جستجو کردن
Close this search box.
راهنمای خرید آچار

راهنمای خرید آچار

انتخاب آچار مناسب برای یک پروژه می تواند به آسان تر شدن پروژه شما کمک کند. با وجود گستردگی آچارهای موجود در بازار ، انتخاب آچار مناسب برای این کار دشوارشده. ما به شما کمک می کنیم از میان اچار های مختلف ابزار مورد نیاز برای پروژه خود را پیدا کنید. به عبارت ساده، آچار اجسام را شل یا سفت می کند، معمولاً یک اتصال دهنده مانند پیچ.

 

فهرست مطالب

انواع آچار (Wrench types)

آچار فرانسه (Adjustable wrench)

آچار ترکیبی (یکسر تخت یکسر رینگی) (Combination wrench)

آچار دوسر تخت (Double Open-end wrench)

آچار جغجغه ای (Ratchet wrench)

آچار دوسر رینگی (Box wrench)

آچار بکس دو طرفه (Double-end socket wrenches)

آچارهای ترکمتر  (Torque wrenches)

آچار آلن (Allen wrench)

آچار آلن ستاره ای (Torx key)

آچار شلاقی تسمه ای (Strap wrench)

دسته آچار بکس و متعلقات  (Socket wrench handles and extensions)

تفاوت آچارها در مقابل آچار جغجغه و بکس (Wrenches vs ratchets and sockets)

 

انواع آچار

آچارهای نر و مادگی. آچارهای نر مانند سر پیچ گوشتی وارد سر پیچ می شوند. یک آچار مادگی، که عموماً به عنوان یک نوع آچار معمولی در نظر گرفته می شود، دارای یک سوکت است که روی شیء در حال چرخش یا اطراف آن قرار می گیرد. به طور کلی از دو آچار برای شل یا سفت کردن انواع مهره ها، پیچ و مهره ها، اسکرو ها و حتی درپوش ها و روکش های مکانیکی و بسیاری از قطعات مکانیکی استفاده می شود.

 

در اصطلاح گسترده تر آچارها، سه نوع متمایز شامل : آچارهای کلیدی، آچار های پیچ و مهره و آچار های بکس هستند:

آچارهای کلیدی (Keys): آچارهای کلیدی اغلب موارد تخصصی برای یک هدف خاص هستند که اغلب مانند یک کلید بدون دندانه یا به شکل یک سوکت T شکل ظاهر می شوند. از جمله آچار های کلید می توان به اچار آلن، درب بازکن بطری و دستگیره پنجره اشاره کرد.

آچارهای پیچ و مهره (Spanners): آچارهایی هستند که برای چرخاندن مهره استفاده می شوند و طرحی دارند که به جای انتهای معمولی دارای هوک (قلاب) هستند. در انگلستان از این اصطلاح برای توصیف انواع آچار استفاده می شود. در ایالات متحده، این نوع آچارها زیرگروهی از آچارها هستند.

آچارهای بکس (Sockets): آچار سوکت ها می‌توانند به جغجغه، آچار بکس، بکس بادی و غیره اشاره داشته باشند. با این حال، اصول کار یکسان است، یک اهرم یا شفت محرک با یک اتصال مانند سوکت یا سوکت ضربه ای.

در زیر، آچارهای مختلف، متداول ترین ویژگی های استفاده از آنها و اینکه آیا آنها برای استاندارد، متریک یا هر دو ساخته شده اند را خواهید دید.

 

آچار فرانسه

آچار فرانسه

آچار فرانسه  که به عنوان آچار یک سر نیز شناخته می شوند، از محبوب ترین آچارهای موجود هستند. یک انتهای باز با پیچ مارپیچ وجود دارد که برای باز و بسته شدن فک آچار می چرخد و اجازه می دهد که این نوع اچار در طیف گسترده ای از اتصال دهنده ها، چه کوچک و چه بزرگ، استفاده شود. آچار فرانسه می تواند عملکردهای مشابهی را مانند مجموعه ای از آچارهای ترکیبی یا انواع اچار را انجام دهد، اگرچه به دلیل سایز بزرگ تر، فضای بیشتری را اشغال می کنند.

