جستجو کردن
Close this search box.
نحوه خواندن علائم روی متر

نحوه خواندن علائم روی متر نواری

نحوه خواندن از روی متر نواری، علائم در آن به چه معناست؟

به همان اندازه که متر نواری ساده به نظر می رسد، این مسئله که بسیاری نمی دانند چگونه از روی آن  بخوانند تعجب آور نیست. خواندن از روی مترنواری بیشتر از مشخص کردن تنها چند علامت گذاری است. برای آسان‌تر کردن کارها، تیم تاج ابزار یک راهنمای همه‌کاره برای نحوه خواندن علائم روی متر نواری تهیه کرده‌ است که شما بدانید متر نواری چیست، و شما را با ویژگی‌های آن و نقش علائم آگاه کند.

در اینجا نحوه خواندن متر نواری آمده است:

 • متر نواری را درک کنید.
 • نشانگر اندازه گیری را انتخاب کنید.
 • اندازه گیری کنید.

مترنواری

اصولاً برای خواندن یک متر نواری، نکات فنی وجود دارد، زیرا معیارهای مورد استفاده از مکان های خاصی به مکان های دیگر متفاوت است. اگر می‌ خواهید یک راهنمای کامل‌ تر در مورد مراحل اولیه ذکر شده در بالا، و همچنین برخی از تکنیک‌های اندازه‌گیری مترنواری پیشرفته را برای کمک به درک بیشتر اندازه‌ گیری در متر داشته باشید، خواندن این مقاله را تا انتها ادامه دهید.

 1. نوع اندازه گیری متر را درک کنید

به همان اندازه که متر ساده به نظر می رسد، خواندن از روی آن ، قبل از اینکه از آن استفاده کنید، ممکن است نیاز به کمک یک شخص با تجربه داشته باشد تا به شما برای خواندن علائم روی متر کمک کند. با این حال، بخش خوب این است که وقتی یاد گرفتید، دیگر مشکلی با متر نخواهید داشت. متر یک نسخه توسعه یافته از خط کش های معمولی است که برای نقاشی ها و رسم استفاده می شود. با طراحی یکسان اما فقط چند ویژگی فنی متفاوت ارائه می شود. همچنین می تواند اندازه گیری های بیشتری را نسبت به خط کش انجام دهد. همانطور که از نظر تطبیق پذیری یک درجه بالاتر از خط کش است، متر نیز در مقایسه با خط کش دارای ویژگی های فنی است.

در اینجا اشکال متداول متر نواری وجود دارد:

 • متر جمع شونده
 • خیاطی

متر جمع شونده

متر جمع شونده

متر نواری جمع شونده عمدتا از پلاستیک و مواد فلزی سفت ساخته شده است. این نوع متر معمولاً برای ساخت و ساز استفاده می شود و طولانی تر از نوار انعطاف پذیر معمولی است (متراژ بالاتر)

همچنین به صورت یک رول ارائه می شود که به شما امکان می دهد تا اندازه مورد نیاز را بکشید و پس از استفاده دوباره تا کنید و هنگام اندازه گیری طولانی آن را قفل کنید. این نوع متر نواری در بسیاری از پروژه های ساختمانی استفاده می شود که در آن می تواند اندازه گیری های بهتری را ارائه دهد. از آنجایی که متر نواری سفت است(خم نمی شود)، می‌توان آن را در یک خط مستقیم نگه داشت، و برای وقتی که اندازه گیری باید دقیق باشد، بسیار مهم است.

متر خیاطی

متر خیاطی

متر خیاطی اغلب از مواد مختلف از جمله فایبرگلاس و فلز ساخته می شود البته می تواند از مواد مختلف دیگر نیز تولید شود. متر خیاطی همچنان از سیستم‌ یکسانی برای خواندن استفاده می‌کند. یک متر خیاطی یا نواری توسط خیاط ها برای اندازه گیری به منظور دوخت یا تغییر سایز لباس برای مشتریان استفاده می شود. همچنین توسط متخصصان تغذیه هنگام اندازه گیری دور شکم موقع کاهش وزن مراجعه کنندگان استفاده می شود. همچنین می‌توان از آن برای پروژه‌های بهسازی خانه که در آن یک متر نواری برای آن بسیار سفت و خشک است استفاده کرد.

