جستجو کردن
Close this search box.
مقایسه چکش تخریب و بتن کن و چکش ترکیبی

مقایسه چکش تخریب و بتن کن و چکش ترکیبی

در این مقاله سعی داریم به مقایسه چکش تخریب و بتن کن و چکش ترکیبی بپردازیم. وقتی صحبت از حفاری ساختمانی، خرد کردن کاشی ها و شکستن بتن می شود، یکی از بهترین ابزارهای برقی که می تواند در اختیارمان قرار گیرد، دریل بتن کن است. اما مشکل شما وجود چندین گونه از دریل های بتن کن است و به سختی می توان متوجه تفاوت ها با توضیحات کارخانه شد.

نگران نباشید! من یک بار جای شما بوده ام. بگذارید تفاوت اصلی هر یک از این ابزارها را برای شما توضیح دهم.

به طور کلی، سه گزینه در دسترس از تامین کنندگان ابزار در این دسته را مشاهده خواهید کرد: بتن کن، چکش تخریب، و چکش ترکیبی.

مقایسه چکش تخریب ، بتن کن و چکش ترکیب

 

بتن کن (Rotary Hammer): بتن کن به همراه چرخش از یک عمل چکشی استفاده می کند که برای شکستن بتن در حین کار با ابزار کار می کند. این ابزار طراحی شده است تا همه کار مورد نیاز برای استفاده روزمره را فراهم کند. این انتخاب بهترین گزینه برای کارهای خانگی، کارگران و برخی از پیمانکاران مرسوم است.

چکش تخریب (Demolition Hammer) : چکش تخریب یک ابزار سنگین با حالت فقط چکش است. از آن برای خرد کردن یا شکستن بتنی که می خواهید از محل جدا کنید استفاده می شود.

چکش ترکیبی (Combination Hammer) : با یک چکش ترکیبی، ابزاری دارید که هم عملکرد حفاری و هم چکش کاری را به بهترین نحوه ارائه می دهد.

تفاوت ها: نمودار مقایسه

تفاوت بین بتن کن و چکش تخریب چیست؟ چگونه یک بتن کن با یک چکش ترکیبی مقایسه می شود؟ نمودار مقایسه زیر باید تصویر واضحی را به شما ارائه دهد.

بتن کن چکش ترکیبی چکش تخریب
حالت ها : دریل کاری, دریل کاری چکشی, تخریب حالت ها : تخریب, دریل چکشی حالت: تخریب (فقط حالت چکشی)
دارای سه نظام SDS, SDS-Plus دارای سه نظام SDS-max, Spline دارای سه نظام SDS-max
یک مقدار از دریل های معمولی بزرگتر هستند از بتن کن ها بزرگتر هستند ابزار بزرگ و  مخصوص کار سنگین
دارای دسته تپانچه ای ,دسته D شکل درای دسته D شکل, دارای دسته L شکل درای دسته D شکل, دارای دسته L شکل
بهترین برای کارهای روزمره و خانگی مناسب برای ساخت و ساز و بازسازی مناسب برای کار تخریب حرفه ای

بتن کن

ابزاری برقی که دارای حرکت چرخشی و ضربه ای است که آن را قادر می سازد بنا را سوراخ کرده و بتن را بشکند. دریل های بتن کن معمولاً مجهز به سیستم سه نظام ابزار SDS-plus هستند.

 

بتن کن دارای سه حالت است:

  • دریل چکشی (Hammer Drill): در این حالت مته با ضربات چکش می چرخد.
  • حالت حفاری چکشی (Chisel Mode): این حالت فقط حفاری است که در آن هیچ حرکت چرخشی وجود ندارد.
  • سوراخکاری(Drilling): با این حالت می توانید از بتن کن خود به عنوان یک دریل برقی معمولی جهت سوراخکاری استفاده کنید.

 

مزایای بتن کن

مزیت کلیدی بتن کن انعطاف پذیری آن است. شما نه تنها می توانید از آن برای سوراخ کاری و شکستن بنا استفاده کنید، بلکه می توانید از آن به عنوان یک دریل معمولی برای سوراخ کردن مواد نرم مانند چوب و پلاستیک استفاده کنید.

 

کاربرد ها

می توانید از این ابزار برقی برای سوراخ کردن چوب، فلز، بتن و انجام کارهای تخریب مانند برداشتن کاشی، شکستن دیوارهای نازک و غیره استفاده کنید.

