جستجو کردن
Close this search box.

نحوه انتخاب دریل ستونی

اگر تا به حال از یک دریل دستی برای انجام یک کار سنگین استفاده کرده اید، کارهایی که نیاز به حفاری سوراخ های زیادی برای تخمین عمق، عرض و همچنین در چندین زاویه خاص دارد، متوجه دشواری زیاد این کار خواهید شد.مطمئناً، ممکن است در گذشته با دریل دستی خود کنار آمده باشید و به آن اعتماد کرده باشید، اما ما مطمئن هستیم که اگر لحظه ای را تمرکز کرده و کاملاً با خود صداقت داشته باشید، احتمالاً چند پروژه به ذهن شما خطور می کند که کاملا از نتیجه نهایی راضی نبوده اید.به ما اعتماد کنید؛ ما آنجا بوده ایم

هیچ فراری از این واقعیت وجود ندارد که با استفاده از دریل دستی در موقعیت هایی که دقت لازم است، معمولاً می توانید با سوراخ کردن سوراخ هایی که کاملاً مستقیم هستند (یا به زاویه دقیق نیاز دارند) و همچنین عرض دقیق سوراخ ها خداحافظی کنید.بنابراین، چاره چیست؟

 

از دریل ستونی استفاده کنید – ساده‌ترین راه برای دستیابی به دقت و قوامی در سوراخ‌کاری که هنگام استفاده از دریل های دستی از دست میدهید.تا اینجا عالی به نظر می رسد، اما فقط یک مشکل وجود دارد.با انواع مختلف مدل‌های موجود در بازار، از جمله مدل‌های روی میزی و انواع روی زمین، و تغییرات در این دو، مانند مدل‌هایی که پایه‌های مغناطیسی و سرهای شعاعی دارند، به معنای واقعی کلمه انتخاب برای شما سخت میشود.هر چند نترسید، زیرا به سراغ مطالعه ی مقاله ی درسی آمده اید.به راهنمای جامع خرید دریل ستونی ToolCrowd خوش آمدید ، منبع نهایی برای هر کسی که می‌خواهد یکی از همه کاره‌ترین و مفیدترین ابزارهای کارگاهی را بخرد.

هدف ما در چند دقیقه آینده این است که به شما کمک کنیم درباره همه قسمت های دریل ستونی متخصص شوید. از درک انواع مختلف موجود و کاربرد آنها تا کمک به شما در محدود کردن و تصمیم گیری در مورد نوع مدلی که برای شما مناسب است.پس بدون مقدمه، بیایید شروع کنیم:

 

دریل ستونی چیست؟

دریل ستونی (که اغلب به عنوان دریل رومیزی یا دریل کف نیز نامیده می شود) یک ابزار برقی است که برای حفاری سوراخ ها به روشی مشابه دریل های معمولی دستی استفاده می شود.با این حال، تفاوت دریل ستونی با دریل های برقی معمولی اولا مشخصا این است که آنها یک ابزار دستی با سر مته (که شامل موتور، سه نظام، و دسته‌های سرعت و تغذیه است)  نیستند، ثانیا پایه، در بالای یک ستون پشتیبانی به یک ستون محکم وصل شده است به جای اینکه در حین استفاده توسط دست کاربر پشتیبانی شود.

 

دو نوع اصلی دریل ستونی وجود دارد، از جمله یک نوع رومیزی که دارای یک ستون تکیه گاه کوتاه برای قرار دادن روی میز کارگاه است، برای مثال، و یکی هم نوع دریل کف با یک ستون تکیه گاه بزرگتر برای نصب مستقیم روی زمین.این واقعیت که آنها برای استفاده دستی طراحی نشده اند به این دلیل است که وزن  این ابزارمعمولاً در مقایسه با دریل های معمولی حساسیت کمتری حین ساخت ایجاد میکند و به همین دلیل، آنها اغلب دارای موتورهای بزرگتر و قدرتمندتر هستند که آنها را به گزینه ای عالی برای حفاری سوراخ هایی با قطر بزرگتر یا مواد سخت تر تبدیل میکند.

نه تنها این، بلکه به دلیل مهار و پشتیبان قرار گرفته در قسمت سر ابزار و سه نظام در حین استفاده، مقدار زیادی از حرکت جانبیدریل های ستونی را که معمولاً هنگام استفاده از دریل دستی رخ می دهد و اغلب منجر به مشکلات کیفی می شود، از بین می برد.به همین دلیل، دریل های ستونی یک انتخاب محبوب در میان نجاران، فلزکاران و سایر مشاغلی هستند که به قدرت و دقت بالایی نیاز دارند که در غیر این صورت ممکن است فاقد آن باشد و دستیابی به آن با دریل های دستی دشوار باشد.

 

اجزای اصلی دریل ستونی :

تصویری که اجزای مختلف یک دریل پرس معمولی، دریل رومیزی یا دریل ستونی را نشان می دهد را مشاهده میکنید.

اجزای اصلی یک دریل ستونی

اکنون که دقیقاً از چیستی این ابزار مطلع شده‌اید، بیایید ببینیم که آنها معمولاً برای چه مواردی استفاده می‌شوند.

