جستجو کردن
Close this search box.
تفاوت بین دریل و پیچ گوشتی چکشی

تفاوت بین دریل و پیچ گوشتی چکشی

در این مقاله قرار است به تفاوت بین دریل و پیچ گوشتی چکشی بپردازیم. قبلا خیلی ساده بود، تنها استفاده دریل ها برای سوراخکاری بود و بس! اما در حال حاضر دریل پیچ گوشتی چکشی داریم، هر چند امکاناتی که این وسیله در اختیار ما قرار میدهد خیلی بیشتر از آن چیزی است که در موردش اطلاع داریم. خیلی از مردم اخیرا از ما در خصوص تفاوت دریل و پیچ گوشتی چکشی سوال می پرسند. در واقع، مسئله ای که اهمیت دارد نحوه و زمان استفاده از دریل در مقایسه با پیچ گوشتی چکشی است.

سپس مسئله استفاده از پیچ گوشتی چکشی در مقایسه با دریل چکشی است و همینطور سوال ها ادامه پیدا می کند. قبل از اینکه به این سوالات بپردازیم باید در نظر داشته باشید هر کدام از این ابزارها دارای مکانیزم منحصر به فردی هستند که برای کارهای متفاوت در نظر گرفته می شوند. همچنین برای خواسته های مختلفی در نظر گرفته می شوند. میزان کارایی هر ابزار بر می گردد به استفاده صحیح از هر ابزار و به همین دلیل است که شما اغلب افراد حرفه ای را با ابزارهای مختلفی می بینید.

تفاوت بین دریل و پیچ گوشتی

ما می توانیم پاسخ های اساسی و همچنین برخی دیدگاه های عمیق در مورد آنچه شما به عنوان یک کاربر ابزارهای پیشرفته باید بدانید، به شما ارائه کنیم. اگر میخواهید بدانید که آیا کیت ترکیبی دو ابزاره بخرید یا فقط به یک دریل ساده بچسبید، این مبحث می‌تواند برای شما مفید باشد. با نگاهی به نحوه ساخت تولید کنندگان این ابزارها و تفاوت آنها با یکدیگر، کمک میکند که بهتر تصمیم بگیرید که دقیقا به چه چیزی نیاز دارید.

فرق دریل ساده و دریل پیچ گوشتی چکشی

به سادگی یک دریل ، سه نظام مقابل خود را می چرخاند. اکثر سه نظام‌ها در حال حاضر بدون نیاز به آچار (اتوماتیک) هستند. یعنی شما نیازی به آن آچار مضحک 90 درجه ای برای تغییر دندانه های روی سه نظام ندارید. برای استفاده از یک سه نظام اتوماتیک، خیلی راحت در دست بگیرید و در یک سمت برای شل کردن و در جهت دیگر برای سفت کردن بچرخانید. دنده جغجغه مخصوص سه نظام تقریبا برای محکم نگه داشتن هر شکلی که داخل سه‌ نظام جا می شود شامل مته‌ های صاف، به اندازه کافی قوی است. بسیاری از دریل ها دارای تنظیمات متنوع سرعت و تنظیمات گشتاور هستند. کاربردهای دقیق آنها را برای مجالی دیگر می‌گذاریم، چون تمرکز ما در حال حاضر برای درک بهتر تفاوت بین دریل و پیچ گوشتی چکشی می باشد.

تفاوت دریل با دریل پیچ گوشتی

[blockquote author=””]

مقالات مرتبط

آیا دریل چکشی می تواند جایگزین دریل شود؟
بررسی گشتاور مناسب دریل چکشی

[/blockquote]

پیچ گوشتی چکشی‌ها شبیه دریل‌های ساده کار می‌کنند چون همان مته ای که گذاشتید را می چرخانند. هنگام استفاده از پیچ گوشتی شارژی برای پیچاندن یک پیچ بلند استفاده می کنید، ممکن است به نقطه ای برخورد کنید که دریل نتواند ادامه دهد. با وجودی که از تمام قدرت و گشتاور خود استفاده میکند، اما نمی تواند بیشتر از این پیچ و مهره را تکان دهد ( پیچ در یک وضعیتی است که قفل می شود و حرکت نمی کند)، دقیقا این جا است که حالت چکشی به داد شما می رسد. پیچ گوشتی چکشی گشتاور بسیار بیشتری دارد. دریل پیچ گوشتی چکشی دقیقا وقتی به گشتاور بیشتر نیاز دارید.

