جستجو کردن
Close this search box.
راهنمای خرید شمشادزن موتوری

راهنمای خرید شمشاد زن موتوری

کوتاه کردن پرچین ها، به خصوص آنهایی که بلندتر از حد شده‌اند، کاری خسته کننده است که معمولا با دست انجام می شود. انجام این کار فقط با استفاده از یک قیچی باغبانی و نردبانی برای هرس قسمت های بالایی درخت می‌تواند دردسرساز باشد. زیرا برای شکل دادن یا برش پرچین‌ها وقتی می‌خواهید هم‌زمان تعادل‌تان را حفظ کنید باید با دقت هم آن‌ها را بچینید. پس حتما به یک شمشاد زن موتوری نیاز دارید و برای خریدی درست باید مقاله راهنمای خرید شمشاد زن موتوری را مطالعه کنید.

اگر هم‌چنان سعی می‌کنید پرچین‌ها و بوته‌های خود را با استفاده از قیچی هرس کنید، بهتر است تجدید نظر کنید و برای صرفه‌جویی در وقت خود، روی یک قیچی شمشاد زن موتوری سرمایه‌گذاری کنید.

قیچی به تنهایی تضمین کننده فرم دادن‌های ثابت و دقیق پرچین‌ها نیست، زیرا سنگین است و بسته به میزان مهارت شما در محوطه سازی، استفاده از آن دشوار است – به خصوص اگر پرچین‌های زیادی برای اصلاح داشته باشید.

 

شمشاد زن موتوری چیست؟

شمشاد زن های موتوری، ابزارهای برقی فوق العاده مفیدی هستند که می توانند برگ‌های اضافی و شاخه‌های کوچک را با یک بار عبور از سطح پرچین به راحتی برش دهند. آنها از نظر ظاهری شبیه به اره برقی هستند زیرا میله ای دارند که می‌توانید با استفاده از آن و دستگیره اره، و اغلب با استفاده از دو دست، روی پرچین بکشید و آن‌ها را هرس کنید.

شمشاد زن های موتوری برای باغبانی و محوطه‌سازی گسترده بسیار مناسب هستند. برخلاف قیچی‌های معمولی که نیاز به کار فیزیکی خسته‌کننده و چندین رفت و برگشت برای تمیز کردن یک ناحیه دارند. حتی برای برش زدن روی پرچین‌هایی که بیش از حد رشد کرده‌اند، می‌توانید با یک شمشاد زن موتوری کار را بسیار سریع‌تر انجام دهید و به نتیجه‌ای برسید که ظاهری حرفه‌ای دارد.

به عنوان یک ابزار موتوری، شمشاد زن در طریقه استفاده بسیار ساده است – تنها کاری که کاربر باید انجام دهد این است که موتور را روشن کند، تیغه های آن را نشانه گرفته و به آرامی میله و تیغه های آن را در جهت و زاویه مورد نظر بکشد.

شمشادزن

به دلیل مزایایی که دارد، قیچی شمشاد زن برای هر صاحب خانه ای که عاشق باغبانی است، ضروری است. حتی برای حرفه‌ای‌هایی که در محوطه‌سازی، طراحی و باغبانی کار می‌کنند – هیچ ابزار برقی دیگری مانند یک قیچی شمشاد زن نمی‌تواند یک حیاط با گیاهان و پرچین‌هایی که بیش از حد رشد کرده را به یک محوطه تمیز و زیبا تبدیل کند.

 

انواع اصلی قیچی‌های شمشاد زن کدام‌اند؟

سه نوع شمشاد زن از نظر منبع تغذیه در بازار موجود است. مانند بسیاری از ابزارهای موتوری موجود، قیچی های شمشاد زن بنزینی، برقی و شارژی برای انتخاب شما وجود دارد.

