جستجو کردن
Close this search box.
هویه قلمی یا هویه تفنگی

هویه قلمی یا هویه تفنگی

بسیاری از مردم هویه قلمی و هویه تفنگی را یک چیز می دانند. هر دو هویه هستند اما تفاوت هایی دارند. اما آیا می دانید این دو متفاوت هستند؟ اگر نمی‌دانید و می‌خواهید بدانید، ما می‌توانیم در این زمینه به شما کمک کنیم. در این مقاله، مقایسه دقیق بین هویه قلمی و هویه تفنگی (هویه قلمی یا هویه تفنگی) را خواهید یافت. همچنین خواهید دید که کدام مورد برای چه منظوری استفاده می شود. بنابراین، اگر علاقه مند هستید، بیایید مقایسه هویه قلمی با هویه تفنگی را شروع کنیم.

 

مقایسه هویه قلمی با هویه تفنگی (هویه قلمی یا هویه تفنگی)

 

هویه قلمی

می توانید هویه قلمی را به عنوان یک ابزار دستی در نظر بگیرید. همانطور که از نام آن مشخص است، برای اهداف لحیم کاری استفاده می شود. هویه قلمی یک ابزار الکتریکی است که نوک آن گرم می شود تا قلع ذوب شود و دو قطعه کار به هم وصل شوند. معمولاً یک نوک لحیم کاری و یک دسته پلاستیکی در یک هویه قلمی وجود دارد.

هویه تفنگی

 

هویه تفنگی

هویه تفنگی بسیار شبیه یک تپانچه عمل می کند. مشابه هویه قلمی، هویه تفنگی نیز دارای انرژی الکتریکی است. از روش لحیم کاری قلع برای اتصال سطوح فلزی با تماس الکتریکی خوب استفاده می کند. این ابزار به شکل تفنگ است و از یک ماشه برای عملیات آسان لحیم کاری استفاده می کند.

هویه تفنگی

 

هویه تفنگی چیست و چه تفاوتی با هویه هویه قلمی دارد؟

هویه تفنگی و قلمی ممکن است شبیه هم به نظر برسند، اما همانطور که در بالا ذکر شد، متفاوت هستند. در این بخش، در مورد تفاوت هویه تفنگی با هویه قلمی صحبت خواهیم کرد.

هویه تفنگی وسیله ای تپانچه ای شکل با نوک مسی است که برای لحیم کاری اتصالات استفاده می شود. هویه های تفنگی دارای یک ترانسفورماتور کاهنده هستند اما فاقد مبدل فرکانس بالا نیز هستند. جدا از این، تفاوت زیادی بین هویه تفنگی و هویه قلمی وجود ندارد.هویه ‌های تفنگی نسبت به هویه قلمی مؤثرترند، زیرا مانند هویه های قلمی به استراحت های مکرر نیاز ندارند. معمولاً از هویه تفنگی برای وسایل برقی بزرگ استفاده می شود. می توانید از آن برای لوازم خانگی، گجت ها، مدارهای رادیویی و … استفاده کنید البته برای سایر کارهای سبک از هویه قلمی استفاده می شود.

 

قسمت های اصلی هویه تفنگی:

    نگهدارنده: نگهدارنده برای گرفتن یا نگه داشتن هویه استفاده می شودکه این شبیه به نگهدارنده تفنگ است و به راحتی قابل دست زدن است.

    نکته: نوک هویه مهمترین قسمت آن است که قسمتی را که می خواهید لحیم کنید لمس می کند

    المنت حرارتی: گرما را به نوک هویه تفنگی می رساند

    شفت: بخشی است که در انتهای نوک هویه قرار دارد

    سیم: سیم برقی است که برای تامین برق دستگاه استفاده می شود.

سیستم گرمایش در اکثر هویه های مدرن معمولا از کروم و نیکل ساخته می شود. از جریان الکتریکی برای گرم کردن دستگاه در دمایی استفاده می کند که در آن قلع ذوب می شود. ماده اصلی در هویه های تفنگی مس است. به این دلیل که مس رسانای خوبی است و خیلی سریع گرم می شود.هویه های تفنگی با جریان ولتاژ پایین کار می کنند و این همان چیزی است که این دستگاه ها را موثر و کارآمد می کند.

