جستجو کردن
Close this search box.
راهنمای سنباده زدن چوب و فلز

راهنمای سنباده زدن چوب و فلز

احتمالاً قبلاً در پروژه های قبلی خود متوجه شده اید که سمباده زدن اغلب بخش بسیار مهمی از فرآیند است. ما در این نوشته راهکارهایی را گردآوری کرده ایم که توضیح می دهد چرا سمباده کاری مفید است، چه تفاوت هایی بین انواع مختلف تجهیزات سنباده مانند کاغذ سنباده یا اسفنج سنباده وجود دارد و نحوه انتخاب مناسب آن به چه صورت است. ما همچنین چند نکته را اضافه کرده ایم که به شما کمک می کند تصمیم بگیرید کدام دستگاه برای پروژه شما مناسب است.

 

 1. چرا سمباده زدن بسیار مهم است؟

وقتی به سنباده فکر می کنید، احتمالاً چوب اولین ماده ای است که به ذهنتان خطور می کند. سنباده زدن چوب، رنگ یا لاک قدیمی را از بین می برد و سطح را برای رنگ آمیزی یا لاک زدن مجدد آماده می کند. با سمباده زدن فلز، می توانید زنگ زدگی را از بین ببرید و ظاهر فلز را در این فرآیند بهبود بخشید.

 

 1. از کدام روش سنباده کاری برای شیء خود استفاده کنم؟

تکنیک سنباده، درست بستگی به نتیجه ای دارد که می خواهید به دست آورید. همچنین باید در نظر بگیرید که مواد در شروع پروژه در چه شرایطی هستند: مثلاً آیا این یک کابینت قدیمی است که می‌خواهید کار انجام دهید؟ یا فقط می‌خواهید لبه‌های اره‌شده یک تکه چوب را برای از بین بردن خراش‌ها سمباده بزنید؟ طیف گسترده ای از روش های مختلف سنباده و سنگ زنی کاغذ سنباده وجود دارد که می توانید برای به دست آوردن نتیجه دلخواه از آنها استفاده کنید. بسته به اندازه جسم خود، می توانید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید از دستگاه سنباده استفاده کنید یا با دست کارتان را انجام دهید.

 

 • 2-1 سنباده درشت / برداشتن مواد

هنگامی که می خواهید مقدار زیادی از مواد را حذف کنید، بهتر است از سنباده درشت استفاده کنید. به عنوان مثال، این کار، اولین قدم در هنگام بازسازی یک آیتم مانند یک کابینت قدیمی است. برای این نوع پروژه ها باید از کاغذ سنباده درشت (40 تا 60 گریت) استفاده کنید. سنباده زدن، رنگ یا لاک قدیمی را از بین می برد و به شما امکان می دهد سطوح خام و ناهموار را سمباده بزنید.

 

 • 2-2 آماده سازی مواد

اگر فقط می خواهید کمی از مواد را سمباده بردارید یا یک مورد را برای مرحله بعدی پروژه DIY آماده کنید، کاغذ سنباده 80 تا 120 باید مناسب باشد. با استفاده از این نوع سنباده، هرگونه بی نظمی، یکنواخت شده و آثار سنباده درشت از بین می رود.

برای آماده سازی مواد برای لاک زدن یا رنگ آمیزی، باید با استفاده از کاغذ سنباده 80 تا 120 آن را بیشتر سنباده بزنید.

 

 • 2-3 سنباده ریز

از سنباده ریز استفاده کنید تا آثار سنباده قبلی را از بین ببرید و مواد را فوق العاده صاف کنید. با کاغذ سنباده 180 می توانید الیاف را از روی سطح جدا کنید و مواد را برای رنگ آمیزی یا لاک زدن صیقلی کنید.

 

نکته

سنباده زدن بین لایه های رنگ بهترین نتیجه را ارائه می دهد. برای انجام این کار، پس از استفاده از اولین لایه، دوباره مواد را سمباده بکشید، قبل از شروع، مطمئن شوید که رنگ کاملاً خشک شده است. برای این کار بهتر است از کاغذ سنباده 240 گریت استفاده کنید.

