جستجو کردن
Close this search box.
تفاوت میخکوب و منگنه کوب

تفاوت میخکوب و منگنه کوب چیست؟

میخکوب ها و منگنه کوب ها تفاوت های مختص خود را دارن، اگرچه هر دو می توانند برای کار با انواع پروژه های ساختمانی و خانگی استفاده شوند.

میخکوب و منگنه کوب تفاوت های ساختاری دارند که آنها را برای پروژه های خاص مناسب می کند. میخکوب ها سبک تر هستند و می توان از آنها برای کارهای ساختمانی کوچک مانند پانل دیوار و کابینت استفاده کرد. منگنه کوب ها سنگین تر هستند و به طور منحصر به فردی برای تودوزی(upholstery) و چفت کردن (fastening) اشیا به یکدیگر مناسب هستند. در این مقاله، تفاوت‌های میخکوب و منگنه کوب را بررسی می‌کنیم. این تفاوت ها در استفاده و ساختار این ابزارهای همه کاره نهفته است.

 

تفاوت در استفاده

هم میخکوب و هم منگنه کوب برای پروژه های ساختمانی کوچک مناسب هستند، اما برای کارهای متفاوت مناسب هستند. به عنوان مثال، میخکوب بیشتر برای کارهای ساخت و ساز مسکن استفاده می شوند.

آنها قدرت مانور بیشتری برای رسیدن به مناطق تنگ و چسباندن موقت مواد دارند.

همچنین برای کارهای ظریف چوبی بهتر هستند. در همین حال، منگنه کوب ها برای کارهایی که شامل مواد نرم مانند لوازم و اساس داخلی خانه هستند، بهتر هستند.

هر دو نوع ابزار دستی چوب را به طور دائم یا در حین خشک شدن چسب در جای خود نگه می دارند.

بسیاری از پروژه‌ها به این ویژگی های عملکردی نیاز دارند، و هر دو نوع ابزار را برای نگهداری در خانه برای موقعیت‌های روزمره مفید می‌سازد.

 

کاربردهای میخکوب

میخکوب

یک میخکوب پنوماتیک که برای تخته های چوبی نازک استفاده می شود. برای ساخت سقف ها، قرنیز ها و ایوان می توانید از میخکوب استفاده کنید.

یکی از محبوب ترین میخکوب ها، میخکوب brad nailer است که برای قالب گیری تاج سقف، قرنیزها و سایر کارهای تزئینی استفاده می شود. pin nailer  میخکوبی کمتر رایج است که می توانید از آن برای کار اصلاح، کابینت و روکش استفاده کنید.

 

کاربردهای منگنه کوب

منگنه کوب

یک منگنه کوب دستی که برای اثاث یا لوازم داخلی استفاده می شود. منگنه کوب ها برای اثاث یا لوازم داخلی، پروژه های هنری و تعمیرات خانه بسیار عالی هستند.

آنها در اتصال مواد مختلف مانند پارچه، فوم و چوب خوب هستند. این مواد برای اتصال به فشرده سازی هوای پرقدرت نیاز دارند که توسط منگنه کوب تامین می شود.

اما چیزی که منگنه کوب ها را منحصر به فرد می کند این است که دو نقطه را مورد اصابت قرار می دهند و این دو نقطه مواد جدا از هم را بهتر نگه می دارند تا شکل دلخواهتان را بدست آورید. آنها همچنین روی ورقه های چوب نازک خم شده یا لمینتی کاربرد دارند که برای صاف کردن نیاز به تلاش بیشتری دارند.

 

جدول زیر را در مورد استفاده های دیگر از میخکوب و منگنه کوب بررسی کنید:

استفاده های میخکوب استفاده های منگنه کوب
ساخت حصار های چوبی کار نجاری
چوب لباسی تزئینی
ساخت سقف ها خانه های پرنده ها و سگ ها
چسباندن پارکت چسباندن صفحه ها و فوم ها
ساخت قرنیز چسباندن و برهنه کردن سیم ها
روکش چوبی اثاث یا لوازم داخلی
ساخت ایوان پروژه های هنری
چسباندن نمای ساختمان تعمیرات خانگی

 

تفاوت در ساختار

با وجود تفاوت‌هایی که دارند، هر دو ابزار با هوای فشرده به میخ‌ها یا منگنه‌های خود شلیک می‌کنند.

