جستجو کردن
Close this search box.
چگونه یک اره فارسی‌بر انتخاب کنیم؟

چگونه یک اره فارسی بر انتخاب کنیم؟ (راهنمای جامع)

اره فارسی‌بر فقط یک وسیله ضروری از کیت ابزار نجاران حرفه ای نیست، بلکه حتی یک ابزار فوق‌العاده مفید برای آماتورها، به عنوان مثال، مشتاقان و DIYerهایی که به دنبال انجام پروژه‌های پیچیده هستند، هم می‌باشد.

مطمئناً، می‌توانید از یک اره دستی برای تکمیل برش‌های مختلف، برش‌های اریب، و برش‌های متقاطع مورد نیاز برای پروژه‌هایی مانند نصب قرنیزها استفاده کنید، اما واقعیت این است که هیچ چیز بهتر از سرعت، راحتی و کیفیت پرداختی که با استفاده از یک اره فارسی‌بر به دست می‌آورید، نیست.

 

از مدل‌های ارزان‌تر و پایه‌ای که به‌کلی قادر به تراش‌کاری مورب نیستند، تا مدل‌هایی که به چپ و راست می‌چرخند و حتی دارای سر کشویی برای افزایش ظرفیت کلی برش هستند – همه و همه مدل های مختلفی از اره فارسی‌بر هستند که  که نیازهای عمومی تا حرفه‌ای کاربران را برآورده می‌کنند.

اکنون، ما فکر نمی‌کنیم که این گستردگی انتخاب چیز بدی باشد ، اما می‌تواند انتخاب مدلی را که نه تنها می‌تواند نیازهای فعلی شما را برآورده می‌کند، بلکه ظرفیت و ویژگی‌های استفاده نشده زیادی را هم به‌تان ارائه دهد را هم سخت کند. که می‌توانید با انجام پروژه‌های بزرگ‌تر و پیچیده‌تر در سال‌های آینده و با استفاده از اره فارسی‌بر چذاب و پرقدرتتان، در زمینه کاری‌تان «رشد» کنید.

صرف نظر از بودجه خاص خود، ایده خوبی است که به اره برقی خود به عنوان یک سرمایه گذاری نگاه کنید، و مانند هر سرمایه گذاری هوشمند دیگری، با صرف کمی زمان و دانش لازم ، می‌توانید به درک کافی از عواملی برسید که به شما کمک می کند سرمایه‌تان را به بار بیاورید و از آن کسب درآمد کنید.

این چیزی است که این مقاله برای یافتن آن به شما کمک می کند.

 

به راهنمای خریدار “اره فارسی‌بر تاج ابزار” خوش آمدید، منبع نهایی و جامع برای هر کسی که به دنبال خرید آگاهانه یکی از همه کاره ترین و مفیدترین ابزارهای برش کارگاهی است.

هدف ما در چند دقیقه آینده این است که به شما کمک کنیم در همه چیز در مورد اره فارسی‌بر متخصص شوید. از ارائه و توضیح انواع مختلف موجود در بازار تا موارد استفاده از آنها. امیدواریم این مقاله در کمک به شما در محدود کردن موارد مورد نیازتان و تصمیم گیری در مورد نوع مدلی که برای شما مناسب است موفق باشد.

بنابراین بدون هیچ مقدمه ای، بیایید شروع کنیم…

 

اره فارسی بر

اره فارسی‌بر چه وسیله‌ای است؟

اره فارسی‌بر یک ابزار برقی است که برای برش های اساسی در قطعه کارها مانند برش های عرضی و همچنین برش های پیچیده تر مانند برش های تاجی و همچنین برش های اریب در مدل های قوی‌تر با مشخصات بالاتر استفاده می شود.

اره‌های فارسی‌بر معمولاً توسط نجاران حرفه‌ای، پیمانکاران، DIYerهای آماتور و علاقه‌مندان به برش‌های خاصی که برای ساخت مبلمان، چیدن کف‌پوش‌های چوبی، و نصب قالب یا قطعات تزئینی به کار می‌رود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آنها با چرخاندن یک تیغه با سرعت دورانی دور در دقیقه (RPM) بالا کار می کنند و اپراتور با پایین کشیدن یک دسته، تیغه را با هر چیزی که می‌خواهد برش دهد تماس می‌دهد.

اره های فارسی‌بر در اندازه های مختلفی تولید می شوند که مدل های 8 اینچی، 10 اینچی و 12 اینچی رایج ترین آنها هستند. در هر مورد، اندازه ها، به قطر تیغه متصل به اره اشاره دارد.