ویژگی ها:

 • مناسب برای سفت و شل کردن مهره ها و پیچ ها
 • دارای فک متحرک برای تنظیم اندازه آچار
 • مناسب برای کار با اتصال دهنده های (پیچ و مهره های) استاندارد و متریک

 

آچار ترکیبی یا یکسر تخت یکسر رینگی

آچار ترکیبی یا یکسر تخت یکسر رینگی

آچار یکسر تخت یک سر رینگ یا آچار ترکیبی دارای یک حلقه یا رینگ در یک طرف برای مهره های شش ضلعی یا مربعی هستند، در حالی که انتهای دیگر به شکل U در انتها بصورت باز (انتهای باز) است. این آچارها اغلب برای پیچ و مهره هایی استفاده می شوند که به سختی باز می شوند. انتهای بسته می تواند مهره را شل کند، در حالی که انتهای باز برای باز کردن کامل آن استفاده می شود. آچار ترکیبی به صورت تک تک در دسترس هستند و معمولاً در مجموعه هایی با اندازه های مختلف فروخته می شوند.

ویژگی ها:

 • مهره ها و پیچ ها را سفت / شل می کند
 • اندازه های متریک و استاندارد
 • یک انتهای باز و یک انتهای حلقوی دارند. (معمولاً به همان اندازه)

 

آچار دوسر تخت

آچار دوسر تخت

آچارهای دو سر تخت یکی از رایج ترین ابزارهایی هستند که در جعبه ابزار یافت می شوند. آچار دارای دو انتهای U شکل است که معمولاً دو اندازه متفاوت دارند. طراحی باز آنها باعث می شود که به راحتی آنها را به صورت افقی یا عمودی به یک اتصال (مثل پیچ و مهره) وصل کنید. برخلاف آچارهای با انتهای رینگ، نقطه ضعف این اچار ها این است که مهره ها بیشتر در معرض هرز شدن و گرد شدن قرار می گیرند.

ویژگی ها:

 • مهره ها و پیچ ها را سفت / شل می کند
 • اندازه های متریک و استاندارد
 • دو انتهای باز (معمولاً اندازه های مختلف)

مدل های مفصل دار یا سر خم به شما امکان می دهند در زوایای مختلف کار کنید

 

آچار جغجغه

آچار جغجغه

آچار بکس که به آن آچار جغجغه نیز می گویند ، از مکانیزم ضامن دار استفاده می‌کند تا سریع و آسان مهره‌ها و پیچ‌ها را بدون برداشتن آچار از روی آنها سفت یا باز کند. که امکان باز و بسته کردن پیچ و مهره هارا در فضاهای محدود و کوچکتر فراهم می کند. یک آچار جغجغه معمولاً دارای یک سر  مربع شکل است که آن را به سوکت های اندازه های مختلف(بکس ها) متصل می کند. سپس بکس دارای اندازه مهره ای که روی ان کار می کنید است. بنابراین، فقط به یک آچار جغجغه و یک سری یا بکس نیاز دارید.نحوه انتخاب جغجغه‌های این آچارها دارای دو سایز 2/1 اینچی (12.5 میلی‌متر) و  4/1 اینچی (6.3 میلی‌متر) هستند.

 

ویژگی ها:

 • مهره ها و پیچ ها را سفت / شل می کند
 • اندازه های متریک و استاندارد
 • عملکرد ضامن به اینگونه است که ضامن در یک طرف آزادانه حرکت می کند و پیچ و مهره را در جهت دیگر درگیر می کند تا آنهارا بدون برداشتن ابزار سفت یا شل کند.
 • برخی دارای انتهای جغجغه چرخان برای استفاده در فضاهای تنگ هستند

 

آچار رینگی یا دوسر رینگ

آچار دوسر رینگ

آچارهای رینگی دارای یک حلقه بسته در دو انتها هستند، گاهی اوقات کمی بالاتر یا پایین تر از دسته، که برای گرفتن مهره های فرو رفته و برای جلوگیری از گرد شدن نوک پیچ و مهره ها از آنها استفاده می شود. انتهای بسته به دو پیچ شش ضلعی یا مربعی متصل می شوند و قطرهای مختلفی دارند. آچارهای انتها رینگی معمولا به صورت ست (مجموعه ای) فروخته می شوند.