تصور کنید روی یک پیچی کار می کنید که خیلی سخت با آچار شل می شود. کل وزن خود را روی آن می اندازید اما ذره ای تکان نمی خورد. نهایتا تصمیم می گیرید برای شل کردن آن بوسیله یک چکش به دسته آچار ضربه بزنید. بدین وسیله یک گشتاور اضافی اما لحظه ای به پیچ وارد می کنید. این دقیقا چیزی است که حالت چکشی دریل انجام میدهد با این اختلاف که می تواند هزاران بار در دقیقه این کار را تکرار کند.

سندان چکشی

وقتی به نقطه ای می رسد که گیر کرده، مکانیزم داخلی به صورت خودکار شروع به “ضربه زدن” به سه نظام میکند تا به حرکت پیچاندن پیچ ادامه داده و پیچ را سفت یا شل کند.

دریل چکشی خیلی از دریل معمولی قوی تر است زیرا می تواند گشتاور اضافی مورد نیاز برای باز کردن  پیچ و مهره هایی که گیر کردند یا پیچاندن عمیق تر به داخل سطح مورد نظر وارد کند.

یک پیچ گوشتی چکشی از برند Milwaukee

دریل ها با توجه قیمت سرعت بیشتری برای اتصال دهنده ها هستند.

از آنجایی که مکانیزم دریل پیچ گوشتی چکشی سیکلی از سندان را در حال چرخاندن سه نظام تکرار می کند، کارایی خود را از دست می دهد. دریل ها نیروی ثابتی به سه نظام وارد می کنند و اتصال دهنده ( مثل پیچ ) را بدون توقف یا ضربات چکشی می پیچانند. در نهایت دریل پیچ گوشتی چکشی با وجودیکه گشتاور بیشتری به شما می دهد، اتصال دهنده را با سرعت کمتری هدایت می کنند.

ما این مورد را بارها و بارها در نمایش های مقایسه بین دریل با پیچ گوشتی چکشی مشاهده کردیم. تقریبا هر دفعه دریل با اقتدار یک پیچ را سریعتر از مدل چکشی می فرو برده و می پیچاند. البته یک استثنا وجود دارد، زمانیکه برای حفظ سرعت بهینه اولویت گشتاور نسبت به قدرت دریل افزایش می یابد. وقتی این اتفاق می افتد، سرعت دریل کند می شود در حالیکه دریل چکشی سرعت پیچاندن خود را به داخل مواد مورد نظر حفظ می کند.

مقایسه دریل چکشی با دریل سه نظام دار

دریل های چکشی از یک سه نظام 1.4 اینچی شش ضلعی اتومات استفاده می کنند. این مورد به شما این امکان را می دهد که به راحتی یک مته را داخل بگذارید تا بصورت خودکار در جای خود قفل شود. در سایر طراحی های کوچکتر لازم است برای جا گذاشتن مته سه نظام را بیرون بکشید و برای در آوردن مته نیز دوباره سه نظام را بیرون بیاورید و مته را آزاد کنید.

 

یکی از مزایای این سیستم این است که طراحی جمع و جورتری ارائه نموده تا کاربرد بیشتری در فضاهای تنگ تر داشته باشد. اما نکته منفی ای که دارد این است که مته ها حتما باید شش ضلعی باشند و مته های گرد مناسب سه نظام های شش ضلعی دریل چکشی نیستند.

 

تا همین چند وقت پیش اگر جایی را می خواستید سوراخ کنید باید از یک دریل استفاده می کردید. شرکت هایی مانند RIGID، Milwaukee، DeWalt اکنون مته های عرضه می کنند  که مناسب دریل ها چکشی است. در صنعت اغلب توصیه می شود برای هر کاری که تاکنون از دریل استفاده می کردید از این پس از دریل چکشی استفاده گردد. خیلی مراقب باشید! گشتاور دریل های چکشی خیلی بیشتر از دریل ها است و برای اجرای برخی از کارها توصیه می شود از مته های مخصوص درجه دار استفاده شود. نه اینکه صرفا از مته های استانداردی که اصولا ارزان داخل یک کیت معرفی و عرضه می شوند.

 

برای کار با یک دریل چکشی به یک مته شش ضلعی نیاز است. سه نظام دریل معمولی یا دریل چکشی هم می تواند این مته را نگه دارد.

خیلی از پیچ گوشتی چکشی های بازار دارای یک سرعت هستند. با وجود اینکه لوازم جانبی برای عملکردهای بیشتر در عملیات دریل کاری ساخته می شود، برخی از شرکت ها اقدام به ساخت و عرضه دریل پیچ گوشتی چکشی با تنظیمات متعدد سرعت و گشتاور کردند.