 

هرچه اندازه تیغه بزرگتر باشد، اره میتر بزرگتر، سنگین تر و گرانتر خواهد بود. نقطه مقابل در اینجا این است که تیغه‌های بزرگ‌تر برای برش مواد سخت‌تر و همچنین برای برش‌های عمیق‌تر بهتر هستند، اگرچه، کیفیت برش به خوبی تیغه‌های کوچک‌تر که سریع‌تر می‌چرخد، نخواهد بود.

انواع مختلفی از اره فارسی‌بر موجود است، که از مدل های پایه‌ای شروع می شود که فقط قابلیت برش های عرضی و پخ طور را دارند. موارد بعدی از نظر ویژگی ها، اره  فارسی‌بر ثابت است که قابلیت تکمیل برش اریب دار را فقط در یک جهت اضافه می کند و به دنبال آن اره های  فارسی‌بر ثابت دوگانه که می توانند برش های عرضی، پخ دار و اریب ها را در هر دو جهت انجام دهند. شما همچنین می توانید انواع کشویی هر یک از اینها را هم خریداری کنید، که دارای یک ریل کشویی هستند که موتور و تیغه به آن وصل شده اند تا امکان برش های افقی بزرگتر را هم فراهم کنند.

در بیشتر موارد، اره‌های فارسی‌بر بر روی میز کار در گاراژ یا کارگاه استفاده می‌شوند، اما می‌توان آن‌ها را با یک استند با کیفیت خوب برای کار در محل های دیگر هم مورد استفاده قرار داد. این پایه ها معمولاً به صورت جداگانه فروخته می شوند، اما برخی از مدل های اره به همراه استند و پایه هم ارائه می شوند.

اره های فارسی‌بر بسته به برند و ویژگی های ارائه شده معمولاً بین 99 تا 800 دلار (قیمت در کشورمان به دلیل بالا و پایین شد زیاد آن ذکر نشده است) متغیر هستند. به دلیل قیمت شروع نسبتاً پایین آنها، یافتن اره های فارسی‌بر در مجموعه ابزار آماتورها و DIYerها به همان اندازه که برای افراد حرفه ای رایج است ، هم دیده می‌شود.

 

اجزای اصلی اره فارسی‌بر

قطعات اره فارسی بر

بنابراین، اکنون که دقیقاً با اره فارسی‌بر آشنا شدید، بیایید ببینیم که برای چه کارهایی می توانید از آن استفاده کنید.

 

اره فارسی‌بر در چه مواردی استفاده می شود؟

هیچ کمبودی و ناتوانایی در برش قطعه های مختلف برای‌تان معنا نخواهد داشت، اگر در میان ابزارتان یک اره فارسی‌بر هم وجود داشته باشد (در مقایسه با یک اره دستی معمولی).

حتی مدل‌های با طراحی نسبتاً ضعیف هم باید بتوانند اکثر – اگر نگوییم همه – موارد زیر را تکمیل کنند:

(البته، همیشه استثناهایی وجود دارد، بنابراین به یاد داشته باشید که قبل از برش، دفترچه راهنمای کاربر ابزار خود را از نظر سازگاری با کارتان بررسی کنید!)

 • برش چوب، به عنوان مثال، قالب یا قطعات تزئینی
 • برش فلزات غیر آهنی، به عنوان مثال، آلومینیوم (به شرط استفاده از تیغه مخصوص آن)
 • برش عرضی
 • برش زاویه دار و به حالت پخ
 • برش های اریب
 • برش های مرکب (برشی با هر دو حالت اریب و پخ طور همانطور که در زیر نشان داده شده است)

برخی از مدل ها حتی قادر به انجام موارد زیر هم هستند:

 • برش فلزات آهنی (آنهایی که دارای ترکیبات آهن یا فولاد هستند)
 • برش سنگ و مصالح

 

مزایا / معایب استفاده از اره فارسی‌بر چیست؟

خب… همانطور که در بالا می بینید، می توانید طیف وسیعی از کارها را با یک اره فارسی‌بر انجام دهید.

این ها همه خوب و عالی است، اما بر اساس نمونه کارهای ذکر شده در بالا در مواردی مانند چوب، یک سوال منطقی به وجود می‌آید:

آیا نمی‌توان همه این کارها را با یک اره دستی معمولی و یک کیت اره نیز انجام داد؟

پاسخ، در بیشتر موارد، بله است، اما ما مطمئن هستیم که بر اساس مزایای اره فارسی‌بر که در زیر اشاره خواهد شد، خواهید دید که چرا ترجیح خواهید داد این کار را با اره فارسی‌بر انجام دهید.

