جستجو کردن
Close this search box.

دریل برقی یا شارژی: کدام یک به درد من می‌خورد؟

با پیشرفت تکنولوژی، ابزارهای شارژی بیشتری وارد بازار شده است. بحث اصلی این است که کدام یک بهتر است، دریل برقی یا شارژی؟ خب، تنها کسی که می تواند به این سوال پاسخ دهد شما هستید. همه چیز به این بستگی دارد که برای چه چیزی و چه کاری از آن استفاده خواهید کرد. آیا شما پیمانکاری هستید که برای کارهای سنگین به آن نیاز دارید؟ یا نه شاید شما یک کاربر خانگی هستید که برای کارهای سبک تر داخل منزل و دست ساز به آن نیاز دارید. بیایید دو نوع دریل برقی یا شارژی را با هم مقایسه کنیم تا بفهمیم کدام یک برای شما بهترین است.

 

نمایی کلی از دریل برقی

دریل سیمی

دریل های برقی بیشتر به دلیل قدرتشان شناخته می شوند. آنها معمولاً به دلیل قابلیت اعتماد بالایشان دریل انتخابی برای پیمانکاران و کسانی که پروژه هایی سنگین دارند، هستند. به طور کلی، آنها به گونه ای ساخته شده اند که بادوام باشند و تا زمانی که به برق دسترسی داشته باشند، کار خواهند کرد. استفاده از دریل‌ های برقی بسیار آسان است. فقط آنها را به برق وصل کنید و بعد از آن آماده کار هستید.

پریز، دسترسی دائمی به برق را فراهم می کند. بنابراین نیازی نیست نگران تمام شدن انرژی دستگاه در اواسط کار باشید. تنها دلیلی که باعث می‌شود نتوانید از دستگاه استفاده کنید این است که به هیچ منبع برقی دسترسی نداشته باشید. این دریل ها معمولا بسیار قابل اعتماد و برای کاربردهای سنگین عالی هستند.

 

قدرت

دریل های برقی بر حسب آمپر درجه بندی می شوند. هرچه آمپر بیشتر باشد، دریل قدرت بیشتری دارد. در این حالت، قدرت بیشتر به معنای گشتاور بیشتر است. دریل های برقی دارای یک ماشه هستند که وقتی می خواهید ابزار فعال شود، باید آن را فشار دهید. بیشتر ابزارهای مدرن دارای قابلیت‌ سرعت متغیر نیز هستند. به این معنی که هر چه بیشتر ماشه را فشار دهید، مته سریع‌تر می‌چرخد.

یکی دیگر از مواردی که بر روی گشتاور دریل تاثیر می گذارد، کلاچ است. دریل های برقی دارای کلاچی هستند که سرعت را تنظیم می کند. این کلاچ قابل تنظیم است. هرچه عدد تنظیم کلاچ بالاتر باشد، دریل شما سریع‌تر می‌چرخد. اگر بخواهید گشتاور را بیشتر از آنچه که کلاچ برای آن تنظیم شده است حرکت دهید، از حالت کلاچ خارج می شود و صدای کلیک به شما می گوید که بایستی حالت کلاچ را تغییر دهید.

 

سه نظام آچاری

دریل های برقی همچنین دارای یک سه نظام آچاری هستند که در آن مته را وارد می کنید.

یک سه نظام آچاری نیاز دارد که آچاری همراه آن داشته باشید که در شیارهای آن قرار گیرد تا مته شما محکم روی آن سوار شود. این سه نظام به مته  اجازه می دهد تا محکم تر روی سه نظام متصل شود و احتمال لیز خوردن آن کمتر شود. هنگامی که شما کارهایی را انجام می دهید که به مته های کوچک نیاز دارند، یک سه نظام آچاری گزینه بهتری است زیرا می تواند مته را محکم تر بگیرد.

 

[blockquote author=””]

مقالات مرتبط

آموزش تعویض سه نظام دریل

[/blockquote]

 

 

چرا یک دریل برقی را انتخاب کنیم؟

پیمانکاران و استادکاران حرفه‌ای معمولاً یک دریل برقی را انتخاب می‌کنند، زیرا قدرت برای آنها مهم‌تر است. آنها همچنین باید دریلی داشته باشند که بدانند در هر زمانی برایشان کار می کند و کارشان را راه می‌اندازد. اما نیاز دائمی به پریز می‌تواند نقطه ضعف آن‌ها باشد. که به راحتی با یک سیم اتصال قابل اعتماد یا سه راهی بلند حل می‌شود.

تنها ایراد دیگر دریل های برقی این است که اگر سیم آسیب ببیند، معمولاً ابزار دیگر قادر به کار کردن نخواهد بود. این سناریویی است که به ندرت اتفاق می‌افتد. اما از آنجایی که کارگاه های صنعتی می‌توانند پر از مواد سخت و آسیب رسان باشند، همیشه این امکان وجود دارد.

