جستجو کردن
Close this search box.
مقایسه دریل بتن‌کن و دریل چکشی

مقایسه دریل بتن‌کن و دریل چکشی

همانطور که می‌دانید، فرو کردن پیچ در بتن کار آسانی نیست. اگر برای پروژه‌تان نیاز به انجام دادن همچین کاری دارید، یا باید از دریل بتن‌کن و یا دریل چکشی استفاده کنید. هر دوی این ابزارها به اندازه کافی قدرتمند هستند که پیچ ها را در بتن فرو کنند، اما مکان یسم های چکشی (hammering ) آنها متفاوت است و مزایا و معایب مختلفی دارد.

برای اینکه بدانید کدام ابزار برای نیازهای شما مناسب است، ادامه‌ی مطلبی که برای‌تان آماده کرده‌ایم را بخوانید. ما یک نمای کلی از دریل های بتن‌کن و دریل های چکشی به‌تان ارائه می دهیم و به طور موثری به شما پاسخ خواهیم داد که کدام ابزار برای شما مناسب‌تر است.

 

بررسی اجمالی دریل های بتن‌کن

بین این دو ابزار، دریل های بتن‌کن اغلب برای افراد حرفه‌ای و سایر افرادی که نیاز به فرو کردن پیچ‌ها به بتن – به صورت چکش کاری – دارند، ترجیح داده می‌شوند. برای کسانی که به استحکام پیشرفته و جذب ضربه و انرژی بالا نیاز دارند، دریل های بتن‌کن نسبت به دریل های چکشی برتری ویژه ای دارند.

 

مکانیزم چکش کاری

مکانیسم چکشی در دریل بتن‌کن شامل یک سیلندر هوا و پیستون است. پیستون سیلندر را از هوای فشرده پر می کند و به نوبه خود به مته ضربه می زند. این یک مکانیسم چکش کاری موثر و قدرتمند را فراهم می کند که می تواند پیچ ها را بدون مشکل به بتن وارد کند.

دریل بتن کن

مزایا

بزرگترین مزیت دریل‌های بتن‌کن، استحکام آنهاست. به دلیل نحوه عملکرد مکانیسم چکشی، دریل‌های بتن‌کن به سادگی قدرت بیشتری نسبت به دریل های چکشی دارند. برای کسانی که نیاز به چکش کاری سنگین یا مکرر دارند، دریل بتن‌کن بهترین گزینه خواهد بود. اگر نیاز به ایجاد سوراخ هایی با قطر بزرگتر از یک اینچ دارید، دریل های بتن‌کن ایده آل هستند.

اگرچه دریل های بتن‌کن نیروی بیشتری را ارائه می دهند، اما استفاده از آنها آن‌چنان هم که شاید تصور می‌کنید دشوار نیست. در واقع دریل های بتن‌کن به طور متوسط ضربه بیشتری نسبت به دریل های چکشی جذب می کنند. به طور متوسط، دریل های بتن‌کن می توانند 6000 ضربه در دقیقه ایجاد کنند. این باعث می شود که از دریل های بتن‌کن راحت تر و آسان‌تر استفاده کنید، به خصوص اگر نیازبه کارهای سنگین دارید.

 

معایب

از آنجایی که دریل های بتن‌کن قدرت بیشتر و ضربات کمتری را ارائه می دهند، اغلب بسیار حجیم و سنگین هستند، به خصوص در مقایسه با دریل های چکشی. سبک ترین چکش دوار حدود 15 پوند (6.8 کیلوگرم) وزن دارد که تقریباً دو برابر وزن دریل‌های چکشی سنگین است. اگر عضلات مستحکمی ندارید یا مجبور هستید برای مدت طولانی از آن استفاده کنید، این می تواند یک عیب برای این ابزار باشد.

علاوه بر این، دریل های بتن‌کن به ندرت با باتری  و به صورت شارژی کار می کنند. از آنجایی که آنها بسیار قدرتمند هستند، تقریباً همگی آن ها باید به برق وصل شوند. اگرچه این برای بسیاری مسئله‌ی مهمی نیست اما به هر حال  اگر دسترسی رایگان و آسان  به پریز برق وجود نداشته باشد مسئله ای آزار دهنده است.

