جستجو کردن
Close this search box.
انواع بیل - مجله تاج ابزار

انواع بیل | قطعات، کاربردها، مزایا و معایب

معرفی قطعات بیل

معرفی انواع بیل

انواع بیل – قطعات، کاربردها، مزایا و معایب [با عکس و نام]:

 انواع بسیار متنوعی از بیل ها در دسترس هستند که انتخاب بیل مناسب برای کار ممکن است تفاوت بین یک روز طولانی کار سخت و یک کار ساده باشد. بیل ها ابزار ضروری باغ هستند، برخی از آن ها منحصراً برای یک کار در نظر گرفته شده اند و برخی دیگر اسب های کاری همه کاره هستند که می توانند برای کار های مختلف استفاده شوند. به منظور درک انواع بیل به روشی سیستماتیک، بسیار مهم است که ابتدا آناتومی دقیق یک بیل را یاد بگیرید.

 

معرفی قطعات بیل

 1. دستگیره

قسمتی تعبیه شده برای در دست گرفتن بیل که بالاترین قسمت را دارد و به محور اصلی (میله) متصل است. این قسمت می تواند به عنوان یک دسته چوبی، پلاستیکی یا فلزی باشد، اما اغلب ممکن است هیچ دسته ای وجود نداشته باشد، و شما می توانید با گرفتن قسمت بالایی بیل از آن استفاده کنید. این دستگیره با فرم کلی D در میان انواع بیل ها وجود دارد که کارکردن با این ابزار را بهبود میبخشد.

 

 1. شفت (محور اصلی)

شفت یک بیل همان طور که مشخص است بزرگترین قسمت ستون شکل آن است که به منظور ایجاد اهرم در هر عملیاتی قرار داده شده است. به طور معمول، آن ها از چوب، فایبر گلاس یا فلز ساخته شده اند. طول میله بیل متفاوت است و ارتفاع بیل شما باید متناسب با ارتفاع شما تنظیم شود تا استفاده از آن راحت باشد.

 

 1. صفحه لگد

صفحه لگد بیل به قسمتی گفته می شود که همه ی بیل ها دارای آن هستند. یکی از بالاترین لبه های تیغه است که در هر جایی که می توانید پای خود را وارد میکنید تا فشار مورد نیاز را تامین کنید. صفحه لگد‌ ها معمولاً به‌خاطر وجود در بیل‌ هایی شناخته می‌شوند که وظیفه دارند وزن اضافی کاربر را برای حفاری عمیق‌ تر در زمین مورد استفاده قرار دهند.

استفاده بیش از حد از صفحه لگد به بهبود نتیجه کمک می کند و همچنین کار را برای کاربر آسان تر می کند زیرا با استفاده از وزن خود به جای استفاده از عضلات بازو و پشت، در حفاری عمل میکند.

 

 1. طوقه

طوقه ی بیل جایی است که اتصال بین شفت و تیغه را برقرار میکند. ایمن و محکم بودن طوقه بسیار مهم است. در غیر این صورت، ممکن است در حین کار سنگین از هم بپاشد یا بشکند. طوقه معمولاً با شفت و قسمت دسته ابزار حفاری با پیچ مرتبط است و با فرض اینکه اگر بخواهید هر دو انتهای آن را جایگزین کنید، می‌توان آن را جدا کرد.

لبه برش به طور کلی به لبه ی تیغه گفته می شود که در مقایسه با شفت و همچنین دسته، طول عمر قابل توجهی دارد، بنابراین وقتی هر دوی این قسمت ها در حال شکستن هستند می توان آن ها را تعویض و سپس متصل کرد.

 

 1. تیغه

تیغه به قسمتی گفته می شود که معمولاً از فلز یا آلومینیوم ساخته شده است، اما در موارد خاص ممکن است فایبرگلاس یا پلاستیک باشد. لبه های برش در انواع گسترده ای از اشکال و اندازه ها در بازار موجودند و ظاهراً لبه تیز بیشترین تأثیر را بین انواع مختلف تیغه دارد.

 

 • نکته

مهم است که توجه داشته باشید که پایین ترین لبه تیغه، یعنی دور ترین لبه از شفت، نوک یک بیل است. برای برداشتن یا جابجایی، نوک های صاف عالی هستند، در حالی که نوک های نوک تیز و گرد برای برش و حفاری بهترین هستند.