 

 • 2-4 پرداخت

برای بهترین نتیجه، باید مواد خود را پس از سنباده زدن، جلا دهید. برای این کار از نمد پولیش یا اسفنج پولیش استفاده کنید.

 

 1. چه نوع تجهیزات سنباده کاری وجود دارد؟

می توانید با نگاه کردن به زبری و مواد پایه، بین انواع مختلف تجهیزات سنباده تفاوت قائل شوید. با توجه به نتیجه نهایی که به دنبال آن هستید، باید ترکیب مناسبی از تجهیزات سنباده را انتخاب کنید.

 

 • 3-1 زبری کاغذ سنباده نشان دهنده چیست؟

زبری به میزان درشت یا ریز بودن شن های یک تکه کاغذ سنباده اشاره دارد. به طور کلی، هرچه عدد سنباده بالاتر باشد، کاغذ سنباده ریزتر و نتیجه  زبری سنباده کمتر خواهد بود. گریت معمولاً به اندازه‌هایی تقسیم می‌شود که 20 تا 30 نقطه از هم فاصله دارند، بنابراین اندازه بعدی که از 60 گریت بالاتر می‌رود، برای مثال حدود 80 گریت خواهد بود.

دانه درشت یا زبر به این معنی است که دانه های کاغذ سنباده نامنظم و به طور ناموزون توزیع شده است. نتیجه نهایی کمتر صاف خواهد بود، اما استفاده از سنگ درشت، شما را قادر می سازد تا هنگام سنباده مواد بیشتری را جدا کنید. سنباده با زبری کمتر به این معنی است که کاغذ سنباده یکنواخت تر است و نتیجه تمیز تری می دهد. این نوع سنگ ریزه مواد کمتری را از بین می برد اما هیچ خراش عمیقی در سطح باقی نمی گذارد.

 

قاعده شست برای زبری

هرگز نباید کاغذ سنباده‌ای را تغییر دهید که بیش از یک اندازه بالاتر از کاغذی باشد که قبلاً استفاده می‌کردید. به عنوان مثال، اگر برای شروع از کاغذ سنباده 80 استفاده می کنید، نباید به کاغذ سنباده 180 سوئیچ کنید تا به موادتان سطح صاف تری بدهید. بهتر است ابتدا به کاغذ سنباده 120 گریت بروید.

 

 • 3-2 پایه های مختلف تجهیزات سنباده
 • 3-2-1 سنباده کاغذ/پارچه

همانطور که از نام آن پیداست، کاغذ رایج ترین لایه پایه برای تجهیزات سنباده زنی است و به صورت دانه های درشت تا ریز موجود است و برای انواع سنباده مناسب است. برخی از انواع کاغذ سنباده برای اتصال به دستگاه های سنباده طراحی شده اند و دارای سوراخ هایی هستند که به شما امکان می دهد خاک اره را در حین حرکت با جاروبرقی بکشید. انواع دیگر کاغذ سنباده به صورت ورقه برای استفاده با دست یا پیچیدن دور یک بلوک سنباده موجود است.

برخی از انواع تجهیزات سنباده دارای لایه پایه پارچه ای هستند که بسیار بادوام و مستحکم است و احتمال پارگی آن در حین استفاده را کاهش می دهد.

 

 • 3-2-2 اسفنج

اگر لازم است روی چیزی مانند یک تکه چوب منحنی کار کنید، تجهیزات سنباده ساخته شده از فوم مانند اسفنج های سنباده روی این نوع سطوح بسیار خوب عمل می کنند. فشار انگشتان شما به طور مساوی توزیع می شود و این اطمینان را می دهد که هیچ خراش عمیقی روی سطح کاری که سمباده می زنید باقی نمی ماند. همچنین خطر سنباده زدن بیش از حد وجود ندارد.

