جستجو کردن
Close this search box.

راهنمای استفاده از اره افقی بر

مهمترین موضوع برای شروع کار با اره افقی بر یادگیری نحوه ی درست و ایمن نگه داشتن این ابزار هنگام برش است،اما در کنار این موضوع مواردی هست که در صورت رعایت کردن آنها سرعت کار بالاتر میرود.

اره افقی بر

اره های افقی بُر ابزار برقی انعطاف پذیری هستند که کار برش سطوح سخت و زبر را آسان میکنند. از برش قطعات چوبی و پالت ها تا هرس شاخ و برگ درختان همه اعمالی هستند که میتوانید از اره افقی بر برای برش راحت تر آنها استفاده کنید.

جهت حرکت تیغه ی اره های افقی بر موازی با جهت بدنه آن است، و درست مانند دریل های برقی برای حرکت آن در جهت خط برش نیاز به کمی مهارت دارد.

بر خلاف ابزارهای دقیقی مثل اره عمود بر، ممکن است لازم باشد تا جهت اره را بالا و پایین کنید تا برش به درستی انجام شود.هنگامی که به اندازه کافی روی ابزار و نحوه ی کار با آن مسلط شوید میتوانید حرکت ابزار حین برش را به راحتی کنترل کنید و برش های دقیق و متنوع سریعتری انجام دهید.

 

نحوه استفاده از اره افقی بُر شارژی

برای شروع کار با یک اره افقی بُر شارژی، در ابتدا نیاز به یک باتری و یک تیغه دارید. برای نصب یک تیغه ی جدید ابتدا باید باتری را از دستگاه خارج نمایید. برای این کار میتوانید به دفترچه ی راهنمای ابزار و قسمت باتری مراجعه کنید تا نحوه خروج صحیح باتری را متوجه شوید بعد از خارج کردن باتری میتوانید تیغه را درون شیار متناظر آن در داخل کفشک قرار دهید. یک بار دیگر به دفترچه ی راهنما و قسمت نحوه ی اتصال تیغه مراجعه کنید-البته لازم به ذکر است که اکثر اره های افقی بُر دارای سیستم اتصال تیغه ی بدون ابزار هستند یعنی برای باز و بسته کردن تیغه نیازی به آچار یا پیچ گوشتی ندارند.- همچنین این اره ها به شما امکان نصب تیغه ها در بالا یا پایین دستگاه را نیز میدهند. پس از نصب، کمی تیغه را به جلو بکشید تا از محکم بسته شدن آن مطمئن شوید.

اره افقی بُر شارژی

یک عدد باتری شارژ شده را به دستگاه متصل کنید و در صورتی که باتری یا دستگاه شما دارای نشانگر است بررسی کنید که به مقدار کافی شارژ برای کار مورد نظر داشته باشد و در صورت نداشتن شارژ، آن را شارژ کنید. دکمه ی روشن شدن را کمی فشار دهید و سپس رها کنید تا دستگاه شروع به کار کند.

 

نحوه استفاده از اره افقی بُر برقی

جهت استفاده از اره افقی بُر سیمی، باید قبل از اتصال دستگاه به برق، اقدام به تعویض تیغه ی مناسب نمایید. همیشه قبل از نصب یا خارج نمودن تیغه از عدم اتصال دستگاه به برق مطمئن شوید. به دفترچه راهنما و قسمت نحوه اتصال تیغه به اره های افقی بُر مراجعه کنید. اکثر دستگاه های جدید دارای سیستم اتصال بدون تیغه هستند که باعث می‌شوند تیغه را با یک چهارم و یا نصف چرخش ساده و بدون نیاز به ابزار خاصی به دستگاه متصل کنید.

