جستجو کردن
Close this search box.

راهنمای خرید دریل شارژی

راهنمای خرید دریل شارژی

دستگاه دریل شارژی یک ابزار برقی است که می تواند سوراخ ایجاد کند و پیچ ها را هم محکم کند. دریل شارژی شاید مفیدترین ابزار قدرتمند برای هر کسی باشد ، از علاقه مندان به کارهای خانگی و دست ساز (DIY-Do It Yourself) گرفته تا افراد حرفه ای.

اگر از کسی بخواهید رایج ترین هدایای روز پدر را نام ببرد، احتمالاً بسیاری می گویند “ابزارآلات برقی” ، کسانی که جزئیات بیشتری می دانند احتمالاً می گویند “دریل شارژی”. راهنمای خرید دریل شارژی می تواند به شما در زمینه انتخاب یک هدیه برای روز پدر نزدیک کمک کند. دریل های شارژی با اختلاف به عنوان نماد ابزار آلات برقی تبدیل شده اند و به راحتی می توان فهمید که چرا آنها یک ابزار برقی ضروری هستند که هر خانه ای باید آن را داشته باشد تا در تعمیرات خانه کار سختی نداشته باشید.

تاریخچه دریل شارژی

دریل های شارژی از زمانی که برای اولین بار در دهه 60 معرفی شدند، محبوب ترین ابزار برقی خانگی بوده اند (یک شرکت ژاپنی به نام Makita، ادعا می کند که دریل شارژی را در سال 1978 اختراع کرده است؛ اما در واقع شرکت Black & Decker بود که اولین دریل شارژی را  در سال 1961 تولید کرد).

تقریباً در هر مناسبت خاص (کریسمس، روز پدر، روزهای تولد و غیره) می توانید با خیال راحت شرط ببندید که تعداد زیادی از مردم برای خرید دریل های شارژی، به عنوان هدیه برای خود و یا برای پدر و شوهرشان، در حال جستجوی مغازه ها هستند. در بازار تعداد زیادی دریل شارژی با صدها تولید کننده مختلف وجود دارد. بنابراین چگونه یک خریدار، برای اولین بار باید بداند هنگام خرید یک دریل شارژی باید به دنبال چه نکاتی باشد؟ من درک می کنم که ورود به دنیای ابزارهای برقی چقدر دلهره آور است. بنابراین برای کمک به شما برای یک تصمیم گیری راحت تر، در اینجا راهنمای خرید دریل شارژی را تدارک دیده ایم.

 

[blockquote author=””]

مقالات مرتبط
بهترین برندهای ابزارآلات شارژی در سال ۲۰۲۱

[/blockquote]

 

دریل شارژی

کاربرد دریل شارژی

در ادامه راهنمای خرید دریل شارژی باید بگوییم ، دریل های برقی ابزارهای الکتریکی هستند که عمدتا برای دو منظور استفاده می شوند. اول اینکه برای ایجاد سوراخ هایی روی چوب، دیوارها یا سایر سطوح سخت استفاده می شوند و در مرحله دوم، پیچ ها و اتصال دهنده ها را روی سطوح ثابت می کنند. دریل شارژی، همانطور که احتمالاً از نام آن مشخص است، دریلی است که بدون سیم کار می کند.

برای سوراخ کاری روی دیوارها، مونتاژ مبلمان و نجاری می توانید از دریل پیچ گوشتی شارژی استفاده کنید. و با انتخاب دستگاهی با قدرت مناسب، حتی می توانید یک ایوان چوبی بسازید و کارهای خانه مانند بازسازی وسایل آشپزخانه را خودتان انجام دهید.

 

دریل شارژی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

در ادامه مقاله راهنمای خرید دریل شارژی، ما باید بدانیم که به دنبال چه ویژگی هایی از یک دریل شارژی باشیم؟

 • ولتاژ بالا

با در نظر گرفتن ولتاژ می توانید میزان قدرت یک دریل شارژی را تشخیص دهید. به بیان ساده تر، ولتاژ بیشتر برابر با توان بیشتر است. بنابراین، اگر فکر می کنید از دریل برای مصالح سخت استفاده می شود، مطمئن شوید که یک دریل با ولتاژ بالا تهیه کرده اید.

 

 • دریل های مناسب کارهای سبک: این نوع از دریل ها برای مشاغل سبک خانگی مناسب هستند. آنها معمولاً باتری 6 ولت تا 12 ولتی دارند.

 

 • دریل های مناسب کارهای متوسط: دریل های شارژی 12 ولتی تا 18 ولتی محبوب ترین مدل ها هستند. آنها تقریباً برای همه انواع سوراخکاری و اتصالات مناسب هستند ، به جز مشاغل بسیار سنگین.

