جستجو کردن
Close this search box.
آچار فیلر گیج چیست؟

آچار فیلر گیج چیست؟

آچار فیلر گیج

مونتاژ های مکانیکی مثل ماشین ها از یک سری قطعات جفت ساخته می شوند. تناسب آن قطعات اغلب به گونه‌ای طراحی می‌شود که در یک بازه مشخص باشد که عملکرد قابل اعتماد دستگاه را تضمین می‌کند – به عنوان مثال، تناسب یک پیستون در سیلندر یک موتور. اگر بین پیستون و سیلندر عدم تناسب یا فاصله بسیار محکمی وجود داشته باشد، ممکن است موتور دچار سایش و اصطکاک بیش از حد شود که عمر دستگاه را کوتاه کرده و در نتیجه هزینه های تعمیر و نگهداری و از کار افتادگی را به همراه خواهد داشت. اگر شکاف یا فاصله بیش از حد بزرگ باشد، گاز های احتراق ممکن است در حین فشرده سازی خارج شوند و عملکرد موتور را کاهش دهند. مهندسان، مکانیک‌ ها و اپراتور های ماشین سازی برای اطمینان از این که شکاف‌ ها و فاصله‌ ها در محدوده‌ های مشخص قرار دارند، به استفاده از دستگاه‌ های اندازه‌گیری مانند آچار های فیلر گیج متکی هستند. این مقاله به این موضوع می‌پردازد که آچار فیلر گیج چیست، انواع مختلفی که از آن وجود دارد، اندازه‌ های گیج، و نمونه‌ هایی از کاربرد های معمولی این ابزار ها را ارائه می‌دهد.

 

آچار فیلر گیج (فیلتر گیج) چیست؟

فیلر گیج ها ، که گاهی اوقات فیلتر گیج نامیده می شوند، ابزار های اندازه گیری مکانیکی هستند که برای خوانش دقیق شکافی که بین دو سطح موازی وجود دارد، مانند فاصله بین دو قسمت یا عنصر ماشین استفاده می شود. فیلر گیج‌ ها معمولاً به‌ عنوان مجموعه‌ای به فروش می‌رسند که هر مجموعه از یک سری قطعات دقیق ابعادی تشکیل شده است که با استفاده از یک محور مشترک و مهره یا اتصال پرچ شده (لولا) به هم وصل می‌شوند. تکه‌ های منفرد که تیغه‌ ها، برگ‌ ها یا صفحات نامیده می‌شوند، ضخامت‌ های بسیار دقیقی دارند و می‌توانند در صورت نیاز تا شوند یا در هنگام اندازه‌ گیری به بیرون بروند و می‌توانند به عقب بر روی هم قرار گیرند تا در گیج قرار گیرند. دسته های ابزار هم برای محافظت از تیغه ها در برابر آسیب زمانی که ابزار در حال استفاده نیست، عمل می کند. تیغه ها معمولاً از مواد فولادی با کربن بالا تولید می شوند. استفاده از فولاد کربن بالا برای اطمینان از این که مواد تیغه در طول فرآیند اندازه گیری فشرده نمی شود و تغییر ضخامت نمی دهند طراحی شده است، بنابراین اطمینان حاصل می شود که اندازه گیری های شکاف دقیق هستند. برخی از مدل ها دارای مهره قفلی هستند که می توان آن را برای حفظ موقعیت تیغه در حین استفاده سفت کرد. هر تیغه با نام ضخامت خود حاشیه نویسی شده است. مجموعه‌ های مختلف فیلتر گیج با تعداد تیغه‌ های مختلف در آن ها در بازار فروخته می‌شود، که سپس با محدوده کلی فاصله‌ای که می‌توان از گیج برای آن استفاده کرد، مطابقت دارد.

 

انواع فیلر گیج

متداول ترین نوع آن ها، که گیج با ورقه مستقیم یا تیغه مستقیم نامیده می شود، شامل تیغه های مستقیم با عرض یکنواخت ساخته شده از فولاد کربن بالا است که در مجموعه ای برای پوشش مقادیر ابعادی خاص فروخته می شود. با این حال، تغییراتی در این استاندارد وجود دارد که اهداف خاصی را دنبال می کند. در انواع فیلتر گیج ، برخی تغییرات شامل تغییرات در طول تیغه (تیغه بلند و تیغه کوتاه) و همچنین گیج های تیغه خم (که آفست نیز نامیده می شود) موجود است. فیلتر گیج تیغه خم می تواند استفاده آسان تر در کاربرد های محدود فضا و استفاده در مناطقی با محدودیت حرکت و دسترسی به شکاف اندازه گیری شده را فراهم کند. همچنین یک نوع تیغه مخروطی از فیلتر گیج ها وجود دارد که در آن عرض تیغه به تدریج به سمت نوک تیغه باریک تر می شود، که دوباره زمانی که محدودیت های فضا در ناحیه کار وجود دارد، می تواند ارزشمند باشد.

