جستجو کردن
Close this search box.
راهنمای خرید چسب حرارتی

راهنمای خرید چسب تفنگی حرارتی

چسب حرارتی تفنگی از جمله ابزارهای بسیار مفید بوده و استفاده از آن نیز بسیار راحت می باشد و شما با مطالعه راهنمای خرید چسب تفنگی حرارتی می توانید انتخاب مناسب تری در این زمینه داشته باشید. هم چنین با تقریبا هر ماده ای سازگار بوده و تماس سریع و بسیار راحتی حتی با موادی که به سختی تماس چسبی برقرار می کنند، ایجاد می کند و به همین دلیل در نوع خود ابزار بسیار منحصر به فردی می باشد.

با استفاده از چسب تفنگی می توانید کنترل خوبی در نحوه خروج چسب داشته باشید و چسبندگی این نوع چسب ها نیز نسبت به سایر چسب ها بهتر و ایمن تر می باشد.

هر چند چسب های حرارتی تفنگی ابزارهای نسبتا ساده ای هستند اما نکاتی در نحوه استفاده از آن وجود دارد که ممکن است باعث گیج شدن شما شود. نکات زیر چیزهایی است که من توانستم پیدا کنم…..

 

کاربرد چسب حرارتی تفنگی

چسب حرارتی تفنگی

چسب های تفنگی به شکل یک کلت (هفت تیر) می باشند و اکثر مدل ها با استفاده از قدرت الکتریسیته چسب را ذوب کرده و شما می توانید چسب داغ را روی اتصال یا سطح دلخواه خود رها کنید. به منظور استفاده از چسب تفنگی، ابتدا باید ناحیه طراحی شده برای خشاب تفنگ را با چسب حرارتی استوانه ای با شعاع و طول مناسب برای تفنگ پر کرد. راهنمای خرید چسب تفنگی حرارتی به شما خواهد گفت که چگونه با یک چسب حرارتی کار کنید.

چسب حرارتی

بعد از قراردادن چسب حرارتی استوانه ای در محل طراحی شده و پرکردن تفنگ، کافی است ماشه تفنگ را کشیده و خواهید دید که چسب حرکت کرده(به سمت نوک تفنگ) و سپس داخل یک المنت حرارتی شده، بخشی از آن ذوب می شود و تبدیل به یک چسب داغ با چسبندگی بالا می شود.

عملیات فشاردادن چسب حرارتی استوانه ای که باعث حرکت آن به سمت هیتر(المنت حرارتی) می شود هم چنین باعث می شود که تفنگ، چسب داغ را از طریق یک نازل به سطح دلخواهی که می خواهید چسب را روی آن به کار ببرید پرتاب کند.

دقت داشته باشید که چسب داغ به سرعت خشک می شود و باید قبل از خشک شدن به مقدار مناسب به سطح دلخواه اعمال شود.

 

 

انواع چسب تفنگی

چسب تفنگی

امروزه مدل های بسیار متنوع و مختلفی از چسب های تفنگی در بازار موجود می باشد اما اکثریت آنها به سه دسته کلی تقسیم می شوند.

همانند بسیاری از ابزارها، هر یک از انواع چسب تفنگی مزیت های خاص خود را دارد و بسته به نیاز یا کار شما می توان از ویژگی های مختص هر نوع استفاده کرد که ما در راهنمای خرید چسب تفنگی حرارتی به اختصار به آنها پرداخته ایم.

سه انتخابی که شما دارید: چسب های تفنگی دما پایین، چسب های تفنگی دما بالا و چسب های تفنگی دو دمایی می باشند.

 

چسب های حرارتی تفنگی دما بالا

چسب تفنگی دما بالا می تواند چسب حرارتی را تا دمای حدودا 380 درجه فارنهایت ذوب کند. این کار باعث ایجاد چسب بسیار داغ شده و برای چسباندن مواد سنگین تر مانند چوب و پلاستیک هایی که سخت می چسبند بهترین انتخاب می باشد.