 

انواع بیل

 1. بیل لبه دار:بیل لبه دار

این ابزار به صراحت برای ایجاد لبه های بی عیب و نقص در اطراف حیاط ها یا خطوط در نظر گرفته شده است و یک مزیت معتبر آن تمیز بودن خروجی کار است. این بیل دارای یک شفت بلند است، با یک نیم دایره فلزی که در پایه آن نصب شده است، و یک صفحه لگد مستقیم که می توانید با پاهای خود فشار وارد کنید. لبه برش به طور کلی تیز و تراز است، زیرا باید مستقیماً در چمن یا خاک فشرده شود. لبه برش بسیار کم عمق است، زیرا برای بهترین عملکرد نیازی به برش های عمیق ندارد. به دلیل تیغه های نازک خود، این بیل ها برای استفاده در فضا های تنگ که در آن ها دقت لازم برای جلوگیری از آسیب رساندن به گیاهان همسایه لازم است، مناسب هستند.

 

 1. بیل تخت:بیل تخت

همان طور که از نام آن پیداست، این دسته از بیل ها دارای لبه تراز هستند. هر ابزار حفاری با لبه صاف و تراز اصولاً برای تسطیح کردن در نظر گرفته شده است، و اغلب دارای لبه تیز در حاشیه فرو رفته است، شبیه به قاشق ساخته شده بدون گودی، که آن ها را در انتقال موادی مثل خاک بهبود می بخشد. آن ها برای جابجایی مواد گلخانه به اطراف مانند خاک، کود یا سنگ ارزشمند هستند. لبه تراز نشان می دهد که آن ها در حفاری خارق العاده نیستند، بلکه دارای یک پایه بزرگ هستند که به شما کمک می کند تا با افزایش فشار، لبه برش را به داخل زمین فرو برید.

این بیل برای فعالیت های حفاری کم عمق مانند لبه زدن و تمیز کردن ترانشه مفید است. اگر بخواهید از آن برای این منظور استفاده کنید، با خاک های نرم بهترین عملکرد را خواهد داشت. بیل تخت به بیلی اطلاق می شود که بیشتر به منظور جمع کردن، پخش کردن و حمل و نقل استفاده می شود، اما این یک ابزار باغبانی همه کاره است که ممکن است برای کارهای مختلف نیز مورد استفاده قرار گیرد.

 

 1. بیل ترانشه:بیل ترانشه

جدا از کاربردی که از نام آن پیداست این بیل دو هدف اساسی دارد. در کسری از ساعت می تواند کانال های کم عمق را حفر کند و همچنین می تواند کانال های عمیق تری را که توسط یک ابزار شگفت انگیزتر ساخته شده است را مرتب و مسطح کند. بیل های حفر کانال دارای یک لبه برش بلند و باریک با نوک تیز هستند و لبه آن در یک نقطه تنظیم می شود.

از آن جایی که تیغه آن بسیار کوچک است، فضای زیادی روی صفحه لگد وجود ندارد تا بتوانید بیل را با وزن خود به داخل زمین برسانید، بنابراین باید به جای آن به قدرت بازو تکیه کنید. این نشان می دهد که در حین حفاری عمیق، یک ترانشه کم عمق وجود دارد که باید بسیار دشوار و وقت گیر باشد. باغبان ها رایج ترین استفاده کنندگان این نوع بیل هستند.

 

 1. بیل درختکاری:بیل درختکاری

این نوع از بیل ها به صراحت برای استقرار درختان در نظر گرفته شده اند، و برای انجام کاری که با انواع مختلف دیگر بیل ها به طور قابل توجهی زمان بیشتری می برد. یک بیل درختکاری دارای یک لبه برش نازک است که به نوک خمیده یا نوک تیز می رسد. لبه تیز محکم نشان می‌دهد که می‌تواند دهانه‌ های اندازه‌گیری‌ شده متفاوتی را با کار کردن در زمین به شکل دورگرد حفر کند.

شفت بسته به چیزی که واقعاً برای کار خود می‌خواهید می‌تواند از نظر اندازه متفاوت باشد، شفت‌ های طولانی‌ تر برای تسطیح و یکنواخت سازی زمین بهتر هستند و شفت‌ های محدودتر روی شیب‌ ها یا زمین‌ های شیبدار بهتر کار می‌کنند. از این ابزار های حفاری می توان برای خارج سازی یک درخت برای جابجایی یا ایجاد حفره دیگری برای کاشت درخت استفاده کرد.ابزار های حفاری به صورت کلی،به منظور طراحی مجدد برای عملکرد بهتر،همواره حالت مقایسه ای دارند. به عنوان مثال میتوان به خم شدن جهت ایجاد کانال های کم عمق اشاره کرد. همچنین می توان از آن در از بین بردن سنگ ها یا فلوتسام و جتسام از کانال های بزرگتر استفاده کرد.