 

 • دریل های مناسب کارهای سنگین: حرفه ای ها مانند کارگران ساختمانی به دریل های سنگین نیاز دارند که دارای قدرت بیشتر و باتری های با طول عمر طولانی مدت است. معمولاً این دریل های شارژی از 18 تا 24 ولت درجه بندی می شوند و نمونه های خاصی هم وجود دارد که تا 36 ولت، ولتاژ دارند.
  پیشنهاد می کنم دریل شارژی 18 ولتی تهیه کنید. این دریل می تواند بیشتر کارهای خانه، DIY، مشاغل بازسازی و حتی کارهای مناسب برای کاربران حرفه ای را هم انجام دهد.

[blockquote author=””]

مقالات مرتبط
آیا ولتاژ بالاتر برای ابزارهای شارژی بهتر است؟

[/blockquote]

دریل شارژی در حال استفاده

 • گشتاور

طبقه بندی ولتاژ همیشه تصویری واضح از قدرت کلی دریل را به شما نشان نمی دهد. اگر قصد دارید روی سطح سخت تری سوراخکاری کنید، به گشتاور بیشتری نیاز دارید. گشتاور نیروی پیچشی است که دریل قادر به اعمال آن بر روی سطح کار است. در ایران معمولا گشتاور بر حسب نیوتن متر (N.m) یا بر حسب پوند در اینچ اندازه گیری می شود.

برای نجاری و سوراخکاری روی مواد نرم تر مانند پلاستیک، نیازی به نگرانی در مورد گشتاور ندارید زیرا تقریباً تمام دریل های شارژی (البته به جز پیچ گوشتی های شارژی) قادر به انجام چنین عملیاتی هستند. با این حال، هنگام سوراخکاری بر روی فلز، بتن و سایر سطوح سخت، شما نیاز به گشتاور بیشتر و سرعت کمتری دارید.

خود من به شخصه، به دریل های شارژی 20 ولتی و با گشتاور کمتر از 22 نیوتن متر و دریل 18 ولتی با گشتاور بیش از 56 نیوتن متر برخورده ام. بنابراین نمی توانید همیشه فقط به طبقه بندی بر اساس ولتاژ تکیه کنید. بهتر است برای مشاغل سنگین به دنبال یک دریل با گشتاور بیش از 45 نیوتن متر باشید.

 

 • توان UWO

Units Watts Out (UWO) استاندارد جدید اندازه گیری حداکثر توان یک دریل است. ترکیبی از سرعت و گشتاور. هر چه UWO بالاتر باشد، دریل قوی تر است. این واحد اندازه گیری قدرت دریل شارژی بیشتر در دریل های دیوالت و Porter-cable دیده می شود.

 

 • موتور

موتور براشلس (بدون جاروبک) را انتخاب کنید. زیرا می توانید از آنها برای مدت طولانی بدون گرم شدن موتور استفاده کنید.

مقاله مرتبط
موتورهای معمولی یا ذغالی (با جاروبک) و موتورهای براشلس (بدون جاروبک)

موتور بدون جاروبک

 • موتور براش (جاروبک دار) و موتور براشلس (بدون جاروبک)

یک موتور براشلس می تواند مقاومت را حس کرده و متناسب با کار تنظیم شود. این بدان معناست که در حین انجام کاری که به نیروی کمتری نیاز دارد، توان کمتری را از دستگاه می گیرد و هنگام انجام کارهای سنگین، قدرت بیشتری را به کار میگیرد. این مورد باعث استفاده بهینه از قدرت باتری و در نتیجه طول عمر طولانی تر می شود.

علاوه بر این، بر خلاف موتورهای معمولی، موتورهای براشلس مشکل اصطکاک و افت ولتاژ ندارند. که این مورد باعث افزایش طول عمر دریل شارژی می شود. همچنین، آنها در اکثر مواقع از موتورهای براش دارای جاروبک قوی تر هستند. زیرا فضای بیشتری برای بزرگتر کردن ابعاد موتور وجود دارد.

به طور خلاصه، موتورهای براشلس دارای کارآیی باتری  بیشتر، قدرتمندتر  و بادوام تر هستند.

معایب: در مقایسه با موتورهای معمولی گران تر هستند. به طور متوسط موتورهای براشلس تقریباً 25 تا 30 درصد گران تر هستند. علاوه بر این، موتورهای براشلس نیاز به باتری های لیتیوم یونی دارند.

 • اندازه سه نظام

اندازه سه نظام، حداکثر اندازه سر مته ای را که می توانید نگه دارید تعیین می کند. متداول ترین اندازه ها، سه نظام 3/8 و ½ اینچ یا به ترتیب 10 میلیمتر و 13 میلیمتر هستند.