با توجه به نوع برشی که قرار است انجام دهید میتوانید تیغه را در جهت بالا یا پایین متصل کنید. همچنین برخی مدل های این دستگاه به کاربر اجازه ی نصب تیغه ها را در کناره ها می دهد. اطمینان حاصل کنید که تیغه به خوبی متصل شده است و با یکی دوبار کشیدن از در نیامدن آن در حین کار مطمئن شوید. همچنین بررسی اینکه ولتاژ برق موجود در پریز شما با دستگا مطابقت داشته باشد، نکته ای ضروری است(اگر مقادیر مجاز ولتاژ را نمیدانید به دفترچه ی راهنما مراجعه کنید). بعد از اتصال دستگاه به برق دکمه ی روشن شدن آنرا فشار دهید تا از اتصال برق مطمئن شوید.

 

نحوه استفاده از اره افقی بر برای هرس شاخ و برگ گیاهان

برای استفاده از اره افقی بر به منظور هرس درختان و یا برای هر کاری که خارج از خانه و به طور کلی دور از دسترسی لازم به برق انجام خواهد گرفت، نیاز به نوع شارژی یا بی سیم این ابزار دارید تا بتوانید به راحتی محل های مورد نظر را برش دهید. مخصوصا اگر روی درختان کهنسال کار میکنید. برای این کار می توانید از تیغه های معمولی برش زبر هم استفاده کنید. اما تیغه هایی در بازار موجودند که مخصوص این کار ساخته شده اند و کار شما را راحت تر انجام می‌دهند.

اره افقی بر برای هرس شاخ و برگ گیاهان

حتما به هنگام برش شاخ و برگ درختان از محافظ چشم استفاده کنید. به خصوص اگر در حال برش بالای سرتان هستید. در صورت استفاده از نردبان، نردبان یا بدن خود را به دیوار محکم کنید تا از سقوط احتمالی جلوگیری شود. برش را از بالای شاخه شروع کنید و اره را به آرامی حرکت دهید تا شاخه جدا شود.

 

نحوه استفاده از اره افقی بر برای برش دیوار کاذب یا خشک

دو روش برای برش دیوارهای کاذب با اره افقی بر وجود دارد. اگر به یک لبه قطعه دسترسی دارید هم میتوانید از برش مستقیم استفاده کنید هم از برش نفوذی. برای برش دیوار کاذب هم میتوانید از تیغه های زبر معمولی موجود در بازار استفاده کنید در حالیکه تیغه های مخصوص دیوار کاذب نیز وجود دارد. برای به حداقل رساندن ارتعاشات ناشی از برش با کفش خود قطعه را نگه دارید تا برش به دقت و سریعتر انجام گیرد.

اره افقی بر

برای انجام برش نفوذی، کفی اره افقی بر را روی دیوار قرار دهید. دستگاه را روشن کنید و با توجه به کفی به عنوان محور، تیغه را به سمت دیوار فشار دهید و برش را انجام دهید. مراقب باشید که هنگام برش دیوارهای کاذب نصب شده، به سیم کشی و لوله کشی های انجام گرفته آسیبی نزنید.

اره افقی بر

 

نحوه استفاده از اره افقی بر برای برش فلز

برای برش میخ ها یا بست های فلزی که در چوب قرار دارند میتوانید از تیغه دو فلزی (ساخته شده از دو فلز نامتجانس) استفاده کنید تا هم چوب و هم قطعات فلزی ریز مثل میخ ها را برش دهد. اما برای برش لوله های فلزی، باید صرفا از تیغه هایی استفاده شود که فقط برای برش فلز طراحی شده اند. این نوع تیغه ها شبیه تیغه های اره برقی هستند چون تعداد دندانه های زیاد و نزدیک به هم دارند. هنگام برش لوله های فلزی حتما از محافظ چشم استفاده کنید. همچنین مطمئن شوید لوله هایی که حاوی آب، گاز و سیم کشی برق هستند را برش نمی دهید. برای برش یک لوله فلزی، تیغه مخصوص برش فلز را در اره افقی بر نصب و تیغه را در امتداد خط برش خود قرار دهید، سپس به آرامی شروع به برش کنید. با توجه به سایز لوله میتوانید تیغه را طوری قرار دهید تا فقط یک طرف لوله را برش دهد به جای آنکه برای بریدن هر دو طرف آن تلاش کنید.کفی را روی لوله محکم کنید تا برش به دقت و سریع انجام گردد و لرزش به حداقل برسد.