 

فیلتر گیج های نوع Go/no- Go  از تیغه‌هایی استفاده می‌کنند که دارای یک تغییر مقدار دقیق بین دو ضخامت خاص هستند، به جای داشتن تیغه‌ هایی که ضخامت یکنواخت در تمام طول خود دارند. این ابزار برای ساده سازی تفسیر مقدار فضای خالی یا شکاف، با کاهش نیاز به تکیه بر “حس” کاربر از گیج طراحی شده اند ، در عوض مقدار فاصله یا شکاف را با تلورانس (بازه) بیشتر/کم‌تر از آن مشخص میکنند.

نوع دیگری از فیلتر گیج ها جایگزین استفاده از تیغه‌ های شیم استوک با تیغه‌ های فلزی مدرج شده است که انتهای آن‌ها به سمت راست خم می‌شوند. این نوع گیج به دلیل استفاده اصلی آن برای تنظیم شکاف روی شمع های موتور های احتراقی، فیلتر گیج سیم یا شکاف شمع نامیده می شود. در حالی که بسیاری از فیلتر گیج ها به عنوان اقلام استاندارد برای خرید در دسترس هستند، تامین‌ کنندگانی نیز وجود دارند که فیلتر گیج های سفارشی را برای رفع نیازها یا کاربرد های خاص ایجاد می‌کنند. این گزینه‌ های سفارشی‌ ساز ممکن است شامل ارائه گیج‌ هایی باشد که دارای مواد جایگزین تیغه، بسته‌ بندی، اندازه تیغه‌ ها، شکل‌ های تیغه‌ ها و مخروطی‌ ها و همچنین علامت‌ گذاری‌ های تخصصی باشد.

 

مشخصات فیلر گیج ها

علاوه بر انواع کلی فیلتر گیج ها که به آن ها اشاره شد، خریداران می توانند انتظار داشته باشند که فیلتر گیج هایی را ببینند که تفاوت های مشخصی بین آن ها وجود دارد. در اینجا چند مورد از مشخصات و ویژگی هایی که باید در هنگام جستجوی منبع یا خرید یک مجموعه فیلتر گیج مورد توجه قرار گیرند، آورده شده است.

  • تعداد تیغه ها یا برگ ها – مجموعه های مختلف فیلتر گیج دارای تعداد تیغه های مختلف هستند. در سمت پایین، 10 یا کمتر، و در ادامه 13، 15، 25، 26، 31 عدد تعداد رایج تیغه ها است، و این مقادیر تا بیش از 100 هم می رود.
  • جنس تیغه – همان طور که گفته شد معمولاً از تیغه های فولاد کربنی استفاده می شود، اما مواد دیگری مانند برنج، فولاد ضد زنگ و حتی تیغه های پلاستیکی در دسترس هستند. برنج این مزیت را دارد که در حین استفاده جرقه ای ایجاد نمی کند و برای کاربرد هایی که ممکن است جوهای انفجاری وجود داشته باشد ارزشمند است. برنج همچنین غیر خورنده و غیر مغناطیسی است و در مصارفی مانند الکترونیک خواص مطلوبی دارد. فولاد ضد زنگ می تواند در برابر دما های بالا مقاومت کند و پلاستیک غیر خورنده، بدون جرقه، بدون لکه دار شدن و غیر مغناطیسی است. برخی از فیلتر گیج ها تیغه‌ هایی از بیش از یک ماده را در یک مجموعه ارائه می‌کنند، مانند فولاد و برنج با هم.
  • طول تیغه – طول تیغه های استاندارد معمولاً حدود 3-5 اینچ است، اما تیغه های بلند ممکن است 12 اینچ و تیغه های کوتاه تر حدود ¾ تا 1 اینچ باشند.
  • اندازه‌ های انگلیسی در مقابل اندازه‌ های متریک – فیلتر گیج ها با هر دو دیمانسیون اینچ اعشاری و میلی‌ متر اعشاری موجود هستند.
  • بسته‌ بندی – در حالی که بسیاری از فیلتر گیج ها در بسته‌ بندی‌ هایی به سبک لولا ‌دار در دسترس هستند که در آن تیغه‌ ها در صورت عدم استفاده در دسته جمع می‌شوند، بسته‌ بندی‌ های جایگزین نیز وجود دارد. برخی از آن ها ، تیغه‌ ها را به‌ جای اتصال فیزیکی به یک دیگر، به‌صورت جداگانه در یک کیسه شکاف‌دار ذخیره می‌کنند. این مواد همچنین در سیم پیچ های بلند با عرض و ضخامت خاص یا به عنوان تیغه های جداگانه که بخشی از یک مجموعه نیستند در دسترس هستند.