هر کدام از این انواع با توجه به ویژگی ها و طراحی آنها مزایا و معایب خاص خود را دارند. مزایای آنها اغلب بسته به تجربه شما در استفاده از ابزارهای برقی و وسعت حیاط شما متفاوت است – به خصوص نوع و اندازه گیاهانی که برای زدودن و اصلاح آن‌ها از قیچی شمشاد زن موتوری استفاده می کنید.

جدا از نوع منبع تغذیه، قیچی‌های شمشاد زن در انواع تک تیغه و دو تیغه نیز تولید می‌‌شوند.

اگر هنوز در مورد نوع قیچی که  ایده‌آل‌تان است تصمیم نگرفته اید، برخی از فروشگاه های ابزارآلات وجود دارند که ابزارهای برقی را اجاره می دهند. شما می‌توانید یک قیچی پرچین را برای یک هفته یا بیشتر اجاره کنید و بدین ترتیب با ویژگی‌های اصلی آن آشنا شوید، تا در مورد نحوه عملکرد آن و تعیین اینکه آیا واقعاً برای خانه خود به یک همچین قیچی شمشادزنی احتیاج دارید یا خیر، تصمیم‌گیری کنید.

 

قیچی شمشاد زن بنزینی

قیچی‌های شمشاد زن بنزینی به دلیل عملکرد عالی خود با توجه به سرعت و قدرت برش، معمولا به خوبی مورد توجه استفاده کنندگان قرار می‌گیرند. قیچی‌های شمشاد زن بنزینی در بین نمونه‌های دیگر با موتور و منبع تغذیه متفاوت، قوی‌ترین موتوری را دارد که می‌توان برای این قیچی‌ها تهیه کرد. به این معنی که می‌تواند بوته‌های با ضخامت زیاد را برش داده و پرچین‌ها را سریع‌تر مرتب کند.

قیچی شمشادزن گازی

با این حال، مصرف بنزینی به عنوان سوخت دارای نکات منفی است که ممکن است انتظارش را داشته باشید – این نوع قیچی شمشاد زن هنگام استفاده پر سر و صدا است و همچنین به دلیل وزن موتور و مخزن سوخت آن بسیار سنگین است. به علاوه، مسئله نشت بنزین نیز وجود دارد.

از طرف دیگر، از آنجایی که این دستگاه از بنزین استفاده می کند، کاربر نیازی به نگرانی در مورد ماندن در ناحیه نزدیک به پریز برق در حین کار ندارد. زیرا این قیچی شمشاد زن می‌تواند تا زمانی که بنزین در مخزن وجود داشته باشد، در هر مکانی کار کند، که باعث می شود قیچی‌های شمشاد زن بنزینی وسیه‌ای ایده آل برای کار در حیاط‌های بزرگ، یا مکان‌هایی که پریز‌های برق در آنها کم است مانند پارک‌ها و باغ‌های عمومی باشد.

 

ویژگی قیچی های شمشاد زن بنزینی

 • ویژگی استارت آسان (سیستم استارت به کمکِ فنر).
 • حذف لرزش برای راحتی کاربر و ثابت ماندن در هنگام برش.
 • مخزن سوخت بزرگ و شفاف آن زمان بسیار زیادی را می‌تواند تا شارژ مجدد آن کار کند.
 • مصرف سوخت اقتصادی و به‌صرفه برای مدت زمان کارکرد طولانی تر.
 • موتورهای 4 زمانه عموماً از نظر شارژ مجدد راحت تر هستند. برخلاف موتورهای 2 زمانه که نیاز به پر کردن مجدد روغن و ترکیب سوخت مناسب با نسبت صحیح دارند، یک موتور 4 زمانه، تا زمانی که سطح روغن کافی باشد فقط با بنزین معمولی در مخزن کار می کند.
 • ویژگی خود تمیز شونده آن‌ها که باعث می‌شود زمان کمتری برای تعمیر و نگهداری صرف می شود.
 • ترمزهای خودکار می توانند به محض خاموش شدن قیچی شمشاد زن، تیغه ها را در یک لحظه متوقف کنند.