 

 1. بیل برقی:بیل برقی

دو دستگاه منحصر به فرد وجود دارد که با نام دستگاه های اضطراری شناخته می شوند. این‌ ها دارای لبه‌ های برشی هستند که می‌توان آن‌ ها را به منظور برداشتن برف پراکنده چرخانده و به شما امکان می‌دهد بدون زحمت یک مسیر برف‌ گرفته یا حمل‌ و نقل خودرو ایجاد یا بازسازی کنید. این دستگاه ها به طور قابل توجهی مؤثرتر از یک بیل برف روب دستی هستند، اما همان طور که مشخص است، با هزینه اساساً بیشتری همراه هستند. آن ها در مقایسه با برف‌کش‌ های معمولی گزینه‌ای ساده‌تر و سبک‌تر هستند. چکش با قابلیت افزودن کلگی بیل، نوع دوم بیل برقی است. آن ها به شکل ویژه ای مفید هستند زیرا به اندازه کافی کوچک هستند تا در فضا های تنگ که ماشین های بزرگتر نمی توانند کار کنند کار میکنند.

 

 1. بیل چاله کنی:بیل چاله کنی

این بیل از دو قسمت (دو تیغه) ساخته شده که هنگام کار مکمل یک دیگراند، با لبه‌ های تیز بلند و نازک درونی که نوک‌ های پیچ خورده دارند. این لبه های تیز به ابزار کمک می کند تا ریشه یا هر چیزی که ممکن است مانع آن شود، برش دهد. زمانی که دو تیغه روی هم بسته می شوند، قسمت های جلویی شکلی گرد و خالی می سازند. از این ابزار معمولا برای کندن حفره برای نصب پایه فنس و حصار استفاده میشود.

این نوع از بیل ها با سریع فرو رفتن، فشردن و بلند کردن یک استوانه خاک از روی زمین به این امر دست می یابند. اگر حفره های زیادی برای کندن دارید، خرید یکی از آن ها تصمیم عاقلانه ای است. کسری از زمان را صرف می کند و حفره های بسیار تمیزتری نسبت به حفر چاله با بیل حفاری ایجاد می کند که نتیجه آن ظاهری تمیز و حرفه ای است.

 

 1. بیل دستی:بیل دستی

این ابزار حفاری با نام‌ های مختلفی از جمله بیل باغی، بیل دستی، بیل گلخانه ای و … شناخته میشود (اما به آن بیلچه نمی گویند). عملکرد آن ها معمولا ساده تر از بیل های با شفت کوتاه است و میتوانند برای کاربرد های مختلفی مثل هرس کردن، قطع علف های هرز و حفر چاله برای کاشت گیاهان استفاده شوند. چیدمان این ابزار می‌تواند متفاوت باشد، اما در بیشتر موارد، همه آن ها دارای یک لبه با نوک تیز هستند. خط جلوی آن ها معمولاً خمیده است و باعث می‌شود که تسطیح کردن بهتر شود.

 1. بیل ریشه:بیل ریشه

بیل های ریشه ای به بیل هایی گفته می شود که در اشکال و اندازه های مختلف یافت می شوند، اما همه آن ها دارای تیغه های مثلثی دراز هستند. نوک این تیغه‌ ها می‌تواند به نقطه‌ای برسد یا بریده شود تا نوک آن صاف شود. لبه‌ های تیغه اغلب به اره کردن ریشه‌ های گیاه کمک می‌کند. این بیل ها برای کمک به حذف گیاهان و درختان، چه برای پیوند و چه برای دفع، ساخته شده اند. تیغه‌ های آن‌ ها برای بریدن سختی‌ هایی که به‌ عنوان ریشه‌ های درختان قدیمی شناخته می‌شوند، مفید هستند. در عملیاتی استفاده میشود که ریشه ها حذف می‌شوند تا فضای بیشتری برای ریشه‌ های جدید ایجاد شده و پس از آن پخش شود. این بیل ها کاربرد خاص خود را دارند تا سوراخ هایی برای درختان یا گیاهان جدید ایجاد کنند تا در آن ها مستقر شوند.

 

 1. بیل برف روب:بیل برف روب

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که اغلب برف می‌بارد، بیل برف روب ابزاری ضروری است که باید در گاراژ خود داشته باشید. این بیل ها بیل هایی هستند که دارای شفت های بسیار بلند هستند که از مواد مختلفی از جمله چوب، فلز و پلاستیک ساخته شده اند. تیغه به شکل مستطیل و به صورت عمودی خم شده است. این طرح به شما این امکان را می دهد که برف را از روی سنگ فرش یا پله های جلو جمع کنید و آن را به داخل حیاط یا هر جای دیگری که می خواهید پرتاب کنید. شیارها یا برآمدگی‌های فلزی اطراف نوک تیغه‌ های برخی از بیل‌ های برف روب به حذف برف کمک می‌کنند و همچنین می‌توان از آن ها برای جدا کردن یخ استفاده کرد.