 

ویژگی ها:

 • مهره ها و پیچ ها را در فضاهای تنگ محکم یا باز می کند
 • دارای اندازه های متریک و استاندارد
 • امکان کنترل گشتاور بیشتر و لغزش تصادفی کمتر روی پیچ و مهره

 

آچار بکس دو طرفه

آچار بکس دو طرفه

یک آچار بکس دو طرفه مانند یک لوله توخالی طراحی شده است که در اطراف مهره یا پیچ قرار می گیرد. ممکن است دارای یک دسته باشد، اما در غیر این صورت به عنوان بکس دو طرفه نامیده می شود و معمولاً با ابزارهای مختلف استفاده می شود تا از آن به عنوان آچاری رابط به همراه جغجغه ها یا دسته بکس ها استفاده شود.

 

ویژگی ها:

 • قابلیت دسترسی به مهره ها و پیچ ها در مکان های عمودی که قابل دسترسی نیستند
 • می توان با دو دست کار کرد که در نتیجه آن شخص می تواند قدرت بیشتری اعمال کند
 • دارای اندازه های متریک و استاندارد

 

آچار گشتاور یا آچار ترک

آچار گشتاور یا آچار ترک

آچار ترک طوری طراحی شده است که مقدار دقیق گشتاور را بدون سفت شدن بیش از حد فراهم می کند. این مقدار را می توان کالیبره کرد و انواع مختلفی مانند دستی، دیجیتال و انواع دیگر جغجغه موجود است. آچار گشتاور اغلب در خودرو برای سفت کردن دقیق مهره ها و پیچ ها استفاده می شود. با این حال، این آچارها برای دوچرخه، تجهیزات کشاورزی و هر مکان دیگری که در آن سازنده مشخصات دقیق گشتاور را مشخص می کند نیز استفاده می شود و تضمین می کند که پیچ را بیش از حد سفت نکنید، همچنین به اندازه کافی سفت باشد. دارای یک نمایشگر برای خواندن گشتاور است یا اینکه با روی گشتاوری که تنظیم کردیم شروع به هرز گشتن می کند. یک آچار گشتاور معمولاً دارای یک سر مربع است که آن را به بکس های دارای اندازه های مختلف متصل می کند. و بکس نیز به اندازه اتصال دهنده ای است که با آن کار می کنید. پس بنابراین، شما فقط به یک آچار گشتاور و یک سری بکس نیاز دارید.

 

ویژگی ها:

 • می توانید پیچ و مهره هارا محکم کنید
 • یک آچار گشتاور را می توان روی مقدار خاصی از گشتاور (نیروی چرخشی) تنظیم کرد و نشان می دهد که چه زمانی یک پیچ را تا رسیدن به آن نقطه سفت کنید.
 • به جلوگیری از سفت شدن بیش از حد پیچ کمک می کند

در طیف گسترده ای از محدوده های گشتاور موجود است

 

آچار آلن

آچار آلن

این آچار نر به دلیل شکل شش ضلعی خود به کلید شش گوش نیز معروف است. کلید آلن معمولاً به شکل L یا T یافت می شود و در یک فرورفتگی شش ضلعی بر روی پیچ ها قرار می گیرد. به طور کلی می توانید آچارهای آلن را به صورت متریک یا استاندارد تهیه کنید.

 

ویژگی ها:

 • برای سفت کردن یا باز کردن پیچ ها و پیچ های سر شش گوش عالی است
 • در اندازه های استاندارد یا متریک عرضه می شود
 • به صورت تکی یا ست (مجموعه) موجود است
 • برای افزایش گشتاور اعمالی به صورت دسته های T موجود هستند

 

کلید های تورکس (ستاره ای)

کلید های تورکس (ستاره ای)

کلید تورکس طوری طراحی شده است که در شکاف ستاره ای شکل در پیچ ها قرار می گیرد. پیچ‌های تورکس به دلیل سطح گشتاور بالاتر و ثابت‌تری نسبت به سر پیچ‌های معمولی ترجیح داده می‌شوند. کلید های تورکس در شکل‌ها، اندازه‌ها و برای کاربردهای مختلف موجود هستند.