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا شما به طور بالقوه اره فارسی‌بر را در مقابل اره دستی معمولی انتخاب خواهید کرد:

اره فارسی بر دیوالت

 

مزایای اره فارسی‌بر

 • استفاده از آنها نسبتاً آسان است

این نوع اره ها با اینکه قادر به انجام چندین نوع برش پیچیده در زوایای مختلف هستند، اما در بیشتر موارد، استفاده از اره های فارسی‌بر نسبتا آسان است و سهولت خاصی را به کار می‌دهد.

این غیر منطقی نیست که فرض را بر این بگیریم یک فرد معمولی بتواند پس از خواندن کتابچه راهنمای دستورالعمل آن بلافاصله از آن استفاده کند.

 • در زمان و انرژی صرفه جویی می کنند

جای تعجب نیست که توانایی تیغه اره فارسی‌بر برای چرخش در هر نقطه ای بین 2000 تا 5000 دور در دقیقه امکان برش هایی را می دهد که به طور نمایی سریع تر هستند  و انرژِی بسیار کمتری در مقایسه با برش های با اره دستی دستی می‌طلبند.

 • آنها می توانند در انواع مختلفی از زاویه ها برش‌کاری کنند

همانطور که در بالا نشان داده شد، اره های فارسی‌بر قادر به برش در زوایای مختلف از جمله برش های عرضی و برش های زاویه دار و همچنین برش های اریب و مرکب در مدل های نسبتاً ساده هستند.

 

 • می توانند در انواع مختلفی از زاویه ها برش دهند

همانطور که در بالا نشان داده شد، اره های فارسی‌بر قادر به برش در زوایای مختلف از جمله برش های عرضی و برش های زاویه دار و همچنین برش های اریب و مرکب در مدل های نسبتاً ساده هستند.

 • برش های آن ها صاف تر و با کیفیت بالاتری است

قرار دادن یک تیغه با تعداد دندانه بالاتر بر روی یک اره فارسی‌بر ، به عنوان مثال، یک تیغه برش متقاطع، امکان برش های صاف تر و با کیفیت بالاتری را در مقایسه با اره دستی فراهم می کند.

 • دقیق تر هستند

قابلیت تنظیم زوایای از پیش تعیین شده، به عنوان مثال، یک زاویه مخروطی یا زاویه دار خاص، که امکان برش های مداوم با همان مشخصات را فراهم می کند. برخی از مدل‌های اره‌های فارسی‌بر برای دقت بیشتر دارای لیزر داخلی هستند.

فارسی بر

همانطور که می بینید، استفاده یا سرمایه گذاری بر روی یک اره فارسی‌بر با کیفیت به شما امکان دسترسی به مزایای قابل توجهی را می دهد. همانطور که همیشه و برای هرچیزی صادق است،  هیچ چیز کامل نیست، و متأسفانه اره فارسی بر نیز از این قاعده مستثنا نیست.

 

بنابراین، قبل از اینکه به سراغ انتخاب اره فارسی بر دلخواهتان بروید، اجازه دهید به برخی از معایب معمولی این اره‌ها نگاه کنیم که ممکن است قبل از اینکه اره دستی قابل اعتماد قدیمی خود را کنار بگذارید برای‌تان مفید باشد:

 

معایب اره فارسی بر

 • آت و آشغال و گرد زیادی به همراه دارند

قدرت و تطبیق پذیری بالایی که اره فارسی‌بر ارائه می‌دهد، خود  هزینه ای دارد. آنها گرد و غبار و آشفتگی زیادی ایجاد می کنند.

برخی از مدل‌ها دارای پورت‌های استخراج هستند که می‌توانید کیسه گرد و غبار یا جاروبرقی را به آن وصل کنید، اما اینها همه‌ی این کثیف کاری ها را از بین نمی‌برند، بنابراین باید برای تمیز کردن منظم داخل و اطراف اره فارسی‌برتان آماده باشید.

 • بسیار گران تر از نمونه های دیگر هستند

قیمت ساده‌ترین اره های فارسی‌بر از حدود 100 دلار شروع می شود. بله، این قیمت برای یک ابزار برقی در اندازه‌های یک اره فارسی‌بر بسیار ارزان است، اما با این حال همچنان بسیار گرانتر از یک اره دستی معمولی است.

