جستجو کردن
Close this search box.

نحوه صحیح استفاده از ابزارآلات دستی

استفاده صحیح از ابزارهای دستی

استفاده صحیح از هر وسیله‌ای از جمله ابزار دستی برای جلوگیری از حوادث و نگهداری آنها در محل کار، امری ضروری است. به همین دلیل درک نحوه صحیح استفاده از ابزارآلات دستی و کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از آنها قبل از شروع به کار، بسیار مهم است. در این مقاله ما جزئیات بیشتری در مورد استفاده صحیح از رایج ترین و اساسی ترین ابزارآلات دستی را بررسی می‌کنیم و نکاتی را به شما ارائه می‌دهیم تا از آنها بهترین استفاده را ببرید و از هرگونه خطر یا آسیب احتمالی جلوگیری کنید.

 

چکش‌ها

برای استفاده از چکش باید مطمئن شوید که دسته های چکش با اندازه سر چکش مطابقت داشته باشد. همچنین توصیه می‌شود، دسته را محکم در سر چکش بچسبانید به طوری که لقی نداشته باشد و مطمئن شوید که ترک خوردگی ندارد. علاوه بر این، همیشه سعی کنید سطوح فولادی سخت کاری شده را با چکش فولادی ضربه نزنید. در عوض می‌توانید از چکش فلزی نرم یا سر پلاستیکی برای ضربه به سطوح فولادی استفاده کنید.

علاوه بر این اگر میخ را می‌کوبید، بهتر است با ضربه های دقیق و سبک تر شروع کنید و دسته را نزدیک سر چکش بگیرید. هنگامی که میخ در جای خود قرار گرفت، حال انتهای دسته چکش را بگیرید و ضربات را محکم تر کنید. برای استفاده از چکش به بهترین شکل می توانید از مچ برای کنترل آن و از آرنج برای اعمال قدرت استفاده کنید. گذشته از آن، لباس و تجهیزات ایمنی به عنوان مهمترین قسمت استفاده از هر وسیله ای شناخته می شود تا امنیت کاربر تضمین شود. در این راستا، عینک و دستکش ایمنی برای محافظت از چشم و دستان شما در برابر اجسامی که حین کار پرت می‌شوند ضروری است.

پیچ گوشتی‌ها

پیچ گوشتی نوعی ابزار دستی رایج است که برای سفت کردن یا باز کردن پیچ ها استفاده می‌شود. قبل از شروع استفاده از پیچ گوشتی، ابتدا باید مطمئن شوید که نوع و اندازه صحیح سر پیچ گوشتی با پیچ ها مطابقت داشته باشد. برای استفاده صحیح از پیچ گوشتی، باید دسته را با یک دست بگیرید و نوک پیچ گوشتی را نزدیک پیچ، با دست دیگر بگیرید. سپس نیرو اعمال کرده و بچرخانید تا پیچ محکم شود. در مرحله بعد مطمئن شوید که پیچ مستقیم وارد می‌شود.

 

با وجود اینکه پیچ گوشتی ها جزء ابزارهای کوچک و جمع و جور محسوب می شوند، اما باید با دقت نگهداری شوند. به عبارت دیگر پیچ گوشتی و پیچ ها باید با هم مطابقت داشته باشند. بنابراین اگر پیچ گوشتی آسیب ببیند، پیچ باز و بسته نمی‌شود. به همین دلیل رعایت برخی نکات برای حفظ و نگهداری آنها بسیار مهم است. به عنوان مثال، شما نباید از پیچ گوشتی برای اهرم کردن استفاده کنید، یا بهتر است با پیچ گوشتی شکافی ایجاد نکنید یا سایر اشیاء فلزی را با ضربه زدن به دسته پیچ گوشتی سوراخ نکنید. همچنین توصیه می‌شود هنگام آسیب دیدن نوک پیچ گوشتی آن را پولیش کنید.

آچارها

آچارها یکی از انواع ابزارآلات دستی هستند که به طور معمول مورد استفاده قرار می‌گیرند و انواع مختلفی از آنها برای مصارف و کاربردهای مختلف وجود دارد. به عنوان مثال، هنگام استفاده از آچار قابل تنظیم، باید آن را روی مهره بگذارید و مطمئن شوید که فک قابل تنظیم رو به اپراتور است. سپس آچار را به طرف اپراتور بکشید.