شمشادزن گازی

قیچی شمشاد زن برقی

قیچی های شمشاد زن برقی معمولاً در مقایسه با سایر انواع شمشاد زن‌ها سبک‌تر و ارزان‌تر هستند. منبع تغذیه ثابت به کاربر قیچی شمشاد زن برقی زمان کار نامحدودی را ارائه می دهد. البته به شرطی که در محدوده پریز برق قرار داشته باشند و از طول سیم توصیه شده توسط سازنده تجاوز نکنند.

بر خلاف انواع دیگر قیچی‌های شمشاد زن، نیازی به پر کردن یا شارژ مجدد نیست. به‌علاوه، شمشاد زن‌های برقی برای کسانی که به محیط زیست علاقه‌مند هستند، آرام‌تر عمل می‌کنند و آلایندگی ندارند.

 

ویژگی قیچی های شمشاد زن برقی

 • دارا بودن کابل های برق بلند و ضخیم برای پوشش محدوده وسیع‌تری به جهت کارکرد، بدون نیاز به استفاده از سیم های اتصال اضافی.
 • موتورهای الکتریکی قدرتمند 4 آمپر یا بیشتر برای قابلیت کارکرد بالا.
 • ویژگی های کنترل لرزش برای راحتی کاربر و ثبات بیشتر.
 • طراحی بدنه جمع و جور و هوشمند برای قابلیت مانور بیشتر هنگام استفاده و همچنین قابلیت برش دادن در زوایای مختلف، مخصوصاً برای پرچین های بلندتر.
 • استارت فوری

 

قیچی شمشاد زن شارژی

قیچی های شمشاد زن شارژی به گونه‌ای طراحی شده است که منبع تغذیه آن یک باتری است. از آنجایی که این نوع شمشاد زن های برقی با باتری کار می‌کنند، قابلیت حمل‌ بسیار بیشتری دارند و در مقایسه با انواع سیمی می‌توانند در محوطه بزرگ‌تری استفاده شوند.

قیچی های شمشاد زن شارژی نیز جزو مدل های جدیدتری هستند که به بازار معرفی شده اند و در مقایسه با شمشاد زن سیمی معمولی قیمت بیشتری دارند.

البته ایراد اصلی آن‌ها، زمان نامطلوب انتظار برای شارژ شدن باتری ها است. خرید یک شمشاد زن شارژی با یک باتری اضافی می تواند در این مورد کمک‌رسان باشد. درست مانند سایر ابزارهای شارژی. ما استفاده از باتری‌های حداقل 4.0 آمپر ساعت را برای شمشاد زن‌های شارژی توصیه می‌کنیم.

قیچی شمشادزن شارژی

ویژگی قیچی های شمشاد زن شارژی

 • ظرفیت باتری زیاد و زمان تخمینی کارکرد آن‌ها به اندازه ای است که می توانید کار مرتب سازی حیاط یا حداقل بخش بزرگی از آن را قبل از اتمام شارژ و یا تعویض باتری انجام دهید.
 • ویژگی شارژ سریع (Fast charging) برای مدل هایی که با باتری داخلی طراحی شده‌اند این امکان را می‌دهد که برای مدت زمان کمتری عملیات شارژ آن‌ها طول بکشد.
 • سازگاری باتری در انواع برندها و انواع مختلف شمشاد زن شارژی در صورت نیاز به تعویض باتری (به جز مدل هایی که باتری آن ها داخلی است).
 • لرزش کم برای امکان برش پایدار و راحتی برای کاربر.
 • دارا بودن دستگیره راحت مانند دستگیره های لاستیکی به جهت راحتی هنگام در دست گرفتن. همچنین این مورد می تواند به کاهش خستگی دست هنگام استفاده طولانی مدت از قیچی شمشاد زن کمک کند.