 

کاربرد دریل ستونی ؟

همانند دریل های معمولی، از دریل های ستونی نیز می توان برای انجام کارهای مختلف استفاده کرد.تعدادی دلیل برای این وجود دارد…

اولاً، آنها دارای سه نظام های قابل گسترش (یا بدون کلید یا کلیدهای منظم‌تر، با ابعاد دقیق متفاوت از مدلی به مدل دیگر) هستند که می‌توانند انواع مختلفی از مته ها را با ساقه‌های گرد یا شش وجهی نگه دارند، در حالی که موتورهای قدرتمند آنها این امکان را فراهم می‌کند که از مته ‌های با قطر بزرگ‌تر به‌آسانی به اندازه قطعات کوچک‌تر استفاده کنید.ثانیاً، می توان سرعت خروجی را در اکثر مدل های مدرن تغییر داد (مثلاً دریل ستونی مدل  WEN 4214 دارای سرعت متغیر بین 580 تا 3200 دور در دقیقه است) که به کاربر امکان می دهد سرعت را مطابق با انواع مختلف کاربرد تنظیم کند.بیایید به چند نمونه خاص نگاه کنیم:

 

 • حفاری سوراخهای با قطر بزرگتر – همانطور که گفته شد، دریل های ستونی معمولاً دارای موتورهای بزرگ‌تر و قوی‌تر از موتورهای موجود در دریل ‌های دستی هستند که به آن‌ها قدرت و گشتاور بیشتری می‌دهد تا قطعات و لوازم جانبی با قطر بزرگ‌تر را از طریق جنس های مختلف مته سوراخ کنند.
 • حفاری سوراخها تا عمق مشخص – یکی از ویژگی‌های رایج در اکثر مدل‌ها، توقف در عمق است که باعث می‌شود سوراخ‌ها به طور مداوم در یک عمق خاص حفاری شوند.

 

 • سوراخ کردن در زوایای خاص – برخی از مته‌ها دارای سرمته هایی هستند که می‌توان آن را برای تنظیم زاویه حفاری آن تنظیم کرد (مثلاً یک مته فشاری شعاعی)، در حالی که برخی دیگر دارای قابلیتی هستند که می‌توان آن را تغییر داد تا هر مته ای که استفاده می‌کنید تحت یک زاویه خاص وارد قطعه شود.
 • حفاری سوراخهای دقیقتر – می‌توانید یک دریل ستونی کوچک را انتخاب کنید که به‌عنوان مثال، مته‌های کوچک‌تر را به راحتی در خود جای می‌دهد و اجازه می‌دهد تا تنظیمات میکرو از نظر سرعت خروجی و گشتاور انجام شود.

 

 • بزرگ کردن سوراخ های موجود – به لطف قدرت ارائه شده، پرس های مته برای سوراخ کردن سوراخ های موجود تا قطر وسیع تر با مته بزرگتر ایده آل هستند.
 • صاف کردن لبههای یک سوراخ – به عنوان مثال، با استفاده از یک قیطون برای تکمیل سوراخ به قطر مشخص و صاف کردن لبه‌های آن میتوان اقدام کرد.

 

 • سوراخهای سر خزینه – به عنوان مثال، استفاده از یک مته سرخزینه برای ایجاد شکافی در ورودی یک سوراخ که تا هنگام قرار دادن یک پیچ سر صاف، هموار شود.
 • سوراخ کردن متقابل – استفاده از یک مته سوراخ کننده برای حفاری سوراخ در حالی که به طور همزمان مواد اضافی را از ورودی سوراخ خارج می کند تا به سر بست، به عنوان مثال، سر پیچ، اجازه دهد که در صورت وارد شدن کامل با سطح ماده همسطح بماند.

 

 • سوراخهای ضربهای – به‌عنوان مثال، با استفاده از دریل ضربه زن، شیاری را در یک ماده خاص ایجاد کنید که امکان قرار دادن یک بست مانند پیچ و مهره را فراهم می‌کند.
 • برش سوراخ های مربع یا مستطیل در چوب – برای بریدن سوراخ های مربع یا کنار هم برای هر زمان که نیاز به برش مستطیلی شکل باشد، از یک مته مورتینگ استفاده کنید.

 

 • مواد سنباده زنی – لوازم جانبی بیشماری دارای سنباده با ساقه گرد موجود است که می تواند مستقیماً در سه نظام ابزار قرار گیرد.
 • مواد پولیش – مشابه سنباده، با این تفاوت که در این مورد از لوازم جانبی پرداخت اختصاصی مانند چرخ پولیش استفاده می شود.

 

مزایا / معایب استفاده از دریل پرس چیست؟

خوب… همانطور که در بالا می بینید، دریل های ستونی برای انجام کارهای مختلف بسیار مناسب هستند که این بسیار عالی است، اما بر اساس نمونه کارهای ذکر شده در بالا، یک سوال منطقی وجود دارد:آیا نمی توانید همه این کارها را با یک دریل دستی به اندازه کافی قدرتمند نیز انجام دهید؟

پاسخ مطمئناً بله است، اما به احتمال زیاد ممکن است در چند دقیقه دیگر نخواهید…در اینجا برخی از دلایلی که وجود دارد تا شما  متوجه شوید به طور بالقوه می توانید یک دریل ستونی را به یک مته استاندارد دستی ترجیح دهید:

 

مزایای دریل ستونی

 • معمولا دقیق تر هستند

به لطف ویژگی هایی مانند میزهای قابل تنظیم با ارتفاع و میزهای مخروطی ، همراه با نگهدارنده های عمق متغیر که در اکثر دریل های ستونی مدرن وجود دارد،آسان تر از این نمی توان سوراخ ها را با عمق، عرض و زاویه مورد نیاز حفاری کرد.

 • می توانند سریعتر و کارآمدتر باشند

با پیش تنظیم عناصری مانند زاویه میز دریل ستونی یا نگهدارنده های عمق آن، می توانید با سرعت بسیار بیشتری کار کنید و به طور همزمان احتمال اشتباه را کاهش دهید. ابزارهای دستی از این نظر نمی توانند رقابت کنند.

 

 • معمولا قدرتمندتر هستند

وزن معمولاً در مورد دریل های ستونی با توجه به طراحی نصب شده آنها (مثلاً روی میز کار یا پایه) کمتر مورد توجه است و در نتیجه آنها معمولاً دارای موتورهای قوی تر (و به نوبه خود سنگین تر) هستند.