به طور کلی، اندازه‌گیری‌های نواری با سیستم‌های اندازه‌گیری انگلیسی و متریک با تقسیم واحدها و نشانه‌های کسری برای دقت بیشتر ارائه می‌شوند. با این حال، نسخه های خاص و پیشرفته تر متر نواری شامل جزئیات و اندازه گیری های خاص برای یک کار خاص است. به عنوان مثال، یک متر می تواند فواصل بین میخ ها را را برای سازه ها مشخص کند. اکنون که می دانیم متر چیست و برای چه کاری استفاده می شود، بیایید به جزئیات پیچیده ای بپردازیم که باعث می شود با آن اندازه گیری کنید.

 1. علائم اندازه گیری را انتخاب کنید

متر نواری با علامت گذاری سیستم انگلیسی (16 فوت) و علامت گذاری سیستم متریک (5 متر)

متر نواری با علامت گذاری سیستم انگلیسی (16 فوت) و علامت گذاری سیستم متریک (5 متر)

یک متر استاندارد دارای دو نشانگر اندازه گیری است. اولی سیستم متریک و دومی سیستم واحد انگلیسی است.

سیستم انگلیسی در نقاط خاصی از جهان و برای وظایف و حرفه های خاص بر سیستم متریک ارجحیت دارد.

سیستم انگلیسی در یک متر نواری

در حالی که در برخی از نقاط جهان، ارتفاع را بر حسب متر اندازه گیری می کنند، در سایر نقاط جهان، این کار را با فوت انجام می دهند که هر دو نشان دهنده دو سیستم مختلف اندازه گیری هستند. چند راه برای تشخیص و متمایز کردن سیستم واحد اندازه گیری انگلیسی از سیستم متریک روی یک متر وجود دارد. در هر طرف متر مشخص می شود که کدام مربوط به چه سیستمی است. دو سیستم اندازه گیری دقیقاً بر روی نوار چسب به صورت قرینه هستند. در ابتدای نوار، جایی که علامت 0-1 شروع می شود ، در قسمت نوشته می شود تا مشخص شود کدام سمت نشان دهنده کدام سیستم است. سیستم انگلیسی با “اینچ” مشخص می شود.

اعداد برجسته تر، بزرگتر و بزرگتر از سیستم متریک در طرف دیگر نوار نوشته شده اند. این اعداد همچنین اغلب در مقایسه با سیستم متریک پررنگ تر هستند.

 

فضای بین اعداد هم بزرگتر هستند. وقتی به هر دو سیستم اندازه گیری متر نواری نگاه کنید، متوجه خواهید شد که عدد 1 بسیار بزرگتر از طرف دیگر است. این نشان دهنده سیستم اندازه گیری انگلیسی است. فاصله بین شماره گذاری های اینچی بزرگتر از مناطق بین شماره گذاری های سانتی متری است. یک اینچ می تواند دو و نیم سانتی متر را پوشش دهد و عمدتاً برای اندازه گیری های مربوط به قد استفاده می شود.

چگونه یک اندازه انگلیسی را بخوانیم؟

اگر به سیستم اندازه گیری متریک عادت دارید، ممکن است در ابتدا سیستم انگلیسی کمی مشکل به نظر برسد. با این حال، هنگامی که آن را یاد بگیرید، متوجه می شوید که تفاوت زیادی با آن ندارد. سیستم اندازه گیری انگلیسی دارای نشانگرهای خاصی است که نتیجه خواندن را تعیین می کند.

این شامل:

 • خطوط طولانی
 • علائم کوتاه
 • اعداد بزرگ

این سه به عنوان شاخص های اندازه گیری اولیه در هنگام استفاده از سیستم اندازه گیری انگلیسی عمل می کنند. خطوط طولانی نمایانگر یک اینچ کامل است. این خطوط آنهایی هستند که بیشترین طول را روی نوار نشان می دهند و از نوک نوار تا انتها تکرار می شوند. آنها از ابتدا تا انتها با شماره های 1،2،3،4،5 و غیره شماره گذاری می شوند. اولین خط بلند دارای عدد “1” است که نشان دهنده یک اینچ (2.54 سانتی متر) است. بنابراین، بعدی به معنای “2” اینچ (5.08 سانتی متر) خواهد بود و تا انتها ادامه می یابد. هنگام اندازه گیری با سیستم اینچ، پس از کشیده شدن نوار، اگر به یک خط طولانی ختم شود، عدد درست در کنار نوار نشان دهنده اندازه آن است. بنابراین، اگر روی 9 متوقف شود، در این صورت اندازه به طول 9 اینچ خوانده می شود. علائم کوتاه بین خطوط بلند نشان دهنده کسرهای مختلف یک اینچ است. حتی این علائم کوتاه‌تر نیز در اندازه‌های مختلف هستند. علامت کوتاهی که در مرکز اینچ می افتد به اندازه خط بزرگ نیست، بلکه طولانی تر از خطوط درست در کنار آن در هر دو طرف است. این علامت کوتاه کمی بلندتر نشان دهنده نیم اینچ است.