 

شمشادزن‌های یک طرفه و دو طرفه

سه نوع شمشاد زن بالا نیز می توانند در انواع یک طرفه یا دو طرفه موجود باشند. دقیقاً همانطور که از نام ها پیداست، تفاوت این دو نوع در این است که در یکی تنها یک طرف دارای تیغه است و دیگری در هر دو طرف تیغه‌هایی به جهت هرس گیاهان دارد.

شمشادزن‎‌های یک طرفه و دو طرفه

 

شمشاد زن یک طرفه

شمشاد زن‌های یک طرفه در بریدن شاخه‌های ضخیم، پرچین های ضخیم تر و کارهای مشابه، که نیاز به کمی قدرت دارند عالی عمل می‌کنند. استفاده از شمشاد زن‌های یک طرفه نیز نسبتاً آسان است و کار با آن ساده تر است – فقط باید حواس‌تان به یک طرف آن باشد.

کاربر می‌تواند برش‌هایی را در امتداد یک جهت بدهد که برش‌ زدن پرچین‌ها با شاخه‌های ضخیم را آسان‌تر می‌کند. به علاوه این نوع معمولاً در مقایسه با شمشادزن‌های دو طرفه ارزان‌تر هستند.

 

شمشاد زن دو طرفه

از طرف دیگر، شمشادزن‌های دو طرفه نسبت به شکل‌دهی پرچین‌ها متنوع‌تر هستند. تیغه دو طرفه به کاربر این امکان را می‌دهد تا حرکات رفت و برگشتی انجام دهد، که می‌تواند برای ساختن قسمت‌های صاف و به وجود آوردن اشکال پیچیده با دقت بالا، بهتر عمل کند.

شمشادزن دو طرفه

نکاتی که باید در هنگام خرید شمشاد زن‌ها در نظر بگیرید

قیچی‌های شمشاد زن ابزارهای تخصصی هستند که فقط می‌توانند یک کار را انجام دهند: اینکه گیاهانتان را قیچی‌کاری کنند. بهترین شمشاد زن‌ برای شما، دستگاهی است که به شما کمک می کند این کار را به طور موثر و راحت انجام دهید. به علاوه یکی دو ویژگی اضافی که شاید بتواند برای شما مفید باشد.

 

طول تیغه و فاصله آن‌ها

درست مانند اره‌های زنجیری، شمشاد زن‌های موتوری هم دارای طول‌های مختلفی هستند. تیغه‌های بلندتر می‌توانند ساخت پرچین‌های صاف، یکنواخت و مسطح با تعداد پاس‌های رفت و برگشتی کمتر را آسان‌تر کنند (البته اگر در یک حیاط باریک کار می‌کنید، می‌توانند کار را برای‌تان سخت‌تر کنند). از سوی دیگر، استفاده از تیغه‌های کوتاه‌تر می‌تواند آسان‌تر باشد. به خصوص اگر بوته ها و پرچین‌تان را می‌خواهید به شکل خاصی درآورید.

اکثر محوطه‌های با پرچین های معمولی را می توان با یک شمشاد زن 45 سانتی‌متری مراقبت و نگهداری کرد. برای محوطه‌های بازتر و وسیع‌تر که دارای پرچین‌های مسطح و راست زیادی هستند، یک تیغه بلندتر (حدود 50 سانتی‌متر یا بیشتر) ممکن است بهتر عمل کند. (مخصوصاً در دستان یک معمار منظره‌ی با تجربه)

شمشادزن‌های طراحی شده برای مصارف خانگی معمولاً دارای تیغه های یک طرفه هستند که برای مبتدیان ساده تر و ایمن تر است. همچنین این شمشادزن ها معمولاً با تیغه‌های با فاصله کوچک‌تر، در حدود 9.5 تا 19 میلی‌متر عرضه می‌شوند، که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا برش‌های یکنواخت‌تری بزنند هرچند قدرت برش آن‌ها کم‌تر می‌شود.

