جستجو کردن
Close this search box.
راهنمای خرید سنگ فرز

راهنمای خرید سنگ فرز

از هر فردی که در کارگاه کار می کند در مورد دستگاهی برای سنگ زنی بپرسید ، آنچه معمولاً به ذهن هر کدام از آنها می رسد یک دستگاه فرز دستی است. ابزاری همه کاره برای انواع مختلفی از برش اجسام، سنباده زنی و شکل دادن که به راحتی قابل استفاده است.

اگر با چوب ، فلز یا سنگ کار می کنید ، یک دستگاه فرز همیشه می تواند کارهایتان  را بسیار ساده تر کند لذا به عنوان یک “ابزار ضروری” در کیف ابزار هر فلز کار در نظر گرفته می شود پس با مقاله راهنمای خرید سنگ فرز همراه باشید.

 

ایمنی در استفاده از سنگ فرز بسیار مهم است:

سنگ فرز یک ابزار قدرتمند برای برش های سنگین است و در راهنمای خرید سنگ فرز به بررسی آن می پردازیم  ، سنگ فرز های قدرتمند با دیسک هایی که به سرعت 8000 دور در دقیقه می چرخند. هنگام استفاده از آن  ، همیشه از داشتن محافظ چشم اطمینان حاصل کنید ، زیرا استفاده از آن همیشه موجب می شود که جرقه به وجود آید و قطعاتی با سرعت بالا به بیرون منتقل شود که در صورت نداشتن وسایل ایمنی می تواند آسیب رسان باشد.

سنگ فرزها بنا به دلایلی خاص دارای محافظ هستند و به طور کلی کار بدون این محافظ ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود. هنگام استفاده از دستگاه سنگ فرز ایمنی در اولویت است ، پس مطمئن شوید که برای حفاظت از شنوایی و چشمان خود تمهیدات لازم را  اتخاذ کرده اید.

 

فرز آهنگری ، فرز انگشتی گلو کوتاه و گلو بلند

معمولا به حالت کلی دو نوع فرز مختلف وجود دارد و مقایسه سه نوع اصلی آن  به شما کمک می کند تا تصور کلی و بهتری از سنگ فرز ها داشته باشید و بدانید که چرا فرز معمولی بر دو نوع دیگر ترجیح داده می شود. در ادامه به انواع فرز و راهنمای خرید سنگ فرز آنها میپردازیم.

 

فرز معمولی:

فرز ها معمولا کاربردهای زیادی در صنعت دارند ، از برش و صیقل دادن فلزات تا سنگ ها که گاه به دو نوع فرز آهنگری و فرز سنگ بری تقسیم بندی می‌شوند. سرعت دور در دقیقه برای فرز آهگری 2000 دور بیشتر از فرز سنگ بری است.

فرز معمولی

 

فرز های انگشتی گلو بلند :

تیغه های فرزهای انگشتی دارای زاویه 90 درجه هستند (در مقایسه با فرز معمولی) که برای سنگ زنی لبه های بیرونی قطعات و قسمت های داخلی آن ها با اتصال سنگ فرز های متفاوت مفید و کاربردی است. زاویه‌ی کار با این ابزار، آنها را برای پروژه های مختلف که در آن استفاده از فرزهای سنگین معمولی ممکن است کمی سخت باشد مفید و کارآمد می کند.

فرز های انگشتی گلو بلند

فرز انگشتی گلو کوتاه:

این نوع فرزها به همان شیوه‌ی فرزهای انگشتی گلو بلند کار می کنند ، اما به جای دیسک های ساینده ، از سرهایی استفاده می کنند که تقریبا شبیه به عملکرد دریل است. معمولاً ساینده های مورد استفاده در اندازه کوچکتر برای استفاده در ناحیه های تنگ و باریک کاربرد دارند و برای از بین بردن لبه های فلزی خشن عالی هستند.

فرز انگشتی گلو کوتاه

 

برای چه کارهایی می توانیم از فرز استفاده کنیم؟

سنگ فرز ها در اصل برای استفاده به همراه دیسک های سایشی و برشی طراحی شده بودند ، اما همه کاره بودن و محبوبیت آنها تولید کنندگان را ترغیب کرد تا آنها را برای طیف وسیعی از مصارف دیگر نیز توسعه دهند.