 

 • 3-2-3 لاینر

لاینر بیشتر به عنوان لایه پایه برای تجهیزات سنباده استفاده می شود که برای استفاده با دست طراحی شده است. برای استفاده روی چوب قبل از استفاده از روغن، ایده آل است. استفاده از آستر به شما این امکان را می دهد که آخرین الیاف چوبی کوچک را جدا کرده و همزمان چوب خود را روغن کاری کنید.

 

چگونه باید تجهیزات سنباده خود را نگهداری کنیم ؟

بهتر است کاغذ سنباده را در دمای اتاق، یعنی بین 15 تا 25 درجه سانتیگراد و در رطوبت 40 تا 60 درصد نگهداری کنید. برای اطمینان از بهترین نتایج و اطمینان از اینکه تجهیزات سنباده‌تان برای مدت طولانی‌تری دوام می‌آورند، نباید آن‌ها را روی یک کف بتنی یا نزدیک پنجره‌های باز یا بخاری‌ها قرار دهید.

 

 • 3-3 چگونه تجهیزات سنباده کاری مناسب را برای پروژه خود انتخاب کنیم؟

مرحله 1: تصمیم بگیرید که چه ماده ای را می خواهید سمباده بزنید (مثلاً چوب) و به چه نتیجه ای می خواهید برسید، مثلاً می خواهید آن را برای رنگ آمیزی یا لاک زدن آماده کنید.

مرحله 2: روش سنباده کاری مناسب را انتخاب کنید.

مرحله 3: تجهیزات سنباده مناسب مانند کاغذ سنباده 120 را انتخاب کنید.

 

 1. هنگام سمباده زدن برخی مواد باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

به طور کلی، محافظت از خود در برابر خاک اره مهم است. بهتر است هنگام سمباده زدن از ماسک صورت و عینک ایمنی استفاده کنید و همچنین هنگام استفاده از دستگاه سنباده، استفاده از محافظ گوش و دستکش کار نیز ایده خوبی است.

 

 • 4-1 زنگ زدگی را از فلز جدا کنید و آن را برای لاک زدن یا رنگ آمیزی آماده کنید

شما می توانید زنگ زدگی را با سمباده زدن فلز در حین آماده سازی آن برای لاک زدن یا رنگ آمیزی همزمان از بین ببرید. برای این کار حتما لباس محافظ بپوشید.

 

 • 4-2 هنگام سنباده زدن چوب چه چیزی را باید در نظر داشت؟

هنگامی که با استفاده از سنباده دوار، سنباده تسمه ای یا سنباده مداری تصادفی روی چوب کار می کنید، باید به دانه بندی چوب توجه کنید و مراقب باشید که از باقی ماندن آثار ناخواسته جلوگیری شود.

 

 1. کدام تجهیزات برای شی من مناسب تر است؟

روش های مختلفی برای سنباده زدن وجود دارد. برای سمباده زدن مواد خود، می توانید این کار را با دست و یا با استفاده از یک اسفنج سنباده یا بلوک سنباده انجام دهید، یا می توانید از دستگاه سنباده استفاده کنید. ما به شما نشان می دهیم که کدام تجهیزات برای چه هدفی مناسب تر است:

 

 • 5-1 سنباده زدن خطوط منحنی

برای اطمینان از اینکه هنگام سنباده زدن خطوط منحنی مواد خود را خراب نمی کنید، باید ابزار سنباده مناسب را انتخاب کنید. سنباده غلتکی یا سنباده اسفنجی برای این نوع پروژه ها ایده آل هستند. آنها نسبت به ماشین‌ها (که دارای صفحه سمباده ثابت هستند) یا بلوک سنباده، انعطاف‌پذیرتر هستند، به این معنی که می‌توانید به راحتی خطوط را در حین سمباده‌کشی دنبال کنید.

 

 • 5-2 سنباده زدن سطوح بزرگ

آیا می خواهید روی سطوح تخت چوب یا کامپوزیت و سطوح لاک زده یا رنگ شده کار کنید؟ پس سنباده اوربیتالی بهترین گزینه برای انتخاب است. صفحات سنباده آن مستطیل شکل است، به این معنی که روی سطوح صاف به خوبی کار می کند.