متر نواری

خطوط کوتاه تر در سمت چپ ½ اینچ (1.27 سانتی متر) نشان دهنده ¼ اینچ (0.63 سانتی متر) و علائم کوتاه تر در سمت راست خط ½ اینچ (1.27 سانتی متر) نشان دهنده ¾ اینچ (1.9 سانتی متر) است.

مترنواری

در هر 12 اینچ (30.48 سانتی متر)، عدد به رنگ قرمز نوشته می شود تا نشان دهنده یک اندازه گیری مهم باشد.

مترنواری

این علامت قرمز نشان می دهد که یک فوت برای سیستم انگلیسی اندازه گیری شده است. که به اندازه گیری دقیق 1 اینچ (0.3 متر) و 12 اینچ (30.48 سانتی متر) کمک می کند.

 

سیستم متریک

سیستم متریک تفاوت چندانی با سیستم اندازه گیری انگلیسی روی متر نواری ندارد، به جز اینکه سیستم متریک دارای ویژگی های خاصی است و در سایر نقاط جهان به جای سیستم اندازه گیری انگلیسی استفاده می شود. سیستم اندازه‌گیری متریک بیشتر از سیستم اندازه‌گیری انگلیسی برای خوانش جزئیات بیشتر در جهان استفاده می‌شود. سیستم اندازه گیری متریک بر حسب سانتی متر و میلی متر می آید. چند راه برای تشخیص و متمایز کردن سیستم اندازه گیری متریک از سیستم انگلیسی بر روی یک متر وجود دارد.

متر در هر طرف خود مشخص می کند که کدام چه دستگاهی از اندازه گیری میکند. از آنجایی که این دو سیستم اندازه‌گیری در کنار هم روی متر نواری انجام می‌شوند، تمایز آنها ممکن است چالش برانگیز باشد. اگر سیستم انگلیسی در جایی که به سیستم اندازه گیری متریک نیاز است استفاده شود، باعث خواندن نادرست می شود. خوشبختانه، سازنده آن را به یک ویژگی روی متر تبدیل کرده است. در ابتدای نوار، جایی که علامت 0-1 شروع می شود ، در آنجا نوشته می شود تا مشخص شود کدام سمت نشان دهنده کدام سیستم است. سیستم متریک نشان “cm” را دارد که مخفف سانتی متر است. اعداد بسیار کوچکتر از سیستم اندازه گیری انگلیسی در سمت سانتی متری نوار هستند. فضاها کوچکتر هستند و وقتی به هر دو سیستم اندازه گیری متر نگاه می کنید، یک سمت کوچکتر است. اعداد و خطوط متراکم تر از سیستم اندازه گیری انگلیسی به نظر می رسند. فاصله بین شماره گذاری سانتی متر از فاصله بین شماره گذاری های اینچ کوچکتر است.

چگونه اندازه گیری متر نواری را بخوانیم؟

اندازه‌گیری‌ مترنواری باسیستم متریک

اندازه‌گیری‌های مترنواری که با سیستم متریک ایجاد می‌شوند، بر خلاف سیستم انگلیسی که در اینچ و فوت ارائه می‌شوند، در اندازه‌های سانتی‌متر و میلی‌متری هستند. اگرچه هر دو یک شباهت دارند. هر دوی آنها به وضوح بر روی متر نشان داده شده اند، که با خطوط طولانی برای اندازه گیری کل و خطوط کوتاه برای کسری مشخص شده است. هر سانتی متر روی متر نواری در مجموع از 10 میلی متر (0.39 اینچ) تشکیل شده است. این بدان معناست که با هر مسافت یک سانتی‌متری طی شده، در مجموع ده میلی‌متر در این بین وجود داشته است. این شاخص ها با خطوطی که در اندازه‌های مختلف هستند نشان داده می‌شوند، برخی طولانی‌تر از دیگری اما نه به اندازه خطوط 1 سانتی‌متر.