 

 • درباره دریل چکشی

دریل های چکشی با یک عملیات سوراخ کاری سنتی شروع می شوند و دارای سه نظام های مشابه هستند. در حقیقت اغلب آنها دو تا وضعیت بیشتر ندارند: دریل کاری معمولی یا دریل چکشی. دقیقا مثل دریل، دریل چکشی هم دارای تنظیمات متعدد سرعت است. دریل چکشی به جای اینکه حرکت چکشی و ضربه ای خود را در همان جهتی که سه نظام می چرخد وارد کند مثل دریل پیچ گوشتی چکشی، اینطوری است که به همراه پیچش مته و “ضربه زدن” به سمت جلو مشابه همان نیرویی که چکش به یک جسم وارد میکند کار می کند. تصور کنید از یک دریل استفاده میکنید و در حین کار مرتب با چکش به پشت آن ضربه می زنید.

دریل های چکشی هنگام کار بر روی موادی نظیر بتن، سازه سنگی، سنگ و سایر مواد مشابه عملکردی بی نظیر دارند. در واقع استفاده از دریل چکشی برای سطوح چوبی و یا دیوارهای گچی هیچ فایده ای ندارد و چه بسا ضربات چکشی دریل به موادی از این قبیل که نرمتر هستند آسیب برساند. در تمام دریل های چکشی زمانی که نیازی به مکانیزم ضربه ای ندارند آن را خاموش می کنند.

 

 • زمان مناسب استفاده از دریل

پیچاندن پیچ ها در داخل سطوح چوبی، دیوارهای گچی و یا سایر مواد نرم
باز و بست کردن پیچ و مهره هایی که نیاز به گشتاور بالایی ندارند
سوراخکاری برای چوب، دیوارهای گچی و سایز مواد نرم

 

 • زمان مناسب استفاده از پیچ گوشتی چکشی

پیچاندن پیچ به داخل چوب یا فلز ( حتی در صورت داشتن سرعت / گشتاور پایین تر می توانید برای دیوارهای گچی هم استفاده کنید)
پیچاندن پیچ های قطر بزرگ یا پیچ های لگ
باز و بست کردن پیچ ها، از جمله پیچ هایی که خیلی سفت هستند یا حتی گیر کردند
سوراخکاری روی چوب، دیوارهای گچی، یا فلز با استفاده از از مته های جدید مخصوص پیچ گوشتی چکشی

 

 • زمان مناسب استفاده از دریل چکشی
  سوراخکاری در بتن، سازه های سنگی یا سنگ ( روی حالت دریل چکشی)
  پیچاندن پیچ روی چوب، دیوار گچی، و سایر مواد نرم (فقط روی حالت دریل)
  باز و بست کردن پیچ ها ( فقط روی حالت دریل)
  سوراخکاری روی چوب، دیوار گچی و سایر مواد نرم( فقط روی حالت دریل)

دریل، پیچ گوشتی چکشی یا دریل چکشی؟

 

واقعیت پاسخ این سوال با توجه نیازهای مختلفی که وجود دارد کمی سخت است. من اگر حق یک انتخاب داشته باشم قطعا پیچ گوشتی چکشی را میخرم. مته های جدید به شما امکان هرگونه کاری که تا الان با دریل های سنتی انجام می دادید را ارائه می کنند. البته شما تنها ضربه ای که در حقیقت دریل چکشی در هنگام کار بر روی بتن و یا سازه های سنگی بهینه شده اند را از دست می دهید.

اگر توانایی خرید یک کیت دارای دو ابزار را دارید و مطمئن هستید (و یا فکر می کنید) ممکن است یک مواقعی نیاز به سوراخ کاری روی بتن یا سنگ را داشته باشید، از کیت دریل چکشی به علاوه پیچ گوشتی چکشی استفاده کنید. دریل چکشی حتی بدون مته های مخصوص باید دارای یک حالت “فقط سوراخکاری” باشد تا بتواند دقیقا مثل یک دریل معمولی کار کند و برای پیچ و مهره ها و پیچ های لگ که به گشتاور بیشتری نیاز دارند می توانید از پیچ گوشتی چکشی استفاده کنید. اگر دور و بر کارهای بنایی نمی روید میتوانید از کیت دریل بعلاوه پیچ گوشتی چکشی استفاده کنید.

 

امیدواریم در این مقاله توانسته باشید تفاوت بین دریل و پیچ گوشتی چکشی را متوجه شده باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...