جنس تیغه آن ها از مجموعه ای از مواد انتخاب می شوند، با لبه های برش پلاستیکی یا فلزی، که این لبه های برش از نظر اندازه به طرز عجیبی متفاوت هستند. یک لبه برش عظیم با لبه تیز و خمیدگی عمیق، برف را به طور واقعی و ماهرانه می‌ ریزد. در صورتی که قصد دارید یک منطقه بزرگ را برف روبی کنید، یا از طرف دیگر به احتمال زیاد برف‌ریزی کاری است که باید مرتباً آن را انجام دهید، ممکن است لازم باشد منابع را در یک برف‌گیر ارگونومیک قرار دهید.

 

 1. بیل ملاقه ای:بیل ملاقه ای

یک بیل ملاقه ای دارای تیغه به طور قابل توجهی بزرگتر از بیل های معمولی است، اما با شفت و دسته کمی کوتاه تر، به طوری که ارتفاع کلی یکسان است. نوک تیغه معمولاً صاف است، اما گاهی اوقات می توان آن را گرد کرد. بیل‌ های اسکوپی دارای ویژگی هستند که دارای یک شکل اسکوپی همراه با یک لبه جانبی قوی است که می‌تواند به نگه داشتن هر ماده‌ای که مخصوصاً برای آن در حال حرکت هستید کمک کند. آن ها برای جابجایی حجم زیادی از خاک، شن، خرده چوب و زباله عالی هستند.

آن ها می توانند از مواد مختلفی ساخته شده باشند، مثلا با اسکوپ های آلومینیومی که طول عمر کمتری نسبت به اسکوپ های فلزی قوی تر دارند. موادی که در حال جمع آوری کردن و تسطیح آن ها هستند باید قبل از خرید بیل بررسی شود. با این حال تیغه های آلومینیومی دوام مناسبی نخواهند داشت، آن ها سبک تر هستند، که این موضوع می تواند جابجایی مقدار زیادی از مواد را به یک کار بسیار سخت تبدیل کند.

 

 1. بیل نوک تیز:بیل نوک تیز

بیل حفاری نوک تیز به بیل هایی گفته می شود که برای حفاری در خاک های سنگین و فشرده یا حتی خاک های سنگی استفاده می شود. تیغه این بیل دارای نوک تیز بوده و لبه های آن کمی به سمت بالا خمیده می شود. هر دوی این ویژگی‌ ها به ابزاری منجر می‌شوند که می‌تواند حفاری کند و همچنین مواد کنده‌ شده را نگه دارد. این بیل ها دارای یک محور بلند چوبی یا فلزی و یک پایه بزرگ هستند. با استفاده از کف پا می‌توانید خاک عمیق‌ تر و متراکم‌ تری نسبت به بیل‌ های معمولی حفر کنید.

 

 1. بیل تاشو:بیل تاشو

این بیل های کوچک از وسط تا می شوند تا حمل و نقل آن ها آسان تر شود. آن ها برای تعطیلات کمپینگ و سایر فعالیت های در فضای باز زمانی که فضا محدود است عالی هستند، و همچنین ایده خوبی است که در مواقع اضطراری یکی را در صندوق عقب ماشین خود داشته باشید. بیل های تاشو که ارزان نیز هستند، عمر کوتاهی دارند و به راحتی شکسته می شوند یا می شکنند. برای طول عمر، روی طراحی تمام فولادی سرمایه گذاری کنید، زیرا برای استفاده های سنگین ایده آل تر هستند.

 

 1. بیل گرد:

بیل گرد برای حفر دهانه ها در انواع خاک های ملایم تر بهتر است استفاده شود. دارای یک لبه با لبه های خمیده مانند یک اسکوپ (بیل ملاقه ای) حفار تیز است، اما نوک آن شکل خمیده دارد. برای حفر منافذ برای گیاهان یا درختان جدید یا برای جابجایی گیاهان بستر عالی است. در هر صورت، در صورت داشتن گل و لای سنگین، خشن یا خاک شدید، ممکن است یک بیل گرد برای رسیدن به نتایج مورد نیاز شما خروجی مناسبی ندهد و یک بیل نوک تیز مناسب تر خواهد بود.