 

 • اندازه و وزن آنها ممکن است محدودیت‌هایی را ایجاد کند

اگر به دنبال یک ابزار قابل حمل آن هم فقط برای برش‌های اولیه و ساده هستید، احتمالاً گزینه‌های بهتری در بازار وجود دارد که حمل و نقل آن‌ها دردسر زیادی نخواهد داشت.

با این حال، اگر برش های پیچیده یک ضرورت است، آزار و دردسر ناشی از اندازه و وزن اره فارسی‌بر ممکن است چیزی باشد که به هر حال باید یاد بگیرید تا با آن زندگی کنید(!). می توانید با انتخاب یک اره کوچکتر، به عنوان مثال، یک مدل 8 اینچی در مقابل یک مدل 12 اینچی، دردسر را به حداقل برسانید، مشروط بر اینکه واحد کوچکتر همچنان نیازهای برش شما را برآورده کند.

 

در اره فارسی‌بر باید به دنبال چه مشخصاتی باشید؟

هیچ راهنمای خریداری بدون نگاهی عمیق به تمام کاربرد ها و ویژگی‌های محصولی که ارائه می‌دهد، کامل نخواهد بود. بنابراین، بر اساس تجربه ما، همراه با ساعت‌های بی‌شمار تحقیقی که داشته‌ایم، در اینجا راهنمای جامعی برای همه آن چیزی که باید هنگام تصمیم‌گیری برای خرید اره‌ای فارسی‌بر به آن توجه کنید آورده شده است:

 • قابلیت های برش

اولین کار این است که بفهمید برای چه چیزی می خواهید از اره فارسی‌بر خود استفاده کنید. ما در اینجا در مورد انواع خاصی از برش صحبت نمی کنیم (به عنوان مثال، زاویه دار، اریب یا برش متقاطع)، بلکه در مورد انواع موادی که می خواهید برش دهید صحبت می کنیم.

آیا فقط چوب می برید؟ یا آیا برای اینکه بتوانید فلزات را نیز برش دهید به به یک اره انعطاف پذیر نیاز دارید؟

در حالی که این ممکن است بسیار اساسی به نظر برسد، ضروری است که در همان ابتدا این موضوع را بفهمید تا از اشتباهات پرهزینه‌ای که ممکن است مرتکب شوید جلوگیری کنید.

می بینید، در حالی که اکثر اره های فارسی‌بر می توانند چوب را به راحتی برش دهند، بسیاری از مدل ها برای برش فلزات فولادی (مثلاً آنهایی که حاوی آهن هستند) مناسب نیستند.

اره فارسی بر

فریب نخورید و فکر نکنید که می توانید تیغه استاندارد را نیز عوض کنید، زیرا صرف نظر از اینکه تیغه مناسب را می‌توانید تغییر دهید یا خیر، بسیاری از اره های فارسی‌بر همچنان با هشدارهایی همراه هستند مبنی بر اینکه از آنها روی هیچ مصالح دیگری غیر از چوب استفاده نکنید.

 

توصیه ما؟

وب‌سایت‌های سازنده‌های مختلف را برای مدل‌هایی که در نظرتان است با جزئیات بررسی کنید و مطمئن شوید که آنها دقیقاً چه موادی را می‌توانند برش دهند.

احتمالاً ایده خوبی است که کتابچه راهنمای کاربر مربوطه را نیز دانلود کنید (غالبا در قالب PDF موجود است)، زیرا این کتابچه ها معمولاً لیست دقیق تری از بایدها و نبایدها را در مورد قابلیت های برش در مقایسه با توضیحات اصلی محصول در وب سایت ارائه می دهند.

 

 • نوع مدل

ضرب المثل معروفی هست که می‌گوید؛ اگر تلاش کنی همه را راضی نگه داری، در نهایت هیچ‌کس از تو راضی نخواهد بود.

این ضرب المثل در مورد اره های فارسی‌بر نیز به همان اندازه صادق است و بنابراین طیفی از انواع مدل های مختلف برای پاسخگویی به ترجیحات کاربران از نظر قیمت، قدرت برش، قابلیت های برش و همچنین ظرفیت های کلی برش وجود دارد.

در اینجا سه نوع از رایج ترین مدل ها آورده شده است:

 

 • اره فارسی‌بر ساده

اغلب ارزان‌ترین مدل‌های موجود در بازارهستند که، می‌توانند برش‌های فارسی و عرضی داشته باشند، اما معمولاً توانایی انجام برش‌های اریب را ندارند.

