جستجو کردن
Close this search box.

آیا دریل چکشی می تواند جایگزین دریل شود؟

یکی از رایج ترین سؤالات در دنیای ابزارهای برقی این است که آیا یک دریل چکشی می تواند به عنوان یک دریل دو کار را انجام دهد؟ این یک سوال معتبر نیز است، به خصوص از آنجایی که یک دریل چکشی از همان حرکت چرخشی مانند عملکرد دریل استفاده می کند و البته بدون اینکه به شباهت فیزیکی قابل توجه بین دو ابزار برقی اشاره کنیم.

 

یک دریل چکشی نمی تواند به طور موثر جایگزین دریل شود زیرا تقریباً انعطاف پذیری و دقت عملیاتی مشابه یک دریل را ارائه نمی دهد. با این حال، دریل چکشی را در صورتی که به مته ¼ از نوع سری impact-rated  مجهز کنیم، می‌تواند به عنوان یک دریل عمل کند.

 

این متن را برای یادگیری هر چیزی در مورد استفاده از دریل چکشی به‌عنوان دریل، پیامدهای این تصمیم، و توضیحی عمیق درباره اینکه چرا نباید دریل خود را به‌طور کامل برای استفاده از دریل چکشی بجای آن کنار بگذارید بخوانید.

 

آیا دریل چکشی می تواند سوراخ ایجاد کند؟

پیچ گوشتی های ضربه ای در برخی شرایط می توانند بجای دریل ها استفاده شوند. با این حال، استفاده از یک دریل چکشی برای سوراخ کردن با محدودیت هایی همراه است. بسیاری از اینها به سازگاری دریل چکشی با مته مربوط می شود. شما نمی توانید از هر مته ای روی دریل چکشی استفاده کنید.

 

به طور معمول، کولت های دریل چکشی فقط با سری های با ساق شش گوش ¼ اینچی سازگار هستند. برای مقایسه، سه نظام های دریل شارژی با ساقه های شش گوش ⅜ یا ½ اینچی سازگار هستند، در حالی که دریل های سیمی دارای سه نظام های ⅜، ⅝، ¾، یا ½ اینچی هستند.

 

این چه ربطی به استفاده از دریل چکشی برای سوراخ کردن دارد؟

برای شروع، قاعده کلی این است که هر چه قطر سه نظام بزرگتر باشد، می توانید سوراخ های بزرگتری ایجاد کنید.

بنابر این، در حالی که مته ساق شش‌ گوش استاندارد ¼ اینچی دریل چکشی ممکن است برای سوراخ کردن سوراخ‌های کوچک روی مواد «نرم» مانند فولاد سبک یا چوب نرم کافی باشد، اما وقتی می‌خواهید سوراخ‌های بزرگ‌تری روی مواد «سخت» ایجاد کنید، نمی تواند آن را سوراخ کند مانند فولاد های سخت.

ثانیاً، همه مته‌های ساق شش‌ گوش ¼ اینچی نمی‌توانند ضربه‌ای را که پیچ گوشتی روی سری وارد می‌کند تحمل کنند.

 

در واقع، مته های ساق شش گوش استاندارد را اگر بر روی یک دریل چکشی قرار دهید و سعی کنید روی سطح سختی مانند فولاد سخت سوراخ کنید، احتمالاً از ساقه جدا می شوند.

چرا؟ از آنجایی که یک مته استاندارد برای مقاومت در برابر قدرت و گشتاور یک دریل چکشی طراحی نشده است، بلکه بسیار شکننده است.

سری استاندارد برای یک دریل در نظر گرفته شده است که معمولاً گشتاور و قدرت کمتری نسبت به دریل چکشی دارد.

بنابراین با قرار دادن چنین سری در دریل چکشی، بیش از حد به آن بار وارد می کنید، بنابراین احتمال شکستن یا جدا شدن از ساقه سری وجود دارد.

 

اگر اصرار دارید که از یک دریل چکشی برای سوراخ کردن استفاده کنید، به قطعاتی نیاز دارید که برای این منظور طراحی شده‌اند.

 

این قطعات معمولاً از استحکام پیچشی بیشتری نسبت به سری های استاندارد برخوردارند و به آنها اجازه می‌دهد تا بار سنگینی را که توسط یک دریل چکشی وارد می‌شود تحمل کنند.

آنها همچنین دارای زاویه شکست بالاتری برای به حداکثر رساندن انعطاف پذیری تحت فشار هستند که بیشتر به جلوگیری از شکستگی کمک می کند.

برتری یک سری دریل چکشی تخصصی تا حد زیادی به دلیل طراحی نوک آن است. نوک به طور ویژه برای انتقال ارتعاشات اضافی و تنش ضربه ای از سری به منطقه مورد نظر توسعه یافته شده است.

بدون اینکه خیلی تخصصی شوید، این عملبه توزیع فشار وارد شده بر روی سری یا مته کمک می کند و از شکستگی جلوگیری می کند.

به نتیجه نهایی رسیدیم؟ یک دریل چکشی می تواند به عنوان یک دریل عمل کند. با این حال، دریل چکشی به یک سری  ¼ اینچی حرفه ای نیاز دارد.

