جستجو کردن
Close this search box.
انواع تبر

انواع تبر

در این مقاله با انواع تبر و نحوه استفاده از آنها به همراه تصویر آشنا خواهید شد. 22 مدل تبر به همراه تصاویر و توضیحات را برای شما آماده کرده ایم.

 

تبر چیست؟ (Axe)

تبر ابزاری است که قرن ها برای شکل دادن ، شکافتن و بریدن چوب ، خرد کردن چوب، یا به عنوان سلاح و همچنین نماد تشریفاتی استفاده می شده است. تبر در اشکال و مصارف تخصصی مختلف موجود است اما معمولاً  همه آن ها دارای سر و دسته (پاشنه) هستند.

امروزه از تبرها بیشتر در باغبانی یا فعالیت های خارج از منزل مانند کمپینگ استفاده می شود، اما نوع تبر مورد نیاز شما بر اساس هدفی است که می خواهید. طیف وسیعی از طرح ها با الگوهای تیغه های مختلف بین تبرها بسته به زمان ساخته شدن آنها موجود است.

علاوه بر این، در مورد ابزارهای مختلفی مانند چکش، آچار، پیچ گوشتی، اره و انبر دست نیز نوشته ایم که معمولا در کارگاه استفاده می شود. حال بیایید به طور مجزا نگاهی به انواع مختلف تبرها بیاندازیم.

 

انواع تبر

در زیر انواع مختلف تبر را به همراه توضیحات مربوطه آورده ایم:

 1. تبر نجاری یا Adze
 2. تبر تخته سر (Board Axe)
 3. تبر نجاری (Carpenter Axe)
 4. تبر دو سر (Double bit Axe)
 5. تبر قطع (Felling Axe)
 6. تبر گراب (Grub Axe)
 7. هچت (Hatchet)
 8. تبر خلیج هادسون (Hudson bay Axe)
 9. تبر پیک (Pick Axe)
 10. تبر روف (Roofing Axe)
 11. تبر فیسکارس (Splitting maul)
 12. تبر تاماهاوک (Tomahawk)
 13. تبر وایکینگی (Viking Axe)

 

تبرهای خاص:

 1. تبر زین (Batte Axe)
 2. تبر سقوط (Crash Axe)
 3. تبر جنگل (Forest Axe)
 4. تبر آتش نشان (Fireman’s Axe)
 5. تبر شکارچی (Hunter’s Axe)
 6. تبر یخ (Ice Axe)
 7. تبر معدنچی (Miner’s Axe)
 8. تبر بقا (Survival Axe)
 9. تبر تاکتیکی (Tactical Axe)

 

 1. تبر نجاری (Adze)

 

تبر نجاری (Adze)

تبر adze یک ابزار دستی با تیغه برشی و منحنی شکل است. این نوع تبر ها از دوره عصر حجر استفاده می شوند. کاربرد اصلی این تبرها در نجاری، کنده کاری و صاف کردن چوب است. تیغه آن در زوایای قائمه ثابت می شود که برای انجام کارهای پیچیده و نجاری بسیار تیز است. امروزه می توانید انواع مختلف تبر نجاری را مشاهده کنید، اما عمدتاً به دو دسته مختلف تبر دستی و پایی تقسیم می شوند. یک تبر نجاری دستی فقط با یک دست نیاز به استفاده و چرخش دارد اما یک تبر نجاری پایی دسته بلندی داشته و باید با هر دو دست مورد استفاده قرار گیرد.

 

2.تبر سر تخت (Board Axe)

تبر سر تخت (Board Axe)

هدف از استفاده از تبر سر تخت عمل قطع کردن است که در فرآیند تبدیل الوار لبه گرد به الوار لبه صاف استفاده می شود. از این رو به تبر برش نیز معروف است. این نمونه یک نوع ابزار نجاری است که معمولاً قبل از بوجود آمدن کارخانه های چوب بری صنعتی استفاده می شده است. برای تسهیل فرآیند برش، این تبر دارای یک لبه صاف بوده، در حالی که انتهای دیگر دارای یک تیغه با لبه‌های اریب پهن برای خرد کردن است. این نوع تبر  یک ابزار دستی با اندازه متوسط ​​است که معمولاً توسط نجاران استفاده می شود و امروزه به ندرت از آن استفاده می شود.

