جستجو کردن
Close this search box.
ضدعفونی کردن ابزارآلات باغبانی

ضدعفونی کردن ابزارآلات باغبانی

ابزار باغبانی مورد استفاده برای برش دادن گیاهان ، آراستن بوته ها ، ریشه کن کردن علف های هرز و خاکبرداری باید به طور منظم ضد عفونی شوند تا از انتقال آفات و بیماری های گیاهی جلوگیری شود . قبل از شروع فرایند ضد عفونی کردن ، ابزارها را تمیز کنید تا خاک ، آلاینده ها و باقی مانده گیاهان از بین برود . این کار به اطمینان از تماس کامل ضد عفونی کننده با سطح ابزار کمک می کند . سپس ضد عفونی کننده مورد نظر خود را روی ابزار اسپری کنید یا ابزار را در ضد عفونی کننده خیس کنید.

 

تمیز کردن ابزارها

کثیفی و زباله را با آب از روی ابزار پاک کنید

1. خاک و آلاینده ها را از ابزارها با آب بشویید.

قبل از ضدعفونی کردن ابزارها، خاک و کثیفی ها را با استفاده از آب فشار قوی بزدایید . آنها را زیر شیر آب با جریان قوی بشویید یا از کارواش استفاده کنید. ابزارهای تمیز راحت تر استفاده و ضدعفونی می شوند.

 

ابزارهایی که سخت تمیز می شوند را مالش دهید

2. ابزارهایی که سخت تمیز می شوند را مالش دهید.

برخی خاک ها سخت از آب جدا می شوند . اگرمشکلی در رفع خاک و آلاینده ها از ابزارهای باغبانی خود فقط با آب هستید ، از برس سیمی یا ابزاری برای خراش دادن (مثلا چاقوی لاستیکی) برای رفع مواد چسبیده استفاده کنید.

 

رزین و صمغ را با یک ضدعفونی کننده پاک کنید

3. رزین و صمغ را با یک ضدعفونی کننده پاک کنید.

اگر ابزارهای شما هر گونه ماده چسبی مانند رزین یا صمغ دارند ، ابزارهای آلوده را با پارچه یا دستمال کاغذی خیس شده با یک ضدعفونی کننده پاک کنید . اگر رزین یا صمغ مقاومت کند ، ناحیه آلوده را با تینر رنگ به شدت پاک کنید.

 

روش های ضدعفونی با استفاده از موادی با خورندگی کمتر

ضد عفونی کردن با روش های خورنده کمتر

1. ابزارهای باغبانی خود را با یک تمیزکننده خانگی ضدعفونی کنید.

ضدعفونی کننده های خانگی تجاری می توانند برای ضدعفونی کردن ابزارهای باغبانی شما استفاده شوند . مزیت این نوع از ضدعفونی کننده ها این است که نسبت به سفید کننده یا تمیزکننده های صنعتی ملایم تر هستند . یک سطل را با یک تمیز کننده خانگی مورد نظر خود پر کنید . ابزار را برای چند دقیقه در آن قرار دهید و سپس آن را بیرون بیاورید.

 • برای کاهش خاصیت خورندگی تمیزکننده های خانگی اغلب ، آنها را در محلولی با ترکیب یک قسمت تمیز کننده و پنج قسمت آب قرار می دهند .

 

از دستمال مرطوب ضد عفونی کننده استفاده کنید

2. از دستمال های ضدعفونی استفاده کنید.

برخی فروشگاه های باغبانی ممکن است دستمال های یکبار مصرف ضد عفونی برای ابزار های باغبانی ارائه دهند . همچنین می توانید از دستمال های کلروکس یا لایسل برای کاربردهای عمومی استفاده کنید . برای استفاده از دستمال ضد عفونی کننده ، آن را از ظرف خود بیرون بیاورید و ابزار را به طور کامل پاک کنید . دستمال را پس از استفاده دور بیندازید.

 • ممکن است لازم باشد برای هر ابزار از بیش از یک دستمال استفاده کنید.

 

از بخار یا گرمای خشک برای تمیز کردن ابزارهای باغبانی استفاده کنید

3. از بخار یا گرمای خشک برای تمیز کردن ابزارهای باغبانی استفاده کنید.