اگر شما کارهای تعمیرات خانه انجام می دهید یا صاحب خانه یا تعمیر کار هستید، بتن کن ابزاری است که به آن نیاز دارید.

 

چکش ترکیبی

یک دریل چکشی بزرگتر با حالت دوگانه است. شما می توانید آن را به عنوان برادر بزرگ بتن کن در نظر بگیرید.

 

چکش ترکیبی معمولاً فقط دو حالت دارد:

  • حالت سوراخکاری چکشی
  • حالت فقط حفاری (تخریب)

بیشتر چکش‌های ترکیبی موجود در بازار دارای سه نظام  SDS-max هستند که برای ابزارهای دارای اندازه‌های بزرگتر به خوبی کار می‌کند.

 

کاربردها

هنگامی که مته های مناسب را به این ابزار متصل می کنید، می توانید پیچ ​​ها، پیچ مهره ها (bolts) یا رول بولت های (anchors) دارای عمق زیاد را برای مدیریت نیازهای ساخت و ساز خود تنظیم کنید. از چکش ترکیبی برای نصب یک چارچوب روی زیربنا، ساختن دیواره با کف های بتنی و کارهای مشابه استفاده می کنید.

 

آیا می توانید گشتاور را کنترل کنید؟

سازندگانی مانند دیوالت، دریل های چکشی spline و SDS-max را با کنترل گشتاور ارائه می دهند. آنها از طریق یک سیستم کلاچ دو مرحله ای که یک فناوری ثبت اختراع شده است به این امر دست می یابند. دیوالت این امکان را CTC یا کنترل کامل گشتاور می نامد.

این ویژگی در کجا مفید است؟ تصور کنید در حال سوراخ کردن بتن هستید و مته شما روی میلگرد گیر کرده است. می توانید تنظیمات را تغییر دهید تا گشتاور را تنظیم کنید که کنترل بهتری به شما می دهد و به شما امکان می دهد کار را به راحتی انجام دهید.

 

 

چکش تخریب

این ابزار برقی شبیه یک بتن کن به نظر می رسد اما بسیار بزرگتر است. تفاوت اصلی بین مقایسه چکش تخریب و بتن کن این است که چکش تخریب فقط کار چکش کاری انجام می دهد.

آنها برای خرد کردن بنا و شکستن بتن طراحی شده اند. هیچ حالت سوراخکاری در چکش تخریب وجود ندارد.

 

مزایای استفاده از چکش تخریب چیست؟

چکش های تخریب چندین مزیت استثنایی دارند.

مزیت اصلی چکش تخریب سطوح قدرت بالاتری است که دریافت خواهید کرد. وقتی همه شرایط یکسان باشد، ابزار دستی قدرتمندتری نسبت به چکش تخریب برای نیازهای حذف بتن یا بنای خود پیدا نخواهید کرد. همچنین چکش تخریب های سنگینی وجود دارد که برای شکستن سنگفرش ها، جاده ها و ساختمان ها استفاده می شود.

زمانی که چکش تخریب در دسترس باشد، می توانید زمان تکمیل پروژه ها را کاهش دهید. اگر ابزار با قابلیت تنظیم سرعت های مختلف ارائه شود، می توانید نتایج دقیق مورد نیاز برای پروژه خود را بدست آورید. برخی از مدل‌ها مجهز به عملکرد آهسته استارت هستند که باعث می‌شود خرد کردن مواد با قلم (chisel) بسیار آسان‌تر شود.

چکش‌های تخریب نیز بسیار بزرگتر از طراحی استاندارد بتن کن هستند و تا دو برابر طول دارند. این عنصر طراحی شما را کمی دورتر از نقطه حفاری قرار می دهد و اجازه می دهد فشار بیشتری در نقطه تماس برای نتیجه بهتر اعمال شود.

وقتی که برای سوراخ کردن بتن یا آجر از آن دورتر می ایستید، تراشه‌های کمتری به طرف شما به بیرون پرتاب می شوند. شما همچنان باید از وسایل محافظ شخصی استفاده کنید، اما تجربه بسیار راحت تری خواهید داشت.