 

3.تبر نجاری (Carpenter Axe)

 

تبر نجاری (Carpenter Axe)

تبر نجاری برای انجام کارهای چوبی ظریف طراحی شده است و برای مقاصد قطع کردن یا برش مناسب نیست. در واقع یک ابزار حرفه ای در اندازه های کوچک است. اگرچه تا حدودی بزرگتر از یک تبر استاندارد است اما به عنوان یک تبر کوچک شناخته می شود. این نوع تبر معمولاً  از یک تیغه تیز با لبه مستقیم و صاف تشکیل شده است که به مانند چکش عمل می کند. دقت در هنگام انتخاب تیغه برای استفاده از این تبر ضروری است. با انتخاب یک تیغه با لبه مستقیم می توانید برش های بهتر و دقیق تری را داشته باشید. تبر نجاری مدرن همچنین دارای شیاری است که می توان توسط آن میخ ها را از چوب جدا کرد.

 

4.تبر دو سر (Double bit Axe)

تبر دو سر (Double bit Axe)

یک تبر دو سر معمولاً دارای دو تیغه در دو طرف خود است. این تیغه ها باید در جلوی تبر به صورت متقارن باشند، اما یک تیغه خشن و تیغه دیگر تیز خواهد بود. قسمت تیز آن برای خرد کردن چوب یا درختان افتاده و از سمت خشن برای خرد کردن چوب به قطعات کوچک استفاده می شود. دو سر بودن آنها را برای حمل بسیار سنگین می کند و فقط برای برش چوب استفاده می شود. عده ای این نوع تبر را ترجیح نمی دهند زیرا وزن اضافی سر به این معنی است که کاربر هنگام استفاده از آن سریعتر از حد معمول خسته می شود.

 

5.تبر قطع کن یا باغبانی (Felling Axe)

تبر قطع کن یا باغبانی (Felling Axe)

تبرهای باغبانی به خصوص برای بریدن درختان و بریدن کنده های چوبی طراحی شده اند. سر چنین تبر هایی کمی سنگین است و در انتهای یک دسته بلند قرار می گیرد. این دسته بلندتر به کاربر این امکان را می دهد که با اهرم بیشتر، ضربه قوی تری ایجاد کند که منجر به برش های بهتر می شود. به طور کلی، دسته تبر باغبانی از چوب درخت شاهین بوده که بسیار قوی تر از چوب های دیگر است. تیغه تبر شکلی پهن و نوک تیز و نازک دارد. این تبرها برای بریدن و مقاومت در برابر بافت چوب ساخته شده اند. از این تبرها برای قطع درختان و شاخه های کوچک استفاده می شود.

 

6.تبر گراب یا کلنگ (Grub Axe)

این نوع تبرها با نام کاتر ماتک (کلنگ) نیز شناخته می شوند. یک تبر گراب دارای یک سر بوده که یک طرف آن تیغه تیز و در طرف دیگر آن تبرنجاری منحنی است. تیغه های این تبر در یک زاویه عمودی قرار می گیرند، در حالی که تیغه تبر نجاری(Adze)، بلندتر از این دو، در یک زاویه افقی قرار می گیرد. برای کاشتن در خاک فشرده و زمین های ناهموار این نمونه تبر عالیست. این تبرها در کاربردهای باغبانی مفید هستند، زیرا می توان با آنها حفاری کرد. همینطور با این تبرها می توان سوراخ هایی برای ایجاد گیاهان جدید یا شکستن ریشه های گیاهان مسن تر که مقاوم هستند ایجاد کرد.