 

هویه قلمی

معمولاً از ان در لحیم کاری های کوچک روی بردهای مدار یا کارهای الکتریکی سبک استفاده می شود. اگر مجبور به انجام کارهای لحیم کاری هستید که به حداقل حرارت نیاز دارند، انتخاب بهتری است. با این حال، اندازه های مختلف را می توان برای کاربردهای دیگر استفاده کرد. بنابراین، قبل از انتخاب نوع هویه قلمی، این موضوع را بررسی کنید.

 

مزایا

کار با هویه قلمی در مقایسه با هویه تفنگی آسان است. به این دلیل که هویه قلمی سبک تر است. این هویه در اندازه های مختلفی موجود است که می توانید با توجه به نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کنید.همچنین می توانید هویه قلمی را با نوک های مختلف پیدا کنید. با این حال، اکثر نوک ها از آهن ساخته شده اند. و از آنجایی که آهن برای مدت طولانی گرم می ماند، لازم نیست آن را به طور مکرر گرم کنید. بنابراین، یک هویه قلمی جریان صافی را ارائه می دهد.

 

معایب

هویه قلمی برای کارهای کوچک مناسب است. اما وقتی نوبت به انجام کارهای بزرگ می رسد که به توان بالا نیاز است، هویه قلمی ناکارآمد می شود. همچنین، سر هویه در مقایسه با هویه های تفنگی کندتر گرم می شود.

 

 

هویه تفنگی

هنگام انجام کارهای الکتریکی بزرگ، هویه تفنگی را باید نسبت به قلمی ترجیح دهید. به دلیل اینکه این نوع هویه توان بالاتری دارد و در نتیجه گرمای بیشتری نسبت به هویه قلمی تولید می کند.برای کارهای کوچک برقی نیز می توانید از هویه تفنگی استفاده کنید، اما باید بیشتر مراقب آسیب قطعات برد باشید. به دلیل اینکه این هویه ها گاهی اوقات می توانند به مناطق اطراف که روی آن کار می کنید آسیب برساند.

 

مزایا

هویه های تفنگی دارای توان بالاتری هستند. محدوده معمولی بین 100-240 وات دارند. یعنی می توانید از آن برای کارهای سنگین استفاده کنید. همچنین، به دلیل وجود نوک حلقه ای شکل، کار با آن کاملاً انعطاف پذیر است.نوک حلقه ای آن برای این است که بتوانید در مناطق باریک به راحتی کار کنید.اما در صورت کار با قطعات ریز و کوچک کارتان سخت می شود.هویه های تفنگی در مقایسه با هویه قلمی سریعتر گرم می شوند. هویه های تفنگی دارای ترانسفورماتورهای پله پایین هستند که برق را از منبع اصلی به جریان ولتاژ پایین تبدیل می کنند. این امر به گرم شدن سریع نوک هویه کمک می کند. اکنون، با گرم شدن سریع نوک، در مصرف برق صرفه جویی خواهید کرد.

 

معایب

هویه تفنگی دارای نوک مسی است. و این نوک پس از مدتی استفاده به آرامی دچار خوردگی می شود. بنابراین، شما باید اغلب نوک مسی را تعویض کنید. همچنین در مقایسه با هویه قلمی سنگین‌تر هستند که کار با آن را سخت تر می‌کند. بنابراین، وقتی با کارهای کوچک سر و کار دارید، باید بیشتر مراقب این قضیه باشید.

 

کدام هویه برای شما بهتر است؟

این موضوع بیشتر به هدف استفاده شما از هویه بستگی دارد. بنابراین، اگر حقایق را در نظر بگیرید، هویه قلمی ارزان، سبک وزن و کار با آن آسان است. با هویه قلمی، می توانید کارهای کوچک را به خوبی انجام دهید. و از طرف دیگر، لحیم کاری با یک هویه تفنگی، پرهزینه و مشکل است.به همین دلیل است که برقکارها هویه قلمی را به هویه تفنگی برای پروژه های کوچک ترجیح می دهند. بنابراین، اگر با پروژه های کوچک برق سر و کار دارید ، می توانید هویه قلمی را انتخاب کنید. در غیر این صورت، می توانید از هویه تفنگی استفاده کنید.

 

 جدول مقایسه : هویه قلمی در مقابل هویه تفنگی

در اینجا مقایسه مختصری از هویه قلمی و هویه تفنگی وجود دارد:

دستگاه استفاده می کند مزایا معایب

هویه تفنگی

هویه تفنگی برای قطعات بزرگ الکتریکی استفاده می شود.