چسب های تفنگی دما بالا بهترین انتخاب برای تعمیرات خانگی سریع و هم چنین ساخت وسایل ساده خانگی می باشند. اما در طرف دیگر ماجرا، این نوع چسب ها برای مواد ظریف و حساس که ممکن است به دلیل گرمای زیاد بسوزند یا آسیب ببینند توصیه نمی شود. هم چنین به دلیل خطر سوختگی برای کودکان نیز توصیه نمی شود.

 

مزایا و معایب چسب های تفنگی دما بالا

 • بهترین انتخاب برای تعمیرات سریع می باشد و در ایجاد اتصال بین اجسام سخت تر که نیاز به پیوند قوی تری دارند بهتر عمل می کند.
 • از چسب های تفنگی دماپایین بسیار گران تر می تواند باشد.
 • در بازار کمتر رایج بوده و در مقایسه با چسب های تفنگی دماپایین کمتر قابل دسترس می باشد.
 • در مقایسه با چسب های تفنگی دماپایین بسیار سریعتر داغ می شود.
 •  

چسب های تفنگی دما پایین

حتی چسب های تفنگی دما پایین نیز بسیار می توانند داغ شوند. پس بخاطر نام دما پایین دچار اشتباه نشده و در استفاده از این چسب ها نیز احتیاط لازم را همانند چسب های دما بالا به کار ببرید. همانطور که گفته شد این نوع چسب های تفنگی نیز توانایی ذوب چسب های حرارتی با گرمای بسیار زیاد را دارند و می توانند دمای چسب را تا 250 درجه فارنهایت بالا ببرند. با این حال این دمای ایجاد شده توسط چسب های تفنگی دما پایین کمی ایمن تر از نوع دما بالا می باشد.

چنانچه ایمنی اولویت و مهم باشد چسب های تفنگی دما پایین انتخاب ایده آلی هستند زیرا وقتی پای نوعی از پروژه های هنری و صنایع دستی در میان است که با مواد حساس به گرما و با وزن سبک سر و کار دارند می توانند بهترین عملکرد را داشته باشند.

 

مزایا و معایب چسب های تفنگی دما پایین

 • بهترین گزینه برای صنایع دستی که با مواد سبک وزن سر و کار دارند می باشد.
 • در مقایسه با چسب های تفنگی دما بالا و دو دمایی بسیار ارزان تر هستند.
 • بسیار رایج بوده و در اکثر مغازه های ابزار فروشی، اسباب بازی فروشی و یا فروشگاه های آنلاین و تقریبا در همه جا یافت می شود.
 • در مقایسه با چسب های تفنگی دما بالا ایمن تر است زیرا دمای کاری پایین تری دارد.
 • معمولا از سایر چسب های تفنگی کوچکتر می باشند بنابراین قابل حمل تر بوده و استفاده از آن نیز راحت تر می باشد.

 

چسب های تفنگی دو دمایی

چسب تفنگی دو دمایی نوعی سیستم تنظیم گرما دارد که به کمک آن شما می توانید سرعت ذوب شدن چسب را بسیار بهتر کنترل کنید. این ویژگی زمانی مفید است که بخواهید سرعت بیرون آمدن چسب را محدود کنید. در حقیقت نیز هر کسی دوست دارد وقتی که با ابزار کار می کند گزینه های متفاوتی در دسترس داشته باشد.

نحوه کنترل کار پیچیده ای نیست و معمولا از طریق یک کلید شما می توانید تنظیمات دمای بالا یا پایین را انجام دهید.

این نوع چسب تفنگی از بین سه نوع گفته شده بیشترین کار را انجام می دهد اما در مقایسه با رقبای خودش(چسب تفنگی دما بالا و دماپایین) کمتر رایج  و قابل دسترس می باشد. اگر چسب تفنگی از این نوع می خواهید بهترین گزینه شما جستجوی آنلاین  در اینترنت می باشد.

 

مزایا و معایب چسب های تفنگی دو دمایی

 • در مقایسه با دو نوع دیگر(دما پایین و دما بالا) گران ترین می باشد.
 • در مقایسه با همه چسب های تفنگی موجود در بازار بیشترین کار را انجام می دهد.
 • از رایج ترین نوع چسب تفنگی بوده و به سختی یافت می شود.
 • با وجود اینکه طرح هایش معمولا تغییر می کند با این حال اکثر اوقات از چسب های تفنگی دما بالا یا دما پایین بزرگتر هستند.

