جستجو کردن
Close this search box.
راهنمای خرید دریل های ضربه زن

راهنمای خرید دریل های ضربه زن

ابزارهای برقی در طول دهه های اخیر پیشرفت های بزرگی داشته اند و این موضوع خود بهترین مدرک برای این ادعاست. این یک شگفتی در انجام کارهای دستی است که می‌توان بدون زحمت حتی بلندترین پیچ‌ها را به چوب سخت وارد کرد و این کار را در حالی انجام داد که نوک پیچ ها سالم و بدون خدشه باقی میمانند.

خرید دریل ضربه زن به معنای خداحافظی با بست ها و پیچ های نیمه فرو رفته است. اگر مثالی وجود داشته باشد که بتوان گفت که بهترین ابزار برای بهترین کار ساخته شده است، آن دریل ضربه زن است.در نگاه اول،دریل ضربه زن شبیه دریل کوتاه به نظر می رسد. همچنین بسیار شبیه پسر عموی نزدیک خود دریل چکشی است. این سه ابزار اما هر کدام وظائف مخصوص به خود را انجام میدهند.

این ابزارها اشتراکات زیادی دارند که جای تعجب نیست زیرا با استفاده از یک اصل کار می کنند. هر یک از این سه ابزار برای یک هدف خاص و کاربرد بهتر در آن هدف طراحی شده اند، اما هر سه می توانند “کارهای کلی” را نیز انجام دهند.درک تفاوت بین این سه به شما ایده بسیار بهتری در مورد اینکه کدام دریل برای کارتان مناسب است، می دهد.

 

انواع دریل ضربه ای

دریل مته ای (دریل کلاسیک)

دریل ساده که اغلب دریل مته ای نامیده می شود ابزاری است که احتمالاً با آن آشنا هستید و دلیل خوبی هم دارد. یک دریل مته ای خوب هنوز هم یکی از بهترین ابزارهای همه جانبه در حفاری سوراخ ها و پیچ های محرک است، و در برابر اکثر مواد به خوبی عمل می کند، به خصوص اگر مدل بالاتری داشته باشید.این ابزار در حفاری عالی هستند و واقعاً برای این منظور ساخته شده اند اما می توانند پیچ ها را نیز بچرخانند. این باعث می‌شود که اکثر پیچ‌ها به بیشتر مواد وارد شوند، اما مواد سخت‌تر یا استفاده از بست و پیچ ‌های زیاد پشت سر هم، باعث ناتوانی دریل معمولی شما خواهد شد.

دریل یا دریل چکشی

 

دریل چکشی

در مقابل بتن و سنگ، بهتر است از دریل چکشی استفاده کنید. این ترکیب مته و چکش به گونه ای طراحی شده است که کمی به بتن و سنگ تراشی وارد شود و به سادگی از قدرت ضربه بسیار زیادی برای استفاده برای مواد دیگر برخوردار است.

دریل چکشی

برخی از دریل های چکشی دارای عملکردهای مختلفی هستند که می توانید از آنها استفاده کنید، که شامل حالت مته، حالت مته چکشی و حالت چرخشی (برای پیچ ها) می شود. مته چکشی بسیار شبیه به دریل ضربه زن است، اما در حین چرخش دارای ظرفیت ضربه ای بیشتری است که سطوح بنایی به آن نیاز دارند.در مقابل دیوارهای بتنی که دریل‌های معمولی در این شرایط می‌سوزند، دریل ضربه‌ای در تمام مدت سوراخ‌های دیگری را وارد می‌کند و جایی است که واقعاً خود را نشان میدهد.

 

دریل های ضربه زن

وقتی صحبت از اتصال پیچ و بست می شود، این همان جایی است که دریل ضربه زن می درخشد و موضوعی است که آن را از دو گزینه دیگر متمایز می کند.یک دریل معمولی به سادگی گشتاور کافی برای حرکت دادن یک پیچ را درون مواد سخت ندارد و RPM بالا تمایل دارد سر پیچ ها را نیز از بین ببرد. از سوی دیگر، دریل ضربه زن به شما اجازه می دهد تا به دلیل گشتاور خود ابزار، پیچ های 3 اینچی را با یک دست از میان ناودانی های جامد عبور دهید.