 

آیا یک دریل چکشی می تواند جایگزین دریل در جعبه ابزار شما شود؟

با آموختن این موضوع که می توان از یک دریل چکشی برای سوراخ کردن استفاده کرد، احتمالاً فکر می کنید که می توانید از خرید دریل صرف نظر کنید و در عوض برای دریل چکشی خود قطعات مخصوص خریداری کنید.

این از منظر مالی منطقی است زیرا دریل ها بیش از سری های تخصصی هزینه دارند. با این حال، از دیدگاه عملکردی نمی توان چنین چیزی را گفت.

 

یک دریل چکشی نمی تواند به طور موثر جایگزین دریل شود. مطمئناً، می‌توانید یکی از این‌ پیچ گوشتی ها را را با یک سری impact-rated برای سوراخ کاری سبک هر از گاه استفاده کنید، اما فقط برای همین کار و اما برای کاربردهای سوراخکاری سنگین که به عمق، گرد بودن و نهایت دقت نیاز دارند، به یک دریل  نیاز دارید.

 

دو دلیل وجود دارد که چرا یک دریل چکشی نمی تواند با راندمان عملیاتی و دقت یک مته مطابقت داشته باشد:

  • پیچ گوشتی های ضربه ای فاقد سه نظام هستند.
  • پیچ گوشتی های ضربه ای فاقد کلاچ هستند.

بیایید این دلایل را با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار دهیم.

 

آیا دریل ضربه ای سه نظام دارد ؟

دریل چکشی

یکی از تفاوت های اصلی بین دریل و دریل چکشی این است که پیچ گوشتی مانند دریل سه نظام دارای سه فک را ندارد. هم دریل های سیمی و هم بی سیم این ویژگی را دارند و برای آن دلیلی هم وجود دارد. در عوض، پیچ گوشتی های ضربه‌ای دارای یک نوع چاک «تغییر سریع سری» یا «رها سازی سریع سری» هستند.

 

سه نظام 3 فک یک مکانیسم تنظیمی است که به شما امکان می دهد یک مته را وارد آن کنید و سفت کنید. این ویژگی به دلیل تسهیل تعویض بین مته های مختلف است و به شما امکان می دهد اندازه سری خود را با یک کار خاص برای نتایج بهتر مطابقت دهید.

 

سه نظام,  به همین دلیل است که دریل های می توانند انتخاب گسترده تری از مته ها را نسبت به پیچ گوشتی های ضربه ای در خود جای دهند.

 

همچنین این یکی از دلایلی است که یک دریل چکشی نمی تواند به طور موثر مته را جایگزین کند، زیرا وقتی ابزار برقی شما نتواند مته های مورد نیاز پروژه شما را در خود جای دهد، احتمالاً نتایج غیر استانداردی خواهید داشت.

توجه داشته باشید که در حالی که فقدان سه نظام 3 فک در سوراخ کاری مشکلی محسوب می شود، اما یکی از دلایلی است که پیچ گوشتی های ضربه ای در راندن پیچ ها در آن بهتر عمل می کنند.

 

[blockquote author=””]

مقالات مرتبط

آموزش تعویض سه نظام دریل

[/blockquote]

 

آیا دریل چکشی کلاچ دارد؟

یکی دیگر از تمایزهای قابل توجه بین پیچ گوشتی های ضربه ای و دریل ها عدم وجود کلاچ در پیچ گوشتی است. همانطور که ممکن است حدس بزنید، دریل های برقی دارای کلاچ هستند و به کارایی عملیاتی آنها کمک می کند.

 

* این کلاچ که به نام کلاچ لغزشی یا کنترل گشتاور نیز شناخته می شود، که دکمه قابل تنظیم آن پشت سه نظام است.

 

دارای اعدادی است که قدرت پیچش (AKA، گشتاور) اعمال شده به مته را نشان می دهد. هرچه این عدد را بیشتر تنظیم کنید، با گشتاور بیشتر و عمیق‌تر دریل می‌کنید.

داشتن کلاچ به شما این امکان را می دهد که از گشتاور مناسب برای اندازه و جنس مته خود استفاده کنید. به طور کلی، قطعات بزرگ و چربی نیاز به گشتاور بیشتری دارند (و بالعکس)، و همین امر را می توان برای سطوح سخت تر نیز گفت. در واقع، کلاچ یک ویژگی کنترلی مهم برای حفاری دقیق است و این واقعیت که پیچ گوشتی های ضربه ای فاقد آن هستند به این معنی است که نمی توانید از آنها برای کار هایی که نیاز به دقت دارند استفاده کنید.

 

جمع بندی

استفاده از دریل چکشی به عنوان دریل مانی ممکن است که مته های impact-rated برای دریل چکشی را خریداری کنید. با این حال، یک دریل چکشی نمی تواند به طور موثر جایگزین دریل در جعبه ابزار شما شود.

این امر به این دلیل است که حتی زمانی که پیچ گوشتی های ضربه ای با مته های حرفه ای جفت شوند، به دلیل نداشتن کلاچ و سه نظام، انعطاف‌پذیری و دقت عملیاتی مشابه دریل ها را ندارند.

امیدوارم که همه چیز را برای شما روشن کرده باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...