همه این خطوط شماره گذاری نمی شوند. در حالی که شماره گذاری باعث صرفه جویی در زمان در محاسبه کسری می شود، هر خط دارای شماره گذاری می تواند باعث سردرگمی شود، به خصوص که سیستم اندازه گیری متریک فشرده تر از سیستم انگلیسی است. همانطور که در انتهای چند اینچ فوت می آید، سیستم متریک نیز دارای علامت “متر” در انتهای چند سانتی متر است. به طور دقیق، پس از هر 100 سانتی متر (39.37 اینچ) اندازه گیری، علامت “1 متر” وجود دارد. معمولاً با فونت بزرگتر یا رنگ دیگری نوشته می شود که اغلب با قرمز یا سبز مشخص می شود.

 

شما می توانید سیستم متریک را بر حسب میلی متر یا سانتی متر بخوانید. هنگام خواندن بر حسب میلی متر، خطوط را تا نقطه ای که می خواهید اندازه گیری شود، می شمارید. این بدان معنی است که هر خط در اندازه گیری میلی متر اهمیت دارد. با این حال، اگر اندازه‌گیری‌ها را بر حسب سانتی‌متر بگیرید، خطوط گسترده‌تر در آن مقیاس اهمیت دارند. گسترده ترین خطوط با اعداد نوشته شده با فونت های بزرگتر در اکثر مترها همراه است. در برخی موارد، این شاخص ها می توانند رنگ دیگری نیز داشته باشند. این خطوط نشان دهنده هر سانتی متر است که پس از شمارش ده خط با اندازه های مختلف، نشان دهنده 10 میلی متر (0.39 اینچ) است. به عنوان مثال، اولین علامت بعد از علامت نقطه “1 سانتی متر” 11 میلی متر (0.43 اینچ) را نشان می دهد. بعدی 12 و یکی درست بعد از 13 میلی متر (0.51 اینچ) خواهد بود. علامت پنجم همیشه طولانی تر از بقیه است اما نه تا زمانی که علامت کامل سانتی متر نشان داده شده باشد.

 

در جدول زیر می توانید اندازه گیری های مختلف طول برای سیستم متریک را مشاهده کنید:

1 سانتی متر (سانتی متر) 10 میلی متر (میلیمتر)
1 دسی متر (dm) 10 سانتی متر
1 متر (متر) 100 سانتی متر
1 دسی متر 10 متر
1 هکتار 100 متر
1 کیلومتر (کیلومتر) 1000 متر

 

 1. اندازه گیری ها را انجام دهید

اهمیتی ندارد که متر شما به چه شکلی باشد یا با چه طرحی ساخته شده باشد، معمولا در نوک خود دارای یک قلاب است. هنگام اندازه گیری، این قلاب از اهمیت بالایی برخوردار است. نه تنها نوک متر را مشخص می کند، بلکه اندازه گیری دقیق نیز حیاتی است. تمام اندازه گیری ها از آن نوک شروع می شود و نه از خط بعد از آن. بنابراین، از ابتدای قلاب جایی است که اندازه ها شروع می شوند.

 

قسمت های مختلف یک متر نواری چیست؟

قسمت های مختلف متر نواری

یک متر کلاسیک از قطعات مختلف فلزی یا پلاستیکی ساخته شده است. این قطعات شامل:

 • تیغه/نوار
 • قلاب
 • قاب
 • قفل انگشت شست
 • گیره کمربند
 • بند
 • قفل موقت

نتیجه گیری

قبل از اندازه گیری دقیق با یک متر، بسیار مهم است که ابتدا بفهمید با چه چیزی اندازه گیری های دقیق را انجام می دهید و چگونه از خطای آن جلوگیری کنید.

هنگام استفاده از متر، اطمینان حاصل کنید که تمام اقدامات احتیاطی را رعایت کنید. اگرچه این یک ابزار ساده است، اما اندازه گیری با متر نواری که بافناوری پیشرفته یاجمع شدنی ساخته شده اند می تواند کمی خطرناک باشد. یک متر نواری جمع شونده با سرعت زیاد جمع شوندگی می تواند آسیب بسیار بیشتری به شما و اطرافیانتان وارد کند. لبه های نوار نیز می تواند باعث بریدگی و کبودی شود. امیدواریم با نحوه خواندن علائم روی متر نواری آشنا شده باشید.

 • امیرحسین متین فر
 • آذر 9, 1401
 • 178 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...