 

7.تبر کمپینگ (Hatchet)

 

تبر کمپینگ (Hatchet)

تبر کمپینگ برای همه مصارف استفاده می شود و نوعی تبر است که بیشتر افراد برای کارهای سبک از آن استفاده می کنند. این تبر ها از نظر قیمت بسیار گران هستند. و در مقایسه با سایر تبرها کوچک بوده و معمولاً دارای دسته های درشتی هستند که از چوب درخت شاهی ساخته شده اند. سر این تبر ها پهن و نوک تیز بوده و بسیار سنگین است که تعادل برای یک تبر را به ارمغان می آورد، زیرا به ایجاد ضربه و برش دقیق تر کمک می کند و برای قطع درختان کوچک و همچنین برای خرد کردن و شکافتن کنده ها استفاده می شود.

 

8.تبر کمپینگ هادسون (Hudson bay Axe)

تبر کمپینگ هادسون اندازه متوسطی دارد و توسط شکارچیان کانادایی اختراع شده است. این تبر همه منظوره است و عمدتاً برای خرد کردن هیزم در سفرهای طولانی به شمال با هوای سرد استفاده می شود. با توجه به اندازه تبر، کوچکتر از یک تبر با اندازه بزرگ در نظر گرفته می شود. شما می توانید آن را با یک دست یا هر دو استفاده کنید، و برای اهداف کوچک برش و تقسیم خوب بسیار خوب است. لازم به ذکر است نمی توان از آن برای قطع درختان بزرگتر استفاده کرد، اما اندازه آن باعث می شود برای سفرهای کمپینگ قابل حمل تر باشد.

 

9.کلنگ (Pick Axe)

 

کلنگ (Pick Axe)

به طور سنتی، کلنگ در هر دو طرف سر دارای تیغه است، اگرچه در کلنگ های مدرن، یک طرف سر دارای یک تیغه نوک تیز و طرف دیگر معمولاً دارای اسکنه(سر پهن) است. کلنگ یک ابزار دستی است که به شکل حرف T است. کلنگ معمولاً از یک دسته چوبی یا فایبرگلاس با یک سر فلزی دوتایی در بالا تشکیل شده است. کلنگ در باغبانی و بنایی مفید است. بیشتر برای شکستن خاک سخت، سنگ ها یا بتن استفاده می شود، در حالی که اسکنه(سر پهن) بیشتر برای شکاف های باز در سنگ ها یا زمین استفاده می شود.

 

10.تبر کلاه بام (Roofing Axe)

 

تبر کلاه بام (Roofing Axe)

تبر کلاه بام یک نوع تبر سنتی و مدرن است که برای سقف سازی استفاده می شود. همچنین کلاه بام شکافی نامیده می شود. تبر کلاه بام از دو سر در دو طرف دسته تشکیل شده است. یک سر دارای یک تیغه نوک تیز است که برای کندن توفال و تخته سقف استفاده می شود. سر دوم چکش که برای کوبیدن میخ های سقف هنگام تخته کوبی به سقف استفاده می شود.

 

11.تبر فیسکارس (Splitting maul)

 

تبر فیسکارس (Splitting maul)

تبر فیسکارس مخصوص تقسیم درختان بزرگ به قطعات کوچک چوب طراحی شده است. آنها بسیار شبیه به تبر باغبانی با دسته بلند ساخته شده اند تا اهرم و ضربه خوبی داشته باشند. در تبر فیسکارس باید به جای ضربه به طرفین یک ضربه رو به پایین ایجاد کنید بر خلاف تبر باغبانی سر تبر فیسکارس سنگین تر است.

 

12.تبر تاماهاوک (Tomahawk)

 

تبر تاماهاوک (Tomahawk)

این نوع تبرها از زمان پیدایش در جنگ مورد استفاده قرار گرفته اند. این تبرها مشابه سایر تبرها هستند اما دارای دسته کاملاً مستقیم و بسیار سبکتر هستند. این دسته مستقیم پرتاب آسان به سمت دشمنان را در جنگ فراهم می کند. تیغه تیز آن را برای کارهای مختلفی از جمله حفاری، کاوش، برش و شکافتن مفید می کند. تاماهاوک‌ها سبک‌تر و کوچک‌تر از تبر کمپینگ هستند و بنابراین حمل آن ها راحت‌تر است. این نوع تبر ها همه کاره هستند که می توانند برای انواع فعالیت های بوشکرافت استفاده شوند.