این مزیت را بیشتر هنگام استفاده از قطعات بزرگتر برای سوراخ کردن سوراخ هایی با قطر وسیع تر یا هنگام کار با مواد سخت تر متوجه خواهید شد.

 • می توانند بسیار ایمن تر باشند

ماهیت ثابت یک دریل ستونی، همراه با قاب محکم آن، به کنترل بسیار بیشتر در مقایسه با دریل دستی کمک می کند.هر گونه فشاری که در حین سوراخ کردن مواد سخت‌تر احساس می‌شود، توسط ساختار محکم ابزار بر خلاف مچ دست کاربر حین کار با دریل های دستی گرفته می‌شود و به کاهش خطر آسیب کمک می‌کند.تا اینجا عالی به نظر می رسد، اما هیچ چیز عالی نیست، و دریل ستونی نیز مستثنا نیست.بنابراین، قبل از اینکه وقت تلف کنید، در این مقاله برخی از معایب این ابزار هم وجود دارد که ممکن است قبل از کنار گذاشتن دریل دستی قابل اعتماد خود نیاز باشد دوباره به آن فکر کنید:

 

معایب دریل ستونی

 • کمتر قابل حمل هستند

دریل ستونی ها به دلیل وزن و اندازه خود ذاتاً کمتر از دریل های معمولی قابل حمل هستند.

بله، برای غلبه بر این مشکل می‌توانید مدل کوچک‌تری را انتخاب کنید، اما این به قیمت کاهش قابل توجه اندازه موادی است که می‌توانید به طور واقعی با آن کار کنید.

 • حفاری سوراخ های زاویه دار می تواند (به طور قابل ملاحظه ای) وقت گیرتر باشد

در حالی که می‌توانید مدلی با سر شعاعی یا میز کج بخرید، نمی‌توان این واقعیت را انکار کرد که راه‌اندازی دریل ستونی برای قرار دادن یک سوراخ زاویه‌دار به زمان و تلاش بسیار بیشتری نسبت به دریل های معمولی نیاز دارد. مگر اینکه بتوانید سوراخ‌های زاویه‌دار را به طور منظم متصور شوید، در شرایطی که دقت یک ضرورت مطلق است، ممکن است دریل ستونی بیش از ارزش آن دردسر داشته باشد.

 • محدودیت ظرفیت حفاری

با یک دریل دستی، می توانید عملا روی مواد با هر اندازه کار کنید.

متأسفانه به دلیل محدودیت هایی مانند فاصله بین سه نظام و میز و عواملی مانند فاصله چرخش و فاصله حرکت هر مدلی که استفاده می کنید نمی توانید این کار را با دریل ستونی انجام دهید که ظرفیت را محدود می کند. بله، شما می‌توانید نوع بزرگ‌تری مانند مدل‌های روی زمین را انتخاب کنید، اما این واقعیت باقی می‌ماند که از نظر ظرفیت بسیار محدودتر از یک دریل معمولی خواهد بود.

 

از چه لوازم جانبی ای می توانید با دریل ستونی استفاده کنید؟

به لطف سه نظام های قابل ارتقا (چه کلیددار چه بدون کلید) و این واقعیت که می‌توانید سرعت خروجی را در اکثر مدل‌ها تغییر دهید، دریل های ستونی برای مجموعه‌ای از انواع مختلف پیوست و لوازم جانبی مناسب هستند.

این شامل:

 • مته های استاندارد
 • مته های فورستنر
 • مته های شیشه و کاشی
 • اره های سوراخ دار
 • مته های برگی
 • سنباده گندگی
 • مته برش توپی
 • مته های گرد بر
 • سنباده های تخت
 • چرخ پولیش
 • سنباده های دیسکی
 • چرخ های ساب زنی

 

انواع دریل ستونی

همانطور که در زیر نشان داده شده است دو نوع اصلی دریل ستونی وجود دارد، با این حال، تغییراتی در هر یک از این انواع وجود دارد که ما نیز به آنها اشاره می کنیم:

دریل ستونی رومیزی

تصویری از دریل ستونی رومیزی در حال استفاده که این دریل های رومیزی یکی از محبوب ترین انواع موجود است.

دریل ستونی رومیزی

جای تعجب نیست که طبق نام آنها، آنها عمدتاً برای نصب و استفاده در روی میز کار طراحی شده اند و معمولاً دارای یک پایه محکم برای نگه داشتن آنها در هنگام استفاده هستند.برخی از مدل‌ها دارای سوراخ‌های پایه نیز هستند تا این امکان را به شما می‌دهند که آنها را برای پایداری بیشتر در حین استفاده، پیچ کنید.به دلیل محبوبیت، طیف وسیعی از مدل‌های رومیزی موجود است، از گزینه‌های کم‌هزینه‌تر و سبکتر برای کاربران یا علاقه‌مندان کمی که انجام می‌دهند تا مدل‌های سنگین و گران‌تر با موتورهای قوی‌تر که نیاز افراد کاملاً حرفه‌ای‌ که به دنبال کار با فلز، چوب یا طیف وسیعی از مواد دیگر هستند است.

 

دریل های رومیزی به طور قابل توجهی کوچکتر از نمونه های روی زمین هستند که در زیر به آنها اشاره می کنیم، و از آنجایی که برای نصب و استفاده در مکانی بلند طراحی شده اند، ستون حمایتی بسیار کوتاه تری دارند که آنها را بسیار فشرده تر و قابل حمل تر می کند.با این حال، یکی از معایب ستون های نگهدارنده کوتاهتر این است که فاصله بسیار کمتری بین سه نظام و پایه وجود دارد (یا سه نظام و میز در صورت قرار گرفتن در پایین ترین حالت خود)، و این باعث می شود که برای افرادی که به دنبال حفاری در مقیاس های کوچکتر هستند مناسب تر باشند.جدا از تغییرات قیمت و قدرت که در بالا به آنها اشاره کردیم، انواع مختلفی از دریل های رومیزی وجود دارد که متناسب با نیازهای مختلف هستند.