 

 • باتری ها

باتری دریل شارژی

به دنبال دریل های شارژی باشید که دارای باتری اضافی هستند. اتمام شارژ دریل شما در وسط یک کار فشرده می تواند بسیار باعث بهم خوردن اعصاب شود. بنابراین داشتن یک باتری اضافی شارژ شده و آماده کار یک امتیاز عالی است.

 

آیا میدانستید؟

اگر عمدتا از دریل شارژی در حالت پیچ گوشتی استفاده می کنید، باتری می تواند بسیار بیشتر دوام بیاورد. با این حال، سوراخکاری مواد سخت می تواند باتری شما را بسیار سریع خالی کند.

نکته: باتری یون لیتیوم تهیه کنید. این نوع باتری ها تقریبا 4 برابر بیشتر از باتری های استاندارد کار می کنند و عملکرد بهتری دارند.

[blockquote author=””]

مقالات مرتبط
راهنمای خرید باتری ابزار شارژی

[/blockquote]

 

 • شارژر

با پیشرفت تکنولوژی، باتری ها بسیار پیشرفت کرده اند. امروزه شارژرهای القایی وجود دارد که بر اساس اصل میدان های مغناطیسی متناوب کار می کند تا باتری شما را تغذیه کند. همچنین باتری های تغییر ولتاژی وجود دارد که به شما این امکان را می دهد که ابزار شارژی خود را مطابق استفاده خود به کار ببرید. هنگامی که کارهای سبک انجام می دهید، باتری بین شارژهای متوالی بیشتر دوام می آورد.

اگر یک ابزار شارژی از برند خاصی دارید، بررسی کنید که آیا دریل شارژی همان برند می تواند باتری ابزار شارژی شما را استفاده کند یا خیر. اغلب اوقات می توانید از یک باتری یکسان بین ابزارهای شارژی خود که توسط برند مشابه تولید شده اند استفاده کنید.

 

 • محدوده سرعت

برخی از دریل های شارژی مجهز به قابلیت کنترل سرعت هستند. این ویژگی خوبی است. زیرا سرعت های مختلف باعث انعطاف پذیری بیشتر هنگام کار با مواد مختلف می شود.

 • دو سرعته: مدل های پایه ارزان قیمت با یک سرعت معمولاً 300 دور در دقیقه عرضه می شوند. انواع دیگر مجهز به سرعت دوگانه (دو سرعته) هستند. یکی برای سوراخکاری و دیگری برای بستن اتصالات.
 • سرعت متغیر: علاوه بر دو سرعته، اکثر مدلهای رده بالا نیز امکان کار با سرعتهای متغیر را دارند. این امر زمانی مطلوب است که روی انواع مختلف قطعات کار می کنید. به عنوان مثال، مواد نرم تر به سرعت بر حسب دور بر دقیقه ی بالاتری احتیاج دارند. همانطور که باید سرعت سوراخکاری روی سطوح و فلزات سخت تر را کاهش دهید.

 

 • ارگونومی دسته

ارگونومی دسته دریل
شما یا شخصی که دریل شارژی را برایش خریداری می کنید، مطمئنا زمان طولانی از آن استفاده خواهید کرد. بنابراین با بهره گیری از مقاله راهنمای خرید دریل شارژی میتوانید، مطمئن شوید که بهترین دریلی را انتخاب می کنید که دسته خوبی دارد. به دنبال برندهایی باشید که “دسته های ارگونومیک” یا “دسته های راحتی” را دارا می باشند.

 

 • کیت دریل شارژی

آیا می دانید چه چیزی بهتر از آن است که یک دریل شارژی هدیه بگیرید؟ اینکه یک ست کامل دریل شارژی یا در اصطلاح یک کیت دریل شارژی هدیه بگیرید. بسیار متداول است که دریل های شارژی را با تعداد زیادی سر مته و سایر ابزارها بسته بندی می کنند. اگر در توان شما است یک کیت کاملشان را تهیه کنید. از این گذشته، هرگز نمی دانید چه زمان ابزارها و مته های بیشتر می توانند برای کارتان مفید باشند.

جعبه دریل شارژیبنابراین تا اینجا اگر خواستید یک دریل شارژی بخرید، می دانید که برای انتخاب بهترین آن به دنبال چه چیزی باشید. اگر هنوز مطمئن نیستید که  کدام دستگاه شارژی برای شما مناسب است، ادامه راهنمای خرید دریل شارژی را بخوانید تا دریابید که چرا باید دریل شارژی را به جای نمونه سیم دار آن خریداری کنید.