دیسک سنگ فرز

 • البته سنگ زنی دلیل اصلی داشتن یک دستگاه فرز است. یک صفحه سنگ زنی مناسب به شما این امکان را می دهد که به راحتی سنگ فرزتان را در دست بگیرید و تکه های جوش فلزی ، گوشه های تیز و موارد مشابه را به صورت صاف و هموار درآورید که کار کردن با آنها بی خطر باشد.
 • سنباده زنی و پرداخت سطح از متداول ترین استفاده ها ازسنگ فرز است. با استفاده از پد سنباده مناسب ، سنگ فرزها در از بین بردن رنگ قدیمی ، زنگ روی فلزات ، لکه ها و عیوب خشن بسیار موثر هستند.
 • برش کاربرد دیگری است که دستگاه فرز در آن می تواند فوق‌العاده عمل کند و این در صورتی است که دیسک برش مناسب روی آن نصب شده باشد. الحاقات مختلف برش به شما امکان می دهد سنگ ، کاشی ، بتن و فلز را به همراه مواد نرم تری مانند پلاستیک ، چوب و PVC برش دهید.
 • دیسک های پولیش به همراه سر مته های پولیش زن که در سنگ فرزهای انگشتی کاربرد دارند ، دستگاه سنگ فرز شما را به یک ابزار کارآمد و همه چیز تمام تبدیل می کند.
 • از این ابزار همچنین به وسیله ی فرچه های سیمی برای از بین بردن زنگ زدگی یا مات کردن یک سطح براق نیز استفاده می شود.
 • همچنین می توان نوک ابزار های تیز را با استفاده از دیسک های تیزکننده ، پرداخت کرد.

راهنمای خرید سنگ فرز

انتخاب سنگ فرز

سنگ فرز ها ابزارهای نسبتاً ارزانی هستند و در نگاه اول ، همه آنها بسیار شبیه به هم اند و همیشه این وسوسه وجود دارد که با اولین دستگاه ارزان قیمتی که پیدا کردید شروع به کار کنید.

با وجود شباهت های زیاد بین برندهای تولید کننده سنگ فرز، با این حال ، باید در نظر داشته باشید که بیشتر کارهایی که با سنگ فرزتان انجام می دهید ، مستلزم استفاده‌ی طولانی مدت از آن است.

لذا مساله اینجاست که هنگامی که شما از دریل استفاده می کنید ، نهایت کار شما ایجاد یک سوراخ یا بستن یک پیچ است و تمام! اما هنگام استفاده از دستگاه فرز، معمولا شما برش های زیاد یا پرداخت های متعددی رو قطعه کارتان خواهید داشت و این کارها اغلب زمان زیادی برای کار با دستگاه می طلبد. دوام وسیله در انتخاب سنگ فرز بسیار مهم است ، بنابراین مطمئن شوید که سنگ فرزی با اندازه ی درست و توان متناسب با کارها و پروژه های‌تان انتخاب می‌کنید.

 

مینی فرز :

مینی فرز

به طور کلی ، مینی فرز وسیله ای است که دیسک هایی با اندازه های هفت اینچ یا کمتر روی آن قرار می گیرد. آنها برای طیف گسترده ای ازکارهای برش و سنگ زن مفید هستند ، به ویژه هنگامی که قابلیت حمل و مانور مهم است. زیرا به نسبت وزن کمتری دارند.

اینها رایج ترین انواع سنگ فرز ها هستند که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند. دو سایز محبوب ، 4 اینچی یا 4.5 اینچی .

مینی فرزها معمولاً حداکثر کمی بیش از 12 اینچ طول دارند و در مورد منابع تغذیه طیف گسترده ای از گزینه ها را دارند. اینها را می توان در مدل های برقی (سیم دار) ، مدل های شارژی و پنوماتیک (هوای فشرده) یافت.

مینی فرزها می توانند دیسک هایی با قطری برابر با 7 اینچ هم داشته باشند ، با این حال کوچک ترین مدل آن فقط می توان دیسک های 3 اینچی را روی آن سوار کرد. آن هم برای کارهای ظریف و با جزییات.

 

ویژگی هایی که باید در مینی فرزها به دنبال آن باشید:

 • موتورهای بدون جاروبک (Brushless motors) در سنگ فرز نیاز به تغییر جاروبک را برطرف می کنند و به مدل های شارژی اجازه می دهد کارآمدتر کار کنند ، خنک تر شوند و عمر موتور ابزار را افزایش دهند.

 

 • ترمز های لگدی (Kickback brakes) زمانی که ابزار احساس کند که صفحه گیر کرده است یا فرز از دست قاپیده شده است ،عمل می کنند. چرخ را در مسیر خود متوقف می کند ، و مانع از چرخاندن دیسک در برابر فشار شما می شود.