دریل های ضربه زن می توانند در انجام کارهای روزانه DIY که نیاز به بستن با هر نوع اتصال دهنده دارید، در زمان و انرژی شما صرفه جویی کنند. اکثر مردم تمایل دارند پس از استفاده از دریل ضربه زن از مته دیگری برای اتصال بست ها استفاده نکنند.

 

دریل های ضربه زن سیمی و بی سیم

هنگامی که مردم از دریل های ضربه زن حرف میزنند، چیزی که معمولا به دنبال آن هستند انواع بی سیم و با باتری است. یک دریل ضربه زن بی‌سیم به شما امکان می‌دهد بسیار متحرک‌تر باشید، که وقتی در همه جا حرکت می‌کنید به کار خود ادامه دهید. دریل ضربه زن سیمی به احتمال زیاد روند کار را کند می کند.دریل های ضربه زن بی سیم: دریل های ضربه زن بی سیم می توانند تقریباً هر نوع بست را که به سمت آن پرتاب کنید متصل کنند و داشتن یک ابزار بی سیم که بتواند این کار را انجام دهد بسیار شما را راحت میکند. مدل‌های شارژی برای وارد کردن پیچ‌ها به مواد سخت‌تر مناسب‌تر هستند، طوری که میتوانند نسبت به مواد نرم تر نیز سبک تر کار کنند.

مدل‌های بی‌سیم معمولاً زمانی که شما در حال اتصال سریع بست‌های بزرگ‌تر هستید داغ می‌شوند و گرما دشمن هر ابزاری است. اگر شرایطی دارید که نیاز به بست های بزرگتر زیادی دارید که باید در مدت زمان کوتاهی متصل شوند، فقط می توانید به ابزار اجازه دهید بین بست ها قرار بگیرد، از دو دریل ضربه زن مختلف استفاده کنید یا از یک مدل سیم دار استفاده کنید.دریل های ضربه زن بی سیم بر حسب ولتاژ (V) رتبه بندی می شوند و رتبه باتری، اندازه گیری شده بر حسب آمپرساعت Ah نیز یک معیار مهم است.

دریل های ضربه زن سیمی: دریل های ضربه زن سیمی همچنان جای خود را در کارگاه ها و گاراژها دارند. برای کارها و پروژه های مونتاژ بزرگ، دریل ضربه زن سیمی را انتخاب کنید. دریل های ضربه زن ابزار فوق العاده مفیدی هستند که می توانند حتی سرسخت ترین بست ها و پیچ ها را متصل کنند.مدل های سیم دار همچنین دارای سیستم کاهشِ دنده بسیار بهتری نسبت به مدل های شارژی هستند، بنابراین بسیار خنک تر می مانند و معمولاً بیشتر از مدل های شارژی دوام دارند. اگرچه آنها بسیار سنگین تر هستند (در بیشتر موارد).دریل های ضربه زن سیم دار دارای موتورهایی هستند که با آمپر (A) رتبه بندی میشوند.

 

کدام نوع از دریل ضربه زن را باید انتخاب کنم؟

گزینه های شما هنگام انتخاب یک دریل ضربه زن نسبتاً ساده است – تقریبا همه ی آنها از نظر ظاهری به هم شبیه هستند، درست مانند مته های برقی و ابزارهای برقی مشابه که با یک دست گرفته می شوند.دریل های ضربه زن فقط یک اندازه از سه نظام شش گوش را می پذیرند: 1/4 اینچ استاندارد. ویژگی‌های کاهش نویز آنها نیز زیاد نیست، بنابراین هر مدلی را که انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که برخی از اقدامات احتیاطی را رعایت کرده و از محافظ شنوایی استفاده کنید.