 

 • اره فارسی‌بر ثابت

این مدل ها که معمولاً با قیمت متوسطی ارائه می‌شوند ​​می توانند برش های اریب را برای انعطاف پذیری بیشتر عملیات برش هم انجام دهند.
دو نوع اصلی اره ثابت وجود دارد – مدل های یک طرفه که برش اریب را فقط در یک جهت تسهیل می کند، و مدل های دابل یا دو طرفه، که به شما امکان می دهد هم به چپ و هم به راست اریب برش بزنید.

 

 • اره های فارسی‌بر کشویی

معمولاً در قیمت های بالا عرضه می‌شوند، این اره‌ها نه تنها می‌توانند برش‌های متقاطع را انجام دهند، بلکه به لطف یک قاب کشویی که به کاربر اجازه می‌دهد تیغه را در حین برش به جلو و عقب حرکت دهد، می‌تواند برش‌های وسیع‌تر و عمیق‌تری را هم انجام دهد. .

 

عوامل مختلفی که در بالا ذکر شد (یعنی قیمت و همچنین قدرت برش، قابلیت‌ها و ظرفیت‌ها) با پیشروی در لیست مدل ها بیشتر می‌شوند.

به همین دلیل، برای مثال، کاربران آماتور با بودجه کمتر، ممکن است نوع اول یا دوم را انتخاب کنند، در حالی که کاربران حرفه ای نجاری و کاربران تجاری اغلب هزینه بیشتری را برای داشتن ظرفیت های اضافی و انعطاف پذیری بیشتر ارائه شده توسط یک مدل کشویی انتخاب می کنند.

فارسی بر دیوالت

 

 • قیمت

همانطور که در بالا اشاره شد، اره های فارسی‌بر می توانند از نظر قیمت به طور قابل توجهی با هم متفاوت باشند.

مدل‌ها معمولاً از 99 دلار تا حدود 800 دلار متغیر هستند، اگرچه برای مثال اگر کیتی را که شامل استند  است بخرید یا مثلاً یک اره فارسی‌بر شارژی با باتری را انتخاب کنید، به مراتب ممکن است قیمت بیشتری داشته باشند.

به طور کلی، هرچه بیشتر هزینه کنید، اره فارسی‌بر از نظر موارد زیر بهتر خواهد بود:

 

 • قابلیت و ظرفیت برش:
  به عنوان مثال، از طریق امکان تراشکاری به چپ و راست، یا استفاده از مکانیزم سر کشویی برای کمک به برش های بزرگتر می‌تواند به شما برای داشتن برش های ایده‌آل تر کمک بیشتری کند.
 • دقت برش:
  برای تغییرات سریع و دقیق زاویه در بسیاری از موارد کارساز است، یا به کاربر اجازه می‌دهد تا برای بهبود دقت، تنظیمات ریزی برای خروجی داشته باشد.
 • توان خروجی موتور:
  هرچه موتور قوی تر باشد، تیغه اره راحت تر مواد سخت‌تر و مستحکم تر را برش می‌دهد.
 • خروجی سرعت موتور:
  وقتی نوبت به برش چوب یا سایر مواد غیر فلزی می‌رسد، هرچه تیغه سریع‌تر بچرخد، سریع‌تر برش انجام می‌شود و پرداخت بهتری خواهد داشت. هزینه کردن بیشتر معمولا امکان داشتن سرعت بی باری بالاتری را فراهم می‌کند.
 • کیفیت تیغه:
  جای تعجب نیست که اره‌های فارسی‌بر درجه یک معمولاً با تیغه‌های باکیفیت‌تر جفت می‌شوند، به عنوان مثال، آن تیغه‌هایی که بر خلاف تیغه‌های معمولی دارای نوک کاربید هستند.
 • سایر ویژگی های مفید:
  به عنوان مثال، داشتن طراحی بهتر (به عنوان مثال بلندتر بودن و تنظیم آسان تر)، نوعی جمع آوری گرد و غبار برای کاهش کثیفی های ناشی از برش، و هدایت لیزری برای بهبود دقت برش.

 

در حالی که موارد بالا مطالب مفیدی است، اما مهم است که توجه داشته باشید که همیشه هم اینطور نیست، بنابراین ارزشش را  دارد ویژگی‌های مختلف و مزایای مدل‌های مختلفی را که در نظر می‌گیرید با هم مقایسه کنید، و تا حد ممکن نظرات دیگر کاربران را بخوانید. اطمینان حاصل کنید که به ازای پولی که پرداخت می‌کنید چیز درخوری نصیب‌تان می‍‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

 

 • توان خروجی موتور

بعد از اینکه مطمئن شدید که چه نوع موادی را می خواهید برش دهید، نوع اره مورد نیازتان را مشخص کردید و اینکه چقدر می خواهید هزینه کنید هم تعیین شد، ملاحظات مهم بعدی این است که بدانید اره شما به چه میزان قدرت موتور نیاز دارد.