 

تغییرات دریل ستونی رومیزی

 • مینی دریل ستونی

مینی دریل های ستونی که برای انجام کارهای در مقیاس کوچک مناسب تر هستند، سبک تر و قابل حمل تر از دریل های معمولی هستند. آنها همچنین به دلیل موتورهای کوچکترشان از قدرت کمتری برخوردار هستند و ظرفیت حفاری بسیار کمتری دارند.

 

 • دریل ستونی شعاعی

دریل های ستونی شعاعی که با سر چرخان (اغلب در هر دو جهت) مشخص می شود، سوراخ کردن زاویه ها را بسیار آسان می کند. برخی از مدل ها دارای سر کشویی نیز هستند و این امر فاصله چرخش و ظرفیت کلی سوراخکاری را به شدت افزایش می دهد.

 

 • دریل ستونی مغناطیسی

دریل های ستونی مغناطیسی دارای یک آهنربای الکتریکی قوی هستند که پایه را به هر سطح فلز آهنی که در حال سوراخ کردن هستید در جهت افقی، عمودی و حتی وارونه متصل می کند. دریل های مغناطیسی از گران ترین مدل های موجود هستند.

 

 • دریل ستونی دستی

دریل پرس دستی در اصل پایه ای است که یک دریل معمولی را در جای خود نگه می دارد تا به عنوان یک دریل ستونی معمولی عمل کند. اینها می توانند راه بسیار ارزانی برای به دست آوردن دقت بیشتری در حفاری فراهم کنند که معمولاً در ابزارهای حفاری دستی وجود ندارد.

 

دریل ستونی کف

این مدل‌ها که برای نصب و استفاده مستقیم روی زمین طراحی شده‌اند، اغلب بسیار بزرگ‌تر و غیر قابل حمل‌تر از نمونه‌های روی میز خود هستند.مزیت اصلی این افزایش اندازه، ظرفیت حفاری اضافی موجود است، زیرا ستون پشتیبانی طولانی‌تر و فاصله چرخش بیشتر، آنها را برای کار با قطعات و مواد بزرگ‌تر ایده‌آل می‌کند.

نه تنها این، بلکه دستگاه‌های دریل کف معمولاً دارای موتورهای قوی‌تری نسبت به مدل‌های رومیزی هستند که به آنها قدرت و گشتاور اضافی لازم برای سوراخ کردن سوراخ‌هایی با قطر وسیع‌تر حتی در سخت‌ترین مواد می‌دهد.با این حال، این اندازه و قدرت اضافی قیمت دارد، زیرا مته های کف از گران ترین انواع موجود هستند.آیا آنها را به کاربر معمولی توصیه می کنیم؟ احتمالاً نه، زیرا قدرت و ظرفیت حفاری پیشنهادی احتمالاً برای اکثر مردم بیش از حد است، و اندازه اضافی ممکن است محدود کننده باشد مگر اینکه به یک کارگاه یا یک گاراژ بزرگ دسترسی داشته باشید.

همانطور که در زیر می بینید، در مقایسه با انواع رومیزی که در بالا توضیح داده شد، آپشن های دریل ستونی کف بسیار کمتر هستند:

 

تغییرات دریل ستونی کف

همانطور که در بالا ذکر شد، دریل های شعاعی با یک سر چرخان (اغلب در هر دو جهت) مشخص می شوند که سوراخ کردن زاویه ها را بسیار آسان می کند. برخی از مدل‌ها، از جمله در تصویر بالا، دارای سر کشویی هستند که فاصله چرخش و ظرفیت کلی سوراخ‌کاری را به شدت افزایش می‌دهد.

 

در دریل ستونی به دنبال چه چیزی باشید

هیچ راهنمای خریداری بدون فهرست دقیقی از تمام ویژگی های محصول خاص مورد نظر کامل نخواهد بود.بنابراین، بر اساس تجربه ما، این مقاله راهنمای نهایی همه چیزهایی است که باید هنگام انتخاب مدل دریل ستونی برای خرید به آنها نگاه کنید و در نظر بگیرید:

 

نوع مدل

با انواع مدل‌های مختلف موجود، اولین و مهم‌ترین مرحله هنگام انتخاب دستگاه مته این است که بفهمید کدام نوع برای شما مناسب است.

انتخاب شما بیشتر یا نه همه عوامل دیگر در این لیست را تحت تاثیر قرار خواهد داد، بنابراین ایده خوبی است که مدتی را صرف فکر کردن در مورد اینکه در نهایت می خواهید با دستگاه دریل چه کاری انجام دهید ، بگذرانید.

 

نیاز به کمک دارید؟

در اینجا چند مورد از متداول ترین خواسته ها یا نیازهایی که مردم از دستگاه دریل ستونی انتظار دارند، همراه با نظر ما در مورد اینکه کدام مدل به بهترین وجه این موارد را برآورده می کند، آورده شده است:

 • فشردگی

اگر فضا مشکل است، بهتر است از مدل های روی زمین به طور کلی اجتناب کنید، زیرا این مدل ها به راحتی بزرگترین انواع موجود هستند.هر یک از گزینه های دیگر، به عنوان مثال، نوع رومیزی یا مینی دریل پرس (اگر ظرفیت کافی برای شما فراهم کند) انتخاب بهتری خواهد بود.

 • ظرفیت حفاری

اگر قصد دارید به طور مرتب پروژه های بزرگ را انجام دهید، یک دریل ستونی کف به لطف این واقعیت که معمولاً بیشترین فاصله بین سه نظام و پایه، بیشترین فاصله چرخش و فاصله ضربه بیشتری را ارائه می دهد، بیشترین ظرفیت را فراهم می کند.با این حال، در سمت دیگر این مقایسه، یک مینی دریل پرس ظرفیت بسیار کمتری را در این سه قسمت فراهم می کند، اما برای کارهای کوچکتر و پیچیده تر مانند پروژه های سرگرمی یا صنایع دستی ایده آل است.