 

بهترین کاربردها

دریل های بتن‌کن به دلیل قدرت بیشترشان برای کارهای ساختمانی یا سایر نیازهای حرفه ای بهترین گزینه هستند. برای استفاده شخصی، دریل بتن‌کن ممکن است برای این دست از نیازها، بیش از حد بزرگ و غیر ضروری باشد و دریل چکشی در این مورد گزینه ایده آل تری به حساب می‌آید.

 

مروری بر دریل‌های چکشی

دریل‌های چکشی اغلب به عنوان گزینه ای با قدرت کمتر اما مقرون به صرفه تر و قابل حمل تلقی می شوند. با مکانیزم ضربه ای کوچکتر، دریل‌های چکشی بهترین گزینه برای افرادی است که برای استفاده شخصی یا گاه به گاه به این ابزار نیاز دارند.

 

مکانیزم چکش کاری

دریل‌های چکشی مکانیزم ضربه ای بسیار کوچک تری دارند. این ضربه زمانی ایجاد می شود که دو دیسک فلزی آجدار به یکدیگر ورود و خروج کنند. این مکانیزم چکش کاری برای پروژه های کوچک تا متوسط عالی است، اما به اندازه مکانیزم چکش کاری دریل بتن‌کن قدرتمند نیست.

دریل چکشی

مزایا

مزایای دریل‌ چکشی در معایب دریل بتن‌کن نهفته است. مهمتر از همه، دریل‌های چکشی فوق العاده سبک و قابل حمل است. از آنجایی که این نوع دریل قدرت کمتری دارد، این ابزارها می توانند با باتری کار کنند. همچنین مکانیزم ضربه آن به دلیل اندازه کوچکتر مکانیزم،  وزن کمتری هم  دارد. اینباعث می‌شود تا حتی سنگین ترین دریل‌های چکشی هم به اندازه  نصف وزن سبک ترین دریل های بتن‌کن هم نباشند.

 

در نتیجه، دریل‌های چکشی بسیار ارگونومیک تر هستند. شما به راحتی می توانید با این ابزار، به طور دل‌خواه مانور دهید و آن را در خانه هم استفاده کنید.

یکی دیگر از مزایای دریل‌های چکشی مقرون به صرفه بودن آن است. از آنجایی که این ابزارها قدرت کمتری دارند، اغلب مقرون به صرفه تر هستند. اگر بودجه کمی دارید، به احتمال زیاد دریل‌ چکشی متناسب با محدوده بودجه خود را نسبت به یک دریل بتن‌کن پیدا خواهید کرد.

 

معایب

بدیهی است که بزرگترین عیب دریل‌های چکشی این است که به اندازه دریل های بتن‌کن قدرتمند نیستد. اگر کار سوراخ‌کاری شما معمولا زیاد است، دریل‌های چکشی – برای برخی موارد خاص – ممکن است به اندازه کافی توان برای ضربه زدن به مته برای وارد کردن پیچ به عمق کافی را نداشته باشد.

عیب دیگر دریل چکشی این است که به اندازه دریل بتن‌کن ضربات را جذب نمی کند. این نوع دریل می تواند تا 30000 ضربه در دقیقه ایجاد کند. این بدان معنی است که ضربه بسیار بیشتری ایجاد می کند که در دست گرفتن و کنترل آن دشوارتر می شود.

 

بهترین کاربردها

اگرچه دریل‌های چکشی نسبت به دریل های بتن‌کن قدرت کمتری دارند و ضربه کمتری را جذب می کنند، اما همچنان برای مصارف عادی و معقول، مفید بوده  و به نسبت برتر است. مهمتر از همه، دریل‌ چکشی برای مشاغل کوچک تا متوسط، مانند کارهای حول خانه ، بهترین است. برای استفاده حرفه ای یا نیمه حرفه ای نباید از دریل چکشی استفاده کنید.