 

اندازه فیلتر گیج ها

اندازه های خاص فیلتر گیج های موجود در یک مجموعه به تعداد تیغه های مجموعه و همچنین اینکه اندازه انگلیسی یا متریک است بستگی دارد. یک مجموعه معرف از اندازه‌ های فیلتر گیج ها برای یک مجموعه اینچ اعشاری در جدول 1 در زیر نشان داده شده است، و یک مجموعه اندازه میلی‌ متری اعشاری در جدول 2 نشان داده شده است. این مجموعه‌ ها بر اساس یک مجموعه به تعداد 25 تیغه هستند – سایر ترکیب‌ ها و اندازه‌ های تیغه موجود است.

در موارد استفاده واقعی، اغلب می توان بیش از یک تیغه را کنار هم قرار داد تا اندازه ای را برای اندازه ای که در مجموعه وجود ندارد به دست آورد. به عنوان مثال، اندازه‌ های 0.0015 اینچ و 0.0020 اینچ را می‌توان برای ارائه یک مرجع ضخامت برای 0.0035» ترکیب کرد که در مجموعه تیغه‌ های نشان داده شده در جدول 1 در زیر وجود ندارد.

 

جدول 1 – نمودار اندازه تیغه فیلتر گیج معمولی برای مجموعه 25 تیغه ای به اینچ اعشاری

اندازه تیغه (به اینچ)
0.0015″
0.0020″
0.0030″
0.0040″
0.0050″
0.0060″
0.0070″
0.0080″
0.0090″
0.0100″
0.0110″
0.0120″
0.0130″
0.0140″
0.0150″
0.0160″
0.0170″
0.0180″
0.0190″
0.0200″
0.0210″
0.0250″
0.0270″
0.0300″
0.0400″

 

جدول 2 – نمودار اندازه تیغه فیلتر گیج معمولی 25 تیغه برای فیلتر گیج به میلیمتر اعشاری

اندازه تیغه (به میلی متر)
0.04 میلی متر
0.05 میلی متر
0.06 میلی متر
0.07 میلی متر
0.08 میلی متر
0.09 میلی متر
0.10 میلی متر
0.15 میلی متر
0.20 میلی متر
0.25 میلی متر
0.30 میلی متر
0.35 میلی متر
0.40 میلی متر
0.45 میلی متر
0.50 میلی متر
0.55 میلی متر
0.60 میلی متر
0.65 میلی متر
0.70 میلی متر
0.75 میلی متر
0.80 میلی متر
0.85 میلی متر
0.90 میلی متر
0.95 میلی متر
1.00 میلی متر

 

استفاده ها  و کاربرد های فیلتر گیج ها

فیلتر گیج ها در هر جایی که نیاز به تعیین دقیق اندازه فضای خالی یا شکاف بین دو عنصر یا سطوح دستگاه ها وجود داشته باشد و دیگر دستگاه های اندازه گیری، مانند کولیس یا خط کش فلزی، قادر به استفاده از آن نباشند، کاربرد پیدا می کنند. آن ها معمولاً در طیف وسیعی از صنایع مانند هوا فضا، خودرو سازی، دارو سازی، نفت و گاز و ماشین‌کاری صنعتی عمومی استفاده می‌شوند. در کاربرد های خودرویی، می توان از فیلتر گیج ها برای تنظیم فاصله سوپاپ بین بازو های چرخان و میل سوپاپ و تنظیم شکاف شمع استفاده کرد. در کاربرد های پالایشگاه نفت، اندازه شکاف دیوار در مخازن راکتور را می توان با یک فیلتر گیج بررسی کرد. سازندگان نوار ها و فیلم ها ممکن است از فیلتر گیج ها برای ایجاد شکاف های یکنواخت روی قالب ها و غلتک های اکسترودر در تمام طول مجموعه قالب استفاده کنند.

یک مکانیک از یک فیلتر گیج استفاده می کند تا میل سوپاپ را با فاصله بازوی چرخان در موتور بادامک بالای سر تنظیم کند.

 

خلاصه

این مقاله مروری بر فیلتر گیج ها از جمله اینکه چه هستند، انواع، اندازه‌ ها و کاربرد ها را ارائه داده است. برای کسب اطلاعات در مورد موضوعات دیگر، با ما مشورت کنید، جایی که می توانید تامین کنندگان فیلتر گیج ها، فیلتر گیج های اولتراسونیک، فشارسنج های دیجیتال، گیج سوراخ، عمق سنج، پروفیل سنج ها، گیج های حلقه ای، پلاگین و رینگ سنج ها را پیدا کنید. امیدواریم از مقاله “آچار فیلر گیج چیست؟” لذت برده باشید.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...