 

برای لحیم کاری عناصری است که به حرارت بالا نیاز دارند و با ولتاژ خوب برق تا 240 وات توان ارایه می دهند.

به سرعت گرم و سرد می شود

 

 

رسیدگی به آن سخت است

برای کار با اجزای کوچک خوب نیست

نوک مسی بادوام نیست

 

 

هویه قلمی گرمای زیادی تولید نمی کند

برای کارهای سبک خوب است

 

سبک تر و آسان برای رسیدگی

مزیت های بیشتری در دسترس دارد

انعطاف پذیر است

 

ولتاژ پایین

در کارهای سنگین ماثر نیست

کنترل دما: هیتر و هویه در مقابل هویه قلمی و در مقابل هویه تفنگی

هر زمان که یک هویه تفنگی، هیتر و هویه یا یک هویه قلمی انتخاب می کنید، مطمئن شوید که آن ها را با داشتن قابلیت کنترل دما انتخاب کنید – منظور شدت گرمایی است که شما با تنظیم دما باعث می شوید به قطعات برسد.اگر به دمای بالا و پایدار نیاز دارید، باید به سمت هیتر و هویه بروید.نوک هویه مرجع تنظیم دما قرار می گیرد که به شما در تنظیم آن کمک می کند. همچنین می توانید ترانسفورماتورهای متغیر را برای تنظیم دما استفاده کنید.در هویه قلمی و هویه های تفنگی، فرصت زیادی برای تنظیم گرما و دما نخواهید داشت. بنابراین، یک هیتر و هویه را برای تنظیم دما می توانید انتخاب کنید.

 

مواردی که در هویه قلمی و هویه تفنگی باید در نظر گرفته شود

توان:

محدوده توان تعیین می کند که چه کارهایی را می توانید با دستگاه انجام دهید. هویه قلمی با توان 20-50 وات عرضه می شود. با این حال، اگر به چیزی برای کارهای سنگین تر نیاز دارید، می توانید یک هویه تفنگی با توان بیشتر پیدا کنید.

نکات لحیم کاری:

به دنبال قابلیت تعویض نوک در هویه قلمی و تفنگی باشید. در هویه تفنگی، مس پس از مدتی دچار خوردگی می شود. بنابراین، اغلب به یک نوک جدید نیاز خواهید داشت.

تنظیم دما:

اگر می خواهید به طور منظم لحیم کاری کنید، ممکن است به دستگاهی نیاز داشته باشید که قابلیت تنظیم دما داشته باشد. هیتر و هویه و هویه های تفنگی قدرتمند می توانند در تنظیم دما به شما کمک کنند.

قیمت:

هویه قلمی بسیار ارزان و مقرون به صرفه است. با این حال، هویه های تفنگی و هیتر و هویه لحیم کاری 2-3 برابر قیمت یک هویه قلمی هستند.

ضخامت نوک:

قبل از خرید دستگاه لحیم کاری حتماً ضخامت و شکل نوک را بررسی کنید.

 

نتایج نهایی

تا به حال، می‌دانستید که عمدتاً کاربرد آن هاست که هویه قلمی و هویه تفنگی را متفاوت می‌کند. بنابراین، قبل از خرید چنین دستگاهی، مطمئن شوید که انتظارات خود را از دستگاه مشخص کنید. اگر برای کار با اجزای کوچک به دستگاه لحیم کاری نیاز دارید، هویه قلمی این کار را برای شما انجام می دهد. در غیر این صورت، می توانید به سراغ هویه های تفنگی باکیفیت یا هیتر و هویه بروید.

2 دیدگاه برای “هویه قلمی یا هویه تفنگی”

 1. سلام .
  با تشکر از توضیحات کامل و مفید شما .
  شدیدا احتیاج به خرید یک نوک مسی هویه تفنگی دارم .خیلی گشتم پیدا نکردم .
  آیا در اجناس و محصولات شما موجود میباشد؟
  .۱-آیا می‌توانید آدرس فروشنده ای در تهران یا کرج را برایم بفرستید ؟
  ۲-بجز مس از چه الیاژ یا چه وسیله‌ای برای ساخت نوک هویه تفنگی میتوانم استفاده کنم .

  تشکر بسیار

  • سلام وقت بخیر
   خیر ما نوک مسی هویه ارائه نمی کنیم.
   1.با توجه به اینکه در اصفهان فعالیت داریم ، فروشگاهی برای معرفی نمیشناسیم.
   2. اطلاعی ندارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...