 

نکاتی برای خرید بیل

با فرض این که در حال جستجوی بیل دیگری هستید، قبل از تصمیم گیری به یک لحظه فکر کردن در مورد این تفکرات نیاز دارید.

 

الف) کاربرد مورد نظر

به هر حال، در صورتی که واقعاً انرژی بیش از حدی را صرف سختی خود نکنید، در موقعیت ایده آلی خواهید بود که فقط یک محصول عالی خریداری کنید. در صورت خرید درست بیل حفاری با کیفیت ، شاید بتوان گفت سال‌ ها دوام خواهد آورد و می‌تواند برای تعداد زیادی از کاربرد ها مثل گلخانه، حفاری گودال و جابجایی خاک مورد استفاده قرار گیرد.

 

ب) شکل تیغه

نوع خاک شما شکل تیغه ای را که برای بیل می خواهید تعیین می کند، بنابراین قبل از خرید مطمئن شوید که با چه چیزی کار می کنید. بیل های لبه صاف برای کار با خاک های سست، اسکوپ زدن و لبه ها ایده آل هستند. تیغه‌ های گرد به عنوان تیغه‌ هایی شناخته می‌شوند که در بیشتر خاک‌ های نرم و جوان‌ تر بهترین عملکرد را دارند، در حالی که بیل‌ های نوک‌ دار در خاک‌ های سخت و فشرده بهترین عملکرد را دارند.

 

ج) اندازه و وزن

به طور کلی قسمت بالای کمر و شانه ها در صورت انتخاب بیل نامناسب بیشترین تاثیر را میپذیرند. اگر مایل به جستجوی اطلاعات در مورد سطح ایده‌آل یک ابزار حفاری یا بیل هستید، باید بدانید که در حالت ایستاده، باید حدود چهار اینچ از پایین شانه شما فاصله داشته باشد. وزن بیل نیز نکته ی بسیار قابل توجهی است ، زیرا یک ابزار حفاری سنگین سرعت شما را فرسوده می کند، در حالی که یک ابزار حفاری سبک آنقدر قوی نخواهد بود.

به همین دلیل است که برخی از افراد برای کار های مختلف بیل های زیادی دارند که به آن ها امکان می دهد نوع بیل مورد استفاده خود را متناسب با کار خود تنظیم کنند. اگر می‌خواهید مواد زیادی را با بیل خود جابه‌جا کنید، مانند توده‌ای از سنگریزه‌ های سنگی، یک بیل سبک ترجیح داده می‌شود تا بتوانید سنگ‌ ها را بدون خستگی جابه‌جا کنید. بیل سنگین‌ تر برای حفاری بهتر است زیرا دوام بیشتری دارد و می‌تواند فشار ناشی از حفاری زمین را تحمل کند.

 

د) مصالح ساختمانی

مواد سازنده ابزار حفاری شما هنگام انتخاب ابزار حفاری برای خرید یک موضوع قابل توجه است و مواد مورد نیاز شما بر پیش نیازهای شما تکیه می کند. در صورتی که کل ابزار حفاری با استفاده از یک متریال قوی تولید شده باشد، در قسمت طوقه آسیبی نمیبیند (زیرا این مکان شکننده ترین مکان ابزار است). با فرض اینکه از ابزار حفاری شما برای کار های سبک تر استفاده می شود، به عنوان مثال، حمل و جابجایی خاک، در این صورت، آلومینیوم ممکن است جنس مناسبی باشد زیرا وزن کمتری دارد اما به طور کلی بادوام است.

در حال حاضر تعداد زیادی تیغه با قابلیت برندگی بالا با استفاده از تیتانیوم تولید می‌شوند که این مزیت سبک وزن بودن و در عین حال به خصوص سخت‌ تر بودن را دارا است، بسیار بیشتر از فولاد. تیتانیوم به همین ترتیب در برابر زنگ‌ زدگی کاملا مقاوم است و فرسایش نمی‌یابد و ابزار حفاری ای بادوام را به ارمغان می‌آورد. تیغه های تیتانیوم واقعاً با قیمت برچسب اصلی همراه هستند، که ممکن است برای بسیاری از افراد عجیب باشد، اما با فرض اینکه به دنبال یک ابزار حفاری جامد هستید که همراه شما باشد. در یک بیل، به مواد طوقه و همچنین نحوه اتصال دسته و تیغه به شفت خیلی دقت کنید. یک پیچ طولانی‌ ترین عمر را دارد، اما اتصال پیچی یا اتصال فشاری معمولاً بیش از یک سال دوام نمی‌آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...