نحوه استفاده از اره افقی بر برای برش فلز

 

نحوه استفاده از اره افقی بُر برای برش پالت ها

پالت ها را به راحتی میتوان با اره افقی بُر برش داد و قطعات مورد نظر را از آنها خارج کرد. شما میخ را هم مثل چوب میتوانید با این ابزار برش دهید و برای این کار همانطور که در گذشته اشاره شد باید از تیغه های دو فلزی و یا تیغه های تخریب کننده (demolition blade)که قدرت بیشتری دارند استفاده کرد. برای شکستن پالت ها به قطعات کوچکتر بهتر است از تیغه های بلند تر (حدود ۱۲ اینچ یا ۳۰ سانتی متر) استفاده شود. همیشه هنگام برش چوب و میخ ها از عینک محافظ چشم استفاده کنید.

برای شکستن سریع پالت ها نیاز است تا مستقیما میخ ها را برش دهید. به این منظور، ساده ترین راه این است که پالت ها را طوری روی زمین قرار دهید تا میخ ها موازی زمین قرار بگیرند. سپس از بالا شروع به بریدن میخ ها کنید تا اتصال بین قطعات چوبی قطع شود و پالت آزاد گردد و به همین روش جدا کردن آن را ادامه دهید.

 

نحوه استفاده از اره افقی بُر برای برش ریشه ی درختان

برای بریدن ریشه ی درختان و گیاهان به کمک اره افقی بر ابتدا نیاز است تا خاک اطراف آنها را حفر کنید تا ریشه ها در معرض دید قرار بگیرند. سنگ های اطراف ریشه ی درختان را کنار بزنید تا مانع برش نشوند.

تیغه های دو فلزی و تیغه های تخریب کننده برای این کار بسیار مناسب هستند. از بالا شروع به بریدن ریشه ها کنید و تیغه را در ریشه فرو کنید. جنس تیغه ها به اندازه کافی سخت هستند تا در خاک فرو روند در صورتی که با سنگی برخورد نداشته باشند.

 

نحوه استفاده از اره افقی بُر برای برش درختان

از این اره ها میتوان برای برش تنه ی درختان کوچکتر هم استفاده کرد. تیغه های تخریب کننده برای بریدن شاخه ها و تنه ی درختان مناسب است ولی برای بریدن قسمت های سبز گیاهان، تیغه هرس برای این کار مناسب تر است. تیغه های هرس کمتر در قطعه گیر میکنند و باعث جلوگیری از ضربات خطرناک ابزار به شما در صورت گیر افتادن میشوند.

به طور کلی حداکثر قطر درختی که میتوانید با این اره ها برش دهید ۵ اینچ (تقریبا ۱۳ سانتی متر) است. برش را از یک طرف تنه آغاز کنید و به سمت مرکز آن ابزار را حرکت دهید. برای کنترل جهت سقوط درختان پس از برش، میتوانید با طناب آنرا در جهت مورد نظر بکشید. برای ایمنی بیشتر در آب و هوای طوفانی درختان را برش ندهید.

 

نحوه استفاده از اره افقی بُر برای برش چوب

برای برش چوب با اره افقی بُر استفاده از تیغه های معمولی هم کفایت میکند. در صورت استفاده از تیغه های تخریب کننده میتوان قطعات چوبی و میخ های درون آنها را با سرعت بیشتری برش داد.

تیغه های بلند این امکان را میدهد که چوب را در یک سطح برش دهید. با اره های افقی بُر میتوانید سطوح و قطعات بسیاری را برش دهید و برای تخریب آنها، این ابزار تنها چیزی است که نیاز دارید. در واقع اره افقی بر برای تخریب و برش ابزار بسیار مناسبی است.