موتورهای روی اره‌های فارسی‌بر معمولاً در محدوده 10 تا 15 آمپر قرار می‌گیرند، با آمپراژ بالاتر، موادی که اره معمولاً قادر به بریدن است بزرگ‌تر و سخت‌تر هم می‌شود.

در حالی که در زیر با جزئیات بیشتری در مورد اندازه تیغه بحث خواهیم کرد، ارزش آن را دارد که در اینجا نیز مورد توجه قرار گیرد، زیرا اندازه تیغه ای که انتخاب می کنید بر میزان قدرت واقعی برش تاثیر می گذارد.

به عنوان مثال، یک مدل 10 آمپری با تیغه 10 اینچی احتمالاً می‌تواند بخش‌های پهن‌تر، عمیق‌تر و سخت‌تری از چوب را نسبت به یک اره فارسی‌بر با قدرت مشابه اما با یک تیغه 12 اینچی برش دهد، زیرا موتور در دومی برای چرخاندن تیغه‌ای بزرگ‌تر و سنگین‌تر، از نیروی بیشتری استفاده می‌کند.

اگر ترجیح شما برای مدلی با تیغه 12 اینچی است، سعی کنید خروجی برق 15 آمپری را برای خرید در نظر بگیرید، در حالی که اگر فقط از تیغه های 10 اینچی استفاده می کنید یا نمی توانید بودجه‌تان را به اندازه کافی برای یک اره قوی تر افزایش دهید، یا اگر فقط باید کارهای سبک تر و غیرحرفه ای را انجام دهید، احتمالاً می توانید با یک موتور 10 آمپری کار را یک سره کنید.

 

 • سرعت خروجی

مرحله بعدی سرعت خروجی است و در مورد ابزارهای برقی مانند اره فارسی‌بر معمولاً به آن سرعت در حالت بدون بار گفته می شود که حداکثر سرعتی است که موتور بدون اعمال بار قادر به برآوردن آن است.

سرعت بی باری در برخی از مدل های اره فارسی‌بر می تواند به 2000 دور در دقیقه نیز برسد، اما معمولاً در محدوده 3000-5000 دور در دقیقه قرار می گیرد.

 

بنابراین چه سرعتی را باید برای خرید در نظر بگیرید؟

خوب، علیرغم آنچه ممکن است فکر کنید، سرعت بالاتر همیشه ارجح نیست.

به عنوان مثال، هنگام برش فلزات خاص (به شرطی که اره در وهله اول بتواند این کار را انجام دهد)، سرعت آهسته تر اغلب می تواند بهتر باشد زیرا میزان اصطکاک را کاهش می دهد که باعث ایجاد گرمای قابل توجهی در تیغه می شود و به طور بالقوه منجر به آسیب دیدن تیغه خواهد شد.

این بدان معنا نیست که شما نمی توانید از یک مدل با سرعت بالاتر برای برش فلزات مختلف استفاده کنید – چندین اره با سرعت بالاتر و با قابلیت برش فلزی وجود دارند که به شما این امکان را می دهند – اما ما فقط به این نکته اشاره می کنیم که شما احتمالاً باید به طور منظم به دستگاه فرصت استراحت دهید تا تیغه خنک شود.

برخی از مدل‌های اره فارسی‌بر با ارائه یک تابع سرعت متغیر – معمولاً سرعت بالاتر برای برش چوب یا پلاستیک و خروجی کندتر برای برش  انواع خاصی از فلز – بر این مشکل غلبه می‌کنند.

با این حال، اگر در اصل قصد برش چوب را دارید، توصیه می‌کنیم از هزینه‌های اضافی  برای مدل با سرعت متغیر اجتناب کنید و در عوض اره‌ای را هدف قرار دهید که سرعت بی‌باری ایده‌آل 4000+ دور در دقیقه را ارائه می‌دهد.

 

 • نوع / اندازه تیغه

همانطور که در بالا ذکر شد، غیر معمول نیست که اره‌های فارسی‌بر دارای تیغه‌هایی با اندازه‌های مختلف باشند، سایزهایی مانند 8 اینچی، 10 اینچی و 12 اینچی که نسبتاً هم معمول هستند.

