جستجو کردن
Close this search box.
تعویض سه نظام دریل

آموزش تعویض سه نظام دریل

چگونه سه نظام دریل خود را عوض کنیم؟

مانند هر قطعه ای ، سه نظام دریل به مرور زمان کارایی‌ اش را از دست می‌ دهد یا زنگ زده و گرد و غبار به خود می‌ گیرد که باعث می شود سه نظام ما نیاز به تعویض یا سرویس داشته باشد. این که آیا می خواهید سه نظام خود را تمیز کنید یا آن را با یک سه‌ نظام جدید جایگزین کنید فرقی ندارد ، به هر حال اولین قدم جدا کردن آن از دریل است. اگر می توانید سه نظام را با دست تنظیم کنید ، دستورالعمل های سه نظام بدون آچار یا اتوماتیک را دنبال کنید. اگر ساختار سه‌نظام به آچار نیاز دارند در ادامه آموزش تعویض سه نظام دریل را بخوانید.

 

آموزش تعویض سه نظام دریل

روش اول:

سه نظام

 1. پیچ مرکز سه‌نظام را بردارید. فک های سه‌نظام را تا بیشترین حدی که جا دارد ، باز کنید. در اکثر قطعات بدون آچار ، یک پیچ را در قسمت پایه می بینید که آن را به بدنه متصل می کند. یک پیچ گوشتی با اندازه مناسب وارد کنید و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا پیچ باز شود. پیچ معمولاً با مایع قفل کننده رزوه پوشانده شده است ، بنابراین این ممکن است به مقداری اعمال نیرو نیاز داشته باشد. تا این مرحله از آموزش تعویض سه نظام دریل احتمالا مشکلی نداشته اید چرا که مراحل آن ساده ولی نیازمند دقت می باشد.
 • اگر مدل مورد استفاده شما پیچ ندارد این مرحله را رد کنید.
 • اگر پیچ کاملاً گیر کرده است ، مراحل زیر را دنبال کنید تا پیچ شل شود ، سپس پیچ را بردارید و مراحل بعدی را تکرار کنید.

تنظیم دریل با آلن

2. آچار آلن را داخل سه‌نظام قرار دهید. بزرگترین آچار آلن را که می توانید در آن قرار دهید انتخاب کنید. آچار آلن را بچرخانید تا سه‌نظام سفت شود ، تا زمانی که محکم در جای خود نگه داشته شود.

 

تنظیم گیر بکس دریل

3. گیربکس را روی کمترین حالت تنظیم کنید. این امر مقاومت دنده ها را به حداقل می رساند.

 

ضربه روی دریل

4. با چکش روی آچار آلن ضربه بزنید. دریل را طوری قرار دهید که آچار آلن به صورت افقی قرار گرفته و از میز کار شما خارج شود. انتهای آچار آلن را با چکش چوبی یا لاستیکی بزنید که به سمت پایین بیاید. اکثر تراشه های مته دارای رزوه استاندارد هستند ، بنابراین ضربه زدن به آچار آلن در خلاف جهت عقربه های ساعت باید سه‌نظام را از دریل شل کند. اگر می خواهید مطمئن باشید ، با سازنده تماس بگیرید و بپرسید آیا مدل شما استاندارد است یا برعکس بر روی اسپیندل دریل متصل شده است. می توانید مدل دریل و سه نظام آن را هم گوگل کنید.
اگر ضربه بسیار شدید باشد یا زاویه ای داشته باشد ، ممکن است بدنه دریل را خم کند یا بشکند. با نیروی سبک شروع کنید و در صورت لزوم میزان نیرو را افزایش دهید. این امر وقتی مهم خواهد بود که شما فقط سعی می کنید پیچ را باز کنید.

 

برداشتن سه نظام

5. وقت برداشتن سه‌نظام است. پس از شل شدن سه نظام ما از بدنه دریل ، می توانید آن را با دست باز کنید.

 

مایع قفل کننده رزوه

6. مایع قفل کننده رزوه روی پیچ را عوض کنید (این کار حتما توصیه می شود). هنگامی که آماده نصب یک سه نظام جدید هستید ، کمی مایع قفل کننده رزوه را به انتهای پیچ بزنید. آن را روی انگشت خود بچرخانید تا مایع به طور یکنواخت پخش شود.

 • اگر سه نظام بدون آچار شما پیچ ندارد ، ممکن است لازم باشد از مایع قفل کننده رزوه روی رزوه های سه نظام که روی دریل پیچ می شود ، استفاده کنید.