 

 • دقت حفاری

به عنوان مثال، هر مدلی که تنظیمات میکرو را از نظر سرعت خروجی و نرخ تغذیه ارائه دهد، احتمالاً یک مدعی خواهد بود. پیدا کردن یک مدل باکیفیت رومیزی یا روی زمین که این ویژگی ها را ارائه می دهد، بسیار آسان است.همانطور که در بالا ذکر شد، برای پروژه های سرگرمی و صنایع دستی در مقیاس کوچک، هیچ چیز به اندازه یک مینی دریل ستونی برای حفاری حداکثر دقت نیست.

 • الزامات حفاری پیچیده

برای هر چیز پیچیده تر، به عنوان مثال، زوایای حفاری هرازگاهی، بسیاری از دریل های رومیزی و زمینی دارای میزهای قابل تنظیمی هستند که می توانید قبل از حفاری در یک زاویه خاص تنظیم کنید.با این حال، اگر مرتباً زاویه دار حفاری می‌کنید، ممکن است ایده خوبی باشد که به سمت یک دریل ستونی شعاعی هدایت شوید، جایی که می‌توانید سر را زاویه دهید، که در هر دو صورت روی میز یا روی زمین موجود است.

 

 • قابل حمل بودن

اول از همه، اگر قابل حمل بودن لازم است، از دریل پرس کفی خودداری کنید – آنها خیلی بزرگ و خیلی سنگین هستند.یک مدل رومیزی (یا یک دریل ستونی کوچک در صورتی که ظرفیت کافی را فراهم کند) احتمالاً در این مورد بهترین خواهد بود، و ممکن است ارزش آن را داشته باشد که به دنبال دریل ستونی مغناطیسی باشید، زیرا این کار باعث می شود بعد از اینکه آن را به هر کجا حمل کردید کار سریعتر و آسان تر شود.(اگرچه قیمت بسیار گرانتری دارند).

 

قیمت

احتمالاً به اندازه نوع مدل دریل ستونی ای که در نهایت انتخاب می کنید، قیمت آن اهمیت دارد.

99.9٪ از خریداران بودجه خاصی را در ذهن دارند و قیمت کلی معمولاً تأثیر زیادی بر ویژگی هایی دارد که شما به طور منطقی انتظار دارید به آنها دسترسی داشته باشید.

دستگاه های دریل ستونی کف با توجه به اندازه بزرگتر و (معمولا) موتورهای قوی تر، اغلب گران ترین نوع موجود هستند، در حالی که مدل های با سر مته شعاعی یا پایه های مغناطیسی با توجه به پیچیدگی افزایش یافته قیمت بیشتری نسبت به مدل های استاندارد دارند.دریل ستونی های تجاری می تواند صدها و حتی هزاران دلار هزینه داشته باشد.

با این حال، برای مدل‌های همه‌منظوره با مشخصات DIY، انتظار می‌رود که برای مدل‌های رومیزی با این مشخصات، ۷۵ دلار به پایین و برای مدل‌های کف‌، بیش از ۷۵ دلار بپردازید ، که هر دوی این قیمت‌ها برای مدل‌های با مشخصات بهتر بسیار بالاتر هستند.به طور کلی، در اینجا موضوع این است که هر چه بیشتر خرج کنید همانقدر به دست می آورید:

 • یک موتور قوی تر
 • قطعات داخلی دنده محور بر خلاف تسمه محور
 • محدوده سرعت بزرگتر (یعنی قابلیت تنظیم سرعت پایین تر و سرعت بالاتر)
 • فاصله زمانی بین ضربات بزرگتر
 • فاصله نوسانی بزرگتر
 • قطعات پلاستیکی کمتر / قطعات فلزی بیشتر
 • ظرفیت سه نظام بزرگتر
 • اندازه میز بزرگتر
 • اضافه شدن یک بازخوانی سرعت دیجیتال
 • اضافه شدن هدایت لیزری برای دقت بیشتر
 • عمق توقف دقیق تر

با این حال، همیشه اینطور نیست، بنابراین هر مدلی را که در نظر می‌گیرید به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که ارزش پول را دریافت می‌کنید.

 

توان خروجی

توان خروجی موتور تأثیر مستقیمی بر اندازه سوراخ ها و چقرمگی موادی دارد که می توانید با دریل ستونی خود با آنها مقابله کنید.مته‌های با قطر بزرگ‌تر، به عنوان مثال، اره‌های سوراخ‌دار، به قدرت بسیار بیشتری در موادی مانند فلز نیاز دارند تا مته‌های استاندارد با قطر کمتر در چوب.

با این حال، هیچ فایده ای ندارد، بنابراین در حالی که مدل های 1+ اسب بخار در بازار وجود دارد، این نوع قدرت به احتمال زیاد بیش از حد است، مگر اینکه به طور مداوم سوراخ های بزرگتری در فلز ایجاد کنید.ما توصیه می‌کنیم که حداقل 0.5 اسب بخار قدرت داشته باشید، مثلاً با خروجی 1.5 اسب بخار در مدل WEN 4214، یا حتی مدلی با قدرت 0.75 اسب بخار، مصالحه عالی از نظر قیمت و در عین حال بیشتر ارائه می‌کند. بیش از مشت کافی برای رسیدگی به بخش عمده ای از آنچه می توانید به آن پرتاب کنید.

 

فاصله ضربات

ملاحظات مهم بعدی فاصله ضربات است (اغلب به عنوان طول ضربه، کورس حرکت یا حرکت کوییل نامیده می شود).

