جستجو کردن
Close this search box.
مقاله | راهنمای اندازه های مختلف کاغذ سنباده

راهنمای اندازه های مختلف کاغذ سنباده

کاغذ سنباده یک ابزار ضروری است که هر شخص چه تعمیرکار و یا صاحب خانه باید در جعبه ابزار خود داشته باشد. با استفاده از کاغذ سنباده، می توانید رنگ فوق العاده داشته باشید و به پروژه خود ظاهری لوکس ببخشید. با این حال، هنگام خرید کاغذ سنباده برای کار، بسیار مهم است که بدانید چگونه اندازه های مختلف می توانند بر نتیجه کلی تأثیر بگذارند.

اندازه های کاغذ سنباده بر اساس میزان درشت بودن مواد ساینده طبقه بندی می شوند. در حالت ایده‌آل با ساینده‌های درشت‌تر شروع می‌کنید و برای رسیدن به یک نتیجه صاف از کاغذ به تدریج ظریف‌تر استفاده می‌کنید. رایج ترین سایز ها 60-80 (بسیار درشت)، 100-150 (دانه متوسط)، 180-220 (ریز) و 320 (فوق العاده ریز) هستند.

کاغذ سنباده

اگر متخصص در این زمینه نیستید، ممکن است انواع کاغذ سنباده از نظر شما یکسان باشند. با این حال، انتخاب کاغذ سنباده مناسب واقعاً می تواند تفاوتی در میزان صاف و جذاب بودن سطح شما ایجاد کند. پس در مورد انتخاب کاغذ سنباده مناسب در زیر بیشتر بدانید.

 

کاغذ سنباده چیست؟

هنگام انتخاب ورق یا صفحه کاغذ سنباده جدید برای پروژه خود، متوجه خواهید شد که چندین سایز و مواد ساینده مختلف برای انتخاب وجود دارد. درک تفاوت بین آنها و اندازه ساینده مناسب برای مواد و پروژه شما برای به دست آوردن نتایج مطلوب ضروری است. برای انتخاب کاغذ سنباده مناسب، باید با درک اینکه سایز کاغذ سنباده چیست و تاثیر آن بر پروژه شما شروع کنید.

سایز کاغذ سنباده نشان دهنده اندازه مواد ساینده ای است که کاغذ سنباده از آن ساخته شده است. کاغذ سنباده بر اساس اندازه ذرات ساینده به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. هرچه اندازه ذرات ساینده بزرگتر ، کاغذ سنباده درشت تر است. برعکس، ذرات ساینده کوچکتر، کاغذ سنباده ریزتری می سازند. برای به دست آوردن بهترین نتیجه، باید با کاغذ سنباده درشت شروع کنید و به تدریج به سمت کاغذهای ریزتر بروید. سنباده‌های درشت به شما کمک می‌کنند تا برجستگی‌ها، ناخالصی‌ها و خراش‌های قابل توجه روی سطح را از بین ببرید، در حالی که انواع کاغذ سنباده ظریف‌تر برای وظیفه های نهایی ایده‌آل هستند.

هنگام تلاش برای انتخاب اندازه ساینده و سایز مناسب برای نیازهای خود، باید به یاد داشته باشید که:

 • سایز را با یک عدد می سنجند.
 • اعداد پایین تر، اندازه های درشت تر یا بزرگتر را نشان می دهند (سایز #24 یا #40)
 • اعداد بالاتر نشان دهنده اندازه های ریزتر (#600- یا #1000-grit) است.
 • سایز اغلب روی بسته بندی یا پشت ورق سنباده نشان داده می شود.

 

اندازه کاغذ سنباده چیست؟

اندازه یک مشخصه ضروری است که هنگام انتخاب یک ورق یا صفحه کاغذ سنباده برای پروژه شما باید بررسی شود.

بسته به اندازه، نوع خاصی از کاغذ سنباده ممکن است برای پاک کردن رنگ و صاف کردن چوب لخت مناسب باشد و بالعکس. در اینجا نحوه کار سایز و نحوه انتخاب درست است.

 

کاغذ سنباده درشت

کاغذ سنباده درشت برای سطوح خامی که نیاز به صاف کردن و پالایش زیاد دارند عالی است. در کاغذ سنباده درشت، مواد ساینده به صورت ذرات بزرگی وجود دارد که قادرند سخت ترین سطوح را برش دهند.

مواد ساینده رایج عبارتند از:

 • گارنت
 • کاربید سیلیکون
 • اکسید آلومینیوم
 • آلومینا-زیرکونیا

کاغذ سنباده درشت برای از بین بردن چوب یا سایر مواد با بریدن الیاف آنها مناسب است.

