جستجو کردن
Close this search box.
نحوه برش ورق شیروانی آهنی با اره عمود بر

نحوه برش ورق شیروانی آهنی با اره عمود بر

برش ورق های آهنی شیروانی توسط اره عمود بُر تفاوت زیادی با طرز استفاده این ابزار در موارد دیگر ورق های فلزی ندارد. در این نوع برش ها نیز با همان چالش ها مثل لرزش،سر و صدا و نیاز به روغن برشکاری دارید ، این موضوعات جدا از برخورد با منحنی ها و خمیدگی های ورق های فلزی شیروانی است.

ورق شیروانی

اگر قرار است ورق فلزی ای را برش دهید که در نهایت روی سقف قرار میگیرد و در معرض آب و هوا قرار میگیرد چند نکته وجود دارد که در این راهنما به آن می پردازیم.به خاطر داشته باشید که ابزار دیگری نیز هستند که میتوانند ورق های فلزی شیروانی را راحت تر و سرعتر از اره عمودبُر برش دهند.اره دایره ای،سنگ فرز و … ابزار دیگری هستند که به این منظور استفاده میشوند.

 

چیزهایی که برای برش فلز شیروانی با اره عمودبُر نیاز دارید

نکته ای در مورد انواع اره عمودبُر:برای این کار شما نیاز به یک ابزار قوی دارید،مخصوصا اگر قرار باشد روی فلز شیروانی ضخیم کار کنید.اره عمود بُر شما باید یک تنظیمات سرعت داشته باشد تا متناسب با فلز مورد نظر سرعت ابزار خود را تنظیم کنید.

  • تیغه ها: در کنار اره عمود بُر نیاز به تیغه هایی دارید که برای برش فلزات طراحی و ساخته شده اند. برای ایجاد برش های صاف تر نیاز به تیغه های با دندانه های زیادتر دارید.صاف ترین برش ها را تیغه های با تعداد دندانه بین ۲۱ تا ۲۴ دندانه در هر اینچ به شما میدهند.برای برش فلزات شیروانی نیاز به تیغه هایی به اندازه کافی بلند دارید تا وقتی به پستی های ورق رسیدید برش قطع نشود و تیغه به آن برسد.

تیغه های عمودبربه خاطر داشته باشید که تیغه هایی در بازار وجود دارند که برای انواع مشخصی از فلزات ساخته شده اند.به عنوان مثال برای فولاد،آلومینیوم و آهن تیغه های مخصوصی وجود دارد ولی برای فلزات شیروانی همان تیغه های معمولی مناسب است.

 

مواد و تجهیزات مهارکننده:

خرک ها هنگام برش فلز جزو تجهیزات بسیار کارامد هستند و دوتای آنها باید جایی زیر فلز قرار بگیرند تا به اندازه کافی فلز را مهار کنند،فقط مطمئن شوید که وزن خرک ها مناسب باشد چون وزن ورق های شیروانی بسته به نوع آنها کم و زیاد است.

اگر در حال برش فلزات ضخیم هستید به مقدار کافی روغن برشکاری برای روانکاری و افزایش طول عمر تیغه های خود دارید.

 

  • اندازه گزاری و علامت گزاری: برای علامت گزاری روی ورق های فلزی نیاز به یک نوار اندازه گیری(متر)،یک خط کش تراز دار و چند نشانگر نیاز دارید.اگر فولادی که روی آن کار میکنید در سقف کار شده است،نیاز به نوعی رنگ اسپری و نوعی درزگیر دارید تا از زنگ زدگی انتهای بریده شده جلوگیری کند.
  • ایمنی: هنگام برشکاری روی فلزات باید تجهیزات ایمنی شما کامل باشد.محافظت از چشم جزو موارد بسیار ضروری است و با یک عینک ارزان قیمت نیز میتوانید از خطرات احتمالی ناشی از برخورد خرده فلزات جلوگیری کنید.دستکش و محافظ شنوایی نیز به شدت توصیه میگردد.

کار با عمودبر

 

برشکاری فلزات شیروانی با اره عمودبُر

خط برش را با یک نشانگر مشخص کنید. از یک نوار اندازه گیری( متر ) برای اندازه گزاری دقیق خط برش استفاده کنید و بالای برجستگی های ورق را علامت بزنید تا راحت تر برش را انجام دهید.از خط کش تراز دار برای رسم خط برش استفاده کنید.

اندازه گیری شیروانی با تراز

ورق فلزی را روی خرک یا پایه چوبی یا روی زمین با استفاده از یک چوب محکم کنید.برای به حداقل رساندن فرسودگی لبه ها،سعی کنید هم لبه های برش خورده و هم لبه های دیگر را محکم کنید تا لرزش به حداقل برسد.اره عمودبُر را روی سرعت پایین قرار دهید و عملکرد چرخشی را خاموش کنید.تیغه ی مناسب را وصل کنید و قبل از روشن کردن دستگاه آنرا در امتداد خط برش تنظیم کنید و صبر کنید تا تیغه به خداکثر سرعت حرکت خود برسد.