 

 • تریگر های دو مرحله ای (Two-stage triggers) شما را ملزم می کند که قبل از اینکه تریگر بتواند ابزار را راه اندازی کند ، ابتدا کلید ایمنی را خاموش کنید ، این امر خطر شروع غیرعادی به ویژه هنگام تعویض دیسک ها را کاهش می دهد.

 

 • کنترل ارتعاش (Vibration control) به جلوگیری از بی حس شدن دست شما کمک می کند و احساس ناراحت کننده ابزار ناشی از ارتعاش را کاهش می دهد ، به خصوص اگر از آن برای مدت زمان طولانی استفاده می کنید.

 

 • سرعت متغیر (Variable speed) به شما اجازه می دهد تا سرعت دیسک را با ماشه زیر انگشتتان کنترل کنید و در صورت افزایش گرما یا کند شدن در استفاده از دیسک پولیش به شما امکان خاموش شدن را می دهد.

 

[blockquote author=””]

مقالات مرتبط

موتورهای معمولی یا ذغالی (با جاروبک) و موتورهای براشلس (بدون جاروبک)

[/blockquote]

 

سنگ فرز برقی (سیم دار) ، شارژی و پنوماتیک (نیوماتیک)

سنگ فرز سیمی:

سنگ فرز های سیمی آن هایی هستند که برای اینکه بتوانند کار کنند باید به پریز برق وصل شوند. مزیت آنها واضح است – زمان اجرای کار نامحدود و قدرت ثابت در هر زمانی که به آن نیاز داشتید. آنها همچنین در مقایسه با مدل‌های شارژی سبک‌تر هستند و به‌طور کلی خرید آن‌ها ارزان‌تر است.

سنگ فرز سیمی

البته، اگر می خواهید از سنگ فرز سیمی استفاده کنید، باید در محدوده‌ی کارتان یک پریز برق مناسب قرار داشته باشید و همچنین این خطر جزئی وجود دارد که تصادفاً به سیم برق آسیب برسد.

 

سنگ فرز های شارژی:

سنگ فرز های شارژی یا باتری دار، منبع تغذیه خود را با خود همیشه به همراه دارند. برای کارهایی که در محل های با دسترسی سخت انجام می‌شوند و نیاز به استفاده از فرز در بالای نردبان یا داربست دارند، داشتن یک فرز شارژی می‌تواند فوق‌العاده مفید باشد. با موتورهای الکتریکی مدرن بدون جاروبک و باتری لیتیم-یون، مدت زمان مناسبی بین شارژ مجدد باتری ها نیز دوام می‌آورند.

سنگ فرز های شارژی

با این حال، مانند بسیاری از مدل‌های شارژی،  فناوری شارژ سریع تنها در به حداقل رساندن زمان بلا استفاده بودن هنگام شارژ کردن ابزار شما پیشرفت کرده است. حداقل نیم ساعت برای شارژ مناسب با یک باتری 6 آمپر ساعت تخلیه شده انتظار لازم است که کاملا شارژ شود. همچنین وزن آنها حداقل دو پوند (حدود 1 کیلو گرم) بیشتر از مینی فرز سیمی است.

 

سنگ فرز های پنوماتیک:

سنگ فرز های پنوماتیک، ایده سنگ فرز های سیمی را به سطح جدیدی رسانده اند. آنها باید به یک واحد کمپرسور هوای مناسب وصل شوند تا بتوانند کار کنند، اما وقتی این کار را انجام دادید، اینک سبک ترین سنگ فرزی که می توانید داشته باشید در دست شماست. بدون باتری و بدون موتور الکتریکی، عملکرد آن تماماً با فشار هوا تأمین می شود.

سنگ فرز پنوماتیک

سنگ فرز های متوسط و بزرگتر

سنگ فرز هایی که فقط دیسک‌های 7 اینچی روی آن ها نصب می شود، به‌عنوان سایز متوسط در نظر گرفته می‌شوند، در حالی که آنهایی که می‌توانند دیسک‌های 7 اینچی و 9 اینچی را بگیرند، در دسته بزرگ قرار دارند. این فرزها بیشتر برای برش‌های عمیق و عبور از سطوح بزرگ‌تر در یک تراش طراحی شده‌اند و توان مناسبی دارند.

 

اکثر سنگ فرزهای متوسط تا بزرگ از نوع سیمی هستند و با وجود حجم کمی که دارند،  موتورهای قدرتمندی روی آنها سوار است. به عنوان مثال، یک سنگ فرز متوسط خوب، دارای موتورهای الکتریکی با قدرت 3 اسب بخار (HP3) یا بیشتر است – همان برتری که برای مثال از یک دستگاه رنده صنعتی انتظار دارید.

