جستجو کردن
Close this search box.
چگونه از فازمتر استفاده کنیم؟

چگونه از فازمتر استفاده کنیم؟

 اینکه چگونه از فازمتر استفاده کنیم، مهارتی است که برای بررسی ولتاژ در خانه ضروری است. این ابزار وقتی می خواهید ولتاژ را در خانه بررسی کنید بسیار کمک می کند.
قبل از اینکه بتوانم نحوه استفاده از آچار فازمتر الکتریکی را نشان دهم، می خواهم بدانید که قسمت هایی که یک فازمتر را تشکیل می دهند چیست؟

 

اجزا فازمتر

اجزا داخلی فازمتر

یک فازمتر از قسمت های زیر تشکیل شده است:

  1. میله فلزی
  2. برآمدگی پلاستیکی
  3. درپوش فلزی
  4. لامپ نئون
  5. فنر فلزی
  6. مقاومت

 

این قسمت ها چگونه کار می کنند؟

میله فلزی:
این بخش رسانای فازمتر است. این بخش با کابل یا منطقه ای که می خواهید اندازه گیری کنید تماس پیدا می کند.
دسته پلاستیکی فازمتر :
دسته پلاستیکی عایقی است که بخشی از میله فلزی و تمام فازمتر را پوشش می دهد. یک عایق شما را از شوک الکتریکی محافظت می کند.

درپوش فلزی:
جایی که انگشت شست خود را قرار می دهید تا مدار را هنگام بررسی ولتاژ با فازمتر تکمیل کنید. این مسیر به زمین ،از طریق بدن شما است.
لامپ نئون:
لامپ نئون نشانگری است که هنگام تشخیص جریان یا ولتاژ روشن می شود.

فنر فلزی:
یک فنر فلزی به عنوان سیم ارت عمل می کند و ارتباط بین میله فلزی و درپوش فلزی است.
مقاومت:
مقاومت وسیله الکتریکی است که جریان برق را محدود می کند. مقاومت این کار را با اجازه دادن به جریان تنظیم شده برای عبور از آن انجام می دهد.
در یک فازمتر، مقاومت مقدار جریانی را که از بدن ما عبور می کند تا یک مدار کامل را تشکیل دهد کاهش می دهد. ممکن است تعجب کنید که چرا هنگام استفاده از فازمتر شوک الکتریکی نمی بینید.
مقاومت مورد استفاده در یک فازمتر در برابر جریان بسیار بالاست به گونه ای که مقدار کمی جریان در حد میلی آمپر را اجازه عبور می دهد. معمولاً 10 میلی آمپر یا کمتر.


چگونه از فازمتر استفاده کنیم؟

  1. فازمتر را در یک دست نگه می دارید ، سپس نوک فازمتر را در نقطه ای که می خواهید آزمایش کنید لمس می کنید. هنگامی که نقطه ای را که می خواهید اندازه بگیرید لمس می کنید ، انگشت شست خود را روی درپوش پیچ فلزی قرار می دهید. این مدار را تکمیل خواهد کرد. هنگامی که جریان یا ولتاژ موجود باشد ، لامپ نئون روشن خواهد شد.
  2. لامپ نئون هنگامی که ولتاژ وجود ندارد روشن نمی شود. توجه داشته باشید که گاهی اوقات لامپ نئون اگر نشت جریان را تشخیص دهد روشن می شود. پس چگونه می توانید روشن شدن برای ولتاژ عادی و ولتاژ نشت را تمایز دهید. روشن شدن برای جریان عادی نورانی است در حالی که روشن شدن برای جریان نور بسیار کم است.
  3. برای خوانش درست فازمتر ، ابتدا یک مدار را که می دانید جریان دارد را آزمایش می کنید. سپس می توانید یک مدار معیوب را اندازه بگیرید.

استفاده از فازمتر

 

چه زمانی از یک فازمتر استفاده کنیم؟

فازمتر ابزاری نیست که ولتاژ دقیقی را که در یک مدار جریان دارد را به شما بدهد. یک فازمتر با لامپ نئون ، زمانی مفید است که بخواهید بدانید ولتاژ در مدار وجود دارد.
آنجاست تا به شما نشان دهد که ولتاژ وجود دارد. قادر به گفتن مقدار ولتاژ موجود نیست. در مواردی که ولتاژ پایین است ، چراغ نئون نمی تواند به شما نشان دهد که ولتاژ پایین است.
هنگامی که می خواهید مقدار جریان یا ولتاژ را بدانید ، از یک مولتی متر استفاده می کنید. یک مولتی متر به شما مقدار واقعی ولتاژ و جریان را می دهد. بنابراین ، اگر مشکوک هستید که ولتاژ پایین است، برای این کار به یک مولتی متر نیاز دارید.
فازمتر ترکیبی از ولتاژ و پیوستگی است که زمانی که به یک مولتی متر نیاز ندارید استفاده می کنید.

 

مزایا
• می توانید ولتاژ AC/DC 12-250 ولت را در یک مدار فعال آزمایش کنید.
• دارای یک لامپ نشانگر LED است که هنگام تشخیص ولتاژ یا پیوستگی روشن می شود.
• می توانید این آزمایشگر را روی خروجی های دیواری ، فیوزها ، کلیدها ، سیم کشی ها، آرمیچرهای نور و مدارهای ولتاژ پایین استفاده کنید.

 

معایب
• این فازمتر تماسی است به این معنا که باید نقطه ای را که می آزمایید را لمس کند.
• نگهدارنده های باتری بسیار محکم نیستند و ممکن است گاهی اوقات شل شوند اگرچه به راحتی می توان آن را تعمیر کرد.
• راهی برای تعویض لامپ LEDسوخته وجود ندارد.

 

نظر من در مورد این فازمتر

فکر می کنم ابزار خوبی برای داشتن در خانه باشد. به ویژه وقتی می خواهید پیوستگی یک سیم یا هر دستگاهی رادر خانه  بدانید. نیازی نیست که شروع به انتخاب یک دستگاه اندازه گیری درست برای استفاده مانند یک مولتی متر کنید.

 

نتیجه گیری در مورد چگونگی استفاده از فازمتر

تست فازمتر

یک فازمتر ابزار بسیار مفیدی است هنگامی که با مشکلات ساده برقی سروکار دارید. مانند زمانی که می خواهید بدانید آیا ولتاژ وجود دارد یا خیر.

هنگامی که در تشخیص های برقی و الکترونیکی به مقادیر واقعی ولتاژها و جریان ها برای انجام تحلیل مناسب مشکل یا ایراد احتیاج دارید، یک فازمتر قادر به دادن مقادیر واقعی مورد نیاز شما نیست، این کار یک مولتی متر است.

در نهایت هر ابزاری جای خود را در رفع اشکال برقی دارد. چیزی که مهم است بدانید این است که جایی که قابلیت های یک ابزار تمام می شود ، ابزار دیگری وجود دارد که می تواند محدودیت های ابزار دیگر را حل کند.

بدانید چه چیزی را می خواهید اندازه بگیرید سپس ابزار یا دستگاه درست را برای انجام کار مورد نظرتون انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...