جستجو کردن
Close this search box.
نحوه استفاده از موتور برق قابل حمل

نحوه استفاده از موتور برق قابل حمل

هنگامی که برق قطع می شود، یک ژنراتور قابل حمل می تواند برق خانه شما را تامین کند. در اینجا همه چیزی که برای کارکرد ایمن ژنراتور خود باید بدانید هست.

در هنگام قطع برق، ژنراتوری که با بنزین کار می‌کند می‌تواند انرژی کافی برای روشن نگه داشتن چراغ‌ها، جلوگیری از فاسد شدن غذاها و چرخش فن‌ها را فراهم کند. یک نمونه قابل حمل در خارج از خانه خود راه اندازی کنید و لوازم خانگی را از طریق سیم های داخلی به پریزهای متعدد آن متصل کنید. (البته این که دقیقاً چند وسیله برقی را در یک زمان تامین می کند، به نمونه ای که انتخاب می کنید و واتی که می تواند کار کند بستگی دارد.)

در حالی که یک ژنراتور قابل حمل بسته به اندازه و مدل ممکن است چند صد یا حتی هزاران دلار هزینه داشته باشد، اما مطمئناً از یک ژنراتور آماده به کار نصب شده دائمی که به طور خودکار برای برق خانه شما روشن می شود، ارزان تر است. به علاوه، ممکن است برای نصب یک ژنراتور قابل حمل به برقکار حرفه ای نیاز نداشته باشید و در صورت جابجایی می توانید به راحتی دستگاه را با خود ببرید.هر آنچه گفته شد، عملکرد صحیح دستگاه برای اطمینان از ایمنی خانواده و جامعه اطرافتان بسیار مهم است. برای یادگیری نحوه استفاده دقیق و صحیح از ژنراتور به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

دو اخطار حیاتی

قبل از شروع استفاده از یک ژنراتور قابل حمل، این دو نکته ضروری را در نظر داشته باشید:

    کتابچه راهنمای کارخانه را با دقت و به طور کامل بخوانید و درک کنید. شما باید در مورد هر روش یا اقدامات احتیاطی خاص برای ژنراتور خود را بیاموزید.

    تحت هیچ شرایطی ژنراتور قابل حمل خود را در حالت تغذیه برگشتی (back feed) قرار ندهید. تغذیه برگشتی به وصل کردن دستگاه قابل حمل به یک پریز در خانه شما با یک سیم داخلی مخصوص اشاره دارد تا برق را از ژنراتور به کل خانه تغذیه کند. این عمل غیرمجاز می تواند کشنده باشد. نه تنها خانه شما، بلکه هر خانه ای که توسط همان ترانسفورماتور تامین می شود، خطر آتش سوزی الکتریکی ایجاد می کند. علاوه بر این، می تواند کارگران تاسیساتی را که روی خطوط برق کار می کنند، بکشد. اگر می خواهید یک ژنراتور را به خانه خود وصل کنید، به یک برقکار دارای مجوز برای نصب کلید انتقال طبق استاندارد های محلی نیاز دارید.

 

نحوه استفاده از ژنراتور قابل حمل

 

مرحله 1: ژنراتور را در فاصله ایمن از خانه خود قرار دهید.

ژنراتورهای قابل حمل با بنزین کار می کنند و در حین کار و حتی مدتی پس از استفاده مونوکسید کربن منتشر می کنند. مسمومیت با مونوکسید کربن کشنده است، بنابراین بسیار مهم است که:

 • یک ژنراتور قابل حمل را در بیرون، حداقل 20 فوت دورتر از خانه خود (و خانه همسایه) قرار دهید.
 • حداقل پنج فوت در هر جهت، از جمله بالای دستگاه، فاصله داشته باشید.
 • یک ژنراتور قابل حمل را در هیچ قسمت بسته یا نیمه بسته مانند گاراژ، زیرزمین، اتاق زیر شیروانی، سوله یا فضای زیرزمین قرار ندهید.
 • ژنراتورها را در نزدیکی پنجره‌ها، درها یا دریچه‌های باز قرار ندهید که می‌تواند به مونوکسید کربن اجازه ورود به خانه شما را بدهد.
 • آشکارسازهای مونوکسید کربن را در سرتاسر خانه، در هر طبقه، خارج از اتاق خواب و دیگر فضاهای مرکزی قرار دهید.
 • اگزوز را به سمت دور از مناطق بسته و در موقعیتی باد می وزد ، دور از خانه یا خانه همسایه‌تان قرار دهید.

ژنراتور قابل حمل

 

مرحله 2: سطح سوخت و روغن را بررسی کنید.

قبل از شروع کار مطمئن شوید که باک سوخت پر است. ژنراتور قابل حمل شما باید یک گیج سوخت داشته باشد تا بررسی سطح سوخت آسان باشد، اما دستگاه باید در سطحی هموار باشد تا نتایج دقیق به دست آید. اگر نیاز به اضافه کردن سوخت دارید، برای توصیه‌های مربوط به سوخت به دفترچه راهنمای کارخانه مراجعه کنید.