افرادی که از دریل‌های برقی استفاده می کنند نیز دوست دارند که وزن آن ها نسبت به دریل های شارژی کمتر باشد. زیرا آن‌ها  باتری ندارند. اگرچه وزن کمتری دارند، اما واقعاً حجیم هستند، که می توانند ورود به فضاهای تنگ را به یک چالش تبدیل کنند.

 

نمایی کلی از دریل شارژی

دریل شارژی

دریل های شارژی برای راحتی کار ساخته شده‌اند. آنها می توانند به هر جایی بروند و سیم یا هر چیز دیگری مانع شان نشود. البته بسته به برند و لوازم جانبی که با آن خریداری می کنید، بازه قابل توجهی از قیمت برای این نوع دریل وجود دارد.

دریل‌های شارژی با باتری کار می کنند و می توان آنها را در کیت هایی که دارای یک یا چند باتری پشتیبان است خریداری کرد. اگر می توانید تفاوت قیمت‌شان را تحمل کنید و با قیمت بالای‌شان مشکلی ندارید، بهتر است یک کیت با دو باتری بخرید تا بتوانید همیشه یک باتری پر از شارژ داشته باشید و زمانی که نیاز به تعویض دارید از آن استفاده کنید.

 

راحتی

داشتن باتری مزایا و معایبی دارد. آنها عالی هستند زیرا می توانید آنها را تقریباً در هر جایی با خود ببرید، مخصوصاً مکان هایی که دسترسی به آنها سخت است، یا دسترسی ویژه‌ای به منبع برق ندارید. تنها مشکل این است که باتری فقط برای مدت مشخصی دوام می آورد.

یکی دیگر از دلایلی که بسیاری از افراد دریل های شارژی را  دوست دارند، این واقعیت است که آنها به اندازه نمونه برقی خود دست و پا گیر نیستند. اگر شما صاحب خانه هستید و اساساً فقط از آن برای پروژه های سبک استفاده می کنید، یک دریل شارژی می تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

 

گاهی اوقات باتری ها فرسوده می شوند و گاهی اوقات خراب می شوند. یکی از دلایلی که ممکن است باتری خراب شود این است که اغلب از دریل خود استفاده نمی کنید و برای مدت طولانی در گاراژتان خاک می‌خورد. هنگامی که آنها خراب می شوند، می توانید باتری های جایگزین را به راحتی خریداری کنید. اگرچه در برخی موارد قیمت باتری تقریباً به اندازه یک ابزار جدید است. همچنین شایان ذکر است که سازندگان ابزارهای شارژی، باتری‌ها را هر از چند گاهی ارتقا می‌دهند. که این امر می‌تواند یافتن باتری جایگزین مناسب را دشوار کند.

 

دریل برقی یا شارژی؟ چرا دریل شارژی را انتخاب کنیم؟

دریل‌های شارژی را می توان برای کارهایی غیر از سوراخ کاری استفاده کرد. یکی از این کارها بستن پیچ است. می‌توانید سر پیچ گوشتی هایی بخرید که دارای نوک مغناطیسی هستند و پیچ شما را در حالی که شروع به قرار دادن آن در جای خود می‌کنید، در جای خود نگه می‌دارند. لازم نیست آن را نگه دارید و به طور اتفاقی انگشت خود را هم همراهش پیچ کنید.

 

برخی از مدل های دریل، دارای تنظیمات قدرت هم هستند. که مخصوصاً برای بستن پیچ و مهره ها است. این تنظیمات کمک می کند تا میزان رفتن پیچ در عمق را کنترل کنید. همچنین کمک می کند تا بیش از حد آنها را سفت نکنید یا باعث هرز شدن آن ها نشوید.

چرا دریل شارژی

 

جمع بندی

در پایان، باید بگوییم هر دو دریل برقی و شارژی جای خود را در جعبه ابزار شما دارند. خواه یک کاربر خانگی یا یک پیمانکار باشید.

دریل های برقی به دلیل قدرت خود شناخته شده اند و انتخاب شماره یک در بین پیمانکاران صنعتی هستند. دریل‌های برقی منبع تغذیه ثابت داشته، گشتاور بالاتری دارند و با دوام ساخته شده اند. اگر به دنبال دریلی بادوام و  کارآمد و قدرتمند هستید، دریل برقی بهترین گزینه است.

 

دریل‌های شارژی به دلیل تطبیق پذیری و راحتی خود شناخته می‌شوند و معمولاً آنها را به انتخاب شماره یک در بین کاربران خانگی تبدیل کرده است. جمع و جور هستند و می توان آنها را به هر جایی که نیاز دارید ببرید. آنها زمانی عالی هستند که کارهای کوچکی دارید که باید در خانه انجام شوند و حوصله باز کردن و پیچیدن سیم‌ها را ندارید.

 

بنابراین، سوال این است که آیا برای مقاصد با توان بالا  به دریل نیاز دارید؟ یا دریلی می خواهید که قابل حمل باشد؟ هیچ جواب درست و غلطی وجود ندارد. این بستگی به نظر هر فرد دارد و اینکه از دریل خود برای چه کاری استفاده خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...