 

13.تبر وایکینگی (Viking Axe)

تبر وایکینگی (Viking Axe)

تبر وایکینگی به عنوان سلاح جنگی در سراسر عصر وایکینگ استفاده می شد. سرهای تبرهای وایکینگ می توانند اندازه های متفاوتی داشته باشند، اما در درجه اول به عنوان  تبر های با تیغه های به مانند ریش شناخته می شوند. سرهای تبر تقریباً از آهن و دسته های آن از چوب است. وایکینگ‌ها معمولاً تبرهای قوی حمل می‌کردند که می‌توانستند با تیغه آن نیروی شکاف و پرتاب زیاد ایجاد کنند. تبر Mammen نمونه خوبی از این گونه تبرها است که برای پرتاب و نبرد و ستیز کاملاً مناسب است.

 

انواع خاص دیگر تبر

 1. تبر زین (Batte Axe)
 2. تبر سقوط (Crash Axe)
 3. تبر جنگلی (Forest Axe)
 4. تبر آتش نشان (Fireman’s Axe)
 5. تبر شکارچی (Hunter’s Axe)
 6. تبر یخ (Ice Axe)
 7. تبر معدنچی (Miner’s Axe)
 8. تبر بقا (Survival Axe)
 9. تبر تاکتیکی (Tactical Axe)

 

1.تبر زین (Batte Axe)

 

تبر زین (Batte Axe)

تبر زین به طور خاص برای جنگ طراحی شده استیک نوع کاربردی از نوع تبر جنگی بود. بسیاری از تبرها باید برای استفاده یک دست تطبیق داده می شدند، در حالی که برخی دیگر بزرگتر بودند و با دو دست استفاده می شدند. تبرهای طراحی شده برای مبارزه معمولاً بین 1 تا 7 پوند (0.5 تا 3 کیلوگرم) وزن دارند، در حالی که از 1 فوت (30 سانتی متر) تا بیش از 5 فوت (1.5 متر) متغیر هستند. تبر دانمارکی و تبر اسپارت از انواع تبر جنگی هستند.

 

2.تبر سقوط یا سانحه (Crash Axe)

تبر سقوط یا سانحه (Crash Axe)

تبر سانحه یک ابزار اضطراری است. اگر یک حادثه هواپیما رخ دهد، از این تبرها استفاده می شود. این تبر با یک دسته کوتاه و یک تیغه صاف یا دندانه دار بسیار تیز طراحی شده است. تیغه باید بتواند ورقه فلزی بدنه هواپیما را برای دسترسی به داخل هواپیما از بیرون برش دهد یا سوراخ هایی را در هواپیما از داخل ایجاد کند تا در صورت مسدود شدن سایر خروجی ها از آن خارج شود. همچنین می توان از تبر سانحه برای بازکردن شکاف ها و بریدن دیوارهای داخلی و کابین های بالایی استفاده کرد.

 

3.تبر جنگلی (Forest Axe)

این نوع تبرها تبرهای محکمی هستند که فقط برای قطع درختان تنومند استفاده می شود. که آن هارا به تجهیزات بسیار سنگین تبدیل می کند .حمل آنها در یک سفر کمپینگ دشوار است، اما نگهداری آنها در یک کلبه در جنگل عالیست. تبر جنگلی دارای یک تیغه تیز و پهن با نوک کمی خمیده است. دسته تبر جنگلی بسیار بلند است و برای بریدن درختان بزرگ ساخته شده.