 

چکش حفاری (Chipping Hammer)

این یکی دیگر از ابزارهای برقی است که می تواند باعث سردرگمی شود، به خصوص به این دلیل که سازندگان مختلف نام های مختلفی برای این ابزار دارند.

اینها ابزارهایی بودند که با تمرکز بر عملیات براده برداری طراحی شده و در اصل این ابزارها شبیه بتن کن بودند اما فقط عملکرد تخریب و حفاری داشتند و از این رو چکش حفاری نامیده می شدند. این ابزار چیزی نیست جز یک چکش تخریب. با این حال، سازندگان شروع به اضافه کردن عملکرد سوراخکاری به این ابزار کرده‌اند که امروزه به عنوان چکش ترکیبی شناخته می‌شوند. که در قسمت قبل در مورد آنها توضیح داده شد. بنابراین تا اینجا به مقایسه چکش تخریب و بتن کن رسیدیم.

یک چکش حفاری، بسته به کارخانه سازنده می تواند یک چکش تخریب یا یک چکش ترکیبی باشد.

به عنوان مثال، دیوالت D25810K به عنوان چکش تخریب فروخته می شود، اما دارای عملکرد دریل کاری و حفاری است. در حالی که متابو (قبلاً هیتاچی) چکش های تخریب را تنها با عملکرد تخریب تولید می کرد.

به طور کلی وقتی کسی از چکش حفاری نام می برد، به احتمال زیاد به چکش تخریب اشاره دارد.

 

اگر دریل SDS داشته باشم به چه معناست؟

دریل SDS به سیستم نگهداری مته مجهز شده توسط ابزار اشاره دارد. به این اشاره دارد که دریل چگونه مته را ایمن نگه می دارد. SDS مخفف “سیستم درایو شیاردار” (slotted drive system) است.

خواهید دید که مته های ساخته شده برای این ابزار دارای شکاف هایی در انتهای ساقه هستند. برای کاهش اصطکاک، ایجاد امنیت بیشتر و ایجاد یک تجربه ضربه ای موثر، در سه نظام دریل قرار می گیرد.

هنگامی که شما نیاز به سوراخ کردن مواد در خانه یا محل کار را دارید، یک دریل SDS همچنان از بتن، بنا، فولاد و موارد دیگر عبور می کند. سیستم سه نظام SDS بارگذاری و برداشتن ابزار را آسان می کند و تماس و نیروی محرکه بهتری را به مته وارد می کند.

ممکن است متوجه شوید که مته های مورد نیاز برای انجام هر کار کمی متفاوت از یک بتن کن یا تخریب استاندارد است. بیشتر بتن کن ها SDS-plus هستند و تعداد کمی از آنها از SDS-max استفاده می‌کنند، در حالی که اکثر چکش‌های ترکیبی که من دیده‌ام از SDS-max یا spline استفاده می‌کنند. قبل از خرید هر ابزار مته، به دفترچه راهنمای کارخانه مراجعه کنید تا ببینید چه محصولاتی مورد نیاز است.

 

چکش تخریب یا بتن کن کدام بهترین است؟

سوال اصلی این است که آیا باید یک بتن کن یا چکش تخریب در جعبه ابزار شما باشد؟

هنگام در نظر گرفتن دریل های چکشی مختلف موجود در این دسته، بررسی ویژگی های هر محصول بسیار مهم است. دوام کلی یکی از جنبه های ضروری این سرمایه گذاری است زیرا ابزار باید کار چالش برانگیزمان را انجام دهد.

اکثر مردم نیازی به چکش تخریب نخواهند داشت. می‌توانید روی یک نوع دریل با تنظیم سرعت متغیر سرمایه‌گذاری کنید تا به عملکرد چرخشی استاندارد برسید و در عین حال از مزایای گسترده‌تر یعنی قدرت بیشتر استفاده کنید. با این حال، این مزیت با هزینه اضافی همراه است.

اگر قصد ندارید بتن یا آجر را سوراخ کنید، یک دریل برقی یا یک دریل چکشی معمولی سرمایه گذاری بهتری است. اگر از علاقه مندان به کارهای خانگی هستید که گه گاه روی آجر یا بنا  حفاری می کنید، به سراغ دریل بتن کن بروید.

امیدواریم در این مقاله به شناخت خوبی از مقایسه چکش تخریب و بتن کن و چکش ترکیبی رسیده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...