جستجو کردن
Close this search box.
14 ابزار اندازه گیری و استفاده از آنها

14 ابزار اندازه گیری و استفاده از آنها

ابزارهایی که می توانند اندازه گیری های دقیق را ارائه دهند، عنصر ضروری هر حرفه ای هستند، از نجاری گرفته تا لوله کشی و سنگ تراشی. با این حال، بیش از آن، ابزارهای اندازه گیری راهی مطمئن برای مشاهده و ثبت دنیای اطراف ما فراهم می کنند، بنابراین بهتر می توانیم دروس را به نسل بعدی دانش آموزان و متخصصان منتقل کنیم. برای کمک به شما برای آشنایی با این بخش از دنیای کار، فهرستی از 14 ابزار اندازه گیری و استفاده از آنها برای شما تدارک دیده ایم.

 

ابزارهای اندازه گیری دستی

  • زاویه یاب

زاویه یاب

این ابزار ها دارای یک پایه مغناطیسی هستند که به آن ها اجازه می دهد به خط کش های فلزی متصل شوند. گاهی اوقات، مدل‌هایی را نیز می‌بینید که شامل پیچ‌های خود رزوه برای استفاده در خط کش های غیرفلزی هستند.

این ابزار، این امکان را فراهم می کند که اندازه زاویه های بین 0 تا 90 درجه را به آسانی فراهم کند. برخی از زاویه یاب ها همچنین دارای راهنمای تبدیل هستند که آنها را برای شناسایی شیب سقف، شیب پله ها یا زوایای زهکشی مفید می کند. در حالی که گزینه‌های دیجیتالی زیادی برای اندازه‌گیری زاویه وجود دارد، گاهی اوقات یک ابزار ارزان قیمت که در همه شرایط آب و هوایی به طور مناسب کار می کند، بر فناوری‌های گران‌تر و بی‌ثبات‌تر پیروز می‌شود.

 

  • تراز شیب سنج دیجیتالی

تراز شیب سنج دیجیتالی

تراز شیب سنج دیجیتالی که به طور خاص برای اندازه گیری دامنه حرکت در یک مفصل طراحی شده است، می تواند برای اندازه گیری زاویه شیب نیز استفاده شود. برای شناسایی و اندازه گیری دامنه حرکت در یک مفصل، کافیست شیب‌ سنج را مستقیماً در کنار آن قرار دهید، صفحه را بچرخانید تا عدد روی تراز به صفر برسد، مفصل را از محدوده آن عبور دهید، و سپس محدوده طی شده را مستقیماً از شیب ‌سنج بخوانید.

تراز شیب سنج دیجیتالی اغلب توسط درمانگران ورزشی برای آزمایش دامنه حرکتی سالم در نقاط مهم بدن استفاده می‌شود. در طول دوره درمان، این ابزار به آنها اجازه می دهد تا در موارد آسیب های مفصلی یک رکورد عینی از روند بهبودی داشته باشند.

 

کولیس

کولیس که در نسخه های اندازه گیری آنالوگ یا دیجیتال موجود است، ابزاری ضروری برای اندازه گیری فاصله بین دو طرف مقابل یک جسم است. با تنظیم نوک کولیس ها برای قرار گرفتن در اطراف جسم مورد اندازه گیری، می توان فاصله کل را از طریق یک خط کش یکپارچه اندازه گیری کرد.

کولیس‌ها که در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند را می‌توان در دفاتر مهندسان مکانیک، دانشمندان، پزشکان و همچنین در زمینه های کار با فلزات، نجاری و محققان جنگل‌داری یافت.

 

  • قطب نما

قطب نما

یکی از مورد احترام ترین اختراعات تاریخ، قطب نما در آغاز عصر اکتشاف در سفرهای دریایی بود. هم برای ناوبری و هم برای ایجاد جهت گیری استفاده می شود، به کشش مغناطیسی طبیعی زمین برای ایجاد یک جهت نسبی برای کاربر متکی است.

قطب نما که به عنوان یکی از “چهار اختراع بزرگ” چین (در کنار باروت، کاغذ سازی و چاپ) شناخته می شود، در ابتدا به عنوان ابزاری برای پیشگویی استفاده می شد. امروزه، هنوز به طور گسترده توسط علاقه مندان به فعالیت در فضای باز، عملیات نظامی و ملوانان استفاده می شود.

 

تراز

تراز یک ابزار بصری است که برای ایجاد “سطح کاملا افقی” استفاده می شود که از حباب های هوا در یک محیط مایع برای نمایش نتایج خود استفاده می کند. همچنین یک ابزار مفید برای ساخت وسایل استاندارد در مغازه های نجاری و کار با فلزات است.

 

  • فشار سنج

فشار سنج

فشار سنج ها ابزارهایی بسیار متنوع برای اندازه گیری همه چیز، از ارتفاع گرفته تا فشار هوا و فشار خون هستند. فشارسنج های هیدرواستاتیک و بدون مایع رایج ترین انواع فشارسنج های انالوگ هستند. فشارسنج های هیدرواستاتیک نتایج را با تاخیر نشان می دهد اما برای فشار پایدار عالی هستند، حالی که فشارسنج های بدون مایع سریع پاسخ می دهد اما در کل دقت کمتری دارند.