 

سوار کردن سه نظام

7. سه نظام جدید را سوار کنید. می توانید از همان ابزارها برای نصب یک سه نظام جدید یا جایگزینی سه نظام اصلی پس از تمیز کردن استفاده کنید. آموزش تعویض سه نظام دریل به شما در ادامه کمک خواهد کرد.

 • پایه سه نظام را روی نوک رزوه قرار دهید.
 • سه نظام را باز کنید.
 • آچار آلن را وارد کنید و با دست محکمش کنید.
 • پیچ را وارد کرده و با چرخاندن خلاف جهت عقربه های ساعت آن را محکم کنید.

 

روش دوم:

 • تعویض سه نظام دریل اتومات با پیچ گوشتی شارژی

قرار دادن سوکت در سه نظام

 1. یک سوکت شش گوش را داخل سه نظام قرار دهید. اگر با روش بالا نتوانستید سه نظام را شل کنید ، پیچ گوشتی شارژی می تواند نیروی بیشتری برای این کار ارائه دهد. یک سوکت شش گوش را در وسط سه نظام خود قرار دهید و سه نظام را محکم کنید تا آن را در جای خود ثابت نگه دارد.
 • اگر یک پیچ در مرکز سه نظام شما وجود دارد ، ابتدا آن را با چرخش در جهت عقربه های ساعت باز کنید.
 • این روش ممکن است خطر بیشتری برای آسیب رساندن به سه نظام یا دریل شما داشته باشد.

 

قفل کردن دریل

2. دریل را از دنده خارج کنید. گیربکس دریل را در حالت قفل شده قرار دهید.

 

تنظیم سه نظام با پیچ گوشتی

3. با پیچ گوشتی شارژی سوکت شش گوش را برعکس بچرخانید. پیچ گوشتی شارژی را روی سوکت شش ضلعی قرار دهید و آن را برعکس قرار دهید. پیچ گوشتی شارژی را با شوک های متوالی به کار بگیرید تا زمانی که سه نظام نسبت به دریل شل شود.

 

سوار کردن سه نظام روی دریل

4. سه نظام را با دست باز کنید. حالا می توانید بقیه کارها را به صورت دستی انجام دهید.

 

روش سوم:

 • تعویض سه نظام دریل آچاری

قطر اسپیندل

 1. قطر اسپیندل را اندازه بگیرید. در عوض ، انتهای مخروطی سه نظام روی اسپیندل قرار می گیرد. به شکاف بین پایه سه نظام و دریل نگاه کنید ، حتمن اسپیندل را می بینید. قطر آن را اندازه بگیرید.

 

گوه برای بازکزدن سه نظام

2. در اینجا یک گوه برای باز کردن سه نظام احتیاج دارید که بایستی آن را بخرید. این یک گوه ارزان و دو دسته است. گوه ای را انتخاب کنید که بین دو دسته ی آن از قطر اسپیندل فاصله بیشتری داشته باشد ، اما اندازه آن تا حد امکان نزدیک باشد.

 

گوه دریل

3. گوه را بین سه نظام و دریل قرار دهید. دو بازوی گوه را در اطراف اسپیندل در فاصله‌ای که در شکل مشخص است، قرار دهید.

 

ضربه زدن به گوه دریل

4. گوه را وارد کنید. انتهای گوه را با چکش بزنید تا زمانی که سه نظام از شفت بیرون می آید.

 

سه نظام مخروطی

5. یک سه نظام مخروطی جدید وارد کنید. قسمت های مخروطی اسپیندل و سه نظام را تمیز و بعد چرب کنید. سه نظام را روی اسپیندل قرار دهید و فک های آن را به طور کامل جمع کنید. یک تکه چوب نازک را روی نوک سه نظام قرار دهید تا از آن محافظت کند ، سپس با چکش به نوک سه نظام ضربه بزنید تا محکم روی اسپیندل قرار گیرد.

 

اسپیندل

6. کل اسپیندل را بردارید. اگر نمی خواهید از خانه بیرون بروید و یک گوه بخرید ، پس به جای آن کل اسپیندل را بردارید. این تنها در صورتی کارگر است که سه نظام دارای یک مرکز باز باشد و به شما امکان دسترسی به اسپیندل زیر را بدهد.

 

امیدواریم از مقاله آموزش تعویض سه نظام دریل بتوانید برای تعویض سه نظام دریل خود استفاده کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...