فاصله ضربات دریل ستونی

اسپیندل در یک دریل، محور چرخشی است که سه نظام به آن متصل است، و بنابراین فاصله ضربه به حداکثر فاصله ای اطلاق می شود که اسپیندل، و در نتیجه سه نظام و مته، می توانند با چرخاندن دسته تغذیه توسط کاربر بالا و پایین حرکت کنند. همچنین به عنوان دسته قلاب شناخته می شود).تصویری که طول حرکت یک دریل ستونی را نشان می دهد را مشاهده میکنید، که به عنوان فاصله ضربات، کورس حرکت، و حرکت دریل نیز شناخته می شود.

به طور کلی، هر چه فاصله ضربه ای بیشتری داشته باشد، دریل ستونی گران تر خواهد بود.آیا ارزش پول اضافی را دارد؟ ما اینطور فکر می‌کنیم – زیرا با افزایش فاصله ضربه، محدودیت‌هایی که در حفاری مواد ضخیم‌تر با آن‌ها مواجه می‌شوید و ناراحتی‌هایی که برای تنظیم منظم میز با آن مواجه خواهید بود، هر دو به طور همزمان کاهش می‌یابند.

راه فراری از این واقعیت وجود ندارد که فاصله ضربات بلنذتر کار با مته‌های بلندتر و مواد ضخیم‌تر را آسان‌تر می‌کند.طبق تجربه ما، فاصله ضربات 0.5 تا 2 اینچ حداقل چیزی است که برای فعالیت های حفاری همه منظوره می خواهید.اگر بودجه شما می تواند به آن برسد، 3 اینچ یا حتی 4 اینچ و بالاتر هم توصیه ما خواهد بود.

 

سرعت حفاری

سرعت حفاری با دریل ستونی

برخی کارها به سرعت‌های خروجی متفاوتی نیاز دارند – برای مثال، هنگام استفاده از یک مته پیچشی استاندارد در چوب در مقابل یک اره سوراخ‌دار در همان ماده، از سرعت بسیار بالاتری استفاده می‌کنید.برای مشاهده لیست دقیق سرعت های توصیه شده برای انواع مته ها در مواد مختلف، به نمودار زیر از مجله چوب مراجعه کنید

اکثر مته‌های جدید دارای تابع سرعت متغیر هستند، اگرچه دامنه سرعت گسترده‌تر باشد (یعنی هرچه حداقل و حداکثر سرعتی که به طور همزمان به آن‌ها دسترسی دارید کمتر باشد)، مدل گران‌تر خواهد بود.ما این را به‌عنوان قیمتی در نظر می‌گیریم که ارزش پرداخت را دارد، زیرا هرچه محدوده سرعت موجود بیشتر باشد، به لطف مناسب‌تر بودن برای طیف وسیع‌تری از وظایف، آن مدل خاص انعطاف‌پذیرتر خواهد بود.همچنین باید مطمئن شوید که می توانید سرعت را تا حد امکان سریع و آسان تنظیم کنید.

در حالی که این موضوع در اکثر مدل‌هایی که دارای صفحه کنترل سرعت یا دسته برای تغییرات سریع هستند، مشکلی ندارد، برخی از مدل‌ها بسیار راحت‌تر هستند.توصیه می‌کنیم از دریل هایی که فقط با یک سرعت کار میکنند خودداری کنید، یا از مته‌هایی که باید آنها را متوقف کنید و برای تنظیم سرعت، تسمه‌های سر را عوض کنید نیز خودداری کنید.

 

ظرفیت حفاری

در مورد اندازه گیری دریل ستونی دو معیار مهم وجود دارد که باید از آنها آگاه بود.اولین مورد، فاصله چرخش (اغلب به عنوان فاصله گلوگاه نامیده می شود) است که اندازه گیری بین مرکز سه نظام تا نزدیکترین نقطه در ستون پشتیبانی است که در دو ضرب می شود.بنابراین، برای مثال، در مورد مدل 12 اینچی Rikon 30-212VS نشان داده شده در شکل زیر، فاصله چرخش (A) برابر با شش اینچ خواهد بود.

ظرفیت حفاری با دریل ستونی

این بدان معنی است که دریل می تواند سوراخی را مستقیماً در وسط یک قطعه 12 اینچی از مواد ایجاد کند.دومین اندازه گیری که باید در نظر گرفته شود، همانطور که در بالا نشان داده شده است، تحت تأثیر ارتفاع ستون تکیه گاه است، و این حداکثر فاصله بین سه نظام و پایه است (یا حداکثر فاصله بین سه نظام و میز در صورتی که در پایین ترین موقعیت نصب و پیکربندی شود. ).هر چه هر کدام از این اندازه‌ها بزرگ‌تر باشد، موادی که ابزار می‌تواند در خود جای دهد بزرگ‌تر است.

 

ظرفیت سه نظام

سه نظام قسمتی است که مته ها را در حین استفاده در جای خود نگه می دارد، بنابراین هر اندازه ای که انتخاب کنید بر حداکثر سایز مته ها و لوازم جانبی که می توانید با دریل ستونی خود استفاده کنید، تأثیر خواهد داشت.

ظرفیت سه نظام

اندازه سه نظام نسبت به قدرت موتور بر روی ابزاری که روی آن نصب شده است، افزایش می یابد، در دریل های با قدرت بالاتر، با توجه به قدرت و گشتاور اضافی موجود برای چرخاندن قطعات بزرگتر، سه نظام بزرگتر را تضمین می کند.رایج‌ترین اندازه‌های سه نظام1.2اینچ و5.8 اینچ هستند، با برخی از مته‌های بزرگ‌تر حتی سه نظام‌هایی به بزرگی3.4 اینچ.