 

  • نقاله

نقاله

نقاله یک نیم دایره پلاستیکی یا شیشه ای شفاف است که زاویه ها را اندازه می گیرد و معمولاً با درجه مشخص می کند. گاهی اوقات، به جای آن، نقاله های دقیق تری خواهید یافت که بر حسب رادیان اندازه گیری می شوند. آنها جزء اصلی حرفه مهندسی مکانیک هستند اما معمولاً در کلاس های هندسه دبیرستان نیز استفاده می شوند.

 

  • خط کش

خط کش

خط کش، برای اندازه گیری فواصل و یا رسم خطوط مستقیم استفاده می شود. به طور حرفه ای، آنها بیشتر در مشاغل مهندسی و ساختمانی یافت می شوند و برای اطمینان از اندازه گیری های دقیق روی سطوح صاف از آنها استفاده می شوند. یکی از ابزارهای محبوب در محیط خانه است و شاید رایج ترین ابزار اندازه گیری مورد استفاده امروزه باشند.

 

  • گونیا

گونیا

ابتدایی ترین شکل این ابزارها، شبیه دو خط کش است که در یک زاویه قائم به هم وصل شده اند. در انواع مختلفی از اشکال تخصصی موجود هستند:

گونیا های ترکیبی، خط کش هایی با سرهای زاویه دار قابل تعویض که در نجاری و سنگ تراشی برای مشخص کردن برش های زاویه دار استفاده می شود.

گونیا T شکل، نسخه‌های فوق‌العاده بزرگ گونیا استاندارد که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که علامت‌گذاری‌های طولانی و دقیقی را برای برش‌های دیوار ایجاد کنند.

گونیا فریم، که به عنوان گونیا های فولادی نیز شناخته می شوند، به طور گسترده در نجاری برای تنظیم زوایای راست کامل استفاده می شود، سمت کوتاه تر به عنوان زبانه و ضلع بلندتر به عنوان تیغه شناخته می شود.

گونیا همه کاره، با ترکیب عملکرد گونیا ترکیبی و فریم در یک ابزار، برای علامت گذاری بر روی چوب و همچنین به عنوان راهنمای اره برای 45 یا 90 درجه استفاده می شوند.

 

متر

این خط کش های انعطاف پذیر که به عنوان نوار متر نیز شناخته می شوند، می توانند برای اندازه گیری اندازه یا فاصله استفاده شوند. در ساده ترین حالت، یک نوار پارچه یا پلاستیک تشکیل شده اند که با اندازه گیری های اینچ، سانتی متر ویا میلی متر مشخص شده اند. معمولاً این نوارمتر ها در خیاطی استفاده می شود.

نوع دیگری از آنها، نوار متر های فلزی خود جمع شونده هستند که از محفظه فنری استفاده می کند که می تواند روی یک تسمه بسته شود. ابزاری ست که در صنعت ساخت و ساز همیشه لازم است. این نوارمتر ها به ویژه برای اندازه گیری فواصل طولانی مفید هستند و برخی از آنها تا 100 فوت را اندازه گیری می کنند.

 

ابزارهای اندازه گیری دیجیتال

  • زاویه سنج

زاویه سنج

استفاده ی سریع تر، آسان تر و دقیق تر زاویه سنج های دیجیتال از زاویه‌سنج آنالوگ، به شما امکان می‌دهد فوراً زاویه هر سطحی را که آن را به آن متصل می‌کنید پیدا کنید. این ابزارهای اندازه گیری که به پایه مغناطیسی قدرتمند و کنترل های کالیبراسیون خودکار مجهز شده اند، به ویژه در تعیین زوایای مخروطی و میتر دقیق روی اره های برقی مفید هستند.

 

  • تراز لیزری

تراز لیزری

تراز لیزری یک ابزار خودکار است که یک پرتو لیزر رنگی را ساطع می کند و امکان تأیید بصری آسان تراز افقی و عمودی را می دهد. برخی از مدل های پیشرفته تر دارای قابلیت اندازه گیری فاصله دستگاه تا انتهای پرتو لیزر هستند که آنها را به راه حلی سریع و دقیق برای اندازه گیری فاصله محل کار تبدیل می کند.

 

میکرومتر

 میکرومتر که برای استفاده در ماشینکاری با دقت بالا ضروری است، شبیه کولیسی است که به جای لغزش، به سمت پایین پیچ می شود. میکرومترهای دیجیتال یک بازخوانی فوری در فاصله بین دو سر کولیس خود ایجاد می کنند، که گاهی اوقات امکان اندازه گیری دقیق تا سه یا چهار رقم اعشار را فراهم می کند.

 

  • دماسنج

دماسنجیکی از شناخته‌ شده‌ترین ابزارهای اندازه‌گیری، دماسنج‌ها هستند. دماسنج‌های دیجیتالی نتایج سریع‌تر و مطمئن‌تری ارائه می‌دهند. آنها جزء اصلی پزشکی مدرن هستند، اما به هنرهای آشپزی و مطالعات محیطی نیز راه پیدا کرده اند.

 

نتیجه گیری

چه در یکی از حرفه‌های فیزیکی کار می‌کنید و چه به سادگی عاشق مشارکت در پروژه‌های خویش اجرا در محیط خانه هستید، ابزارهای اندازه‌گیری به شما امکان می‌دهند تا دقت لازم را برای دستیابی به نتایج عالی در مورد هر چیزی که در نظر دارید به دست آورید. بنابراین، دفعه بعد که می‌خواهید مهارت‌های فیزیکی خود را بهبود ببخشید، راهی برای اندازه‌گیری آن پیدا کنید؛ به این ترتیب، به مرور زمان می‌توانید میزان پیشرفت خود را اندازه گیری کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...