جستجو کردن
Close this search box.
تمیز کردن نوک هویه

نحوه تمیز کردن نوک هویه

برای تمیز کردن هویه لحیم کاری ، اگر می خواهید هویه خود را در وضعیت خوب نگه دارید ، باید به طور منظم آن را تمیز کنید . چون نوک هویه ها در تماس با فلزات داغ هستند ، آسیب پذیر در برابر زنگ زدن و خوردگی هستند . اما تا زمانی که نوک هویه را به طور کامل تمیز و قلع اندود کنید ، می توانید از انباشته شدن فلز و آسیب دیدن نوک با گذشت زمان جلوگیری کنید . استفاده از روش های تمیزکاری مناسب به طور مرتب روی هویه لحیم کاری به شما کمک می کند تا وضعیت هویه را برای سال ها حفظ کنید. با مقاله نحوه تمیز کردن نوک هویه همراه باشید.

 

 • تمیز کردن نوک هویه:

 

هویه

1. قبل از تمیز کردن هویه ، آن را خاموش کنید و 15-20 دقیقه صبر کنید تا خنک شود . این امکان تمیز کردن کامل وسیله را بدون خطر سوختگی فراهم می کند.

 • بلافاصله بعد از استفاده از هویه لحیم کاری ، نوک آن را تمیز کنید تا از انباشته شدن مواد (لحیم) با گذشت زمان جلوگیری شود . یاد داشتی برای یادآوری مرتب تمیزکاری هویه در کنار محل کارتان بچسبانید.

 

نوک هویه

2. نوک هویه را با یک اسفنج مرطوب و بدون سلولز و گوگرد تمیز کنید . اسفنج مرطوب را روی بالای هویه لحیم کاری بکشید . انجام این کار ابتدا انباشتگی های خفیف را برطرف می کند و به شما کمک می کند به طور ایمن تشخیص دهید که آیا نوک هنوز هم برای لمس با دست بدون دستکش خیلی داغ است یا نه.

 • از اسفنج های بدون گوگرد ساخته شده برای لحیم کاری استفاده کنید ، زیرا اسفنج های معمولی لحیم را به خوبی تمیز نمی کنند.

 

هویه لحیم کاری

3. برای برطرف کردن لکه ها یا زنگ زدگی سطحی از پشم فولادی مرطوب استفاده کنید . اگر به طور مرتب هویه لحیم کاری خود را تمیز نکنید ، ممکن است لکه ها یا رنگ پریدگی سخت تری به وجود بیاید . یک پشم فولادی را اندکی مرطوب کنید ، سپس آن را روی نوک هویه بکشید تا زنگ زدگی و هر گونه رنگ پریدگی شدید دیگری را برطرف کنید.

 • پشم فولادی تنها وسیله تمیزکاری ایمن برای برطرف کردن زنگ زدگی یا لکه هاست . از کاغذ سمباده اجتناب کنید ، زیرا برای نوک هویه های لحیم کاری بیش از حد ساینده است.

 

 • قلع اندود کردن هویه:

 

قلع کردن آهن

1. هنگام قلع اندود کردن نوک ، از عینک محافظ چشم استفاده کنید . بعد از تمیز کردن نوک توصیه می شود که نوک را با یک لایه نازک و یکنواخت از قلع پوشش دهید . به این کار ” قلع اندود کردن ” می گویند و به حفاظت نوک از زنگ زدگی و اکسید شدن کمک می کند . البته بسیاری از مواد شیمیایی موجود در قلع برای چشم ها تحریک کننده هستند . قلع تمایل دارد ” پاشیده شود ” یا در صورت برخورد اتفاقی با حباب هوا منفجر شود ، بنابراین از عینک محافظ استفاده کنید.

 • بعد از هر بار استفاده ، هویه را قلع اندود کنید تا از زنگ زدن هویه جلوگیری شود.
 • حتما هنگام استفاده از هویه داغ لحیم کاری ، از عینک محافظ استفاده کنید.
 • اگرچه دستکش هنگام قلع اندود کردن الزامی نیست ، پیشنهاد می شود بعد از آن دست هایتان را با آب و صابون بشویید.

 

قلع

2. مقدار کمی قلع تازه را روی نوک هویه بریزید . نقطه کوچکی از قلع را به صورت یک لایه نازک روی نوک بچکانید . اگر به طور یکنواخت اعمال شود ، این کار علاوه بر جلوگیری از زنگ زدگی ، جریان گرمایی هویه را برای استفاده بعدی در حد مطلوب نگه می دارد.

 

3. قلع را با یک پاک کننده آلیاژ در جای خود نگه دارید . بعد از خاموش کردن هویه لحیم کاری و سرد شدن آن ، لایه نازکی از پاک کننده آلیاژ را با یک دستمال میکروفیبر روی نوک بمالید . این کار از انباشته شدن گرد و خاک روی قلع و کاهش بیشتر احتمال اکسید شدن جلوگیری می کند.

 

 • نگهداری از هویه لحیم کاری:

 

نگهداری از آهن لحیم کاری

1. از قلع با کیفیت بالا استفاده کنید چرا که با چگونگی و نحوه تمیز کردن هویه می توانید عمر دستگاه خود را بالا ببرید . اگر چه استفاده از قلع ارزان به نظر کم هزینه در کوتاه مدت به نظر می آید ، اما می تواند با گذشت زمان به هویه آسیب برساند . ناخالصی های موجود در قلع می تواند باعث انباشتگی روی نوک هویه شود و توانایی انتقال گرمای آن را مختل کند.

 • قلع 60/40 یا 50/50 ایده آل است ، با این حال که عدد بالاتر درصد خلوص موجود در قلع را نشان می دهد.نگهداری از هویه لحیم کاری

 

2. بعد از هر بار استفاده ، انباشتگی ها را تمیز کنید . بعد از لحیم کاری یک قطعه ، هویه را خاموش کرده و صبر کنید تا سرد شود . سپس نوک را بردارید و بشقابک را تکان دهید تا هر گونه انباشتگی شل شود . این کار از انسداد هویه با گذشت زمان و کاهش کارایی آن جلوگیری می کند.

سیم لحیم کاری

 

3. سیم هویه را از نظر سوختگی یا ترک بررسی کنید . سیم هویه به دلیل استفاده در زیر گرمای زیاد آسیب پذیر است . اگر آسیبی به سیم مشاهده کردید ، برای تعویض آن به یک برقکار حرفه ای مراجعه کنید.

 • درصورت آسیب به سیم هویه نه تنها ناکار آمد است بلکه خطرناک نیز است.

 

نوک هویه

4. بین ضربه ها نوک هویه را تمیز کنید . تمیز کردن نوک هویه هنگام استفاده منجر به کار لحیم کاری بهتری می شود . بعد از هر ضربه ، یک اسفنج مرطوب را روی نوک هویه بکشید تا از انباشتگی روی آن جلوگیری شود.

 • وقتی کار لحیم کاری تان تمام شد ، اگر در طول استفاده ، هویه را به طور دوره ای تمیز کرده باشید ، نوک آن کمتر نیاز به تمیزکاری دارد پس حتما به نکاتی که در مقاله “نحوه تمیز کردن نوک هویه” اشاره شد ، توجه ویژه ای داشته باشید.
 • سمانه رستمی
 • مرداد 15, 1402
 • 97 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...