با این حال، در مینی دریل های ستونی،1.4 اینچ به دلیل اندازه کوچکتر این ابزارها و توان خروجی کمتر موتورهای آنها رایج تر است.اگر مته‌های خاصی را در ذهن دارید که می‌خواهید با دریل برای کارهای حفاری خاصی که می‌خواهید انجام دهید از آنها استفاده کنید، احتمالاً اندازه سه نظام بیشتر حساس است.این موضوعی نیست که ما قصد تعیین آنرا داشته باشیم ، زیرا هر دو سه نظام1.2 اینچی و5.8 اینچی ظرفیت بیش از اندازه کافی برای پاسخگویی به نیازهای عمومی ما را فراهم می کنند، و برای هر چیز دیگری، ما به راحتی می توانیم به آن مراجعه کنیم.

 

اندازه میز / ویژگی ها

اندازه در مورد میز دریل ستونی مهم است و به نظر ما، هر چه بزرگتر باشد، بهتر است، زیرا نگه داشتن و محکم کردن مواد بزرگتر در حین سوراخ کردن را آسان تر می کند.با این حال، اندازه تنها چیزی نیست که ما به دنبال آن هستیم.

چهار ویژگی یا ویژگی کلیدی وجود دارد که ما در طراحی میز به دنبال آنها هستیم که فکر می‌کنیم ضروری هستند:

 1. میز باید قابلیت تنظیم ارتفاع زیادی را داشته باشد و این تنظیم تا حد امکان سریع و آسان باشد.
 2. برای سهولت در سوراخ کردن مواد مختلف در زوایای خاص، باید قابل کج شدن باشد.
 3. میز باید قابلیت چرخش 360 درجه را داشته باشد.
 4. در نهایت، باید توانایی چرخش 360 درجه در اطراف خود ستون پشتیبانی را داشته باشد. این باعث می شود که میز در مواقعی که مورد نیاز نیست به طور کامل از مسیر خارج شود، که این مزیت را به حداکثر رساندن فاصله موجود در زیر سه نظام برای قرار دادن مواد بزرگتر دارد.

 

سهولت در تنظیم

برای اینکه یک دریل ستونی واقعا قابل استفاده و مفید باشد، نه تنها باید بسیار قابل تنظیم باشد. همچنین باید به اندازه کافی ساده باشد تا انجام این تنظیمات در سریع ترین زمان ممکن انجام شود.هیچ کس چیزهای بیش از حد پیچیده را دوست ندارد، به جز حالتی که بخواهید همان ماده را به همان عمق با همان مته هر روز سوراخ کنید، برای باقی حالات باید تنظیمات را همواره عوض کنید. که سادگی باعث میشود به بهترین شکل برای هر نوع کاری این تغییرات را انجام دهید.

در حالی که استفاده از هر یک از دریل های ستونی در لیست دلخواه شما ایده آل خواهد بود، فکر اینکه این شانس را دارید که با هر مدلی این کار را انجام دهید، واقع بینانه نیست.

بهترین چیز بعدی به نظر ما؟

تا جایی که می توانید نظرات را بخوانید یا ویدیوهای عملی را بررسی کنید تا ببینید هر مدل چگونه باید استفاده و تنظیم شود. ویژگی‌های مختلفی را که کاربران می‌گویند نمی‌توانند بدون آن‌ها زندگی کنند و نکات کوچکی که آرزو می‌کنند قبل از خرید یک مدل خاص بدانند، پیدا کنید.

در اینجا چند مورد از مواردی که در مورد تنظیم پذیری باید به آنها توجه کرد آورده شده است:

 • سه نظام را سفت و شل کنید؟ – آیا این حرکت نیاز به کلید دارد؟
 • سرعت خروجی را تنظیم کنید؟ – آیا می توان این کار را با استفاده از یک دسته ساده انجام داد یا نیاز به تسمه های تنظیمی دارد؟
 • پیکربندی و تنظیم توقف عمق؟
 • اسپیندل را تا یک عمق خاص به طور دقیق بالا و پایین بیاورید؟
 • میز را بالا ببرید، پایین بیاورید، کج کنید و بچرخانید؟
 • میز را با هر مته ای که استفاده می کنید مربع کنید؟
 • لیزر را تنظیم کنید؟ (اگر داشته باشد)
 • فنر برگشت اسپیندل را باز تنظیم کنید؟

 

دقت حفاری

بر خلاف ضرب المثل قدیمی که می گویند آنچه را که برای آن هزینه می کنید دریافت می کنید، متأسفانه قیمت همیشه بهترین شاخص کیفیت نیست.وقتی نوبت به خرید دریلی می‌رسد که قادر به حفاری دقیق باشد، هیچ چیز بهتر از خواندن نظرات یا تماشای چند نمایش عملی در YouTube نیست.

این کار را باید انجام دهید تا بتوانید به سرعت و به راحتی دریل ستونی خود را راه اندازی کنید.البته این موضوع به اندازه کافی هم خوب نیست چون شما باید بتوانید این کار را تا دقت میلی متر انجام دهید و در صورتی که خطای بسیار کمی داشته باشید بهترین خروجی ممکن را از این دستگاه پیچیده حفاری دریافت نخواهید کرد.

برای پروژه‌های مقیاس کوچک، راه‌حل ایده‌آل احتمالاً یک مینی دریل ستونی با کیفیت بالا خواهد بود.

با این حال، برای پروژه‌های بزرگ‌تر، راه‌حل ایده‌آل دریل ستونی‌ای است که دارای یک قاب محکم و مستحکم متشکل از یک ستون تکیه‌گاه ضخیم است که در حین استفاده از حرکت مقاومت می‌کند، اما هنوز هم با گیج‌های دقیق و شاید حتی یک لیزر برای بهبود دقت حفاری ارائه می‌شود. به طور کلی، هرچه دریل ستونی ارزان‌تر باشد، گیج‌ها از دقت کمتری برخوردارند، و به راحتی می‌توانید سرعت یا هر خروجی دیگری را در چند مرحله کوچک تنظیم کنید.اگرچه همیشه اینطور نیست، بنابراین اگر حفاری دقیق در اولویت باشد، انجام بررسی های گفته شده بسیار مفید است.