در اینجا یک تفکیک سریع از مزایا و معایب یک دریل ضربه زن سیمی در مقابل یک مدل بی سیم آن وجود دارد…

مدل‌های سیم‌دار ارزان‌تر هستند و می‌توانند به‌سرعت بست ها و پیچ های بلند را متصل کنند، اما سنگین‌تر هستند و کشیدن سیم برای برخی افراد حین کار دردسرساز است.مدل‌های سیم‌دار تقریباً به اندازه مدل‌های بی‌سیم محبوب نیستند، اما همچنان جایگاه خاص خود را دارند، به خصوص اگر بست‌های زیادی برای اتصال داشته باشید.مدل‌های بی‌سیم هزینه بسیار بیشتری دارند (درایور، باتری و شارژر) و برای استفاده از آن‌ها نیاز به شارژ باتری دارند، اما حمل و نقل آن‌ها بسیار راحت‌تر و سبک‌تر است.

 

دریل های ضربه زن بی سیم 12 ولت: دریل های ضربه زن 12 ولتی بسیار کوچکتر و جمع و جورتر از مدل های 18 ولتی هستند و برای اتصال دهنده های روزمره به مواد نرم تا درجه متوسط (از نظر سختی) مناسب تر هستند. این ابزار معمولاً گشتاور لازم برای وارد کردن بست های بزرگتر را به مواد سخت تر (آن هم یکی پس از دیگری) ندارند.

دریل های ضربه زن بی سیم 18 ولت و بالاتر: مدل های 18 ولت (و مدل های ولتاژ بالاتر) بسیار قوی تر از مدل های 12 ولت هستند و می توانند اتصال دهنده های بسیار بزرگ را به مواد نسبتاً سخت هدایت کنند. معایب این مدل‌های بی‌سیم 18 ولتی معمولاً شامل اتصال دهنده‌های بزرگ‌تر به‌سرعت (یکی پس از دیگری) و گرمایی است که از آن تولید می‌شود.

 

نکته ای در مورد موتورهای براشلس:

اگر بودجه کافی برای آن دارید، همیشه دریل های ضربه زنی را انتخاب کنید که از موتور براشلس استفاده می کنند. واحدهای دارای موتورهای براشلس عموماً گران‌تر هستند، اما اگر همیشه از دریل ضربه زن خود استفاده می‌کنید، عمر طولانی‌تر در دراز مدت نتیجه خواهد داد. موتورهای براشلس کارآمدتر کار می کنند و عمر مفید کار یک دریل ضربه زن بی سیم را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند.

موتورهای براشلس گرمای کمتری نیز تولید می کنند و خطر سوختگی را کاهش می دهند. بیشتر حالات ویژگی‌های الکترونیکی هوشمند منحصراً برای مدل‌های بدون براش نیز موجود است. این ویژگی‌های پشتیبانی به باتری و موتور اجازه می‌دهد تا برای بهینه‌سازی عملکرد و جلوگیری از اضافه بار حرارتی در دریل های ضربه زنی که دارای آنها هستند، با هم ترکیب شوند.

 

برخی از ویژگی های اساسی که روی دریل شما تاثیر میگذارد و باید از آن آگاه باشید:

 • چراغ‌های LED داخلی این ابزار، ناحیه مورد نظر را روشن می‌کنند و به شما کمک می‌کنند حتی در مکان‌های تاریک و دور از دسترس، ببینید و هدف بگیرید. نور LED نه تنها روشن تر است، بلکه باعث صرفه جویی در مصرف باتری نیز می شود.
 • کلاچ های قابل تنظیم یا کلاچ الکترونیکی به شما کمک می کند تا نیرویی را که دریل با ضربه هایش به بست وارد می کند، تنظیم کنید. اگر از دریل ضربه زن خود در کارهای چوبی کوچکتر مانند درب ها و پنجره های کابینت استفاده می کنید، این ویژگی بسیار مفید است.