برای استفاده از آچار بکس که عموماً برای جاهای دور از دسترس استفاده می شود، هرگز نباید از آچار لوله گیر روی مهره ها استفاده کنید. زیرا گوشه های مهره یا پیچ به احتمال زیاد دندانه‌های فک آچار را می‌شکند و آچار برای استفاده های بعدی ناایمن خواهد شد.

 

جدا از آن، آچارها در اندازه های مختلف تولید می‌شوند و به همین دلیل توصیه می‌شود از آچار مناسب برای هر کار خاص استفاده کنید. زیرا هر آچار با طول دسته‌ مناسب ساخته شده است، بنابراین افزودن اهرم بیشتر با یک لوله می‌تواند بسیار نا ایمن باشد.

انبرها

انبرها از جمله ابزارآلات دستی دیگری هستند که باید نحوه صحیح استفاده از آنها را نیز بدانید. انبرها معمولاً برای محکم نگه داشتن اجسام استفاده می‌شوند. همچنین برای خم کردن و فشردن گستره وسیعی از مواد به کار می‌روند. این ابزارها در اشکال و اندازه‌های مختلف و برای مصارف مختلفی ساخته می شوند. مانند سیم چین، دم باریک، انبردست ، انبر قفلی، دم باریک تخت و انبر کلاغی. بنابراین شما باید انبر مناسب را برای کاربردی که می‌خواهید انتخاب کنید.

به غیر از این، انبرها هرگز نباید جایگزین ابزار دیگری مانند آچار برای انجام یک کار یا برش سیم های سخت شوند. مگر اینکه به طور خاص برای این منظور ساخته شده باشند.

علاوه بر این، این ابزارها هرگز نباید در معرض گرمای بیش از حد قرار گیرند. زیرا ممکن است خواص جنس ابزار را تغییر داده و ابزار را خراب کند. همچنین نباید به عنوان چکش مورد استفاده قرار گیرند. زیرا در این صورت ممکن است ترک خورده یا شکسته شوند و یا به احتمال زیاد، لبه ها آنها در اثر چنین استفاده ی اشتباهی بشکنند.

هنگام کار با انبرها باید به خاطر داشته باشید که آنها نمی‌توانند مهره ها و پیچ ها را محکم بگیرند و می‌لغزند. برای برش سیم با انبردست بهتر است از گیره استفاده کنید. به طوری که انتهای باز سیم را با دست آزاد نگه دارید تا از پرتاب قطعات بریده شده جلوگیری شود. اگر گیره در دسترس‌تان نیست، می‌توانید از پای خود برای محکم گرفتن سیم استفاده کنید.

همچنین لازم به ذکر است که همانطور که قبلاً نیز گفته شد، توصیه می‌شود در صورت وجود خطرات احتمالی ناشی از ذرات پرت شده از قطعه کار مانند، تکه های سیم و غیره، از عینک ایمنی یا محافظ صورت استفاده کنید.

اره های دستی

در کار با چوب و نجاری، اره دستی یکی از مفیدترین ابزارهای نجاری است که قطعات چوب را به اشکال مختلف برش می دهد. برای استفاده از اره دستی، ابتدا مطمئن شوید که تیغه آن تیز است. تیغه آن صاف بوده و به اندازه ای مناسب کشش دارد. قبل از شروع برش، خطی را که می‌خواهید برش دهید اندازه بگیرید و بکشید. سپس، یک برش نرم و کاملاً مستقیم در امتداد خط ایجاد کنید. آرنج های خود را در کنار خود نگه دارید و اره را به درستی زاویه دهید.

 

جمع بندی

برای جمع بندی استفاده صحیح از ابزارهای دستی، بسیار مهم است که نحوه صحیح استفاده از ابزارآلات دستی را بیاموزید و سپس استفاده از آنها را تمرین کنید، تا زمانی که به گرفتن ابزار در دست خود عادت کنید. همچنین حفظ وضعیت صحیح بدن هنگام کار با ابزار دستی به منظور جلوگیری از صدمات احتمالی بسیار مهم است. شما همچنین باید هنگام استفاده از ابزارهای دستی مراقب سلامتی خود باشید. به عنوان مثال وقتی به دسته ابزار دستی فشار می‌آورید، این کار می‌تواند به راحتی منجر به از دست دادن انگشت یا دست تان شود، که می‌تواند کار را برایتان دشوار کند. به همین دلیل انتخاب ابزارهایی با طراحی ارگونومیک و استاندارد بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...