انواع شمشادزن

شمشاد زن‌های طراحی شده برای مشاغل محوطه سازی معمولاً با یک تیغه دو طرفه با فاصله بیشتر بین تیغه‌ها بهتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

توان و ظرفیت باتری

از نظر قدرت خالص موتور، شمشاد زن‌های بنزینی هنوز نسبت به مدل‌های برقی برتری دارند. اگرچه این گپ بین آن‌ها در چند سال گذشته به طور مداوم در حال کاهش است. مدل‌های برقی در حال حاضر عملکرد مشابهی با اکثر مدل‌های بنزینی دارند (به جز در شرایط کاری سنگین) و همچنان مدل‌های شارژی کمی عقب‌تر هستند.

اگرچه مدل‌های شارژی سعی می‌کنند بین زمان کار و قدرت به تعادل برسند، اما امروزه بسیاری از شمشاد زن‌های شارژی از نظر عملکرد به مدل‌های سیم‌دار و حتی مدل‌های بنزینی نزدیک شده‌اند. با توجه به وضعیت فعلی باتری‌ها، می‌توانید از یک باتری کاملاً شارژ شده برای یک شمشادزن شارژی، حدود 20 دقیقه یا کمی بیشتر انتظار زمان عملکردی را داشته باشید، که این مستلزم زمان شارژ تا یک ساعت یا بیشتر است.

 

وزن و راحتی

یک شمشاد زن ساخته شده تا به‌ وسیله‌ی یک اپراتور برداشته شده و هدایت شود. از آنجایی که هیچ سطحی برای قرار دادن ابزار در حین استفاده وجود ندارد، وزن شمشاد زن یک فاکتور مهم است. به خاطر داشته باشید که بیشتر وزن یک شمشاد زن ناشی از وزن موتور است. بنابراین یک مدل سنگین‌تر اگر قدرت کافی برای انجام سریع‌تر کار هرس و حاشیه‌زنی را داشته باشد، ممکن است گزینه بهتری باشد هرچند باید وزن زیاد آن را تحمل کنید.

شمشاد زن‌ها به تیغه‌ها، سرعت بالایی در حین کار می‌دهند. لذا  نمی‌توان از ارتعاشات ناشی از آن جلوگیری کرد (مخصوصاً برای مدل‌های بنزینی). همانطور که گفته شد، یک دستگیره با دسته مناسب به شما این امکان را می دهد که از ابزار در تمام طول روز به راحتی استفاده کنید. به خصوص اگر دارای دو دسته و یک سوئیچ قفل باشد که به شما این امکان را دهد که دست خود را از روی ماشه بردارید.

 

میزان سر و صدا

شمشاد زن‌ها، حتی مدل برقی آن‌ها، سر و صدای زیادی ایجاد می کنند. حتی یک شمشاد زن شارژی نسبتاً کارآمد، صدایی در حدود 90 دسی‌بل را از خود تولید می‌کند.این صدا به اندازه‌ای است که اگر تمام روز در معرض آن قرار بگیرید، دچار مشکلات شنوایی خواهید شد. مانند شمشاد زن های معمولی که با سوخت بنزین کار می‌کنند و صدا به اندازه‌ای است که به محافظ گوش نیاز دارید.

وقتی نوبت به شمشاد زن‌های بنزینی می‌رسد، مشکل نویز و سروصدا حتی به مراتب مهم‌تر است. یک شمشاد زن بنزینی صدایی در حدود 97 تا 103 دسی‌بل را تولید می کند و این صدا می‌تواند واقعاً گوش‌خراش باشد.

هنگام خرید یک شمشاد زن موتوری به خرید مدلی با  آپشن کاهش نویز هم فکر کنید. در هر صورت، محافظ گوش ضروری است. به خصوص اگر می بینید که به طور مرتب از این ابزار استفاده می کنید.

امیدواریم که در این مقاله راهنمای خرید شمشاد زن موتوری شما را به اندازه کافی راهنمایی کرده باشیم. لطفا نظرات خود را از طریق بخش کامنت ها در پایین صفحه با ما و سایر دوستان در میان بگذارید.

با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...