بنابراین، متوجه خواهید شد که سطح سریعتر و بدون نیاز به فشار زیاد صاف می شود. فرآیند سنباده زدن نیز حداقل تلاش را می طلبد. اگر می خواهید یک لبه گرد از یک ماده لبه دار ایجاد کنید، ممکن است تصمیم بگیرید از کاغذ سنباده درشت استفاده کنید. از دیگر کاربرد ها می توان به حذف رنگ قدیمی و زبر تر کردن سطح (مانند آماده سازی آن برای چسباندن) اشاره کرد.

 

کاغذ سنباده ظریف تر

کاغذ سنباده کوچک با تعداد ذرات ساینده بیشتر و کوچکتر مشخص می شود. چندین نوع کاغذ سنباده خوب وجود دارد، و شما باید از طیف وسیعی از آنها یکی را استفاده کنید. بنابراین، می توانید به تدریج از کاغذ سنباده ریز تر استفاده کنید و به نتیجه عالی برای نیازهای خود برسید. با این حال، فقط زمانی باید از کاغذ سنباده درشت به کاغذ سنباده ریز تر حرکت کنید که مواد به اندازه کافی صاف شوند. در غیر این صورت، تلاش زیادی برای صاف کردن سطحی که هنوز به ذرات ساینده بیشتری نیاز دارد، متحمل خواهید شد. جدای از هدر ندادن نیروی کار، کار بیش از حد یک ناحیه خاص ممکن است باعث لکه دار یا براق به نظر رسیدن آن شود. آسیب نرساندن به سطح و دادن ظاهری یکنواخت به سطح شما می تواند چالش برانگیز باشد.

ساینده های رایج مورد استفاده در کاغذ سنباده ظریف عبارتند از:

 • اکسید آلومینیوم
 • اکسید کروم (III).
 • کاربید سیلیکون (معمول برای کاربردهای مرطوب)

 

P روی کاغذ سنباده چیست؟

همانطور که دیدیم، عدد روی کاغذ سنباده شما به سایز آن اشاره دارد. در حالی که این یک شاخص عالیست برای اینکه آیا کاغذ سنباده برای پروژه شما مناسب است یا خیر، و این تنها جنبه ای نیست که باید در نظر بگیرید.

کاغذ سنباده شما بسته به استانداردهایی که اندازه گیری شده است ممکن است اعداد مختلفی داشته باشد.

دو معیار رایج عبارتند از:

 • CAMI (موسسه تولید ساینده های پوشش دار) اکنون بخشی از UAMA است
 • FEPA (فدراسیون تولیدکنندگان اروپایی مواد ساینده)

به عنوان مثال، کاغذ سنباده ای که با شماره 800 در استانداردهای CAMI مشخص شده است، با FEPA’ P2000 یا P1500 مطابقت دارد.

“P” در جلوی عدد دوم نشان می دهد که به مقیاس FEPA به جای CAMI اشاره دارد.

در زیر نمودار سایز کاغذ سنباده با رایج ترین اندازه های کاغذ سنباده و اعداد مربوط به آنها در مقیاس FEPA آمده است:

نوع سایز FEPA سایز CAMI
بسیار ریز 800, 1000 P1500, P2000, P2500
فوق العاده ریز 400, 500, 600 P800, P1000, P1200
بیشتر ریز 360, 320 P400, P500, P600
خیلی ریز 150 to 240 P150 to P360
معمولی 100, 120 P100, P120
متوسط 80 P60, P80
درشت 40, 50, 60 P40, P50
فوق العاده درشت 24, 30, 36 P12, P16, P30, P36

به طور کلی، نامگذاری FEPA در کشورهای اروپایی که FEPA سایز و کیفیت کاغذ سنباده را تعیین می کند، رایج تر است.

با این حال، در محصولات وارداتی یا بین المللی، ممکن است هر دو شماره را پیدا کنید.

 

آیا اندازه بالاتر ریزتر است؟

سایز سنباده به اندازه مواد ساینده روی کاغذ سنباده اشاره دارد. اعداد بالاتر به کاغذ سنباده ریزتر اشاره دارد که برای صاف کردن سطوح و افزودن نکات تکمیلی به پروژه تاسیساتی شما مناسب است.

کاغذ سنباده ریزتر برای حذف مواد زیادی از سطح طراحی نشده است.

این نوع سنباده عموماً برای سنباده زدن سطوح نرم تری که برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیازی به ساینده های درشت ندارند مناسب است.

در حالی که کاغذ سنباده ریز با اندازه و بالاتر در هر جعبه ابزاری ضروری است، فقط باید بعد از اینکه سطح را با ابزارهای دیگر یا با کاغذ سنباده درشت تری کار کردید، استفاده شود.