مزیت اصلی تیغه‌های بزرگتر این است که می‌تواند برش عریض‌تر و عمیق‌تری را در مقایسه با نمونه کوچک‌تر انجام دهد، اما لازم به یادآوری است که اره‌های با قدرت پایین‌تر ممکن است برای چرخاندن تیغه‌های بزرگ‌تر مشکل داشته باشند (مخصوصاً در مواد سخت‌تر).

شاید مهمتر از اندازه تیغه، ماده ای است که از آن ساخته شده است.

امروزه، بسیاری از اره‌های فارسی بر (از جمله DEWALT DWS779) دارای تیغه‌هایی هستند که از کاربید ساخته شده‌اند، ماده‌ای که به خاطر استحکام بالایش شناخته شده است. به همین دلیل، این تیغه ها می توانند برش های سخت تری را بدون آسیب تحمل کنند و نسبت به تیغه های فولادی معمولی به میزان قابل توجهی دوام بیشتری دارند.

چقرمگی (toughness) بیشتر همچنین به بهبود دقت برش در مقایسه با فولادهای معادل کمک می کند و به نوبه خود، به ارائه برشی تمیزتر برای بهبود پرداخت و دقت برش کمک شایانی خواهد کرد.

تعداد دندانه های تیغه نیز مهم است، به طوری که بین 24 تا 100 دندانه در تیغه های اره فارسی‌بر معمولا رایج است.

به طور کلی، هرچه تعداد دندانه ها بیشتر باشد، سرعت تیغه کمتر می شود، اما سطح کلی آن صاف تر خواهد بود، بنابراین اگر کیفیت برش برای شما اولویت دارد، این را در نظر داشته باشید.

 

 • قابلیت برش زاویه دار

یک اره فارسی‌بر حداقل باید قابلیت برش را در 90 درجه داشته باشد تا امکان برش عرضی را فراهم کند، و همچنین حداقل تا 45 درجه در سمت چپ و راست را هم بتواند برش دهد.

مدل‌هایی در بازار وجود دارند که می‌توانند تا 60 درجه مانند DEWALT DWS780 تغییر زاویه دهند، با این حال توصیه می‌کنیم در هر دو جهت از محدوده 50 تا 60 درجه استفاده کنید.

اکثر اره‌های فارسی‌بر مانند Dewalt DWS779 که در زیر نشان داده شده است دارای صفحات با فرورفتگی‌هایی هستند که دارای تنظیمات از پیش تعیین شده‌ای در زوایای مختلف رایج است، به عنوان مثال، 15 درجه، 30 درجه، و به خصوص 45 درجه.

برش زاویه دار با فارسی بر

هرچه تنظیمات از پیش تعیین شده بیشتر باشد، تا آنجا که به ما مربوط می شود، بهتر است، زیرا زمان صرف شده برای آماده شدن برای برش در زوایای معمولی را کاهش می دهند و همچنین دقت کلی را بهبود می بخشند.

 

 • قابلیت برش اریب

همانطور که در بالا ذکر شد، توانایی تراش اریب به نوع اره فارسی‌بری که انتخاب می کنید بستگی دارد.

ما در گذشته از مدل‌های اولیه استفاده کرده‌ایم که یا اصلاً اریب نمی‌شدند یا فقط در یک جهت این امکان را داشتند و باید آن را متوقف کرده و قطعه کار را برمیگرداندیم تا در جهت مخالف برش دهیم و این برای‌مان یک عذاب الهی بود.

به همین دلیل، توصیه می‌کنیم مدلی را انتخاب کنید که می‌تواند مانند تصویر زیر به چپ و راست حداقل تا 45 درجه خم شود.

برش اریب با فارسی بر

بله، این اره‌های دو طرفه معمولاً کمی بیشتر قیمت دارند، اما ما فکر می‌کنیم که قیمت اضافی از نظر انعطاف‌پذیری و راحتی بیشتر ارزشش را دارد.

مانند زوایای فارسی ، بسیاری از اره‌های درجه یک دارای صفحات فرورفتگی محکمی هستند که متداول‌ترین زوایای اریب را دارند – باز هم خاطر نشان می‌کنیم که هرچه از پیش تنظیم‌های بیشتری ارائه شود، برای کار برش بهتر است.