 

دریل شارژی یا برقی (سیم دار)؟

خب چرا باید با وجود دریل برقی معمولی به سراغ نمونه شارژی آن بروید؟

دریل سیمی یا بی سیم

مزایای دریل شارژی :

 

 • سهولت

یکی از نکات مهم فروش دریل های شارژی این است که بسیار راحت هستند. می توانید آنها را در عرض چند دقیقه جمع کرده و عملاً به هر جایی ببرید. باید در خانه کارهایی انجام دهید؟ دریل شارژی خود را بگیرید و انجامش دهید. یکی از اعضای خانواده از شما می خواهد چیزی را در خانه آنها در آنطرف شهر تعمیر کنید؟ مشکلی نیست، دریل شارژی خود را جمع کنید و به خانه آنها ببرید. انجام کار با دریل شارژی ساده و سریع است. تا زمانی که یک باتری شارژ دارید، می توانید در هر مکانی کار کنید. حتی اگر هیچ خروجی برقی در نزدیکی شما وجود نداشته باشد.

 

 • قابلیت مانور پذیری

دریل های شارژی مدرن همه جا قابل حمل هستند. اگر تا به حال از دریل سیم دار (برقی) استفاده کرده اید، می دانید که آنها می توانند بسیار حجیم باشند و سیم آنها از حرکت دریل به نقاط تنگ تر جلوگیری می کند. دریل های شارژی به راحتی در دست گرفته می شوند، به راحتی قابل حمل هستند و به راحتی در نقاط تنگ و باریک قابل استفاده اند. انجام کارهایی که نیاز به حرکت زیاد دارند با دریل شارژی بسیار راحت تر خواهد بود.

دریل قابل حمل شارژی

 

معایب دریل شارژی :

 

 • کار با باتری

تغذیه با باتری هم نعمت است و هم زحمت. از یک سو تغذیه باتری به این معنی است که کار با دریل شارژی را می توان در هر مکانی انجام داد. اما از طرف دیگر، اگر باتری دریل شارژی شما شارژ نشده باشد، نمی توانید از دریل استفاده کنید. بنابراین، اگر شب قبل فراموش کنید باتری دریل خود را شارژ کنید، ممکن است هنگام کار شارژ آن تمام شود و در این صورت باید چندین ساعت منتظر بمانید تا شارژ شود.

دریل های معمولی با کابل های برق می توانند قدرتمندتر باشند. به عبارت دیگر، یک دریل سیم دار با همان قدرت یک دریل/پیچ گوشتی شارژی معمولاً بسیار سبک تر است. این به دلیل وزن اضافی باتری در دریل شارژی است.

 

 • آنها می توانند به سرعت دست شما را خسته کنند!

دریل شارژی، به ویژه نمونه های با موتورهای قدرتمند و بزرگتر این عیب را دارند که  نگه داشتن آنها پس از مدتی می تواند بسیار مشکل باشد. علاوه بر این، دریل شارژی هنگام تلاش برای سوراخکاری در مواد سخت می توانند مقاومت زیادی را ایجاد کنند. این بدان معناست که شما باید دریل را محکم نگه دارید و دست و مچ خود را بیشتر در معرض خستگی قرار دهید.

 

[blockquote author=””]

مقالات مرتبط
دریل برقی یا شارژی: کدام یک به درد من می‌خورد؟

[/blockquote]

 

پیچ گوشتی شارژی یا دریل شارژی؟

چرا باید به جای پیچ گوشتی شارژی، دریل شارژی بخرم؟

 

 • قدرت

دریل های شارژی بسیار قوی تر از پیچ گوشتی های شارژی هستند و همان گونه که در مقاله راهنمای خرید دریل شارژی اشاره شد، دریل های شارژی دارای سیستم چرخ دنده بهتر و باتری های ولتاژ بالاتر هستند. به این معنی که می توانند گشتاور بیشتری را ایجاد کنند. در ادامه مثالی از تفاوت قدرت این دو را برایتان می گوییم.

دریل شارژی به طور میانگین می تواند 50 نیوتن متر گشتاور را تحویل دهد. از طرف دیگر، یک پیچ گوشتی شارژی معمولی تنها می تواند حدود 10 نیوتن متر گشتاور را ایجاد کند. دریل های شارژی شما هیچ مشکلی در سوراخ کردن سطوح سخت مانند چوب سخت، پلاستیک یا حتی فلز ندارد. اما این مورد را نمی توان در مورد پیچ گوشتی های شارژی گفت.

 

 • چند منظوره بودن

یک دریل شارژی می تواند برای ایجاد سوراخ و همچنین چرخاندن پیچ مورد استفاده قرار گیرد. در حالی که پیچ گوشتی های شارژی فقط به منظور باز و بستن پیچ به کار می روند. لذا احتمالا این ابزاری است که دیگر منسوخ می شود.

 

[blockquote author=””]

مقالات مرتبط
۸ مدل قوی ترین پیچ گوشتی ضربه ای های شارژی

[/blockquote]

 

انواع دریل شارژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...