 

سه نظام بدون کلید و ویژگی‌ رهاسازی سریع باعث می‌شوند که تغییر مته یک عملکرد بدون کندی باشد و بهره‌وری شما را افزایش دهد.

سه نظام

 • قابلیت حفاظت در برابر ارتعاش در به حداقل رساندن میزان لرزش ابزار کمک می کند، اما ابزار همچنان در اکثر موارد کمی لرزش دارد.
 • طراحی‌ها و ویژگی‌های ارگونومیک ویژه کمک می‌کند تا برخی از ضربه‌هایی که ابزار به دست منتقل می‌کند، کاهش یابد. چیزهای ساده مانند دستگیره های تپانچه لاستیکی و طراحی متعادل به شما کمک می کند تا از استرس های تکراری جلوگیری کنید، به خصوص در مشاغلی که صدها بست و پیچ را در آن باید متصل کنید.
 • سوئیچ‌های جابجایی آسان به شما این امکان می‌دهند جهت حرکت و چرخش را به سادگی تغییر دهید.
 • شروع نرم: به جای اینکه به محض فشار دادن سوئیچ، گشتاور را در حداکثر دور در دقیقه بیاورید، یک دریل ضربه زن با استارت نرم به تدریج دور موتور را بالا می برد. استفاده از دریل های ضربه زن با شروع نرم معمولاً ایمن تر است و همچنین عمر کلی ابزار را حفظ می کند.
 • سوئیچ خنثی یا قفل سوئیچ باعث می‌شود که دریل شما با وارد شدن فشار تصادفی به سوئیچ در زمانی که در کیف ابزار شما است، روشن نشده و باتری خود را تخلیه نکند.
 • عملکرد ترمز باعث می شود که بتوانید فوراً چرخش را متوقف کنید، که می تواند برای کاربران باتجربه بسیار مفید باشد زیرا بست ها را یکی پس از دیگری متصل می کنند. اکثر دریل های ضربه زن این روزها مقداری ترمز نرم در آنها تعبیه شده است.
 • قلاب های کمربند ایمنی زیاد هم مورد نیاز نیستند، اما ابزار هایی که این قلاب ها را دارند، می توانند بسیار مفید باشند، به خصوص اگر از نردبان ها، داربست ها و غیره بالا بروید.
 • گیج های میزان سنج‌ شارژ در مدل‌های بی‌سیم به شما این امکان را می‌دهند که بدانید قبل از اتصال آن به برق، مقدار زیادی سوخت باقی‌مانده است. برخی از دستگاه‌ها میزان سنج‌هایی روی ابزار دارند، اما معمولاً راحت‌تر است که آنها را روی بسته باتری قرار دهید تا بتوانید وضعیت شارژ را ببینید. حتی اگر از دریل ضربه زن جدا شده باشد.
 • یک کیف حمل خوب، وقتی همراه دستگاه باشد، همیشه مفید است و همه چیز را کنار هم نگه می دارد.

 

گشتاور

گشتاور معیار اصلی برای رتبه بندی دریل ضربه زن است، زیرا نیروی گشتاور مزیت اصلی آن‌ها نسبت به دریل های معمولی در هنگام اتصال بست‌ها و سوراخ‌های حفاری است. گشتاور بر حسب پوند اینچ اندازه گیری می شود و دریل های ضربه زن مقدار زیادی از آن را دارند.

 • دریل های ضربه زن با موتورهای 12 ولت به راحتی قادر به گشتاور در محدوده 750 تا 1200 اینچ پوند هستند.
 • آنهایی که دارای موتورهای 18 ولتی قوی‌تر هستند می‌توانند 1350 تا بیش از 2000 اینچ پوند تولید کنند که برای وارد کردن ضخیم‌ترین بست‌ها و پیچ ها به سخت‌ترین مواد کافی است.