 

ملاحظات دیگر

اکنون که اصول اولیه را پوشش دادیم، در اینجا چند ویژگی بالقوه دیگر را ذکر خواهیم کرد که باید در هنگام انتخاب یک اره فارسی‌بر به آنها توجه کرد:

 • ویژگی های ایمنی:

آیا اره، دارای ویژگی‌های ایمنی مختلفی است که در اکثر اره‌های فارسی بر رایج است؟ به عنوان مثال، محافظ تیغه، ترمز تیغه، و قابلیت افزودن قفل روی سوئیچ را دارد؟

 • لوازم جانبی سازگار

چه لوازم جانبی در دسترس و سازگاری همراه با اره است، به عنوان مثال، پایه های ثابت یا متحرک، کیسه های گرد و غبار، و انواع / اندازه های مختبفی از تیغه ها را دارد؟

 

 • سیستم هدایت لیزری

آیا اره دارای راهنمای لیزری برای بهبود دقت برش است؟

 • دارای خروجی متصل به جاروبرقی

آیا اره دارای پورت گرد و غبار است که با سیستم جمع‌آوری گرد و غبار یا جاروبرقی سازگار باشد تا در هنگام استفاده، گرد و غبار و آشغال های تولیدی را به حداقل برسد؟

 

 • قابل حمل بودن

اره انتخابی‌تان چقدر سنگین است و تا چه حد می توان آن را جمع و جور کرد تا اندازه کلی آن کاهش یابد و حمل و نقلش آسان شود؟

 • ضمانتنامه

آیا دوره گارانتی آن در محدوده استاندارد صنعتی یک تا سه سال قرار می گیرد؟

 

 

سوالات متداول

 1. اره فارسی‌بر چیست؟

سؤال خوبی بود! ما در تاج ابزار به طور مفصل به این موضوع پرداخته ایم می‌توانید در وبلاگ ، پست مربوط به آن را بیابید.

 

 1. اره فارسی بر چگونه اندازه گیری می شود؟ / من به اره فارسی‌بر در چه اندازه ای نیاز دارم؟

هنگام تحقیق در مورد مدل های اره فارسی‌بر ، احتمالاً اندازه های مختلفی مانند 8 اینچ، 10 اینچ و 12 اینچ ذکر شده را خواهید دید.

اینها سه سایز متداول اره فارسی‌بر در بازار هستند که هر کدام به قطر تیغه نصب شده روی اره اشاره دارد.

بنابراین، چگونه انتخاب می کنید؟

خب هر کدام مزایا و معایبی دارند.

 

به طور کلی، هرچه تیغه کوچکتر باشد، اره فارسی‌بر ارزان تر، کوچکتر، سبک تر و قابل حمل تر خواهد بود. همچنین لازم به یادآوری است که چون فاصله کمتری برای پیمودن دندانه‌های تیغه در هر چرخش در تیغه‌های 8 اینچی در مقابل 12 اینچی وجود دارد، (تیغه 8 اینچی سریع‌تر می‌چرخد) و این منجر به پرداخت با کیفیت بهتری در چوب می‌شود.

در مقابل، اره‌های فارسی‌بر 12 اینچی معمولاً گران‌تر هستند، همچنین بزرگ‌تر، سنگین‌تر بود و قابلیت حمل کمتری دارند. انجام برش‌های دقیق با آن‌ها نیز سخت‌تر است، اما یک مزیت مهم این است که می‌توانند برش‌های ضخیم‌تر و برش روی  الوارهای سخت‌تر را انجام دهند که مدل‌های کوچک‌تر نمی‌توانند.

مدل‌های 10 اینچی معمولاً رایج و با رفتاری متعادل تر هستند که مزایا و معایب مدل‌های کوچک‌تر و بزرگ‌تر را متعادل می‌کند.

 

 1. برش اریب چیست؟

برش اریب اساساً برشی است که با کج شدن تیغه از محور عمودی خود ایجاد می شود.

مثلا:

برش اریب چیست

 

 • نکات پایانی

همانطور که می بینید، هنگام انتخاب بهترین اره فارسی‌بر باید عوامل زیادی را در نظر بگیرید.

با این حال، امیدواریم که به شما نشان داده باشیم که فرآیند انتخاب نیازی به پیچیدگی بیش از حد ندارد و اکنون در مورد نحوه انتخاب مدل اره فارسی‌بر که برای شما مناسب است، بهتر مطلع شده باشید.

هر مدلی را که در نهایت انتخاب می‌کنید، همیشه به یاد داشته باشید که دستورالعمل‌های عملکرد و ایمنی سازنده آن را دنبال کنید و همیشه از تجهیزات ایمنی صحیح برای جلوگیری از خطرات غیر مترقبه استفاده کنید.

اگر سؤال یا سؤال خاصی دارید که نمی توانید پاسخی برای آن در بالا پیدا کنید، در زیر نظر خود را با ما در میان بگذارید، و ما تمام تلاش خود را می کنیم تا در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...