در مرحله بعد، سطح روغن را بررسی کنید، که احتمالاً مشابه بررسی روغن در ماشین شما خواهد بود. میله روغن را (معمولا زیر یک پنل تعمیر و نگهداری قابل جداسازی قرار دارد) پیدا کنید. میله اندازه گیری را بیرون بکشید، آن را پاک کنید و سپس آن را دوباره وارد کنید. یک بار دیگر میله اندازه گیری را مستقیماً بیرون بکشید، سپس نگاه کنید که آیا روغن روی میله بین علامت های حد پایین و بالایی که روی میله حک شده است قرار می گیرد یا خیر. در صورت لزوم روغن را اضافه یا کم کنید ، با مراجعه به دفترچه راهنمای کارخانه در مورد نحوه افزودن، نوع استفاده و تعداد دفعات تعویض آن مطالعه کنید.

 

مرحله 3: وات مورد نیاز را محاسبه کنید.

قبل از اتصال به ژنراتور، مطمئن شوید که ژنراتور را با وصل کردن وسایل و چراغ‌های زیاد متحمل بار بیش از حدی که برای آن در نظر گرفته شده نکنید،. میزان وات مورد نیاز برای راه‌اندازی و یا وسایل در حال متصل را که می‌خواهید به طور همزمان برق آن هارا تامین کنید را جمع کنید. برای یافتن این اطلاعات به دفترچه راهنمای کاربر مربوطه مراجعه کنید یا پشت یا کناره‌های دستگاه‌ها را بررسی کنید. تعداد کل وات نباید از محدودیت های وات ژنراتور شما تجاوز کند – اگر مطمئن نیستید که ژنراتور شما چند وات توان را دارد، دفترچه راهنمای کارخانه را بررسی کنید. در صورت لزوم برای جلوگیری از بارگذاری بیش از حد ژنراتور، استفاده از وسایل برقی را کم کنید.

 

مرحله 4: ابتدا دستگاه را روشن کنید و سپس وسایل برقی را وصل کنید.

راهنمای کارخانه را برای دستورالعمل های روشن کردن دستگاه مطالعه کنید. شما معمولاً باید قبل از راه‌اندازی دستگاه کلید مدار (circuit breaker ) را خاموش کنید و سوپاپ سوخت(fuel valve) را روشن کنید. چند دقیقه به دستگاه فرصت دهید تا گرم شود، سپس کلید مدار را روشن کنید.

از سیم های بلند و سنگین ساخته شده برای استفاده در فضای باز استفاده کنید تا وسایل برقی را یکی یکی به ژنراتور وصل کنید تا بیش از حد بار وارد نشود. قبل از استفاده سیم ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در شرایط خوبی هستند و هیچ پارگی یا صدمه ای ندارند. ظرفیت وات سیم باید بیشتر از وات چیزی باشد که به آن وصل کرده اید.

 

مرحله 5: وسایل برقی را از برق بکشید و ژنراتور را خاموش کنید.

برای خاموش کردن ژنراتور، وسایل برقی متصل به آن را خاموش یا جدا کنید. سپس برای خاموش کردن ژنراتور به دفترچه راهنمای کارخانه مراجعه کنید—معمولاً باید کلید مدار، کلید موتور و سوپاپ سوخت را در حالت خاموش قرار دهید.

قبل از نگهداری صبر کنید تا ژنراتور کاملاً خنک و برق آن تخلیه شود. اگر بیش از یک ماه پیش‌بینی نمی‌کنید که دوباره به آن نیاز داشته باشید، سوخت و کاربراتور را تخلیه کنید – نگهداشتن سوخت قدیمی می‌تواند به قطعات داخلی ژنراتور آسیب برساند. برای دستورالعمل های نگهداری به دفترچه راهنمای کارخانه مراجعه کنید.

 

چند نکته بیشتر در مورد ایمنی

هنگام استفاده از یک ژنراتور قابل حمل، ایمنی نام کاری است که باید رعایت کنید. این موارد را قبل، حین و بعد از استفاده در نظر داشته باشید.

 • ژنراتورها باید در حین استفاده خشک نگه داشته شوند تا از برق گرفتگی جلوگیری شود، بنابراین وسوسه روشن کردن آن هنگام طوفان می تواند باعث از بین رفتن دستگاهتان شود پس منتظر تثبیت آب و هوا قبل از روشن کردن آن شوید. از ژنراتور قابل حمل خود در شرایط بارانی یا مرطوب استفاده نکنید و دستگاه را با دست خیس لمس نکنید.
 • اگر آژیر مونوکسید کربن به صدا درآمد، فوراً به سمت هوای تازه در فضای باز یا پنجره باز بروید و با اورژانس تماس بگیرید تا به شما کمک کنند و سعی نکنید ژنراتور را خاموش کنید.
 • اگر نیاز به اضافه کردن بنزین بیشتری به باک ژنراتور دارید، آن را خاموش کنید و قبل از سوخت گیری بگذارید کاملا خنک شود. اگر بنزین در حالی که هنوز داغ است به طور ناخواسته روی موتور بریزد ممکن است مشتعل شود.
 • امیرحسین متین فر
 • تیر 12, 1401
 • 27 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...