 

برای خریدن چسب های تفنگی دنبال چه ویژگی ها و مشخصاتی باید بگردید؟

همانند اکثر ابزارها بهتر است قبل از انتخاب، در مورد چسب های تفنگی حرارتی مطالعه کرده، تحقیق کنید، مدل های مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و سپس یک مدل را برای کاربرد مورد نظرتان انتخاب کنید و سایت تاج ابزار برای راحتی کار شما مقاله راهنمای خرید چسب تفنگی حرارتی را تهیه کرده است که شما بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

تغذیه دستی و تغذیه ماشه ای

چسب های حرارتی تفنگی از دیدگاه تغذیه به دو نوع تغذیه دستی و تغذیه ماشه ای تقسیم می شوند. در نوع تغذیه دستی، کاربر باید با استفاده از انگشت خود چسب حرارتی استوانه ای را فشار دهد تا چسب ذوب شده بیرون بیاید.

اما در مدل تغذیه ماشه ای، فقط لازم است که کاربر با استفاده از دست خود ماشه را فشار دهد تا چسب ذوب شده خارج شود. در این نوع تغذیه شما کنترل کمتری بر میزان چسب خروجی از نازل دارید اما در عوض استفاده از آن بسیار آسان تر می باشد.

 

هر دو مدل مزیت های خودشان را دارند و مثلا در مورد یک چسب تفنگی با تغذیه دستی، کنترل بر روی مقدار خروجی چسب بیشتر است اما استفاده از آن سخت تر است و برای بیرون آوردن چسب تلاش بیشتری نیاز دارد.

با وجود اینکه نوع ماشه ای کاربری راحت تری دارد اما شما باید بپذیرید که در استفاده از این نوع، کنترل کمتری روی مقدار خروجی چسب خواهید داشت.

 

طراحی

معمولا، چسب های تفنگی کوچک در طراحی خود مزیت هایی دارند زیرا در این نوع تفنگ ها می توان با فشار دادن ماشه چسب داغ را به فضا ها و گوشه های به سختی قابل دسترس ریخته، کنترل بهتری در مقدار خروجی چسب داشته و گرفتن دسته تفنگ نیز در آنها بسیار راحت تر می باشد.

از طرف دیگر چسب های تفنگی صنعتی مقدار بیشتری از چسب ذوب شده را رها کرده، سریعتر داغ می شوند و با چسب های حرارتی بزرگتری در مقایسه با چسب های تفنگی کوچک می توان آنها را پر نمود.

 

ولتاژ یا وات:

چسب های تفنگی معمولا بین 100 تا 120 وات کار می کنند که البته برای کاری که شما می خواهید انجام دهید کافی است.

هم چنین بهتر است به دنبال چسب های تفنگی بگردید که به جای اتصال مستقیم ابزار به برق ثابت از طریق سیم و دو شاخه، کلید یا دکمه خاموش و روشن داشته باشند.

همواره به یاد داشته باشید، گرمای ذخیره شده در تفنگ به اندازه ای هست که حتی بدون اینکه به برق متصل باشد توانایی ذوب چسب حرارتی را(به مدت کوتاه) دارد.

 

نازل ها

نازل چسب حرارتی

یک تفنگ چسبی خوب دارای نازل های قابل تعویض می باشد زیرا ممکن است پس از استفاده مداوم خراب شود یا بشکند. علاوه بر این گرمای چسب حرارتی نیز یک فاکتور دیگر برای خرابی نازل باشد.

تعویض کردن نازل ها در چسب حرارتی تفنگی به دلایل مختلفی ممکن است مورد نیاز واقع شود. مثلا یکی از موارد نیاز به قابل تعویض بودن نازل ها می تواند تمیز کردن آنها در مواقع ضروری باشد. همواره دقت داشته باشید که همه نازل ها برای چسب های تفنگی دما بالا ساخته نشده اند.