 

4.تبر آتش نشان (Fireman’s Axe)

 

تبر آتش نشان (Fireman’s Axe)

تبر آتش نشانی نمونه ای از تبر است که آتش نشان ها برای شکستن در و پنجره ها در مواقع اضطراری استفاده می کنند. تبر آتش نشان معمولاً به عنوان تبر کلنگی، تبر آتشی یا تبر آتش نشانی نامیده می شود. علاوه بر تیغه سنتی تیز، نوک این نوع تبر تیز و تقریباً کلنگ شکل است. تبر آتش نشان اغلب با رنگ های روشن رنگ آمیزی می شود تا در مواقع اضطراری به راحتی قابل شناسایی باشد.

 

5.تبر شکارچی (Hunter’s Axe)

 

تبر شکارچی (Hunter’s Axe)

همانطور که از نام آن پیداست، این نوع تبر معمولاً توسط شکارچیان استفاده می شود زیرا هدف دوگانه خرد کردن چوب و بریدن گوشت را انجام می دهد. تبر شکارچی سنتی از یک دسته شیاردار ساخته شده است که حتی زمانی که دست کاربر خیس یا چسبناک است، گرفتن بهتر آن را فراهم می کند. یک تبر ساده برای پوست حیوان به خوبی کاربرد ندارد ، زیرا یک تیغه صاف با گوشه های تیز می تواند به پوست حیوان آسیب برساند. یافتن این نوع تبرها آسان است و برای خرید چنین تبر شکارچی باید یک جعل کننده متخصص پیدا کنید.

 

6.تبر یخ (Ice Axe)

 

تبر یخ (Ice Axe)

تبر یخ یک ابزار بسیار تخصصی است که برای کوهنوردان در آب و هوای برفی کاربردهای زیادی دارد. انتهای تبر معمولاً برای بریدن یخ استفاده می شود، در حالی که انتهای دیگر آن می تواند به عنوان تکیه گاه یا اهرم عمل کند.

 

7.تبر معدنچی (Miner’s Axe)

تبر معدنچی برای استخراج سنگ معدن مس و نقره در قرون وسطی اروپا استفاده می شد. یک تبر معدنچی معمولی با دسته کوتاه و سر بزرگ است که استفاده از آن را در فواصل کم آسان می کند.

 

8.تبر بقا یا گربر (Survival Axe)

تبر بقا یک ابزار کوچک و دستی است، بسیاری از افراد هنگام کمپینگ از این نوع تبر استفاده می کنند. به خاطر شکل تیغه به آنها تبر بقا می گویند. کل تبر از سر تبر تا نوک بدنه تبر از فولاد کربنی ساخته شده است. تبر بقا به شما این امکان را می دهد که شاخه ها را ببرید و چوب و برگ ها را برای ساختن یک پناهگاه خرد کنید. علاوه بر این، می توانید هیزم برای ساختن و روشن کردن آتش درست کنید. علاوه بر این، می توانید از تبر برای شکار حیوانات برای غذا استفاده کنید.

 

9.تبر تاکتیکی (Tactical Axe)

 

تبر تاکتیکی (Tactical Axe)

تبر تاکتیکی نوعی تبر مدرن است و با عنوان تاماهاوک تاکتیکی نیز شناخته می شود. این تبر در میان افسران پلیس، سربازان و پرسنل امنیتی و همچنین نجاتگران محبوبیت پیدا کرده است. تبرهای تاکتیکی معمولاً از فولاد ساخته می شوند تا قدرت تحمل چندین کار را داشته باشند. از این تبرها برای خرد کردن استفاده می‌شود، اما می‌توانند به عنوان سلاح نزدیک، بیل، دیلم و چکش نیز عمل کنند.

 

خلاصه

تبر، می تواند هزینه کمتری برای شما داشته باشد و همچنین میتواند ساخت آن آسان باشد، زیرا فقط سر تبر از فلز ساخته شده است. این امر می تواند ضربه ای با قدرت بیشتر وارد کند که می تواند در هر دو موقعیت نجاری یا مبارزه مفید باشد. بنابراین ، امیدوارم نگاه ما به موضوع “انواع تبر” را دوست داشته باشید و مواردی را پیدا کرده باشید که قبلاً آنها را نمی دانستید. اگر این مقاله برای شما مفید بود، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...