 

نوع سه نظام

دو نوع اصلی سه نظام وجود دارد که در تصویر زیر نشان داده شده است – کلیددار یا بدون کلید.

کارکردن سه نظام‌های بدون کلید معمولاً سریع‌تر است، و هر زمان که نوبت به جاگذاری یا برداشتن مته می‌شود، همیشه به دنبال کلید سه نظام باشید. آنها دارای نواحی بافتی هستند که به سادگی آنها را گرفته و بچرخانید تا بتوانید باز یا بسته کنید.اگر مراقب نباشید گم کردن کلید سه نظام می‌تواند بسیار آسان و دردسرساز باشد، اگرچه برخی از مدل‌های کلیددار فضای ذخیره‌سازی داخلی مناسبی را ارائه می‌کنند، بنابراین تا زمانی که یادتان باشد پس از استفاده آن را برگردانید، مشکلی ایجاد نمیشود.نکته‌ای که در مدل‌های ارزان‌تر با سه نظام بدون کلید باید در نظر داشت این است که گاهی اوقات رسیدن به همان سطح سفتی که می‌توانید با یک نوع کلیددار به آن برسید، باعث می‌شود مته ای که استفاده می‌کنید مستعد لغزش شود.

با این حال، در مدل‌های گران‌تر، سه نظام بدون کلید معمولاً از کیفیت کافی برخوردار است تا بتواند بیش از اندازه کافی برای نیازهای کاربر مناسب باشد و از لغزش جلوگیری کند، و طبق تجربه ما، معمولاً باز یا بسته شدن آنها نیز بسیار آسان است.بنابراین، به طور خلاصه، ترجیح ما این است که یک دستگاه دریل ستونی با سه نظام فلزی بدون کلید را انتخاب کنیم، البته به شرطی که کیفیت خوبی داشته باشند.

 

سوالات متداول

در اینجا خلاصه ای از برخی از پرتکرارترین سوالات مربوط به دریل ستونی به همراه پاسخ های مربوطه آورده شده است:

 

 • دریل ستونی چیست؟

دریل ستونی (که اغلب به عنوان دریل فشاری ، دریل رومیزی یا دریل کف نامیده می شود) یک ابزار برقی است که برای حفاری کردن سوراخ ها استفاده می شود.

 

 • دریل ستونی / دریل رومیزی / دریل کف چیست؟

اینها همه نام های جایگزین برای دریل ستونی هستند.

 

 • دریل ستونی چه کاری انجام می دهد؟

دریل ستونی یک ابزار برقی است که برای حفاری کردن سوراخ ها به روشی مشابه دریل های معمولی دستی استفاده می شود.

همچنین، مانند دریل های معمولی، آنها قادر به انجام کارهای متنوعی مانند حفاری، سوراخ کردن، ایجاد سوراخ های ضربه ای ، ایجاد سوراخ های متقابل و حتی پولیش و سنباده مواد هستند که همگی به لطف سه نظام های منبسط شونده خود که می توانند انواع مختلفی از مته ها را در خود جای دهن انجام میشود. برای مثال، مته با ساقه های گرد یا شش وجهی شکل.

 

 • چگونه دریل دستی را به دریل ستونی تبدیل کنیم؟

امکان خرید قابی وجود دارد که بتواند یک دریل معمولی را در جای خود نگه دارد تا به عنوان یک دریل ستونی معمولی عمل کند.

اینها می توانند راه بسیار ارزانی برای به دست آوردن دقت و قدرت حفاری باشد که اغلب در ابزارهای حفاری دستی وجود ندارد.

 

 • دریل ستونی چگونه اندازه گیری می شود؟

دریل های ستونی معمولاً از نظر فاصله چرخشی (که اغلب به آن فاصله گلوگاهی گفته می‌شود) طبقه‌بندی می‌شوند که اندازه‌گیری بین مرکز سه نظام تا نزدیک‌ترین نقطه روی ستون تکیه‌گاه، ضرب در دو است.

بنابراین، برای مثال، در مورد دریل ستونی 15 اینچی، فاصله چرخش برابر با 7.5 اینچ خواهد بود.

این به این معنی است که دریل می تواند سوراخی را مستقیماً در وسط یک قطعه 15 اینچی از مواد ایجاد کند.

 

 • چرخش دریل ستونی چیست؟

چرخش دریل ستونی که در غیر این صورت به عنوان فاصله گلو شناخته می شود، اندازه گیری بین مرکز سه نظام تا نزدیک ترین نقطه در ستون پشتیبانی است که در دو ضرب می شود.

 

 • دریل ستونی شعاعی چیست؟

دریل ستونی شعاعی مدلی است که دارای یک سر چرخان (اغلب در هر دو جهت) است تا سوراخ کردن زوایای آن را آسان‌تر کند.

برخی از دریل های شعاعی نیز دارای سر کشویی هستند که فاصله چرخش و ظرفیت کلی حفاری را به شدت افزایش می دهد.

 

اظهارات پایانی

همانطور که می بینید، هنگام انتخاب بهترین دریل ستونی برای شما، فاکتورهای زیادی باید در نظر گرفته شود.با این حال، امیدواریم که به شما نشان داده باشیم که فرآیند انتخاب لزومی به پیچیده بودن ندارد و موفق شده ایم انواع مختلف موجود و ویژگی های خاصی را که باید به آنها توجه کنیم، روشن کنیم.هر مدلی را که در نهایت انتخاب می‌کنید، همیشه به یاد داشته باشید که دستورالعمل‌های عملکرد و ایمنی سازنده را دنبال کنید و همیشه از تجهیزات ایمنی صحیح برای جلوگیری از خطرات غیرضروری استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...