آن ها با استفاده از هوا با سرعت و قدرت عمل می کند تا فوراً به هر چوبی ضربه بزند.

این عمل به مواد کمک می‌کند تا زمانی که چسب خشک می‌شود یا برای پروژه‌های کوچک‌تری که نیاز به چوب محکم دارند، اما لزوماً چسب ندارند، در جای خود باقی بمانند.

علاوه بر این، تفنگ‌های میخکوبی سرهای کوچک‌تری دارند که به میخ ضربه می‌زنند، در حالی که منگنه کوب ها سرهای بزرگ‌تری دارند.

 

ساختار میخکوب

میخکوب ها ابزاری سبک و دارای قابلیت مانور هستند که برای یک روز طولانی با بسیاری از کارهای کوچک ایده آل هستند. نیروی فشرده شده با هوا که توسط یک ماشه آزاد می شود می تواند انواع کارهای های چوبی سخت مانند کابینت ها و قاب های خانگی را انجام دهد.

بسته به نوع کار، می توانید از میخکوب های مختلفی مانند میخکوب های finish nailers  و framing nailers استفاده کنید. تولیدکنندگان هر کدام را برای انواع خاصی از پروژه ها می سازند.

منابع برقی یا پنوماتیکی انرژی میخکوب ها را تامین می کنند. می‌توانید قدرت و عمقی را که ابزارها به میخ‌ها شلیک می‌کنند تنظیم کنید، بنابراین دستگاه برای مواد نازک و ضخیم مناسب است.

نکته منفی اینجاست که باتری ها باید به شارژر یا به سیم وصل شوند، در حالی که تفنگ های پنوماتیک به روغن نیاز دارند. دو نوع میخ برای این ابزار عبارتند از شانه ای یا میخ گیج ١٨ (eighteen gauge Brad) و پین ها (pin).

میخکوب

میخ گیج ١٨ محبوب ترین هستند و به صورت ردیفی از میخ های لاغر و صاف با چسب ضعیف به هم متصل هستند  که به آن شانه ای نیز می گویند. پین ها کمتر رایج هستند و به صورت یک ورق و بدون سر میخ به هم چسبیده می شوند.

 

ساختار منگنه کوب

منگنه کوب ها به خاطر چسبندگی محکم و توانایی نگه داشتن مواد مختلف در جای خود معروف هستند. سه نوع اصلی منگنه کوب وجود دارد: دستی، برقی (بی سیم یا سیمی) و پنوماتیک.

معمولا منگنه کوب بادی بزرگتر از میخکوب هستند و دارای پدهای no-mar (بدون آسیب)هستند که از آسیب رساندن به سطح کار جلوگیری می کنند.

منگنه کوب های بادی برای کارهای سنگین تر مفید هستند. آنها می توانند، چوب، سنگ، پلاستیک، فوم و چرم را منگنه کنند.

منگنه ها از میخ ها سنگین تر هستند و دارای انواع ریز ریز، متوسط ​​و بزرگ هستند.

منگنه کوب

آنها سر بزرگتری دارند و سوراخ های بزرگتری ایجاد می کنند. بنابراین، برای تکمیل پروژه های نجاری مناسب نیستند، اما به خوبی در مواد نرم تر مانند فرش پنهان می شوند.

منگنه ها معمولا دارای یک پل مسطح یا یک قوس هستند که دو نقطه اصابت کننده را به هم متصل می کند.منگنه های قوسی را منگنه تاج باریک می نامند و فاصله بین نقاط برخورد در آنها متفاوت است. البته منگنه کوب های کوچک تری نیز وجود دارند که به صورت دستی کار می کنند.

 

نظر نهایی

میخکوب و منگنه کوب در کاربرد و ساختارشان تفاوت هایی دارند.

میخکوب ها برای کارهای تکمیلی در ساخت و ساز خانه ایده آل هستند. آنها برای بسیاری از پروژه ها مناسب هستند زیرا انواع مختلفی از میخکوب ها وجود دارد.

منگنه کوب در مبلمان و کار روی فرش، کابل و فوم بهترین هستند. اما هر دو ابزار در کاربردها و پروژه هایی که تکمیل می کنند انعطاف پذیر هستند.

آنها سبک وزن هستند، می توانند از برق یا روغن استفاده کنند، و مقدار زیادی نیروی فشرده با هوا اعمال  می کنند که می تواند در صورت نیاز تنظیم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...