارچ ها یا بیماری ها به گیاه شما جلوگیری کند. علاوه بر این ، انجام برش شیب پایین و دور از جوانه ی در حال رشد ، از ریختن شیره طبیعی اضافی به پایین و مزاحمت با برگ جلوگیری میکند.برش چوب با قیچی

6. چوب را کاملاً داخل ببرید و سپس برش را ادامه دهید.
در حالی که دسته ها را به آرامی نگه می دارید، قیچی خود را کاملاً باز کنید و شاخه ها را در عمیق ترین قسمت تیغه قرار دهید. هنگامی که چوب کاملاً در تیغه قرار گرفت، دسته ها را محکم کنید تا تیغه ها بسته شوند و شاخه را با یک حرکت سریع ببرید. ممکن است بخواهید مانند بریدن با قیچی چوب را ببرید ، اما این روش ممکن است دست های شما را خسته کند ، تیغه ی قیچی را کُند وبه گیاه آسیب برساند.

 

7. قیچی خود را تمیز کنید.
هنگام برش گیاهان مختلف، مطمئن شوید که قیچی خود را بین برش ها تمیز  می کنید تا از انتقال بیماری از یک گیاه به گیاه دیگر جلوگیری کنید.
آگاهی از نحوه تمیز کردن قیچی باغبانی پس از استفاده وهمچنین برای نگهداری آنها در وضعیت خوب و  بدون باکتری  که می توانند به گیاهان آسیب برسانند ،ضروری است. که این شامل تمیز کردن قیچی از هر گونه ذره یا باقیمانده ای است که با گذشت زمان انباشته شده است. از آب گرم و مقداری صابون برای تمیز کردن قیچی خود استفاده کنید و برای پاک کردن هر ماده چسبناکی از جمله شیره، می توانید از محلول الکل استفاده کنید.قیچی

8. قبل ازاستفاده ی مجدد تیز و روغن مالی کنید.
قبل ازاستفاده مجدد خود، اطلاع از نحوه ی تیز کردن قیچی باغبانی با هر ابزار تیزکنی که ترجیح می دهید ضروری است. این به حفظ لبه تیز و حذف هر گونه تراشه از سمت تخت تیغه کمک می کند. علاوه بر تیز کردن، استفاده از روغن معدنی یا روغن روانکاری چند منظوره برای پاک کردن تیغه استفاده کنید چرا که از زنگ زدگی جلوگیری می کند.

  • مبتدیان و حتی حرفه ای ها در هنگام برش گل ها، درختچه ها و درختان با مشکل مواجه می شوند. با این حال، هنگامی که اصول استفاده از قیچی برش را قبل، حین و پس از جلسات باغبانی خود یاد بگیرید، این کار را کمتر پیچیده خواهید یافت. البته، سرمایه گذاری روی بهترین قیچی های موجود در بازار که فعالیت های برش شما را پشتیبانی می کنند از همین اهمیت برخوردار است.
  • سمانه رستمی
  • مرداد 17, 1402
  • 80 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...