 

سنگ فرز های بزرگ با موتورهای بیش از 5 اسب بخار عرضه می‌شوند، و این خود یکی از عوامل سنگین بودن آنها است. یک مینی فرز ممکن است کمی بیشتر از 5 پوند (2.26 کیلوگرم) وزن داشته باشد – در مقابل، فرز بزرگ می تواند تقریباً 15 پوند (6.8 کیلو گرم) وزن داشته باشد و طول آن بیش از 20 اینچ (نیم متر) باشد.

کار با سنگ فرز

ویژگی هایی که باید به دنبال آنها باشیم:

 • حفاظت از اضافه بار (Overload protection) موتور قدرتمند فرز را وقتی تحت بار سنگین کار می کند، ایمن نگه می دارد.

 

 • از آنجایی که سنگ فرز های بزرگ‌تر فقط با موتورهای جاروبک دار عرضه می‌شوند، یک ویژگی تعبیه شده در آنها که خاموش شدن خودکار است ، به شما اطلاع می‌دهد که جاروبک های موتور نیاز به تغییر دارند، که این خود به محافظت از موتور در برابر آسیب های احتمالی کمک می‌کند.
 • دسته های جانبی قابل تنظیم یا قابل جدا شدن به شما امکان می دهد از ابزار خود در فضاهای تنگ استفاده کنید.

 

 • اتصال مکنده به شما امکان می دهد فرز را به یک مکنده برقی متصل کنید تا زباله ها و گرد و غباری که به اطراف پرت میشوند را کاهش دهید.

 

مقایسه سنگ فرز

در مقاله راهنمای خرید سنگ فرز ، به بررسی چند فاکتور برای خرید سنگ فرز می پردازیم که هنگام خرید سنگ فرز های مختلف باید به آنها توجه کرد:

 

 • اندازه دیسک

اندازه دیسک تعیین می‌کند که از چه صفحه ها و دیسک‌هایی می‌توانید با سنگ فرز خود استفاده کنید و تا چه عمقی می‌توانید با آن برش بزنید. دیسک‌های ۷ اینچی یا بیشتر به شما امکان می‌دهند با هر بار عبور دادن آن بر قطعه کار ،  روی سطح بیشتری کار کنید، اما برای این کار باید روی یک سنگ فرز سنگین‌تر و گران‌تر سرمایه‌گذاری کنید.

 

 • قدرت

توان سنگ فرز ها معمولاً بر حسب وات (W) داده شده و معمولاً حداکثر وات خروجی بیان می‌شود – یعنی حداکثر توانی که فرز شما می‌تواند به‌تان ارائه دهد.
برای مدل های سیمی، توان ورودی بر حسب آمپر (A) طبقه بندی می شود در حالی که مدل های شارژی ورودی را بر حسب ولت (V) مشخص می کنند. ورودی برای سنگ فرز پنوماتیکی بر حسب CFM (فوت مکعب در دقیقه) داده می شود، که اغلب با فشار کاری توصیه شده بر حسب پوند بر اینچ مربع (PSI) در کنار آن مشخص شده است.
فرز های متوسط و بزرگ نیز قدرت را بر حسب اسب بخار (HP) نیز مشخص می‌کنند تا با استفاده از ارقام کوچک‌تر مقایسه آسان‌تر شود. 1000 وات یا 1 کیلو وات حدود 1.34 اسب بخار است.

 

 • سرعت

هنگام مقایسه سرعت بین مدل‌های مختلف فرز، به خاطر داشته باشید که آن‌هایی که می‌توانند دیسک‌های کوچک‌تری بگیرند، می‌توانند نسبت به مدل‌های بزرگ‌تر سرعت دورانی سریع‌تری ( بر حسب rpm) ارائه دهند. دور در دقیقه (RPM) یک سنگ فرز اغلب بر حسب “سرعت بدون بار” داده می شود – یعنی سریع ترین چرخشی که می تواند بدون نصب دیسک انجام دهد.
فرز های متوسط دارای موتورهایی هستند که می توانند سریعتر از 8000 دور در دقیقه حرکت کنند، در حالی که سنگ فرز های بزرگ سرعت کمتری در حدود 6000 دور در دقیقه دارند، اما با قدرتی بیشتر.

 

امیدواریم از مقاله راهنمای خرید سنگ فرز استفاده کرده باشید و ما توانسته باشیم شما را در خرید سنگ فرز مناسب یاری کرده باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...