اره را به آرامی به سمت جلو فشار دهید و خط برش را ادامه دهید.به صورت کلی برش فلز با اره عمود بر جزو اعمالی است که باید آهسته انجام شود مخصوصا اگر روی فلز شیروانی کار میکنید.

اگر قرار است برشکاری طولانی ای انجام دهید نیاز است از روغن مخصوص برشکاری استفاده کنید تا تیغه خنک شود.تیغه های خنک نیز تر می مانند و عمر مفید بیشتری دارند مخصوصا اگر برای فلز استفاده شوند.

خط برش خود را تا انتها ادامه دهید تا برش تکمیل شود.مطمئن شوید هنگامی که برش تمام می شود قطعه ی جدا شده زمین نیفتد و زیر آن خرک وجود داشته باشد.قسمت برش خورده را بررسی کنید و اگر نیاز به تمیز کاری و صاف کردن هست انجام دهید.در صورت نیاز به جلوگیری از زنگ زدگی میتوانید قسمت برش خورده را رنگ کنید یا به ار روش دیگری آنرا آب بندی کنید.

ورق های شیروانی اغلب برای سقف،روکش های خارجی و کاربرد هایی از این دست که در معرض آب و هوا قرار میگیرند استفاده میشوند.در این موارد،سقف های فولادی بهتر است با برش قلع و قیچی و … انجام شود.

 

نکته!

شما میتوانید سقف های فولادی را با اره های عمودبُر برش دهید حتی اگر ابزار های بهتری برای این کار جود داشته باشد.مراحل برش این مواد همان گونه است که گفته شد،پس طبق آنها عمل کنید و سعی کنید بهترین عملکرد را داشته باشید.

اگر سقف فولادی را با اره عمودبُر برش میدهید باید اقدامات لازم برای جلوگیری از زنگ زدگی آنرا نیز انجام دهید.این بزرگترین تفاوت این نوع سقف با سقف های شیروانی است.

در ابتدا باید براده های مانده روی سطح برش خورده را با سنباده تمیز کنید-اگر تمیز نشوند و باقی بمانند زودتر از سقف زنگ خواهند زد.

سوراخ ها و لبه های ناهموار برش خورده را تمیز کنید و آنها را با رنگ و … ضد زنگ کنید.این موضوع برای هر قسمتی از ورق فولادی که ممکن است با اره عمودبُر سوخته باشد نیز تصدیق میکند.سطح ورق شیروانی را پس از برش بررسی کنید تا براده ای روی آن باقی نماند.

همانطور که گفته شد این براده ها خیلی زودتر از خود سقف دچار زنگ زدگی میشوند،به سطح ماده (ورق) میچسبند و گودال های زنگ زدگی را شروع میکنند.

 

برشکاری در وسط ورق:

برای انجام برش در وسط ورق فولادی شیروانی ،باید چند سوراخ راهنما ایجاد کنید تا تیغه ابزار درون آن برود،اما قبل از آن باید خط برش را با نشانگر مشخص کنید.

حالا که خط برش مشخص شد،به وسیله ی یک منه یا یک جسم نوک تیز محل سوراخ و سپس سوراخ راهنما را مشخص کنید و پس از آن اطمینان حاصل کنید که قطر سوراخ به اندازه کافی بزرگ است که تیغه ی اره در آن قرار بگیرد.

 

نکته!

گرچه که شما میتوانید برای ایجاد سوراخ راهنما روی ورق های فلزی نازک از جسمی نوک تیز مثل پیچ گوشتی و … استفاده کنید،ولی سوراخی که با مته ایجاد شده باشد بسیار تمیز تر خواهد بود و خطر فرورفتگی ورق نیز در این فرآیند بسیار کم است.

اگر از جسم نوک تیز استفاده کردید حتما پشت ورق را یک جسم جامد مثل چوب قرار دهید تا از فرورفتگی ورق جلوگیری شود.

تیغه اره عمودبُر را در یکی از سوراخ های راهنما قرار دهید و تیغه را با راستای خط برش تنظیم کنید.اره را روشن کنید و اجازه دهید تا حرکت تیغه به سرعت دلخواه برسد.حال تیغه را روی خط برش به سمت داخل مواد هداست کنید تا برش انجام شود.

در حسن عملیات برشکاری،ورق را محکم نگه دارید چون هرگونه لرزش باعث ناصافی در سطح برش می شود.بعد از برشکاری نیز براده ها را تمیز کنید و لبه های برش خورده را با رنگ و … پوشش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...