برخی از تولیدکنندگان ترجیح می دهند از فوت پوند به جای اینچ پوند استفاده کنند، به خصوص برای مدل های بزرگتر. برای مثال، مدل‌های سیم‌دار با موتورهای بیش از 9 آمپر ظرفیت تولید بیش از 700 فوت پوند گشتاور دارند.

 

دریل های ضربه زن سیمی معمولاً بسیار قوی تر از همتایان بی سیم خود هستند.

برای مقایسه اینچ پوند با فوت پوند فقط کافی است اینچ پوند را بر 12 تقسیم کنید.یک دریل ضربه زن که 1200 اینچ پوند تولید می کند، قادر به تولید 100 فوت پوند گشتاور است.(1200 تقسیم بر 12 = 100 فوت پوند.)

 

ضربه بر دقیقه (IPM)

از آنجایی که دریل های ضربه زن بخشی از خانواده ابزار برقی محرکه هستند، سازندگان نیز به عنوان معیار مقایسه از ضربه در دقیقه (IPM) نام می برند. همانطور که از نام آن پیداست، IPM تعداد ضربه های چکش داخلی را در 60 ثانیه شمارش می کند. هرچه IPM بالاتر باشد، یک دریل ضربه زن سریعتر می تواند پالس کند.

بیشتر مدل‌ها IPM خود را به‌عنوان ارقام «IPM بدون بار» ذکر می‌کنند – یعنی IPMی که می‌توانند در هوا منتشر کنند(نه در درون مواد). هر دو مدل 12 ولت و 18 ولت معمولا IPM بین 1750 تا 3750 IPM تولید می کنند.

IPM بالاتر به طور کلی به این معنی است که می توانید با گشتاور یکسان، بست های سرسخت را سریعتر وارد (یا خارج کنید) کنید.

 

چرخش در دقیقه (RPM)

دریل های ضربه زن مدرن سعی می‌کنند با ارائه نکردن حداکثر مطلق چرخش در دقیقه (RPMs) به یکباره، در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند. به همین دلیل است که اکثر ابزارها دارای سه یا چند مرحله RPM هستند که می توانید با فشارهای عمیق تر ماشه به آنها برسید. محدوده RPM پایین معمولاً به 800 تا 850 RPM می رسد، در حالی که حداکثر RPM بدون بار می تواند تا 3000 RPM یا سریعتر برسد.همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، هرچه RPM بیشتر باشد، یک محرک تاثیرگذار سریعتر می تواند کار را انجام دهد. با این حال، در مقایسه با مته‌ها و دریل های معمولی، به‌اندازه عاملی برای محرک‌های ضربه‌ای نیست. در واقع، RPM بیش از حد در ابتدا باعث می‌شود که سر پیچ‌ها را کنده و چوب نرم را خراب کند، که دقیقاً همان مشکلی است که می‌خواهید هنگام انتخاب دریل ضربه زن خود از آن جلوگیری کنید.

 

ولتاژ یا آمپراژ

دریل های ضربه زن بی سیم در نسخه های 12 ولت ، 18 ولت، 20 ولت، 24 ولت (رایج تر) وجود دارند، اما محبوب ترین اندازه ها برای دریل های ضربه زن بی سیم، نسخه های 18 ولت و نسخه های 12 ولت هستند.نسخه های سیم دار برای هر نقطه ای بین 7 A تا بیش از 9 A درازار موجودند.

 

ظرفیت باتری

برای مدل های بی سیم، ظرفیت باتری با آمپر ساعت (Ah) اندازه گیری می شود. هرچه Ah بیشتر باشد، ظرفیت باتری بیشتر است، بین شارژها بیشتر دوام می آورد.مارک‌های محبوب ابزار برقی معمولاً شامل بسته‌های باتری ای هستند که با ابزارهای دیگرشان قابل تعویض هستند، به خصوص اگر دریل ضربه زن شما با کیت ترکیبی، مثلاً یک مته معمولی همراه باشد طبیعتا نسبت به خرید جداگانه آن، بسیار بهتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...