این تکنیک به شما کمک می کند تا از هدر رفتن نیروی کار جلوگیری کنید و از یک نتیجه ثابت اطمینان حاصل کنید.

 

چه چیزی به معنای درشت تر است؟

اگر به دنبال کاغذ سنباده درشت تری برای ایجاد لبه های گرد یا پاک کردن رنگ قدیمی از سطح هستید، با اعداد کوچکتر بروید.

به عنوان مثال، یک کاغذ سنباده #20 یا #40 نشان دهنده درشت بودن ماده ساینده آن است.

برخی از درشت ترین انواع کاغذ سنباده به عنوان سایز ماکرو ساخته می شوند. این اعداد از P12 تا P220 هستند. کاغذ سنباده بسیار درشت برای از بین بردن سریع ناخالصی ها عالی است. همچنین می‌توانید قبل از استفاده از کاغذ سنباده‌ای ظریف‌تر، از آن برای سنباده زدن کف پوش‌ های چوبی سخت استفاده کنید تا کارهای نهایی را انجام دهید. از دیگر کاربرد ها می توان به زبرتر کردن سطح اشاره کرد. هنگام چسباندن دو سطح به هم ممکن است لازم باشد این کار را انجام دهید. در واقع، ناهمواری می‌تواند استحکام چسب را افزایش دهد، بی‌نظمی‌هایی ایجاد می‌کند که سطح را از ترک خوردن محافظت می‌کند و اتصال را در برابر خستگی مقاوم‌تر می‌کند.

 

چگونه بدانید از چه کاغذ سنباده ای استفاده کنید؟

هنگام انتخاب کاغذ سنباده مناسب برای پروژه خود، درک اندازه های مختلف و استفاده از آنها ضروری است.

با این حال، اگر در پروژه‌های DIY تازه کار هستید و اولین بار است که کاغذ سنباده می‌خرید، از این نکات استفاده کنید تا مطمئن شوید که پول خود را روی محصول اشتباهی خرج نمی‌کنید.

 

میزان درشتی را بررسی کنید

اگر عددهای میزان درشتی را گیج کننده می بینید، نگران نباشید! در واقع، در اکثر بسته‌های کاغذ سنباده، نشانه‌ای از میزان درشتی نیز مشاهده می‌شود.

برای مثال، ممکن است نشانه‌هایی مانند «مناسب برای فلزات، سطوح رنگ‌شده، چوب و پلاستیک» یا «مناسب عمومی» پیدا کنید.

بنابراین، برای تصمیم گیری نیازی به تکیه بر کدها نخواهید داشت. همچنین می توانید بررسی کنید که آیا نوع خاصی از کاغذ سنباده “متوسط”، “ریز” یا “درشت” است.

درک این شاخص ها آسان است و اغلب با توضیح کوتاهی در مورد کاربردهای آن کاغذ سنباده همراه می شود و خرید محصول اشتباه را تقریبا غیرممکن می کند!

بنابراین، هنگام خرید کاغذ سنباده، تنها چیزی که باید بدانید این است که به چه نتیجه ای می خواهید برسید.

 

بدانید چه زمانی به سایز درشت تر نیاز دارید

کاغذ سنباده بسیار درشت دارای ذرات ساینده بزرگ است. در حالی که این کاغذ سنباده بسیار سخت و کاربردی است، استفاده از آن می تواند محدود باشد.

در واقع، می توانید از آن برای پاک کردن رنگ یا لاک قدیمی یا سمباده زدن کفپوش های قدیمی استفاده کنید. برای شکل دادن به چوب و از بین بردن پوشش ها و پوشش های قوی ایده آل است.

در عین حال، استفاده از این کاغذ سنباده بر روی سطح نرم یا شکننده تر می تواند باعث آسیب های شدید از جمله خراش و ترک شود.

اگر در مورد نوع کاغذ سنباده مناسب برای پروژه خود مطمئن نیستید، با سایز ریزتر شروع کنید و به سمت درشت بروید.

 

کاغذ سنباده متوسط ​​همه کاره است

کاغذ سنباده متوسط ​​– که سایز آن از 100 تا 150 است یکی از انواع سنباده های همه کاره است.

با کمی کار اضافی، می توانید از آن به عنوان سنباده با اندازه ماکرو استفاده کنید و در چوب لبه های گرد را شکل دهید. با این حال، شما همچنین می توانید در هنگام ارائه آخرین پروژه خود از آن نهایت استفاده را ببرید.

