جستجو کردن
Close this search box.
6 روش استفاده از اورفرز نجاری

6 روش استفاده از اورفرز نجاری

هر نجاری با کاربردهای بی شمار روتر به خوبی آشنا است. این ابزار برای بسیاری از پروژه های اطراف خانه، چه کاربردی و چه تزئینی، مفید است. یک ابزار برقی عالی است زیرا قابل حمل بوده و می توان از آن برای طیف وسیعی از کارهای برش، تراش و شکل دادن به چوب، پلاستیک، فلز و لمینت استفاده کرد. در واقع، بسیاری از نجاران، روتر را به عنوان یکی از همه کاره ترین ابزارهای برقی نجاری در کارگاه خود می دانند. در ابتدایی ترین حالت، از یک روتر برای ایجاد حفره یا شیار در یک قطعه چوب، فلز یا پلاستیک استفاده می شود که لبه های انتهایی برش ها، خطوط منحنی و سوراخ های دقیقی را ایجاد می کند. روترها اغلب ابزاری برای قالب‌گیری کابینت و تزئینی هستند. به معنای واقعی صدها کلمه سری(مته) روتر در دسترس هستند که همگی برای الگوها و کاربردهای مختلف طراحی شده اند. اگر نمی‌دانید چگونه از روتر استفاده کنید، در اینجا چند راهنمای کاربردی رایج وجود دارد.

 

ساخت لبه های عالی

ساخت لبه های عالی با اورفرز

برش یک لبه تمیز و صاف روی یک تکه چوب باریک می‌تواند مشکل باشد، اما یک روتر می‌تواند هر بار یک لبه کاملاً زیبا ایجاد کند. روترها برای ایجاد برش های یکنواخت و هموار در لبه های مستقیم و منحنی استفاده می شوند و می توانند برش ها را روی چندین تکه چوب تکرار کنند.

 

شکل دهی قالب های تزئینی (Stylish Molding)

شکل دهی قالب های تزئینی با اورفرز

شکل های تزئینی شاید جالب ترین چیزی است که یک روتر می تواند ایجاد کند. با استفاده از قطعات مختلف، می‌توانید هر چیزی را از قالب‌های گرد ساده گرفته تا طرح‌های پروفیل(Roman ogee) یا الگو های مهره ای(beaded patterns) برای درها، پنجره‌ها، قرنیزها یا دسته های صندلی بسازید.

 

کنشکاف یا شیارزدن راحت (dados)

کنشکاف

کنشکاف شکاف یاشیاری است که برای نگه داشتن قفسه ها به صورت نامرئی در یک قفسه کتاب یا کابینت استفاده می شود. شیار قوی ترین روش برای چسباندن قفسه ها است. با استفاده از روتر با سری (مته) مستقیم برش داده می شود. این ابزار بریدن دو نوع متداول شیار را آسان می کند:شیار کامل که از هر دو لبه یک سطح می گذرد و انتهای آن را باز می گذارد. و یک شیار کور، که قبل از اینکه یکی یا هر دو برش با لبه سطح برخورد کند به پایان می رسد.

 

برش فاق پله‌ای (Rabbets) با روتر

برش فاق پله‌ای

فاق پله ای (Rabbet) یک فرورفتگی یا شیار بریده شده در لبه چوب است که معمولاً در لبه پشتی کابینت یا کناره‌های قفسه کتاب استفاده می‌شود. فاق های پله ای همچنین برای ایجاد ستون های درب و پنجره ها استفاده می شوند و می توان از آنها برای ایجاد یک اتصال قوی با یک کنشکاف(ِDado) استفاده کرد. اکثر روترها می‌توانند انواع مختلفی از مته های فاق پله ای (Rabbet) را در خود جای دهند که شیارها را به عرض دلخواه برش می‌دهند.

 

ایجاد مجدد الگوها

ایجاد مجدد الگوها با اورفرز

از روترها می توان برای برش الگوها، شیارها و طرح ها در چندین تکه چوب استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر میز شکسته یا تکه چوب دیگری دارید، می توانید از روتر برای “ردیابی (trace)” طرح کلی قطعه اصلی استفاده کنید و آن را هر چند بار که دوست دارید دوباره ایجاد کنید. روترها همچنین می توانند روی قطعات تخت چوب برای ایجاد طرح های پیچیده یا حروف استفاده شوند.

 

لولای درب با روتر

لولای درب با اورفرز

روترها را می توان با جیگ (jig) برای بریدن لولای درها یا جای قفل درها استفاده کرد. ساختار فرورفته قفل ظاهری کامل‌تر و عملکرد نرم‌تر را به ارمغان می‌آورد.

 

  • امیرحسین متین فر
  • تیر 4, 1401
  • 51 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...