 

کدامیک برای شما مناسب است؟

سناریو

کدام را بگیریم؟
سوراخ هایی با قطر بزرگتر از 1 اینچ (2.5 سانتی متر) دریل کنید دریل بتن‌کن
سوراخ هایی با قطر کوچک‌تر از 1 اینچ (2.5 سانتی متر) دریل کنید دریل‌های چکشی
استفاده حرفه ای/تجاری دریل بتن‌کن
استفاده ی شخصی

دریل‌های چکشی

اگرچه عوامل زیادی می تواند در تصمیم گیری بین این که به کدام ابزار – دریل بتن‌کن یا دریل چکشی – نیاز دارید، وجود دارد، اما مهم ترین عامل اندازه پروژه شما است. به عبارت دیگر، توصیه می کنیم هنگام انتخاب ابزار به کار بتن یا بنایی توجه کنید.

اگر به سوراخ هایی با قطر بزرگتر از یک اینچ  (2.5 سانتی متر) نیاز دارید، حتماً به یک دریل بتن‌کن نیاز پیدا خواهید کرد. اگرچه این ابزارها گران‌تر و دست و پا گیرتر هستند، اما ابزار مناسبی برای این نوع پروژه ها به شمار می‌آیند. در مقابل، شما باید یک دریل چکشی هم برای کارهای  کوچکتر از آن هم تهیه کنید.

تهیه یک دریل چکشی برای کارهای کوچکتر باعث صرفه جویی در هزینه و انرژی می‌شود. اکثر افرادی که نیاز به سوراخ کردن بتن در اطراف خانه دارند، دریل چکشی را بهترین گزینه برای کار و بودجه خود می دانند.

 

فاکتورهایی که باید در نظر گرفته شوند:

فرقی نمی کند که از دریل بتن‌کن استفاده می کنید یا از دریل چکشی، عواملی وجود دارد که باید قبل از خرید یک مدل در نظر بگیرید. در اینجا به آن ها اشاره خواهیم کرد:

دریل بتن کن

توان

چه برای استفاده حرفه ای یا مصارف شخصی و کارهای اطراف خانه به ابزاری نیاز داشته باشید، حتما از قبل مطمئن شوید که ابزار برای انجام کار مورد نظرتان به اندازه کافی قدرتمند است. خرید ابزاری که به اندازه کافی برای کار شما قدرتمند نیست کاملاً بیهوده است. قبل از تصمیم گیری نهایی به قدرت و گشتاور ابزار نگاه کنید.

 

اندازه سوراخ

اندازه سوراخ اهمیت زیادی دارد. همیشه به محدوده قطر هسته مته‌هایی که یک مدل می تواند سوار کند نگاه کنید. اندازه دقیق هسته و مته به دریل بستگی دارد. اگر می خواهید مدل شما برای مدت طولانی دوام بیاورد، به طور معمول توصیه می شود که اگر قصد دارید مکررا از آن استفاده کنید، نسبت به کار معمول‌تان، یک چکش کمی بزرگتر را انتخاب کنید. اگر مدام از ابزار خود به صورت نادرست استفاده کرده و تحت بارگذاری های سنگین و افراط گونه قرار دهید به زودی مستهلک خواهد شد و شاید هم بشکند، لذا برای اینکه برای هزینه ای که می‌کنید بتوانید به همان اندازه از ابزارتان بهره‌مند شوید – به قول معروف – احترام ابزارتان را نگه دارید(!).

 

ارگونومی

اطمینان حاصل کنید که می توانید از ابزار خود برای مدت زمان طولانی استفاده کنید. ارگونومی بر میزان راحت و قابل استفاده بودن ابزار تأثیر می گذارد. به وزن و طراحی کلی مدل نگاه کنید تا حسی ازارگونومی آن داشته باشید. هر چه مدل راحت تر و سبک تر باشد، استفاده از آن راحت تر خواهد بود.

 

قیمت

امروزه انواع دریل‌های بتن‌کن و دریل‌های چکشی در بازار وجود دارد. قبل از انتخاب مدل، بودجه خود را در نظر داشته باشید. شما باید بتوانید ابزاری را پیدا کنید که با نیازها و بودجه شما مطابقت داشته باشد، اگرچه معمولا انتظار می‌رود دریل‌های بتن‌کن گران تر از دریل‌های چکشی باشند.