 

یک پک کاغذ سنباده داشته باشید

اگر در مورد بهترین نوع کاغذ سنباده برای نیازهای خود مطمئن نیستید، انواع مختلفی از اندازه های درشت تا ریز بخرید.

در واقع، در طول یک پروژه، احتمالاً به چندین نوع مختلف کاغذ سنباده نیاز خواهید داشت.

در ابتدای پروژه خود از کاغذ سنباده درشت استفاده می کنید تا اینکه تا حد امکان مواد زبر را جدا کنید. سپس اندازه های ریز تری را به تدریج انتخاب می کنید تا زمانی که به نتایج دلخواه و سطحی صاف برسید.

 

اندازه های مختلف کاغذ سنباده برای چه مواردی استفاده می شود؟

همانطور که در بالا مشاهده کردید، یافتن نوع مناسب کاغذ سنباده برای پروژه بسیار مهم است. نشانه های بالا یک نقطه شروع عالی برای یافتن کاغذ سنباده خوب برای کارتان هستند.

با این حال، اگر مطمئن نیستید که از کدام یک برای به دست آوردن نتایج مورد نظر خود استفاده کنید، مرور کلی زیر می تواند به شما کمک کند.

 

 1. کاغذ سنباده درشت: 60–80 Grit

کاغذ سنباده های درشت کمترین اعداد را دارند. مواد ساینده از ذرات بزرگتری ساخته شده اند که برای سایش بیشتر مواد طراحی شده اند.

به عنوان مثال، می توانید از این نوع کاغذ سنباده برای گرد کردن لبه های زبر یا گوشه های چوب سخت و سایر مواد سخت استفاده کنید.

در حالی که این نوع کاغذ سنباده می تواند قوی باشد، همچنین باید به طور مناسب از آن استفاده شود. در واقع، آسیب رساندن به سطوح ظریف تر و مواد لایه ای مانند تخته سه لا روکش با سمباده درشت آسان است.

 

 1. کاغذ سنباده متوسط: #100–#150 Grit

سنباده متوسط ​​بین 100 تا 150 است و رایج ترین کاغذ سنباده موجود است.

به لطف تطبیق پذیری بالای آن، می توانید از آن برای گرد کردن لبه ها و گوشه ها استفاده کنید یا کارهای نهایی را روی قطعه خود اعمال کنید.

با بسیاری از مواد مطابقت دارد. شما فقط باید اعمال فشار را روی سطح کار تغییر دهید. به عنوان مثال، اگر می خواهید مواد زیادی را از یک سطح جدا کنید، باید فشار بیشتری را اعمال کنید. برعکس، می توانید با اعمال فشار کمتر، مواد ظریف تری را حذف کنید.

 

 1. کاغذ سنباده ظریف: 180–220 Grit

سایز سنباده ریز بین 180 و 220  است و به ندرت به تنهایی استفاده می شود.

در واقع، برای پروژه خود، احتمالاً به کاغذ سنباده درشت تری نیاز دارید تا ابتدا مقداری از مواد را حذف کنید – و سپس می توانید از کاغذ سنباده ریزتر برای صاف کردن سطح نهایی استفاده کنید.

همچنین ممکن است متوجه شوید که برخی از کاغذ سنباده های ظریف نیز برای صاف کردن آثار رنگی خاص قبل از اعمال پوشش بعدی استفاده می شود.

 

      4. کاغذ سنباده بسیار ریز: 320 تا 1000 Grit

کاغذ سنباده بسیار ریز دارای اعدادی از 320 تا 1000 است. معمولاً از هیچ نوع کاغذ سنباده ریزتری برای پروژه های تاسیساتی استفاده نمی شود.

کاغذ سنباده بسیار ریز به صاف کردن سطوح یا رنگ بین پوشش ها کمک می کند.

 

نتیجه گیری

کاغذ سنباده یک ابزار ضروری در جعبه ابزار هر صاحب خانه است. با این حال، با گزینه های بسیار زیادی در بازار، انتخاب مناسب برای پروژه شما می تواند چالش برانگیز باشد. شما می توانید تصمیم خود را بر اساس میزان اندازه ، که نشان دهنده بزرگی ذرات ساینده است، قرار دهید. کاغذ سنباده درشت تعداد کمتری ذرات ساینده دارد و می تواند مواد سختی مانند چوب سخت را برش دهد. کاغذ سنباده ریز برای تکمیل کار و ظریف کاری عالی است. شما باید طیف وسیعی از کاغذ سنباده‌ها را در جعبه ابزار خود داشته باشید و از کاغذ سنباده‌های درشت به سمت کاغذ سنباده‌های ریزتر حرکت کنید.

 • امیرحسین متین فر
 • آذر 5, 1401
 • 140 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...