 

نکته ای در مورد ایمنی اره افقی بُر (حتما انجام دهید)

اره های افقی بُر دامنه حرکتی تقریبا محدودی دارند که در مقایسه با اره های برقی و ابزار های چرخشی مثل اره های مدور، آنها را نسبتا برای کاربر ایمن تر میکنند. در حالیکه این ابزار دکمه قطع برق دارد در عین حال از نظر برقی خطرناک نیز هست. برای استفاده ایمن از اره های افقی بر نیاز به رعایت نکات زیر است:

اره های افقی بر یکی از بهترین ابزار های برش و تخریب هستند که میتوانید در محل کار استفاده کنید. بیشتر این ابزار در مکان هایی استفاده میشود که گرد و غبار و ضایعات ناشی از برش مواد مختلف در هوا آزاد می شوند. به خصوص وقتی روی سقف ها و دیوار های خشک یا کاذب کار میکنید.

قبل از استفاده از ابزار حتما از عینک محافظ چشم و ماسک ضد گرد و غبار استفاده کنید-مخصوصا اگر در حال برش لوله های فلزی و میخ ها هستید. همچنین این موارد را در هنگام برشکاری سرامیک ها هم رعایت کنید.

 

تیغه اره افقی بُر در معرض دید است و این امکان را می دهد که آنرا در جاهای باریک با توانایی دید بالا استفاده کنید. از طرفی این موضوع به این معنی است که در سرعت های بالای حرکت تیغه ی این ابزار هیچ محافظی بین کاربر و تیغه وجود ندارد. دقت شود که تنها زمانی کار با ابزار را شروع کنید که آنرا دو دستی گرفته اید و پایه ی آن نیز محکم است.

در صورت گیر کردن انتهای تیغه، این ابزار میتواند ضربات بسیار بدی به بدن شما وارد کند. این در حالی است که اگر روی زمین باشید میتوانید تعادل خود را حفظ کنید ولی وقتی روی نردبان هستید این ضربات احتمالا تعادل شما را از بین میبرد. پس وقتی که روی نردبان یا هر جایی که مرتفع است و امکان عدم تعادل وجود دارد این نکته را مد نظر قرار دهید. اگر در بالای نردبان مشغول به کار هستید میتوانید بازوی درگیر با ابزار خود را به بالای نردبان قلاب کنید تا به دفع ضربه کمک کند.

 

اتفاق دیگری که ممکن است حین کار با این ابزار بیفتد و خطرساز شود زمانی است که تیغه به داخل مواد رفته است-مثلا وقتی در حال برش قطعات هستید که خود در حال تحمل وزن هستند، وقتی تیغه تا نیمه برش داده است، وزن روی تیغه فشار می آورد و باعث انقباض شدید ابزار و احتمال شکست می شود.

تیغه هایی که برای این نوع کارها ها ساخته می شوند اکثرا از جنس سخت هستند و برای کارهای سنگین طراحی شده اند.

اغلب این تیغه ها را باید سریع عوض کنید، مخصوصا اگر زیاد برای برش استفاده شده اند.

نکته ی دیگری که باید مواظب آن باشید این است که تیغه اره افقی بُر میتواند خیلی داغ شود و هنگام کار با آن از دست زدن به آن خودداری کنید.

همیشه قبل از اقدام به تعویض تیغه ابزار را از برق جدا کنید-همچنین برای اره های افقی بُر شارژی نیز ابتدا باتری را از دستگاه خارج نمایید و بعد اقدام به تعویض تیغه کنید.

در نهایت همیشه مراقب سقف، دیوار و کف های تمام شده باشید، تا درگیر مشکلات ناشی از برش اشتباهی کابل کشی های برق، لوله های گاز، دریچه های گرمایش و خطوط تلفن نشوید.

  • امیرحسین متین فر
  • تیر 22, 1401
  • 43 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...