جستجو کردن
Close this search box.
ابزار برای برش کف‌پوش و پارکت‌

5 ابزار برای برش کف‌پوش و پارکت‌

وقتی اکثر مردم به برش کفپوش فکر می کنند، مطمئنم که بیشترشان به به این فکر می‌کنند که برای برش زدن‌های خاص‌شان به اره فارسی‌بر یا اره عمودبر فکر می‌کنند، اما چیزی که غالبا به آن بی‌توجه هستند این است که تعداد زیاد و مختلفی از ابزار دیگر وجود دارد که قادر به برش زدن کفپوش است. 5 ابزار برای برش کف‌پوش و پارکت‌ را در این پست به شما معرفی خواهیم کرد.

 

استفاده از اره برای برش تخته

استفاده از برخی از انواع اره‌ها، سریع ترین و رایج ترین روش برای برش لمینت کفپوش است اما مانند هر چیز دیگری، معایبی نیز دارد.

برای این مثال، من از یک اره فارسی‌بر که رایج ترین نوع اره مورد استفاده است و یک اره گردبر که کمتر رایج است اما همچنان نسبت به باقی ابزار بسیار مفید است استفاده می کنم.

 

استفاده از اره فارسی‌بر:

اره فارسی‌بر ابزار خوبی است زیرا تنها چیزی که قبل شروع کار با آن نیاز دارید یک علامت کوچک ساده است و اره بقیه کار را انجام خواهد داد. این یک ابزار ایده آل است و می تواند برش های 90 درجه یا با هر زاویه دیگری را در محدوده بیش از 50 درجه برای اکثر کارها انجام دهد.

می توانید از مدل کشویی یا غیر کشویی آن استفاده کنید، فقط اطمینان حاصل کنید که تیغه آن به اندازه ای بزرگ باشد که تمام عرض پارکت لمینت را با یک بار گذشتن برش دهد.

استفاده از اره فارسی‌بر

برخی از مزایا:

 • سریع ترین و راحت ترین راه برای برش تخته و کف‌پوش
 • توانایی برش چندین تخته به هنگام قرار دادن‌شان روی هم
 • توانایی بسیار بالا در به وجود آوردن برش‌های صاف

 

موارد اندکی از معایب:

 • اره فارسی‌بر معمولا ابزار گران قیمتی است
 • غالبا گرد و غبار زیادی تولید می‌کنند
 • توانایی برش زدن یک تخته در راستای طول را ندارند

 

اره گردبر:

می توانید از اره گردبر نیز استفاده کنید اما برای بریدن کفپوش به ابزارهای اضافی مانند چهارگوش یا گونیا و نوعی سطوح کار نیاز دارد.

خرپا (میزکار) و یک تکه تخته سه‌لا میز وسیله بسیار ایده آلی برای این کار است و به نظر من ساده ترین و راحت ترین روش خواهد بود.

اره گردبر

اگر از یک اره گردبر با میز کار مانند آنچه در بالا می‌بینیم استفاده می کنید، به خاطر داشته باشید که گرد و غبار زیادی روی زمین ایجاد می کند و اگر این گرد و غبار روی کفپوش لمینت تازه نصب شده باشد، بسیار لغزنده شده و به راحتی می تواند تعادلاتان را به هم بزند.

بهتر است جاروبرقی یا جارو و خاک‌مال را در دسترس داشته باشید تا گرد و غبار را بطور دوره ای تمیز کنید.

 

مزایا:

 • اره گردبرمی تواند رو به هر جهتی برش را انجام دهد و برش های عمود و موازی ایجاد کند
 • سریع و با بازدهی بالاست
 • کار با آن نیازمند به استفاده از حداقل ابزار است

 

معایب:

 • معمولاً یک تن(!) گرد و غبار ایجاد می کند، درست مانند یک اره فارسی‌بر
 • هر بار باید ابتدا تخته را علامت بزنید
 • استفاده از اره های گردبر برای برخی افراد ممکن است بسیار پرسر و صدا و ناخوشایند باشد
 •  

اره عمودبر

اره عمودبر:

اره عمود بر برای برخی از انواع برش های خاص واقعا مفید است، مانند دریچه های گرمایش که گاهی در کف قرار دارند، اما می توانند برای ایجاد برش های متقاطع نیز استفاده شوند.

اره عمودبر مقداری کندتر از اره گردبر یا اره فارسی‌بر است، اما این را در نظر داشته باشید و معمولاً با  تعداد معقول و خوبی از تیغه ها می‌تواند برش‌های زیادی انجام دهد.

 

هنگامی که می خواهید از یک تیغه اره عمودبر با دندانه متوسط یا ریز برای برش کفپوش یا تخته استفاده کنید، مطمئن شوید که هنگام بریدن، طرف در معرض برش آن بالا باشد.

اگر متوجه شدید که پایه اره عمودبر تخته را خراش می دهد و باعث آسیب می‌شود، معمولا می توانید چند تکه نوار روی آن قرار دهید تا پایه فلزی اره مویی حالت خش قبلی را نداشته باشد و از هرگونه خراشیدن یا بریدگی که ممکن است در حین برش ایجاد شود، جلوگیری کنید.

 

مزایا:

 • استفاده از اره عمودبر نسبتا آسان است و یکی از ایمن ترین ابزارهایی است که می توانید از آن استفاده کنید
 • این اره می تواند هر شکلی را برش دهد، کاری که هیچ ابزار دیگری نمی تواند انجام دهد
 • اره عمودبر معمولاً کمتر به هم ریختگی ایجاد می‌کند و بسیار کم صداتر از هر نوع دیگر ابزار است.

 

معایب:

 • این اره‌ها یکی از کندترین ابزارهای برش هستند

برای برش دادن یک خط کاملا صاف و مستقیم ، استفاده از آنها می تواند بسیار دشوار باشد.