سنباده زدن سطوح بزرگ

 

 • 5-3 سنباده زدن گوشه ها، لبه ها و نواحی کوچک

آیا موردی که سمباده می‌زنید گوشه‌ها و لبه‌های زیادی دارد و سطح کمی دارد؟ سپس برای سنباده زدن ساده بهتر است از یک سنباده چندگانه استفاده کنید. بسته به کاری که باید انجام دهید می توانید از تجهیزات سنباده زنی به شکل های مختلف استفاده کنید. سنباده مولتی برای ساب زدن سنباده زدن گوشه ها و لبه های یک قاب چوبی استفاده می شود.

 • سنباده زدن گوشه ها

 

 • 5-4 سنباده زدن گوشه اجسام کوچک با نقش و نگار

اگر می خواهید نقاط یا اجسام کوچک و پیچیده را با دست سمباده بزنید، می توانید از سنباده دلتا استفاده کنید. شکل مثلثی صفحه سنباده مخصوصاً برای گوشه های کوچکتر و سنباده کاری دقیق مناسب است. با استفاده از سنباده دلتا می توانید به راحتی قسمت های کوچک را سمباده بزنید.

سنباده زدن گوشه اجسام کوچک

 

 • 5-5 سنباده زدن قطعات بزرگ چوب

آیا می خواهید تا آنجا که ممکن است مواد را از آیتم خود حذف کنید؟ سپس توصیه می کنیم از سنباده تسمه ای استفاده کنید. برای جلوگیری از ایجاد سوراخ در حین سنباده زدن، می توانید یک قاب سنباده را به سنباده تسمه ای خود وصل کنید تا عمق سنباده را محدود کنید.

سنباده زدن قطعات بزرگ چوب

 

نکته

برای جلوگیری از ایجاد شیار و پوسته شدن در حین سمباده زدن، همیشه باید دستگاهی را که استفاده می کنید، قبل از روشن کردن آن روی سطح کار قرار دهید.

 

 • 5.6 سنباده درشت سریع – فلز

اگر می خواهید به جای انجام کارهای پیچیده، هر چه سریعتر مواد را از یک آیتم فلزی جدا کنید، بهتر است از آسیاب زاویه ای استفاده کنید. با ضمیمه های مناسب می توانید از آن بر روی مواد دیگر مانند چوب نیز استفاده کنید.

سنباده درشت سریع

 

 • 5-7 برای هر شکلی از اشیاء

سنباده دوار را می توان تقریباً روی هر نوع ماده ای صرف نظر از شکل آن استفاده کرد. صفحه سنباده گرد آن، شما را قادر می سازد تا به سرعت پیشرفت کنید.

سنباده‌های دوار برای سنباده‌زنی درشت و ریز روی خطوط گرد و سطوح صاف ایده‌آل هستند.

سنباده زدن برای اشیا

 

 • 5-8 برای سنباده زدن اجسام با سطوح متفاوت و مواد مختلف

برای جلوگیری از تعویض مداوم بین دستگاه‌های مختلف هنگام سنباده زدن یک مورد ساخته شده از مواد مختلف، می‌توانید از سنباده غلتکی استفاده کنید که دارای یک چرخ سنباده قابل انعطاف است که برای استفاده بر روی مواد مختلف ایده آل است. می توانید به راحتی بسته به موادی که روی آن کار می کنید، بین پیوست های مختلف جابجا شوید، بدون اینکه نیازی به ابزار اضافی داشته باشید.

شایان ذکر است که سنباده دوار و سنباده دلتا برای اکثر پروژه های DIY مناسب هستند. اما سایر دستگاه های سنباده برای کاربردهای خاص تر توصیه می شود.

سنباده زدن اجسام با سطوح متفاوت و مواد مختلف

 • امیرحسین متین فر
 • مرداد 7, 1401
 • 107 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...