 

نکته ای در مورد دریل‌های بتن‌کن: سه‌نظام‌های SDS

اگرچه نه همیشه، اما بسیاری از دریل های بتن‌کن از سه‌نظام SDS استفاده می کنند. این بدان معنی است که مته در دو نقطه به سه‌نظام چفت می‌شود. شما با پیچاندن مته در سه‌نظام شروع کرده سپس، یک پیچ چپ‌رزوه  را از انتهای مخالف می‌چرخانید تا مته در سه‌نظام قرار بگیرد.

مزیت این کار این است که ارتباط و کانکشن بسیار قوی تری برای شما فراهم می کند. اما اشکال این است که می توانید از مته‌های کمتری در مدل هایی که با SDS سازگار هستند استفاده کنید. برخی از ابزارهای مدرن تر، مته‌های SDS را بدون ابزارجانبی جا می‌زنند. این مدل‌ها گران‌تر خواهند بود، اما راحت‌تر هستند. این بستگی به ترجیح شخصی شما دارد که آیا این مدل را می‌خواهید استفاده کنید یا نه.

 

ایمنی

حفاری در بتن می تواند فوق العاده خطرناک باشد. هنگام استفاده از دریل بتن‌کن و دریل‌های چکشی مطمئن شوید که همه چیز ایمن است. از وسایل محافظ مانند دستکش و عینک استفاده کنید. عینک به ویژه در موردی مفید خواهد بود که هر ماده ای در طول فرآیند حفاری به بالا پرتاب خواهد شد. حتی اگر بارها روی بتن سوراخ کرده اید، هرگز ایمنی خود را نادیده نگیرید.

 

یک نگاه اجمالی: بهترین انتخاب ها از دید ما

  • دریل بتن‌کن مورد علاقه ما: دریل بتن‌کن 1 اینچی Makita HR2475

Makita HR2475

این دریل بتن‌کن ماکیتا یک گزینه قدرتمند و بادوام برای سوراخ کردن بتن و سنگ است. این ابزار شامل یک موتور 7 آمپری است که سرعت چرخشی  1100 دور در دقیقه و 0 تا 4500 ضربه در دقیقه را ارائه می دهد. این به ابزار اجازه می دهد تا در سخت ترین شرایط هم بتواند بهترین کارایی را ارائه دهد. این مدل شامل موتوری است که با بلبرینگ های دوتایی، لایه های فولادی به هم پیوسته و میله های جابه‌جا کننده جهت برق مسی مهندسی شده است. این کار راندمان انتقال انرژی را افزایش می دهد و آن را قوی تر و کارامد تر می کند.

 

  • دریل چکشی مورد علاقه ما: دریل چکشی DeWalt 20V MAX XR

DeWalt 20V MAX XR

مانند سایر محصولات دی والت، این دریل چکشی دی والت نیز قدرتمند و با دوام است. این ابزار شامل یک گیربکس با کارایی بالا و موتور بدون جاروبک است که سرعت 0 تا 38250 ضربه در دقیقه را ارائه می دهد. برای راحتی، این مدل شارژی بوده و دارای چراغ LED  با 3 حالت است. این کار باعث می‌شود در موقعیت‌های تاریک هم نگه‌داشتن و هم دیدن محل کار با این مدل آسان‌تر شود.

 

نتیجه

اگرچه دریل‌های بتن‌کن  و دریل‌های چکشی کار یکسانی را انجام می دهند، اما دریل‌های بتن‌کن قدرتمندتر هستند، در حالی که دریل‌های چکشی ارگونومیک تر و سبک تراند. اگر برای کارهای ساختمانی یا سایر مصارف حرفه ای به ابزاری نیاز دارید، یک دریل‌ بتن‌کن تهیه کنید. در مقابل، یک دریل چکشی را برای کارهای سبک تا متوسط حول مصارف خانه و … انتخاب کنید. قدرت دریل‌ بتن‌کن برای کارهای سبک تر ارزشش را ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...