 

ویژگی ها:

 • پیچ های ستاره ای شش وجهی را بازو بست می کنند
 • اندازه های استاندارد و متریک
 • به صورت آچار جداگانه یا در مجموعه هایی از آچارها موجود است

 

آچار تسمه ای

آچار تسمه ای

آچار تسمه آچاری است که از طریق سفت کردن تسمه اجسام را نگه می دارد. و با استفاده از اصطکاک از لغزش اجسام جلوگیری می کنند. اکثر آچارهای تسمه ای دارای دسته هستند تا در هنگام استفاده از آچار، چسبندگی بالایی داشته باشند. اگر دسته نداشته باشند، برای استفاده با سر مربعی موجود در آچارهای جغجغه طراحی شده است. از آنجایی که از تسمه های لاستیکی در آچارهای تسمه ای استفاده می شود، بعید است چیزی که با آن کار می کنید آسیب ببیند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آچارهای تسمه ای مقاله مفصل ما را در مورد این ابزار همه کاره بخوانید.

 

ویژگی ها:

 • آچارهای تسمه ای سطوح ظریف را خراش نمی دهند
 • با هر اندازه لازم سازگار می شود
 • همچنین می تواند برای کارهای خانگی مانند باز کردن شیشه ها استفاده شود

 

دسته و متعلقات آچار بکس( Socket wrench handles and extensions)

دسته و متعلقات آچار بکسچه یک مکانیک حرفه ای باشید، چه یک سازنده آماتور مشتاق، داشتن یک جغجغه باعث بهبود کار شما می شود. طراحی قابل تعویض جغجغه، آچار گشتاور یا آچار بکس به این معنی است که می توانید بسیاری از کارها را با بکس ها و ضمیمه های مختلف انجام دهید. برخی از دستگیره ها و متعلقات مهمتر در زیر آمده است.

 

رابط مفصلی بکس (Cardan joint adapter): اتصالی که جغجغه را به یک سری بکس متصل می کند و به شما امکان می دهد جغجغه را نسبت به پیچ زاویه دهید. و این امکان را به شما می دهد تا پیچ ها را در مکان هایی بچرخانید که فضای کافی برای چرخش یک اچار جغجغه استاندارد وجود ندارد.

رابط بکس(Socket/ratchet extension bar): یک سری بکس بلند را به جغجغه متصل می‌کند تا با بلند شدن آن بتوان پیچ های در مناطق فرورفته را بچرخانیم.

دسته بکس کشویی(Sliding bar handle): دسته بکس کشویی دسترسی بیشتر به مناطق مختلف، دسترسی به اطراف موانع موجود و امکان اعمال گشتاور بیشتر را فراهم می کند.

 

آچار پیچ و مهره در مقابل جغجغه و بکس

آچارها اتصال دهنده ها را مانند جغجغه ها و بکس ها باز و بست می کنند، اما با توجه به شرایط موجود استفاده یکی بر دیگری ارجعیت بیشتری دارد. استفاده از آچار رینگی گزینه خوبی برای شل کردن پیچ های خیلی سفت هستند. و به شما امکان می دهند بدون آسیب رساندن به مکانیسم، گشتاور بیشتری اعمال کنید. آچار دوسر تخت به جای پوشاندن مهره در اطراف ان قرار می گیرد، به همین دلیل است که می توانید آن را در مکان هایی که فضایی برای اچار های رینگی یا سوکتی نیست استفاده کنید.

ترکیب جغجغه و بکس (که گاهی اوقات آچار بکس نامیده می شود) به شما امکان می دهد بدون تغییر مکان ابزار، پیچ را بچرخانید. به ویژه زمانی مفید خواهد بود که فضای کافی برای چرخاندن آچار در یک دایره کامل وجود نداشته باشد. یک بکس  راه حل ایمن تری نسبت به آچار استاندارد با انتهای باز ارائه می دهد، زیرا به طور کامل پیچ را احاطه کرده و احتمال لیز خوردن آن از روی پیچ کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...