 

[blockquote author=””]

مقالات مرتبط

راهنمای برش دیوار کاذب با اره عمودبر

[/blockquote]

 

 

 

اره میزی

اره میزی:

اره میزی برای برش های ریپ روی تخته‌ها بسیار مفید است و سریع ترین و دقیق ترین راه برای انجام این نوع برش ها است. هیچ ابزار دیگری بهتر از اره میزی کفپوش و تخته را در راستای طول برش نمی دهد.

اینها بیش از یک ابزار تخصصی هستند و فقط در صورتی استفاده از آن‌ها توصیه می شود که تعداد زیادی از این نوع برش ها را بخواهید انجام دهید زیرا اره میزی فقط برای این نوع برش ها مفید است و نه کاری بیشت از آن، بنابراین هنگام خرید اره میزی فقط برای این کار این را در نظر داشته باشید که می‌خواهید تخته‌ها را برش داده و کفپوش نصب کنید.

 

مزایا:

 • اره های میزی می توانند راست ترین برش ها را انجام دهند (در راستای طولی)
 • استفاده از آن‌ها سریعترین راه برای برش زدن طول تخته است
 • همچنین دقیق ترین راه برای برش زدن یک تخته است

 

معایب:

 • آن‌ها فقط برای برش‌های ریپینگ وطولی قابل استفاده هستند و برای کراس کات و برش مورب و در راستای محور طولی چوب مناسب نیستند
 • بسیار پر سر وصدا بوده و گرد و غبار زیادی تولید می‌کنند
 • اگر یکی از آن‌ها را ندارید، خیلی هم مجبور به خریدنش نیستید چون معمولا به عنوان هزینه‌ای اضافی برای شما تلقی خواهد شد

 

اره‌ها  و ابزار تخصصی:

اینجا می‌خواهم برخی از ابزارهای تخصصی را معرفی کنم که می‌توانند فرآیند برش تخته و پارکت را بسیار آسان‌تر و راحت‌تر از برخی از ابزارهای دیگری که ذکر کردم، انجام دهند.

این ابزار کوچک‌تر و سبک‌تر هستند و برخی از آنها حتی به طور خاص برای برش کف‌پوش و تخته طراحی شده اند، بنابراین کار شما را بسیار آسان‌تر، سریع‌تر می‌کنند و در برخی موارد هم در طول این فرآیند گرد و غبارکمی  ایجاد می‌کنند.

 

درمل فرز برقی:

ابزار درمل فرز یک افزودنی بسیار جالب برای نصب کفپوش و کارپت است زیرا مانند یک اورفرز عمل می‌کند و می‌تواند به سرعت به صورت دایره‌ای، مربع یا مستطیل یا برش‌هایی خاص در برخی از قطعات کف‌پوش‌تان ایجاد کند.

اگر می خواهید با توجه به ایمکه کف‌پوش لمینت یک ماده متراکم و سخت است، مته‌های زیادی در دست داشته باشید این ابزار مناسبی برای شماست. همچنین معمولاً این ابزار مته‌ها را خیلی سریع دچار آسیب و سایش می‌کند.

درمل برقی

 

فرز همه‌کاره درمل:

فرز همه‌کاره درمل اساساً فقط یک مینی اره مدور است که استفاده از آن بسیار ساده تر است و دارای تیغه بسیار کوچک تری است که می تواند برش های محکم‌تری ایجاد کند.

این  ابزارها را می توان تقریباً برای هر نوع برشی از جمله برش های متقاطع و برش های ریپ (در راستای محور لایه‌های چوب) استفاده کرد و حتی می تواند برای برش دریچه‌های کف نیز مفید باشد.

این اره‌ها سبک وزن هستند، استفاده آسان و بسیار ایمن‌تری به نسبت اره‌های گردبر بزرگ دارند، که بسیاری از ناهنجاری‌های استفاده از آن را برطرف می‌کند.

فرز همه‌کاره درمل

 

ابزارهای برش کف‌ (کف تراش)

من دستگاه های مخصوص برش کفپوشی را دیده‌ام که به طور خاص برای برش کفپوش‌های لمینت ساخته شده اند و مانند یک برش‌زن کاغذ بزرگ عمل می‌کنند. یکی از بهترین چیزهای این ابزار این است که هیچ گرد و غباری ایجاد نمی کنند.

طرح های مختلفی برای این ابزار برش تخصصی وجود دارد، اما همه آنها تقریباً یکسان عمل می کنند و به یک شکل استفاده می شوند.

می‌توانید به سادگی از اهرم برای برش قطعات استفاده کنید و برای بریدن کف‌پوش، نیرویی را روی تیغه وارد کنید. من یک عکس اضافه کرده ام تا بتوانید ایده ای از شکل ظاهری و نحوه کار این ابزار داشته باشید.

 

مزایا:

 • در فرآیند برش گرد و غبار ایجاد نمی شود
 • آنها احتمالاً یکی از ایمن ترین و ساده ترین ابزارها برای استفاده برای اکثر کاربران عادی هستند
 • برای استفاده از ابزار مانند برخی از ابزارهای برقی دیگری که ذکر کردم، نیازی به مهارت زیادی نیست

 

معایب:

 • این ابزار فقط برای کراس‌کات ( بر در راستای طولی) مفید هستند و برای ریپینگ یا برش عرضی کاربرد زیادی ندارند
 • برخی از آن‌ها می بسیار گران قیمت هستند و فقط برای کفپوش لمینت مفید اند.
 • پیدا کردن آنها در فروشگاه ابزار محلی‌تان معمولا دشوار است، اما به راحتی به صورت آنلاین در دسترس هستند
 •  

ابزار برش کف‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...