ابزارهای باغبانی خود را تحت یک پوشش به 180-200 درجه فارنهایت (82-93 درجه سانتی گراد) برای حدود 30 دقیقه گرم کنید . به عنوان مثال ، ممکن است برخی از ابزارهای کوچکتر باغبانی خود را روی یک سبد بخار قرار دهید ، آن را بپوشانید و سپس آنها را بر روی اجاق گاز برای نیم ساعت بخار دهید.

 

الکل 70 درصد برای ضدعفونی کردن ابزار خود استفاده کنید

4. از الکل ایزوپروپیل 70% برای ضدعفونی کردن ابزارهای خود استفاده کنید.

ابزارهایی که می خواهید تمیز کنید را در الکل خیس کنید و سپس آنها را بیرون بیاورید و آنها را خشک کنید . به عنوان جایگزین ، یک پارچه را با الکل خیس کنید و ابزار های باغبانی را با آن بکشید.

 • می توانید ازمتانول (الکل چوب) ، الکل غلات (grain alcohol ) یا ایزوپروپیل استفاده کنید.
 • نیازی به شستشوی ابزارهای خود پس از استفاده از الکل نیست.
 • الکل را در اطراف آتش یا منبع گرمای قوی استفاده نکنید.

 

روش های ضدعفونی  با استفاده از موادی با خورندگی بیشتر

ضد عفونی با روش های خورنده بیشتر

1. از مایع سفیدکننده استفاده کنید.

یک قسمت مایع سفیدکننده را با نه قسمت آب مخلوط کنید . ابزار های باغبانی خود را در مخلوط خیس کنید و سپس آنها را بیرون بیاورید و مایع را از آنها جدا کنید . به عنوان جایگزین ، مخلوط را روی ابزارهای باغبانی اسپری یا برس کنید و آن را جدا کنید . مایع باقیمانده را پس از جدا شدن بیشتر آن از شئ بشویید.

 • مایع سفیدکننده تحت نام های تجاری مانند کلروکس ، اورکلر ، هایپو ، بریدوس ، بلاکول و هیسپک فروخته می شود.
 • سفیدکننده یکی از خورنده ترین ضد عفونی کننده های ابزار های باغبانی است.
 • اگر تنفس شود ، ممکن است به بینی ، گلو و ریه ها آسیب برساند . همچنین می تواند به پوست شما آسیب برساند یا تحریک کند . همیشه هنگام تمیز کردن ابزارها با محلول های سفیدکننده از ماسک های حفاظتی و دستکش های لاستیکی استفاده کنید.

 

ابزار خود را با یک ضد عفونی کننده صنعتی تمیز کنید

2. ابزارهای خود را با یک ضدعفونی کننده صنعتی تمیز کنید.

اگر گیاهان مریض دارید ، ممکن است بخواهید یک ضدعفونی کننده باغبانی با درجه صنعتی بگیرید تا از گسترش مشکل جلوگیری کنید . رایج ترین انواع آن “کوات” (یا “کیو سالت”) و تمیزکننده های مبتنی بر پراکسید هیدروژن هستند. ضدعفونی کننده مورد نظر خود را از فروشگاه کشاورزی یا تأمین کننده باغ رونده خریداری کنید و تمام دستور العمل ها و هشدار های بسته بندی را به دقت رعایت کنید.

 • این محصولات صنعتی برای کُشتن جلبک ، قارچ ، باکتری و هاگ ها بلافاصله پس از تماس تنظیم شده اند.
 • چند محصول تجاری معمولی Q-salt عبارتند از : گرین-شیلد ، فیزان 20 و کلین گروو.
 • پراکسید هیدروژن (یا هیدروژن دی اکسید) تحت نام های تجاری مانند زروتول و تراکلین به فروش می رسد.

 

هنگام کار بر روی گیاهان آلوده به طور مرتب ابزار خود را ضد عفونی کنید

3. ابزارهای خود را به طور منظم هنگام کار روی گیاهان آلوده ضدعفونی کنید . اگر ابزارهای باغبانی خود را برای گیاهان ، درختچه ها یا درختان مریض استفاده می کنید ، آن ها را پس از هر بار استفاده با یک ضدعفونی کننده رفع الودگی کنید . این کار باعث می شود بیماری از یک گیاه به گیاه دیگر یا در سراسر یک گیاه منتقل نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...