 

ظرفیت گرمایی

اکثر چسب های تفنگی می توانند کل چسب حرارتی موجود در یک استوانه  را در حدود سه تا پنج دقیقه به طور کامل ذوب و تبدیل به مایع کنند. اما این ویژگی بسته به نوع تفنگی که استفاده می کنید متغیر است(چسب تفنگی دمابالا، دماپایین یا دو دمایی). بخاطر داشته باشید که گرمای زیاد می تواند یک چسب حرارتی را از بین ببرد مخصوصا وقتی که مدت زمان زیادی تحت گرما قرار بگیرد.

 

طول سیم

بلندبودن طول سیم بسیار مهم است و باعث می شود که استفاده شما از یک چسب حرارتی تفنگی بسیار لذت بخش تر شود. سیم کوتاه آزاردهنده بوده و هرگز به شما طول مناسب را برای رسیدن به زاویه ایده آل نمی دهد.

 

جک نگهدارنده تفنگ چسب

جک نگهدارنده تفنگ چسب

یک چسب تفنگی خوب همیشه باید یک جک نگهدارنده مناسب و به سادگی قابل استفاده داشته باشد تا نوک تفنگ را بالاتر از هر سطحی نگه دارد. اگر نوک داغ نازل با سطحی تماس پیدا کند ممکن است باعث آسیب به آن سطح شود و احتمالا موجب خرابکاری خواهد شد.

اکثر جک های مورد استفاده در چسب های تفنگی از یک تکه فلز کوچک ساخته شده اند که به سمت جلوی نازل قرار می گیرند اما مدل های دیگری هم وجود دارند که از پلاستیک ساخته شده اند.

جک نگهدارنده در واقع به اندازه جک یک دوچرخه آزادی حرکت داشته و عملکرد هر دو نیز مشابه می باشد.

 

قیمت

قیمت مناسب برای چسب تفنگی نیز در اکثر مواقع به ذهنیت و مواردی که خریدار در ذهن دارد مرتبط است. انتخاب چسب تفنگی ارزان یا گران تر نیز هم چنین به هدف اصلی کاربر بستگی دارد.

چسب های تفنگی قیمت های متفاوتی دارند اما اکثر آنها بدون توجه به مدل، کمتر از 100هزارتومان قیمت دارند. به شخصه مدل هایی را تا کنون دیده ام که 200هزارتومان قیمت داشته و امکاناتی نظیر تنظیمات دمایی، نازل قطره چکان، دسته بزرگ و کنترل جریان چسب دارند.

 

نکاتی ایمنی استفاده از چسب تفنگی

 • * از تماس دستتان با نازل یا چسبی که به تازگی روی سطح ریخته شده خودداری کنید تا دچار آسیب های ناشی از سوختگی نشوید.

 

 • * همواره پس از استفاده از چسب تفنگی آن را خاموش کرده یا از برق بکشید تا از آسیب رسیدن به خود تفنگ یا خطر آتش سوزی جلوگیری شود.

 

 • * همواره چسب تفنگی را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

 

 • * همواره چسب تفنگی را به پریز برق های سازگار متصل کنید تا از کمبود برق و یا خطر آتش سوزی جلوگیری شود.

 

 • * همواره چیزی زیر نازل قرار دهید تا سطح زیر تفنگ را از ریزش چسب محافظت کند.

 

 • * استفاده از دستکش یا محافظ انگشتان به منظور جلوگیری از خطرات سوختگی به هنگام استفاده از چسب تفنگی بسیار می تواند مفید و موثر باشد.

 

 • * همواره تفنگ را روی سطح هموار و صاف قرار دهید.

 

همواره از چسب حرارتی استوانه ای به اندازه و نوع مناسب برای چسب تفنگی خودتان استفاده کنید. بعضی از چسب های حرارتی فقط برای چسب های تفنگی دماپایین و بعضی دیگر به منظور ذوب شدن در دماهای بالا ساخته شده اند. امیدواریم از مقاله ” راهنمای خرید چسب تفنگی حرارتی ” استفاده کافی را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...